Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(812) 2014-01-24

Už įnorius teks susimokėti patiems

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis

Jei taryba pritars, vaikai, kurie pradės lankyti I-VIII klases naujose mokyklose, nemokamai bus vežami tik iki arčiausiai namų esančios mokyklos.

Panašu, kad jau visai netrukus tėvai, kurių vaikai pradės lankyti I-VIII klases naujose mokyklose, turės spręsti galvosūkį: rinktis arčiausiai esančią mokyklą ar tolimesnę, bet tokiu atveju patiems susimokant už mokinio keliones į mokyklą. Idėja nekompensuoti pavėžėjimo tiems mokiniams, kurie pravažiuoja arčiausiai esančią mokyklą, sklandė jau senokai, tačiau dabar, atrodo, belaukiama tik tarybos palaiminimo, kad ji virstų realybe jau nuo šios rugsėjo 1 dienos.

Rajono meras Juozas Mažeika ir Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Sungaila teigė, kad laikytis tokios tvarkos įpareigoja LR švietimo bei LR transporto lengvatų įstatymai. Jie savivaldybes įpareigoja mokinius nemokamai vežioti tik iki artimiausios mokyklos.

A. Sungaila pabrėžė, kad naujoji tvarka galiotų tik I-VIII klasių mokiniams ir tik tiems, kurie pradeda lankyti naują mokyklą. „Įstatymas nebūtų taikomas tiems mokiniams, kurie jau lanko ne arčiausiai esančią, bet tolimesnę mokyklą – niekas tų vaikų „netampys“ iš vienos mokyklos į kitą“,- užtikrino A. Sungaila.

Naujoji tvarka neaktuali ir IX-XII klasių mokiniams, nes jie mokymo įstaigą galės pasirinkti be jokių apribojimų. Taip pat – ir Kretingos mieste gyvenanti moksleivija, nes ji važinėja visuomeniniu transportu, įsigijusi mėnesinį bilietą su 80 proc. nuolaida.

Siekia išsaugoti kaimo mokyklas

Rajono meras J. Mažeika teigė, kad kol kas nėra galutinai apsispręsta, ar įvesti naują tvarką nuo šio rugsėjo – tam dar turėtų pritarti rajono taryba.

„Reikia atsižvelgti į tai, kad kompensuodama visų mokinių pavėžėjimą, Savivaldybė pati sudaro sąlygas tuštėti kaimo mokykloms. Matyt, tai ir įžvelgė įstatymų leidėjai, leisdami savivaldybėms nemokėti už tuos mokinius, kurie savo mokyklą pravažiuoja“,- mano J. Mažeika.

Jis akcentavo: nauja tvarka siekiama ne sutaupyti mokinių pavėžėjimo lėšų, bet kiek įmanoma apsaugoti kaimo mokyklas nuo nykimo.

„Uždaryti kaimo mokyklą – tai užgesinti kultūros ir švietimo židinį, atimti darbą iš mokytojų. Turime galvoti apie pasekmes“,- įsitikinęs J.Mažeika.

Jaučiasi nuvertinti be reikalo

Dėl tų pačių priežasčių naują tvarką sveikintų Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos direktorius Vidas Kelpša.

„Kaimo mokyklos nėra prastesnės už miesto: jos renovuotos, aprūpintos mokymo priemonėmis – kam reikėjo tokių didelių valstybės investicijų, jei mokykla bus tuščia? Mokiniai negali aplenkti arčiausiai esančios mokyklos“,- įsitikinęs V.Kelpša.

Jis mano, kad kaimo mokyklos dažnai be reikalo yra nuvertinamos: jų mokinių rezultatai olimpiadose, konkursuose ne blogesni negu miesto mokyklų. O ir tie kūlupėniškiai mokiniai, kurie perėjo į miesto mokyklas, anot V.Kelpšos, taip pat nesiskundžia – jie savo įgytomis žiniomis nesijaučia atsilikę nuo bendramokslių miestiečių.

„Žinoma, mieste vaikai turi didesnę laisvę – tai jiems patinka. Kita vertus, jiems reikia anksčiau keltis, kad spėtų į autobusą, vėliau begrįžta iš mokyklos,- teigė V. Kelpša. – Mano nuomone, nėra ko bėgti į miesto mokyklas, kurios yra didelės ir primena mokinių „kombinatus“. Ten mokytojui nėra galimybės pastebėti kiekvieno vaiko, taip kaip yra mažoje kaimo mokykloje. Kartais ir tėvai prasitaria – į miestą išėję vaikai norėtų vėl sugrįžti pas mus, bet bijo pasirodyti padarę klaidą, nenori bendraamžių klausinėjimų, dėl ko sugrįžo ir t.t.“.

V.Kelpša teigė, kad Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinę mokyklą aplenkė ir į miesto mokyklas išvažiavo: 2012 metais – keturi, o 2013 metais – šeši I-VIII klasių mokiniai. Mokytis IX-XII klasėse miesto gimnazijose 2012 metais nusprendė šeši, o 2013 metais – 8 kūlupėniškiai mokiniai. Iš viso Kūlupėnuose mokosi 200 mokinių.

Ribotų pasirinkimo galimybę

Tačiau tarybai ruošiamas pasiūlymas susilaukė ir kritikos – jį skeptiškai vertina miesto mokyklos.

„Toks sprendimas apribotų tėvų pasirinkimą,- mano Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos direktorius Julius Gindulis. – Šiuolaikinė mokykla, kokia ji bebūtų, dirba konkurencijos sąlygomis ir mokiniui stengiasi pasiūlyti kuo geresnį ugdymą. Jei tolimesnėse vietovėse gyvenančių mokinių pavėžėjimas nebus kompensuojamas, jiems kils problemų pasirenkant būtent tą mokyklą, kuri, jo nuomone, patenkintų jo lūkesčius.“

Tokios pat nuomonės ir Pranciškonų gimnazijos direktorius Leonas Šidlauskas: „Visų pirma, būtų pamirštas mokinys ir jo tėvai – kaip geriausia jiems? Mokyklos ugdymo kokybe yra skirtingos ir būtent dėl to mokinys bei jo tėvai renkasi mokyklą – nebūtinai tą, kuri arčiausiai namų. Šiandien 21 amžius, todėl nurodyti kaimo vaikui, kad jis turi mokytis tik šalio jo kaimo esančioje mokykloje, šiuo atveju yra ir visuomenės moralės klausimas. Įstatymas suteikia asmeniui teisę rinktis valstybinę, savivaldybės ar nevalstybinę mokyklą ir ją keisti.“


Stanislava Venskuvienė:

- Gyvenu bute, neturiu nei gesintuvo, nei dūmų detektoriaus. Turto nesu apsidraudusi. Jeigų būtų priimtas įstatymas turėti detektorius, tai būtų paskata juos įsigyti. Vieneto kaina, kiek žinau, šiuo metu – apie 40 Lt. Nepasiturintiems tai būtų brangu.

Modestas Mikutis:

- Gyvename nuosavame name, turime ir dūmų detektorių, ir gesintuvą. Padaugėjus gaisrų ir žuvusiųjų, reikėtų priimti įstatymą, kad gyventojai privalėtų turėti namuose šias apsaugos priemones. Nuolat stengiamės patikrinti elektros instaliaciją, dūmtraukį. Stengiamės, kad kuras būtų sausas ir neužkimštų kamino.

Birutė Statnickienė:

- Neturime šių saugos prietaisų. Stengiamės prieš išvykdami iš namų patikrinti, ar nepalikome įjungtų prietaisų, ir viskas. Šildomės dujomis, todėl išvažiuodami toli iš viso išjungiame šildymą. Kamino nevalome, nors reikėtų tai padaryti.

Rimvydas Numgaudis:

- Neturime. Namo kaminas – tvarkingas, o ir patys stengiamės žiūrėti tvarkos. Kai kur nors išvažiuojame, šalia gyvenanti uošvienė prižiūri ugnį. Pritarčiau įstatymui, kuris įpareigotų namuose įsirengti dūmų detektorius, nes gyventojai jų svarbos dar nėra supratę.

Kalbino Aurimas RAPALIS, fotografavo Darius ŠYPALIS


Benamiams žiema nebaisi

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos

Panašu, kad prasidėję žiemos šalčiai nebaisūs Kretingos miesto benamiams – kol kas neužregistruotas nė vienas jų pernakt mirtinai sušalęs ar apšalęs galūnes. Benamiai nesiglausto pasišildyti, kaip būdavo anksčiau, nė ligoninės priimamajame.


Ketina pakelti mokestį už šiukšles

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Aktualijos

Šią savaitę įvykusiame Kretingos rajono savivaldybės Strateginio planavimo tarybos posėdyje buvo aptarti svarbūs rajono gyventojams klausimai, kurių vienas – vietinės rinkliavos mokesčio už buitinių atliekų surinkimą didinimas. Tačiau ar rajono gyventojams bus didinamas šis mokestis, galutinį sprendimą turės priimti rajono taryba dar šį – sausio – mėnesį įvyksiančiame posėdyje.


Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai operatyviai atskleidė plėšimą, kuris buvo įvykdytas Salantuose – paaiškėjo, kad sausio 14 dieną apie 16.30 val. 64 metų salantiškį S.S. apiplėšė nepilnametis. Jis, kaip kitą dieną policijai pranešė nukentėjusysis, Turgaus aikštėje, prie parduotuvės „Sala“, pribėgęs iš už nugaros pastūmė S.S. ir spyrė jam koja. Tada iš S.S. striukės kišenės ištraukė ir pasisavino 80 Lt.

Policija išsiaiškino, kad nusikaltimu įtariamas jaunuolis, apiplėšęs pensinio amžiaus vyrą, nuėjo į kavinę pavalgyti. Šis jaunuolis ir anksčiau yra buvęs patekęs į policijos akiratį.

Policija informavo, kad apklausos metu nepilnametis prisipažino padaręs nusikalstamą veiką ir atlygino padarytą žalą. Baudžiamasis kodeksas už plėšimą numato areštą arba laisvės atėmimą iki 6 metų.

„P. n.“ informacija


  • Iš policijos suvestinių

KRETINGOJE

VYTAUTO g. Bendrovės ,,Lukoil Baltija“ degalinės vadovė pranešė, kad sausio 20 dieną apie 11.01 val. į degalinę atvažiavo „Mitsubischi“ markės automobilis. Automobilio vairuotojas užsipylė 50,32 l degalų ir nesusimokėjęs pasišalino. Padaryta 232,48 Lt žala.

Tiekėjų g. gyvenantis A.S. (gim. 1981 m.) pranešė, kad sausio 20 dieną grįžęs į nuomojamą butą Tiekėjų g., rado išlaužtas buto duris ir viduje pasigedo televizoriaus „Samsung“. Žala – 860 Lt.

KRETINGOS RAJONE

KLIBIŲ K. gyvenanti M.A. pranešė, kad gruodžio 28 dieną pastebėjo, jog iš namuose esančios spintos dingo du vestuviniai žiedai, sidabrinis vėrinys su auskarais, balti karoliai su auskarais, buto knyga, santuokos liudijimas, 2 mokėjimo kvitai. Padaryta 500 Lt žala.

Dupulčių k. gyvenantis R.Ž. pranešė apie tai, kad nenustatytu laiku nuo sausio 19 iki 20 dienos, tikėtina, pritaikius durų raktą, buvo įsibrauta į jo butą, iš kur pavogta metalinė dėžė su pinigais ir įvairiais dokumentais. Padaryta žala – 7 tūkst. 900 Lt.

Peldžių k. Sausio 20 dieną apie 15 val. ūkiniame pastate, kuris priklauso I.G. (gim. 1968 m.), policijos pareigūnai rado aparatą naminei degtinei gaminti ir 249 litrus, įtariama, raugalo. I.G. po apklausos paleista.

NUSIKALTIMAI INTERNETE

Reketės k. gyventoja M.K. (gim. 1956 m.) pranešė, kad sausio 16 dieną internetiniame portale www.autoplius.lt su pardavėju sutarusi pirkti traktorių „John Deere 4040“, į jo nurodytą sąskaitą pervedė 500 litų avansą. Po avanso pervedimo prekės negavo, su pirkėju susisiekti nebeįmanoma. Padaryta materialinė žala – 500 Lt.

Parengė Dovilė URNIKIENĖ


Kretingiškė lengvaatletė Karolina Deliautaitė užėmė prizines vietas įvykusiame atvirame Klaipėdos miesto lengvosios atletikos čempionate: 60 metrų bėgimo rungtį ji įveikė per 7,68 sek. ir užėmė I vietą. Antrąją varžybų dieną merginai taip pat pavyko iškovoti I vietą 200 metrų bėgimo rungtyje, kurią ji nubėgo per 25,5 sek.

Aštuoniolikmetė bėgikė atstovauja Klaipėdos miestui, o ją treniruoja Jolanta ir Romas Beržinskai.

Gintarė PAULAUSKAITĖ


Telšiuose įvykusiose Lietuvos mokinių olimpinio festivalio kaimo vietovių mokyklų merginų (gim. 1997 m. ir jaunesnių) krepšinio „3x3“ zoninėse varžybose Vydmantų vidurinės mokyklos krepšininkės, treniruojamos Romualdo Mažionio, užėmė I v. ir iškovojo teisę Kretingos rajono garbę ginti tarpzoninėse varžybose.


Iš Vilniaus atvirų karatė kiokiušin varžybų Kretingos karatekos parsivežė 7 aukso bei po 8 sidabro ir bronzos apdovanojimus.


Varžėsi jaunieji stalo tenisininkai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sportas

Kretingoje buvo surengtos „Olimpinių vilčių“ festivalio stalo teniso rajoninio etapo varžybos, kuriose dalyvavo trijų – Pranciškonų, Jurgio Pabrėžos universitetinės ir Salantų – gimnazijų komandos.


Kursuose stiprins santuokinę bendrystę

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Parapijose

Šiandien Kretingos parapijoje prasideda specialūs mokymai – „Santuokos kursas“ sutuoktiniams, kurie drauge pragyvenę keletą ar keliolika metų, jų meilės ryšiui atnaujinti ir tarpusavio santykiams sustiprinti.


Bendrovei Kretingos šilumos tinklai įsigijus visiškai automatizuotą, per 50 tūkst. Lt. kainavusią konteinerinę katilinę, Salantuose Dariaus ir Girėno gatvėje nr. 22 pažymėto dviaukščio daugiabučio gyventojai jau gali džiaugtis jos tiekiama šiluma. Tokio tipo katilinė rajone veikia ir prie Baublių mokyklos-daugiafunkcinio centro.


Daugiavaikėms motinoms – doros pensijos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos

Kretingos rajone gyvena maždaug 300 motinų, kurios išaugino ir dorai išauklėjo 5 ir daugiau vaikų, - jos nuo šių metų pradžios turi teisę gauti antrojo laipsnio 400 Lt dydžio valstybinę pensiją. Ši pensija yra tarsi apdovanojimas už pavyzdingą motinystę.


Filmuoti – su entuziazmu ir meile Kretingai

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Mūsų žmonės

Savivaldybė vis neranda pinigų Kretingą reprezentuojančiam filmui sukurti. Tačiau finansai - visai ne kliūtis mėgėjams entuziastams: jie filmuoja Kretingą, montuoja trumpus filmus, juos viešina internete ir džiaugiasi sulaukę gražių atsiliepimų. Tokių filmų autoriai tikina – jie tiesiog negali neužfiksuoti dabartinės Kretingos, juk visai netrukus tai taps istorija.


Kai gyvenimui atmatuotas šimtmetis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės

Ilgas žmogaus amžius – didžiulė Dievo dovana. Ypač tada, kai senkant fizinėms jėgoms, žmogui dar duota išsaugoti sveiką protą ir gyvenimo geismą. Tokia šiandien tebėra vyriausia Kretingos rajono gyventoja 105-erių sulaukusi salantiškė Elena Mikutienė. Iš viso Kretingos rajone gyvena 5 ilgaamžiai, jau perkopę šimtmetį.


Pirmuosius savo gyvenimo žingsnius Kretingos žemėje žengęs Vladas Nagevičius (1880-1954) paliko ryškų pėdsaką Lietuvos istorijoje: kūręs Lietuvos valstybingumo pamatus, savo gyvenimą paskyrė lietuvybės puoselėjimui ir visuomeninei veiklai. Vladas Nagevičius garsėjo savo polėkiu siekti užsibrėžtų tikslų, jo nueito gyvenimo kelio mozaikoje – daugybė pasiekimų: per itin trumpą laiką užsitarnauja generolo laipsnį, tampa garsiu arcehologu, karo gydytoju, politikos bei visuomenės veikėju, taip pat jis – ir dešimčių organizacijų bei Vytauto Didžiojo karo muziejaus įkūrėjas.


Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) Kretingos mokinių savivaldos informavimo centras surengė Žiemos forumą „Moksleivio balsas – šiandien ir rytoj“. Pirmą kartą Kretingoje vykusiame suvažiavime tris dienas daugiau negu 250 iš visos Lietuvos atvykusių mokinių kartu su LMS biuru, valdyba ir mokymų vadovais tobulino savo žinias atstovauti jaunimo interesams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas