Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(945) 2015-05-15

Paskui baidares – kalnai šiukšlių

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
Iš pramogautojų tikintis sąmoningumo, Salantų regioninio parko aplinkosauginėms reikmėms jau nuo šios gegužės bus renkamas 1 eurą kainojantis parko lankytojo bilietas.

Nors gegužė šiluma nelepina, tačiau vadinamieji baidarių ekstremalai Minijoje sezoną jau pradeda. Pramogautojai labiausiai pamėgo ruožą nuo Aleksandravo ligi Kartenos, kur upė išskleidžia visą savo laukinį grožį – rėvas, šlaitus, kilpas. Tačiau šis ruožas yra ir labiausiai teršiamas jų paliktomis šiukšlėmis.

Imsis pilietinės iniciatyvos

Intensyviausi srautai plūsta vasarą – šiltais savaitgaliais mūsų rajone Minija praplaukia ligi 300 baidarių.

Vien Kartenos seniūnijos teritorijoje, seniūnės Gintarės Padvaiskienės teigimu, yra per 10 vietų, kur sustoja baidarėmis plaukiantys pramogautojai. „Savo šurmuliu ir lalėjimu miestelio žmonėms jie netrukdo. Tačiau yra vienintelė problema – žmonės dar vis tebešiukšlina, ir šiai pramogai vis labiau populiarėjant, upės krantai po savaitgalių apauga šiukšlėmis. O surinkti tenka mums“, – kalbėjo G. Padvaiskienė.

Ji sakė, jog privažiuojamose pakrančių vietose seniūnija yra pastačiusi konteinerius, tačiau žmonės tingi paėjėti ligi jų, ir šiukšles palieka tiesiog krante.

„Kaskart, kai Salantų regioninio parko direkcija rengia susitikimus su baidares nuomojančiais verslininkais, keliu šiukšlinimo problemą. Ketiname ir patys imtis pilietinės iniciatyvos – visuose sustojimuose į poilsiautojus kreipsimės draugiškai: žmonės, būkit geri gamtai ir patys sau, iki artimiausio konteinerio tėra vos keli žingsniai. Iš patirties žinau, jog tai suveikia: anksčiau karteniškiai per valstybines šventes nekeldavo vėliavų, o kai kelis kartus vis paraginome miestelio žmones, šiemet jos suplevėsavo kone ant kiekvieno namo“, – tvirtino seniūnė.

Įveda lankytojo bilietą

Salantų regioninio parko vadovas Modestas Šečkus tikino, jog jie investuoja nemažai laiko į prevencinį aplinkosauginį darbą – susitikimams su baidarių nuoma užsiimančiais verslininkais. Todėl jis mano, jog poilsiautojai jau nebešiukšlina Minijos pakrantėse tiek, kiek anksčiau.

„Stambieji baidarių verslininkai – jų šiuo metu yra 6 – suinteresuoti tausoti gamtą, tai jie akcentuoja savo klientams. Tačiau pradedantiesiems, turintiems vos kelias baidares, svarbiausia užsidirbti pinigą – paleidžia pramogautojus, o po manęs, kaip sakoma, – nors tvanas“, – kalbėjo M. Šečkus.

Anot jo, pradedant baidarių verslą, gauti jų leidimo nereikia. Šį verslą, kaip ir kitus, reguliuoja Mokesčių inspekcija. Tačiau išvien su aplinkosaugininkais parko direkcija vykdo aplinkos taršos kontrolę.

„Prieš kiekvieną baidarių sezoną susitinkame su verslininkais, aptariame opius reikalus. Seniūnai aikštelėse parūpino konteinerius, o verslininkai baidarininkams įduoda šiukšlių maišus. Policininko ar aplinkosaugininko kiekvienoje aikštelėje nepastatysi, todėl galime tik apeliuoti į žmonių sąžinę“, – tvirtino vadovas.

Minija teka per Salantų regioninio parko teritoriją, šiemet parkų lankytojams bus įvestas 1 eurą kainuojantis lankytojo bilietas. „Tikimės, kad ir verslininkai, ir pramogautojai bus sąmoningi ir įsigydami bilietą, bei taip pasitarnaus tvarkant parko aplinką“, – įsitikinęs M. Šečkus.


Regina Špučienė:

– Manau, kad dauguma vengia tarnybos iš tingėjimo. Juk anksčiau vyrai net nesusimąstydavo – išeidavo, kai reikėdavo, ir grįždavo. Tokia buvo tvarka. Ir šeimą planuodavo tik po armijos. O dabar jaunimas anksti veda, pasiima paskolas, vadinasi, šio valstybės sprendimo pasekmės griūva ant šeimos pečių. Nepamirškime, kad šiuolaikiniai vyrai labai daug padeda žmonoms – eina tėvystės atostogų, atlieka namų ruošos darbus, ko anksčiau nebūdavo. Tarnauti gal ir tarnaus jaunimas, bet ar gins prireikus, nežinau – labai jau nenori mūsų valstybė jaunų žmonių.

Ilma Mažeikaitė:

– Jaunimas nebėra patriotai. Daug išsivažinėjusių, daug nusivylusių valstybe, kuri jiems nieko neduoda. Studijuojantys, dirbantys žmonės, ypač tie, kurie kuria gyvenimą užsienyje, turės viską mesti ir devyniems mėnesiams grįžti tarnauti, griauti savo planus – nė vienam tai nepatiktų, todėl ir vengia. Vaikinus turėtų šaukti iškart po mokyklos baigimo, kai jie dar neapsikrovę įsipareigojimais. Ir ar neatsitiks taip, kad kai kurie bus lygesni tarp lygių, ir tarnauti eis tik eilinių žmonių vaikai.

Algimantas Jurgutis:

– Įsivaizduokite, kad šauktinis turi savo įmonę, o dar penki jo darbuotojai taip pat pašaukiami, kas tada? Jei dar kreditai paimti, automobilis lizingu. Kažin, ar armija visa tai kompensuos, todėl pirmiausia tarnauti reiktų kviesti savanorius ir bedarbius. Per nepriklausomybės metus gerokai nutolome ir nuo to, už ką kovojome. Tačiau paragauti kariuomenės reiktų kiekvienam. Juk su šake tėvynės neginsi, o ir bijoti nebėra ko – nebeišsiųs kažkur už poliarinio rato. Mano laikais viskas buvo paprasta: netarnavai, nemoki šautuvo laikyti, vadinasi, ne vyras.

Arnoldas Jurgutis:

– Man dabar aštuoniolika, o į tarnybą šaukia nuo devyniolikos. Bet aš nematau nieko blogo tame, kad šauktiniai vėl renkami, ir pats galvoju apie savanorišką tarnybą kitąmet. Devyni mėnesiai kariuomenėje gali išeiti į naudą, ypač tiems, kurie dar nėra iki galo apsisprendę dėl studijų ir profesijos. Juk realiai po egzaminų mes turime vos porą savaičių apmąstymams. Tarnyba gali tapti ir puikia repeticija prieš savarankišką gyvenimą studijuojant, ji išmoko disciplinos, tvarkos. Todėl prie laisvesnio gyvenimo pripratę žmonės jos ir vengia.

Kalbino Viktorija VAŠKYTĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Pranciškonų gimnazijos šeštoko Lino Daugėlos rašinys-laiškas pateko į 44-ojo tarptautinio epistolinio rašinio konkurso nacionalinio etapo geriausių šalies rašinių dešimtuką. Konkurso organizatoriai nominantą bei jį parengusią mokytoją Daivą Ataitę ne tik pakvietė į apdovanojimų ceremoniją Susisiekimo ministerijoje, – Vilniuje jų laukė daugybė malonių staigmenų ir pramogų.


Kretingoje spraigė jauno verslo idėjos

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Švietimas

Generuoti perspektyvaus verslo modelių bei pasidalinti novatoriškomis koncepcijomis į Kretingos technologijos ir verslo mokyklą 20 šalies profesinių mokyklų atstovus sukvietė Jaunojo verslininko konkursas „Verslo startuoliai“.



Praėjusį savaitgalį Rokiškyje įvykusioje jubiliejinėje – dešimtojoje – Lietuvos mėgėjų teatrų šventėje „Tegyvuoja teatras“ du kretingiškiai – Egidijaus Radžiaus teatro aktorė Birutė Laučienė ir režisierius Donatas Žilinskas – tapo laureatais. Jiems įteiktos tradicinės šios šventės simbolio – Pjero – statulėlės.


Saulės nuglostytas akmuo – gintaras – menininkės Sandros Bričkuvienės rankose suspindi išskirtiniu moteriškumu.

Kretingiškės 39-erių gintaro meistrės Sandros Bričkuvienės rankose tradicinis lietuviškas gintaras suskamba ypač moteriškai: karolių, vėrinių, auskarų išlakiomis formomis, šiltų spalvų derme ir neįtikėtai surastu deimantiniu šio jūros akmens švytėjimu.

Dabar gintaras – prabanga S. Bričkuvienė, gintaro papuošalus kurianti jau dvidešimt metų – nuo tada, kai juokavo, vaikščiodama pajūry, netikėtai sutiko gintaro perlus berenkantį Neptūną – savo būsimąjį vyrą Rimą. „Atsiradau tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje, nuo tada gintaras įtraukė mane, tai tapo mano pomėgiu ir mūsų šeimos duona kasdienine. Ir šiandieną abudu dirbam ranka rankon – vyras šlifuoja, gludina gintaro gabalus, man palikdamas su jais kalbėtis meniškai“, – atviravo gintaro meistrė. Ne išsyk, ji tikino, suradusi savąjį stilių. „Tada žaliavos buvo pilna, maišais gintarą gabendavo iš Kaliningrado. Patys lietuviai gintaro neįvertino, laikė jį močiučių papuošalu. Kai buvo galimybė įsigyti ir žaliavos, ir papuošalų, – nepirko, nors gintaro papuošalus itin įvertino europiečiai, ypač – vokiečiai. Dabar mums jie tapę tikra prabanga.“ Pašnekovės žodžiais, Kaliningrado kasyklos dėl politinės situacijos jau „užsirišę“, ir gintaro žaliavą jie perką vien iš gaudytojų – tarsi sudaužytas pilies liekanas ar Jūratės ašaras, audrų metamas į krantą. „Po Nepriklausomybės lietuvių meistrai, orientuodamiesi į Europos pirkėją, labai išvystė papuošalų dizainą, – kiekvienas meistras susikūrė savąjį stilių. Kiekvienas turi ir savo realizavimo erdvę. Vokiečiai labiausiai vertina natūralių spalvų tamsų, lietuviai ir skandinavai – baltą, kazachai – raudono rubino atspalvio gintarą“, – kalbėjo tautodailininkės statuso siekianti S. Bričkuvienė, savo papuošalus realizuojanti užsienio šalių dizaino salonuose. O su jų savininkais, ji sakė, kontaktus užmezga dalyvaudama tarptautinėse mugėse.


Žirgu – į mėnesienos tolumas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys

Jau mėnuo, kai apie kūlupėniškį kūrėją – savamokslį tapytoją, skaitovą, bitininką ir ilgametį „Pajūrio naujienų“ bičiulį moliūgų augintoją ir kulinarą Vytautą Žukauską, kalbame būtuoju laiku. Itin mėgo vaizduoti žirgus, – pranašiška, jog paskutiniame kryželiu siuvinėtame paveiksle jo žirgas per šėlstančias bangas nuskrieja į slėpiningas mėnesienos tolumas.


Kretingos meno mokykla išleido dar vieną dailininkų kartą. Šiemet dešimties jaunųjų menininkų baigiamuosiuose darbuose karaliavo amžinieji gamtos ciklai ir pasikartojantis paukščio motyvas – daugiareikšmis lyg gyvenimas, bet labiausiai primenantis juos pačius, jaunus kūrybingus žmones.



Užvirs darbai ties tiltu per Bonę

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Naujienos

Žalgirio seniūnijoje, Kėkštų kaime, virš Bonės upelio esančiu avarinės būklės tiltu transporto eismas kol kas draudžiamas – jį ruošiamasi rekonstruoti į pralaidą. Darbus pagal sutartį su rangovu numatyta baigti iki kitų metų gegužės, tačiau gali būti, kad projektą pavyks įgyvendinti ir anksčiau.


Kelyje Kretinga–Skuodas neblaivaus (įpūtė 1,64 prom.) 39-erių darbėniškio V. B. vairuojamas motociklas HONDA CBR 900 rėžėsi į priekyje pagrindiniu keliu važiavusio bei į kairę besisukančio to paties miestelio gyventojo L. Z. automobilio „VW Passat“ tempiamos priekabos galą.

Eismo įvykio metu ne vieną traumą patyrė pats motociklininkas. Jis skubiai nugabentas į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Sužalotos ir dvi su juo važiavusios taip pat neblaivios keleivės – 25-erių kretingiškė D. E. (įpūtė 1,54 prom.) bei bendraamžė radviliškietė V. K. (0,64 prom.). Kretingiškė buvo paguldyta į Kretingos ligoninės Traumatologijos skyrių, o jos draugė lūžusį žastikaulį ligoninėje gydytis atsisakė.

Manoma, kad V. B. nepasirinko saugaus greičio ir atstumo.

„Galbūt neblaiviam motociklininkui kelias pasirodė kaip cirko aikštelė? Motociklas – dvivietis, o jis susisodino ir vežė dvi keleives. Išties sunku suprasti tokį jo triuką“, – stebėjosi Kretingos policijos komisariato Kelių policijos poskyrio viršininkas Ričardas Kačinas.

Įvykis tiriamas. Kadangi jo metu sužaloti žmonės, V. B. gali laukti ir baudžiamoji atsakomybė.

„P. n.“ informacija


Aštuoniolika metų Darbėnų seniūnijai vadovavęs Edvardas Tadevušas Stalmokas antradienį dirbo paskutinę darbo dieną, o jos paskutinę valandą paskyrė atsisveikinti su seniūnijos žmonėmis, darbuotojais, Savivaldybės valdžia, kitų organizacijų ir institucijų atstovais.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas