Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į nekilnojamojo turto rinką euras ugnies neįpūtė

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2014-08-01

Prognozės, kad įvedant eurą Lietuvoje suaktyvės nekilnojamojo turto rinka, bent Kretingoje, nepasitvirtino. „Norinčių parduoti – daug, o pirkėjų nėra“, - tvirtina Kretingos nekilnojamojo turto agentūrą turintis Viktoras Ruzgaila.

V. Ruzgailos teigimu, Kretingos nekilnojamojo turto rinkoje pastebimas sujudimas šiemet buvo vasario – kovo mėnesiais. „Bet kaip sujudėjo, taip ir nutilo – kainos krito žemiau negu pernai“, – sakė jis. Verslininkas pripažino, jog galvodami, kad įvedant eurą nekilnojamas turtas bus grobstomas, žmonės jo kainas sukėlė.

Tačiau rajone pastebimai pabrango vienintelė – žemės ūkio paskirties žemė: 1 ha kaina šiemet sukasi apie 12 tūkst. Lt, pernai buvo apie 8 tūkst. Lt. Kainai kilti įtakos turėjo ir įvesti žemės pardavimo užsieniečiams bei kiti apribojimai. „Tarsi tie užsieniečiai tą žemę būtų išsivežę. Atvirkščiai – čia kažką būtų darę, ir mūsiškiai su už žemę gautais pinigais irgi kažką būtų darę. Dabar net 10 arų žemės ūkio paskirties žemės neparduosi be valstybės ir kaimynų sutikimo bei mažiausiai mėnesį turi laukti, kol gausi visus popierius, už kuriuos dar turi sumokėti 90 Lt Žemėtvarkai“, – teigė V. Ruzgaila, kurio manymu, nauji suvaržymai žemei parduoti nėra naudingi nei valstybei, nei jos žmonėms.

Šoktelėjusi yra miškų kaina, tačiau jos padidėjimo su euro atėjimu V. Ruzgaila nesieja. „Miškas brango anksčiau. Gal dėl medienos brangimo“, – sakė jis. Šiandieną 1 ha brandaus miško kaina – apie 25 tūkst. Lt. Miškų pirkimo paklausa yra didesnė už pasiūlą. Tie, kurie žemės nuosavybę atkūrė mišku – išlošė. Miškas už žemės ūkio paskirties žemę yra brangesnis dvigubai ir daugiau, palyginimui 1 ha kainos atitinkamai 25 ir 8-12 tūkst. Lt.

Butų kainos išlieka panašios: vieno kambario butas senos statybos namuose be rimtesnio remonto Kretingoje kainuoja apie 70 tūkst. Lt, dviejų – apie 80 tūkst. Lt, trijų – iki 100 tūkst. Lt. Tokio paties dydžio buto kaina šokteli keliasdešimčia tūkstančių litų, jei butas yra atnaujintas. Už tokį 3 kambarių butą prašo ir 140 tūkst. Lt. Butų kainos Kretingoje lygiuojasi į jų kainas Palangoje, Klaipėdoje, kur 1 kambario sovietmečio statybos butas kainuoja apie 90 tūkst. Lt. Už tokį butą Šiauliuose, Telšiuose prašo perpus mažiau, o štai Mažeikiuose ir už 30 tūkst. Lt gali nupirkti.

Kretingoje beveik niekas neinvestuoja į daugiabučių statybą. Per du Nepriklausomybės dešimtmečius jų buvo pastatyta vos du. Vieną pastatė Savivaldybė Savanorių gatvėje, prie vandens bokšto, kitą – kretingiškis verslininkas Egidijus Stasiulaitis, Pasieniečių gatvėje, prie kelio Šiauliai – Palanga. Kretingoje yra didžiulė nuomojamų butų paklausa, tad kodėl jų statyba mirusi? „Kretingoje neapsimoka ne tik statyti, bet ir pirkti butus nuomai, kadangi maža nuomos kaina: tarkime 2 kambarių – apie 300 Lt, kai Klaipėdoje – apie 700-800 Lt, o Vilniuje ir per 1000 Lt. Todėl nemažai ir kretingiškių Vilniuje studentaujantiems vaikams perka butus, o ne nuomoja. Dabar tai savotiška mada“, – aiškino V. Ruzgaila, kuriam irgi tenka tarpininkauti, sudarant pirkimo-pardavimo šalies sostinėje sandorius.

Sklypai gyvenamiesiems namams statyti Kretingoje atpigo. Anksčiau už arą buvo galima gauti 8 tūkst. Lt, dabar – 6-7 tūkst. Lt.

Pareinantis euras kretingiškių nepaskatino skolintis butui, namui ar žemei pirkti. V. Ruzgailos teigimu, jeigu ir skolinosi, tai tik vienas kitas mažomis sumomis, kai iki reikiamos sumos trūksta kokio trečdalio ar mažiau. Verslininkas prisiminė 2008-2009 metus, kai 3 kambarių butai kainavo po maždaug 350 tūkst. Lt ir žmonės juos pirko už iš bankų paimtas paskolas, o šie jas dalijo į kairę ir dešinę. „Pažįstu ne vieną taip tais laikais pakliuvusį į bėdą, iš kurios ir dabar dar kapstosi. Paskolos grąžinti nepajėgė, butas buvo parduotas už 100 tūkst. Lt iš varžytinių. Buto nebėr, likusią 200 tūkst. Lt paskolą reikia grąžinti. Ir dirbti skolai. Tokių atvejų Kretingoje yra ne vienas ir ne du. Esu girdėjęs vieną sakant, kad jei būtų žinojęs, jog reikės grąžinti, nebūtų ėmęs“, – kalbėjo V. Ruzgaila.

V. Ruzgaila nekilnojamojo turto verslu Kretingoje užsiima jau aštuoniolika metų. Paklaustas apie nekilnojamojo turto kainų prognozes po euro įvedimo jis teigė, jog kelerius metus ši rinka bus dar pasyvesnė. „Kam reikėjo, kas pinigų turėjo, tas nusipirko. Gali būti, kad įvedus eurą, nekilnojamas turtas ir pigs“, - sakė jis. Anot jo, butų, namų kainos gali mažėti ir dėl emigracijos, kadangi daugėja išvykusių ir galutinai nusprendusių nebegrįžti. Jie parduoda čia turėtus namus, butus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas