Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Nuardžius nelegalią, pačių žmonių susiręstą perėją per geležinkelį ties „Paupio“ sodininkų bendrija, susisiekimas su Kretinga gyventojams pailgėjo dvigubai.

„Lietuvos geležinkeliams“ panaikinus pusšimtį metų vietinių naudotą pėsčiųjų praėjimą ties keliu Kretinga–Klibiai–Kūlupėnai, Kretingos rajono sodininkų bendrijos „Paupys“ bei šalia esančių Palaukės ir Vienkiemio gatvių gyventojai sunerimo, jog neteks tiesiausio ir patogiausio susisiekimo su Kretinga. Prašydami civilizuotai išspręsti praėjimo problemą, kuri, pasak gyventojų, buvo užprogramuota nuo pat sodininkų bendrijos įkūrimo pradžios, gyventojai kreipėsi į Savivaldybę bei „Lietuvos geležinkelius“.

Nelegaliu, natūraliai atsiradusiu praėjimu pėstieji ir dviračiais važiuoti sodinininkų bendrijos gyventojai tiek žiemą, tiek vasarą intensyviai naudojosi nuo 1990-ųjų, o vienkiemiuose gyvenantys senoliai šioje vietoje geležinkelį kirsdavo kone nuo praėjusio amžiaus vidurio.

Sodininkų bendrijos atstovų teigimu, būtent per šį praėjimą vaikai, kurių „Paupyje“ auga per 20, pasiekia mokymo įstaigas, suaugusieji – darbovietes, senyvo amžiaus žmonės – parduotuves ir medicinos įstaigas, sodininkai – savo žemės sklypus, kuriuose augina vaisius ir daržoves, turi įsikūrę poilsiavietes. Šiuo metu bendrijoje gyvena 24 šeimos, sodininkauja – per 50 sodininkų.

„Mes suprantame ir žinome, kad šis praėjimas yra nelegalus, niekur neįregistruotas nei nepažymėtas ir kad mes kaskart rizikuojame savo saugumu, tačiau jo nelikus kyla daug susisiekimo su Kretinga problemų“, – prašyme Savivaldybei teigė sodininkų bendrijos gyventojai.

Kelias į mokyklą pailgėja dvigubai

Sodininkų bendrijos gyventojų teigimu, du keliai, vedantys į Kretingą pro „Vienkiemio“ sodybą ir Padvarių socialinės globos namų link, – blogos būklės, menkai prižiūrimi, be kelkraščių, neapšviesti, tačiau gana intensyvaus eismo, taigi nėra nė kiek saugesni negu natūraliai atsiradęs praėjimas.

„Vaikams, lankantiems Pranciškonų gimnaziją, einant pro Padvarių globos namus, reikia žygiuoti apie 5 km, pro „Vienkiemį“ – apie 4,5 km, tuo tarpu perėjus per bėgius kelias į mokyklą sutrumpėja iki 1,9 km“, – tikino „Paupio“ gyventojai.

Ne išeitis – ir viešasis transportas, mat tarpmiestinis autobusas vaikus veža tik nuo autobusų stotelės, esančios prie kelio Kretinga–Kūlupėnai, netoli geležinkelio pervažos, – iki jos pėsčiomis tenka sukarti 2 km.

Išardytu praėjimu per bėgius naudojosi ne tik sodininkų bendrijos gyventojai, bet ir kurmaitiškiai, šios gyvenvietės vaikai, lankantys Sporto mokyklą. Per ją kretingiškiai pasiekdavo Darbiečių parką, bei Kurmaičių tvenkinį.

Žmonės – nekalti

Pastebėję, jog jų pačių rankomis įrengtas praėjimas per bėgius išardytas, gyventojai rimčiau ėmė žiūrėti ir į pasklidusias kalbas, esą šioje vietoje „Lietuvos geležinkeliai“ ketina tiesti dvikelį ir įrengti apsaugos sieneles, o tai reikštų visišką jų atskyrimą nuo Kretingos.

„Šioje situacijoje žmonės nėra kaltininkai – esant seniems vienkiemiams, kuriant sodininkų bendriją ir kuriantis naujakuriams, taip ir nebuvo numatyti susisiekimo per bėgius būdai ir tai užprogramavo ilgalaikę problemą“, – dėstė gyventojai, besitikintys, kad problemą galėtų padėti išspręsti tai, jog iki bėgių veda servitutinis kelias. Šiuo keliu buvo ir yra naudojamasi iki šiol.

Su gyventojų prašymu susipažinęs Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas ir Saugaus eismo komisijos pirmininkas Povilas Černeckis patikino, kad Savivaldybė pasitarimą šauks ir galimų išeičių ieškos gavusi „Lietuvos geležinkelių“ atsakymą, dėl kurio žada kreiptis artimiausiu metu. Į geležinkeliečius kreipėsi ir sodininkų bendrijos atstovai.

Rūpinasi eismo ir gyventojų saugumu

Su „Paupio“ sodininkų bendrijos problema susipažinę AB „Lietuvos geležinkelių“ atstovai tikino, kad bendrovė privalo ir savo galimybių ribose siekia užtikrinti saugų traukinių eismą, todėl nelegalių perėjų netoleruoja.

„Kaip ir minima sodininkų bendrijos „Paupys“ gyventojų, ši perėja įrengta savavališkai jau ne vieną kartą, todėl ir šiuo atveju „Lietuvos geležinkelių“ atsakingi darbuotojai, pastebėję nelegalų statinį, jį nedelsiant išardė. Bet kokie savavališki ar nelegalūs statiniai kelia pavojų saugiam traukinių eismui ir žmonių gyvybei – savavališkai įrengta, neatitinkanti teisės aktų reikalavimų perėja yra itin nesaugi ir pavojinga“, – teigė „Lietuvos geležinkelių“ atstovė spaudai Inga Čiuberkytė.

Anot jos, geležinkelio kelias, vadovaujantis statybą reglamentuojančiais teisės aktais, yra priskiriamas prie ypatingų inžinerinių statinių, o geležinkelio perėjų įrengimui keliami reikalavimai nurodyti susisiekimo ministro patvirtintose „Pervažų įrengimo ir naudojimo taisyklėse”.

„Atkreipiame dėmesį, jog tam, kad automobiliai ir gyventojai saugiai kirstų geležinkelio kelią, yra įrengtos geležinkelio pervažos Darbėnų plente ir Vienkiemio g. Taip pat informuojame, kad artimiausiu metu šioje geležinkelio atkarpoje nėra planuojami jokie geležinkelio kelio plėtros ar rekonstrukcijos darbai“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė I. Čiuberkytė.

„Lietuvos geležinkelių“ atstovai atkreipė dėmesį, kad pagal Vietos savivaldos įstatymo nuostatas, miesto gyventojų susisiekimo problemų sprendimai priskiriami vietos savivaldybės kompetencijai, todėl ir šiuo atveju Kretingos rajono gyventojų susisiekimo, prieinamumo klausimais turėtų rūpintis Kretingos rajono savivaldybė.

„Lietuvos geležinkeliai“ ne kartą rašė rajono savivaldybei, kad yra pasirengę teisės aktų nustatyta tvarka derinti Kretingos rajono savivaldybės inicijuotą projektą savo kompetencijos ribose, tačiau tokio projekto kol kas nesame gavę“, – situaciją komentavo I. Čiuberkytė.

Pasirengę bendradarbiauti

Nelegali perėja ties „Paupio“ sodininkų bendrija – ne vienintelis Kretingos rajono gyventojų galvos skausmas, susijęs su geležinkelio bėgių kirtimu.

Padvarių bei „Akmenos“ sodininkų bendrijos gyventojai jau kelerius metus laukia žadėtos pėsčiųjų perėjos geležinkelio pervažoje, kertančioje kelią Kretinga–Darbėnai ties Kretingos kapinėmis.

Panaši situacija susiklostė ir Palangos g. ties stotimi – dar 2014 m. pabaigoje parengtoje ir svarstytoje „Pėsčiųjų perėjos per geležinkelio bėgius Palangos gatvėje rengimo galimybių studijoje“ Kretingos rajono savivaldybė išvien su bendrove „Lietuvos geležinkeliai“ numatė įrengti modernią antžeminę perėją – plieninių konstrukcijų viaduką su liftais ir laiptinėmis abipus jo, apsaugines sieneles palei bėgius, tačiau darbai iki šiol nepradėti.

„Atkreipiame dėmesį, kad šios galimybių studijos užsakovė buvo Kretingos rajono savivaldybė, todėl bendrovė negali komentuoti Savivaldybės planų ir terminų dėl galimybių studijoje numatytų sprendinių įgyvendinimo“, – teigė I. Čiuberkytė.

„Lietuvos geležinkelių“ nuomone, būtent Savivaldybė turėtų būti ir perėjos ties kapinėmis, kaip ir jau ten įrengto dviračių ir pėsčiųjų tako, iniciatorius bei vykdytojas.

„Bendrovė savo ruožtu pasirengusi bendradarbiauti, išduodant prisijungimo sąlygas ir derinant projektą nustatyta tvarka“, – patikino „Lietuvos geležinkelių“ atstovė spaudai.

---

FAKTAI

Praėjusių metų duomenimis, vidutiniškai per parą Kretingos ruožu pravažiuodavo 52 traukiniai, iš jų – 40 prekinių ir 12 keleivinių.

2012 m. kelyje Kretinga–Kūlupėnai žuvo 3 žmonės: automobilio vairuotoja, dviratininkas ir ant kelio stovėjęs jaunas vyras, 2013 ir 2014 m. – po 1 asmenį, 2015 m. mirtinai traumuotas 1 vyras, 2016 m. mirčių ant bėgių nebuvo.

Dažnos traukinių stabdymo priežastys – pastebėti ant bėgių gulintys ar jais einantys asmenys, netikėtai užvažiavusios transporto priemonės, užvirtę medžia.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas