Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Pienu dar kvepiantis paršelis laukia savo šeimininko

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2008-11-11
„Pajūrio naujienų“ paršelis ant fermos „Bridimeksas“ sėklintojos Aušros Kungienės rankų mielai pozavo ir smalsiai žvalgėsi aplink.

Rytoj „Bridimekso“ veislininkystės fermos sėklintoja Aušra Kungienė nuo paršavedės atskirs vieną paršelį ir pirmą kartą oficialiai pasvers. Tačiau iki tol spalio 16 dieną atvestas, keturių savaičių paršelis kartu su 4 broliais bei 5 seserimis gali kriuksėti ant šildomo kilimo ir mėgautis mamos pienu. Juo ir specialiu bendrovėje „Kretingos grūdai“ gaminamu žinduklių pašaru atšertas paršelis sveria apie 9 kilogramus – tiek spėja įgudusia ranka už kojos žinduklį pakilojusi A.Kungienė. Šis paršelis gruodžio 20 dieną atiteks vienam iš „Pajūrio naujienų“ skaitytojų – tam, kuris tiksliausiai atspės, kiek gyvūnas svers skerdimo dieną.

„Pajūrio naujienų“ paršelį prieš mėnesį atsivedė vokiečių didžiųjų veislės paršavedė. Jai tai buvo antroji vada. Straipsnio herojus – ne grynaveislis: jo tėtis – ne vokiečių didžiųjų kilmės, landraso veislės paršas. Iki gruodžio 20 dienos mažylis bus penimas, o fermos darbuotojai kiekvieną savaitę fiksuos paršelio svorį.

„Mažylius tik atsivedusi paršavedė patalpinama į specialų gardą. Prie jos laisvai gali prieiti ir žįsti mažyliai, tačiau jų motina negali kartu su jais vaikščioti tame pačiame aptvare. Taip įprasta daryti ir dėl paršelių saugumo, ir dėl pačios paršavedės. Ji netyčia gali nuspausti mažylį arba jį sumindyti. Be to, ką tik atsivedusios ir vaikus žindančios kiaulės būna labai aršios, piktos. Atskyrus ją į specialų gardą, prireikus nerizikuojant galima paimti paršelius. Pagalbos prireikia ir paršavedėms – po vados joms karščiuoja ir skauda speniai, pakyla temperatūra, todėl tenka gydyti“, - pasakojo A.Kungienė.

Suserga ir paršeliai – dažniausiai jie suviduriuoja. Mažylių sveikatą lemia paršavedės būklė – kelintą vadą ji atsivedė, ar kokybiškas pienas.

„Pajūrio naujienų“ paršelis auga sveikas: fotografuojamas jis smalsiai žvalgėsi aplinkui – lauke buvojo pirmą kartą. Jis klusniai leidosi papuošiamas „Pajūrio naujienų“ skarele ir nuo pieno šiltu šnipu uodė orą.

Paršeliams vien motinos pieno neužtenka. Jie gauna specialaus žindukliams skirto pašaro, kuris gaminamas bendrovėje „Kretingos grūdai“. Jo sudėtyje yra pieno produktų, aukščiausios kokybės žuvies miltų, lengvai įsisavinamų riebalų bei specialiai apdorotų grūdų. Šiuo pašaru maitinami paršeliai yra sveikesni, rečiau serga, neviduriuoja. Specialus pašaras, pagamintas „Kretingos grūduose“, turi visų būtinų medžiagų, kurios reikalingos augantiems paršeliams.

„Šiuo prestartiniu pašaru paršeliai pradedami maitinti 5-ąją savo gyvenimo dieną. Šiuo pašaru žindukliai pratinami kramtyti. Dešimtą dieną po atjunkymo paršeliai ima maitintis kitokiu pašaru“, - sakė bendrovės „Kretingos grūdai“ generalinio direktoriaus pavaduotoja Janina Valantinienė.

„Kretingos grūdų“ pašarai naudojami penkiose kiaulių fermose: „Biržų bekonas“, „Vingininkai“, „Girkalnių kiaulių kompleksas“, „Kontvainiai“ ir „Bridimekso“ veislininkystės ferma.

„Kad mažyliai augtų greitai ir sveiki, jiems reikalingas ne tik kokybiškas motinos pienas, aukščiausios rūšies pašarai, bet ir švara bei šiluma. Ferma šildoma dujomis ir joje nuolat turi būti 22 laipsniai šilumos. Žinduklių gardai privalo būti itin švarūs bei iškloti specialiais šildomais kilimais. Ant jų paršeliai labai mėgsta gulėti, vartytis ir žaisti“, - kalbėjo A.Kungienė.

„Pajūrio naujienų“ paršelis, kaip ir kiti žindukliai, viksi nutrumpinta uodega. Ją tik atvestiems nukerpa fermos darbuotojai: maži paršeliai mėgsta žaisti ir kartais vienas kitam krimsteli, tad gali nukramtyti uodegas.

Uodegos patrumpinimas – ne vienintelė praktiška grožio procedūra. Paršeliams atliekamas ir „manikiūras“ – nušlifuojamos mažos kanopos. Kiaulaitėms ištatuiruojama ausis, o paršiukams įsegamas „auskaras“ su reikalingais duomenimis.

Sulaukę vieno mėnesio, visuomet trečiadieniais, paršeliai nebegauna motinos pieno – taip jie atjunkomi ir keliauja į atjunkytų paršelių fermą. Ten jie penimi dar apytiksliai 5 mėnesius. Tada, sverdami daugiau negu 100 kilogramų, jie jau tinkami skersti.

Be „Pajūrio naujienų“ paršelio fermoje „Bridimeksas“ auga dar per 1 tūkst. paršelių. Atskirai laikomos 50 jaunų – 8 mėnesių – nekergtų kiaulių. Jos, atėjus laikui kergti, bus įvestos į kiaulių bandą. Fermoje darbuotojai prižiūri 400 senų paršavedžių – jos atsiveda mažesnį prieauglį, palyginus su jaunomis paršavedėmis.

Tačiau daugiausia dėmesio visą mėnesį sulauks rausvas „Pajūrio naujienų“ paršelis: jau įpratęs prie fotoobjektyvo ir pozavimo, jis kas savaitę lauks, kol jį pasvers fermos darbuotojai, o laikraščio skaitytojai spės, kiek jis svers gruodžio 20 dieną, kai atiteks nuovokiausiam spėjikui.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas