Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gyvenimo laivui siūbuojant – susikibę drauge

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-02-19

Klaipėdos santuokų rūmuose surengtoje masinėje Auksinių vestuvių šventėje kretingiškiai 95-erių Stanislava ir 90-metis Antanas Jankauskai, santuokoje išgyvenę 67-erius metus, nustebino susirinkusiuosius: iš kone dvidešimties porų jiedu buvo patys vyriausi ne tik amžiumi, bet ir santuokos branda.

Ne kažkiek rankdarbių namie ir belikę, – kilnodama siuvinėtas lino staltieses, takelius, servetėles, kalbėjo Stanislava Jankauskienė. – Daug mano darbų iškeliavo į žmones, šūsnis jų atiduota Kretingos muziejui“.

Apdovanoti energija ir humoru

„Sūnus Tomas sužinojo, kad Klaipėdos meras rengia „auksinių porų“ pagerbimo šventę, – užrašė ir mudu. Gavome pakvietimą, pasirašytą paties Vytauto Grubliausko: kai nuvažiavome į iškilmes, fotografai nenustodami pleškino – pasirodė, kad esam vyriausi ir ilgiausiai kartu išgyvenę sutuoktiniai“, – pasakojo buvęs ilgametis pradinių klasių mokytojas A. Jankauskas. Ši pora stebina ne vien ilgu amžiumi, bet ir ypatinga Dievo dovana – gyvybingumu, humoro jausmu bei mokėjimu džiaugtis vienas kitu, o Stanislava dar – ir skardžiu užkrečiančiu juoku.

„Prieš porą metų tautodailininkų susiėjimuose dar Raimundas Puškorius, man į sūnus tinkantis, šokdindavo – po du žingsnius į priekį ir du atgal“, – juoku prapliupo Stanislava. Ji – ilgametė Kretingos tautodailininkų bendrijos narė tekstilininkė, dirbusi mezgėja Dailės kombinate bei kūrusi rankdarbius iš lino.

Moteris neslėpė visą gyvenimą buvusi kvatoklė – toks jos būdas, o ir skydas prieš gyvenimo negandas: „Aplinkiniams stengdavausi nerodyti, kad sunku. Ir mano mama Julijona tokia buvo – visą gyvenimą bėgte ir su šypsena, nors anksti tapo našle, ir viena užaugino mane su broliu. Mama taip pat buvo ilgaamžė – mirė 97-erių“.

Pokario vestuvės – be baltos suknelės

Stanislava kilusi iš Kražių. Senelis jai pasakodavęs apie garsiąsias Kražių skerdynes, kaip vyrai saugoję kunigą su Švenčiausiuoju, kai žandarai įjoję į bažnyčią, ir už tai paaukoję gyvybes.

„Gyvenom miestely tarp žydų. Atsimenu, kaip degė Kražiai, o mes, ką sugriebę, bėgom ir įsikūrėm daržinėj už miesto“, – prisiminė ji. Jos tėvas Vladislovas dirbo miestelio policininku, – Stanislavai tebuvę vos treji, kai tėvą pašovė Varnių miške.

Antanas kilęs iš Kelmės, ten mokytojavo, kai pora susipažino. Jiedu susituokė 1948-ųjų rudenį: „Ai, ilga daina, kaip ją nugriebiau. Bet prisipažinsiu – pasakišką žmoną vedžiau. Dabar retsykiais apsibumbuliuojame, bet taip dieną pasispalvinam“, – vis šmaikštavo sutuoktinis.

Stanislava buvo atviresnė: „Kuklios tebuvo mudviejų vestuvės: nei baltos suknelės, nei svečių būrio – tik Antano mokyklos direktorius ir kelios draugės. Restorane išgėrėm po burnelę vyno, o jau vėliau mano kabinete – tada dirbau buhaltere ir sekretore – jau atšventėm su linksmybėm ir „miško pasaka“, – prisimindama ji vėlgi skaniai nusikvatojo.

Per gyvenimo audras ir saulėtas akimirkas kretingiškiai Stanislava ir Antanas Jankauskai kartu žengia jau septynis dešimtmečius.

Likimais žaidė lyg šachmatais

„Gyvenime visko buvo – siūbavo jis lyg laivas. Bet mudu visuomet jautėm viens kito petį, į kurį stipriai atsiremdavome“, – tvirtino Antanas.

Su dar trimis broliais jis augo ūkininkų šeimoje, jo tėvus ištrėmė į Sibirą. Saugumas ir jam lipo ant kulnų: „Sykį susirgęs sąnarių uždegimu, išvažiavau pas gydytojus į Šiaulius. Beeinant gatve jaučiu – sėlina iš paskos, dviese stvėrė už rankų ir įsitempė į saugumo būstinę“.

Ištardę paleido, klausdami, kur eisiąs. Atsakęs – namo, nors nuėjęs pernakvoti pas gimines. Vėliau sužinojo, kad tą 1948-ųjų birželio naktį buvo numatytas didysis trėmimas, kada išvežė ir jo tėvus. Jiedu su Stanislava kažkaip atsilaikę, nors gyvenimas, tvirtino, lyg šachmatais jų likimais nuolat žaidęs.

Opeliuku – ligi Kauno

S. ir A. Jankauskai užaugino du vaikus, sūnų ir dukrą, susilaukė 3 anūkų ir 2 proanūkių. „Dar galime ir proproanūkių sulaukti: vyriausiai proanūkei Ligitai – 23-eji, ir ji turi puikų berniuką, – viltingai kalbėjo Stanislava. – Visi mūsų draugai ir artimi giminės išmirė. Pradėjome bendrauti su pusbrolių ir pusseserių vaikais, patys juos susirandame“. Abudu džiaugiasi, kad šiandieną dar be niekieno pagalbos prisižiūri namų ūkį, apsiperka, į polikliniką nueina, o prireikus Antanas sėda už savo senuko opelio vairo ir dumia aplankyti dukrą į Kauną ar giminių kapus – į Kražius.

„Kas čia tokio nulėkt ligi Kauno – vairuoti moku, ženklus pažįstu. Bet dabar turiu rūpestį – balandį turėsiu varyti savo opeliuką į techninę apžiūrą. Kažin, ar praeis, – svarstė Antanas ir vėl juokavo. – Prieš dvejus metus kai nuvariau, draskė, tampė visaip mašiniuką, klausiu tų vyrų, ar beparvažiuosiu namo. O jie man – važiuok, bet daugiau nebeatvažiuok. Nepajutau, kaip prabėgo tie dveji metai, ir kaip nevažiuoti?“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas