Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sukūrusi žodinę nuotrauką tapo konkurso laureate

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas
  • 2016-07-05

Rytoj būsimos Pranciškonų gimnazijos septintokės 13-metės Monikos Mockutės bei jos lietuvių kalbos mokytojos Daivos Ataitės laukia gausybė įspūdžių – Vilniuje, Valstybės pažinimo centre, jos dalyvaus konkurso „Haiku Lietuvai“ laureatų šventėje.

Būsima Pranciškonų gimnazijos septintokė Monika Mockutė ir konkursui „Haiku Lietuvai“ ją parengusi mokytoja Daiva Ataitė rytoj dalyvaus šio konkurso laureatų šventėje Vilniuje.

Konkurso sumanytojai jo dalyvius – įvairaus amžiaus Lietuvos žmones – pakvietė savo santykį su Lietuva, jos istorija, gamta, kultūra išreikšti japonų lyrikos forma – haiku. Iš viso konkursui savo kūrybą pateikė per 160 kūrėjų, kurie atsiuntė beveik 400 japoniškų trieilių. Juos vertino autoritetinga komisija – japonų kultūros žinovai Artūras Šilanskas, Vytautas Dumčius, Giedrius Mickūnas bei kiti – ir atrinko 13 laureatų, tarp kurių – ir kretingiškė mokinė M. Mockutė.

„Liepos 6-osios proga Vilniaus miestas pasipuošė specialiais stendais, kuriuose bus eksponuojami geriausieji haiku. Kas žino, gal ir mes su Monika atrasime josios sukurtą japonišką trieilį, kuris mergaitei atnešė sėkmę“, – vylėsi mokytoja, parengusi Moniką konkursui „Haiku Lietuvai“.

Įžanga į konkursą – mokykloje per pamoką lietuvių kalbos mokytojos užduotis meniškai aprašyti gamtą, peizažą. Mergaitė rašė apie pajūrį, ir viena rašinio mintis tapo haiku ištaka.

„Monika lanko Jaunųjų žurnalistų būrelį, kurio nariai mokosi ne tik bendrauti, rašyti žinutes, bet ir atlieka kūrybines užduotis. Vieno užsiėmimo tema buvo parašyti trumpiausią eilėraštį, o toks ir yra haiku – trieilis, minimali forma, kuria galima pasakyti labai daug“, – kalbėjo D. Ataitė, Jaunųjų žurnalistų būrelio vadovė.

M. Mockutė konkursui sukūrė du haiku – vieną apie pajūrį, o kitą – apie žirgus žemaitukus, mat, mergaitė nuo trejų metų domisi žirgais, jodinėja, lanko žirgyną.

Pajūris ir žirgai – tokie su Lietuva susiję ženklai – išreiškė trylikametės santykį su gimtąja šalimi.

„Nustebau, kad taip trumpai galima tiek daug ir taip meniškai pasakyti, – ką jautė, perskaičiusi dukters kūrybą, prisipažino Monikos mama pedagogė Diana Mockienė. – Skaitėme Monikos haiku visa šeima, džiaugėmės jos kūrybiniu proveržiu, drąsinome ir, žinoma, dabar didžiuojamės jos laimėjimu – rytoj visi šeimos nariai vyksime kartu su Monika ir mokytoja, kad irgi patirtume džiaugsmingas apdovanojimo akimirkas“.

Kūryba M. Mockutei – ne vienadienė veikla: mergaitė prieš kurį laiką dalyvavo Japonijos ambasados surengtame haiku ir piešinio konkurse, rašė knygą, eiles. Tačiau dabar, prisipažino, kūryba kaip ir liko nuošalyje, nes visą laisvą laiką suryja pomėgis jodinėti.

Tačiau mokytoja sakė, jog mokinę skatins kūrybai – Monika turi talentą kurti, jos žodynas – pakankamai turtingas, mergaitė turi fantazijos, polėkio, neprastai valdo kalbą, mėgsta skaityti.

„Šiuolaikiniai vaikai niekam nenori skirti daug laiko, – pastebėjo mokytoja D. Ataitė. – O haiku – žanras, kuriam nereikia daug laiko, bet reikia intensyvios minties. Mes Jaunųjų žurnalistų būrelyje, taip pat ir Monika, nė nesistengėme kurti klasikinio haiku – kūrėme jį šiuolaikiškesnį, modernesnį, nesispraudėme į rėmus. Mums haiku – žodinė nuotrauka su filosofine potekste, išreikšta menine kalba – metaforomis“.

Ir Monika, ir jos mama bei mokytoja prisipažino, jog gera patekti tarp laureatų – tai galbūt netgi turėtų paskatinti Moniką grįžti prie kūrybos. Ypač – prie haiku, kuris šiuo metu yra viena madingiausių bei populiariausių kūrybos formų, užgimusių Viduramžių Japonijoje, o XX amžiuje išpopuliarėjusių Europoje tiek, kad dabar daugelyje Europos šalių bei JAV veikia netgi stiprios haiku asociacijos, kurios leidžia žurnalus, rengia įvairaus lygio konferencijas.

„Haiku – vienas iš žanrų, kuris nevargina nei kuriančiojo, nei skaitytojo, tačiau reikalauja atidaus įsižiūrėjimo į aplinką ir filosofinio žvilgsnio, meninės kalbos. Haiku – tai poetinis žaidimas, kai paslaptį galima sukurti iš kasdienio žodžio, kuris nustebintų ir sužavėtų“, – kalbėjo mokytoja D. Ataitė, kurios pastebėjimu, haiku yra idealus žanras įžengti į poezijos pasaulį, ką ir padarė jos mokinė M. Mockutė.

---

Monikos Mockutės haiku, autorei atnešęs sėkmę kūrybiniame konkurse:

Pajūris – Piemens vėjo varomos Avelių kopos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas