Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(750) 2013-06-14

Laisvę įkurdino eilėse

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis

Savąjį laisvės siekį Nijolė ir Rimantas Rimkai įkūnijo dar Nepriklausomybės priešaušriu sodybos kieme pasodinę lietuvybės simbolį – ąžuolą.

Vydmantiškės poetės, laisvės šauklės 78-erių Nijolės Rimkienės praeitis skausmingai mena lagerio ir tremties metus, tačiau šiandiena - lyg ramybės oazė, kurioje vietos palikta tik džiaugsmui ir šviesai. Todėl prisilietimas prie Nijolės bei jos vyro Rimanto, taip pat patyrusio tremtinio dalią, gyvenimų tolygus žmogiškos pilnatvės pamokoms.

Lagerį „užsidirbo“ gimnazijoje

N. Rimkienės kraitis – penkios jos pačios pastangomis išleistos knygos, į kurias sudėti paprasti, nuoširdūs eilėraščiai, pamėgti žmonių ir tapę ode laisvei bei gimtajam kraštui. Jos eilėmis kuriamos dainos. 2006 m. N.Rimkienė paskelbta Kretingos rajono Garbės piliete.

Itin kuklaus būdo N.Rimkienė nesureikšmina savo gebėjimo kurti. Tik prisipažįsta, jog kūrybos proveržį jai, septyniolikmetei, Dievas pažadino tik atsidūrus lageryje Kirovo srityje, prie Uralo. „Mano tėvas Mečislovas Markauskas buvo žinomas žmogus prieškario Lietuvoje – garsus Šiaulių miesto advokatas, Steigiamojo Seimo narys, redagavęs kelis leidinius, tarp jų - ir „Lietuvos ūkininką“.

Mūsų šeima gyveno gana turtingai, samdyta mokytoja mokė groti mane fortepijonu, - pasakojo N.Rimkienė ir prisiminė, kaip buvo suimta, tardyta, vežta į Lukiškes ir Macikus, o iš ten – į lagerį. - Kai ištrėmė tėvo brolį, tėvonija Giršinuose, netoli Mosėdžio, ištuštėjo. Į ją persikėlė mano tėvai. Mosėdyje lankiau gimnaziją, ten įsitraukiau į slaptą jaunimo organizaciją. Man tebuvo keturiolika metų: savo veiklos nesureikšminome ir neįsivaizdavome, kuo mums tai grėsė -nešdavome gėlių ant partizanų kapų, ranka rašydavome atsišaukimus „Šalin Stalino vergiją“, „Tegyvuoja laisva Lietuva“ ir kaišiojome juos į vežimus, nešėme prie „stribokyno“. Jautėme nuoskaudą dėl išdraskytų gyvenimų“.

Tremtis sujungė šeimas „Lageryje sunkus darbas – reikėjo kirsti įšalusias durpes, ir prastas maistas – skysta putra, vadinama balanda, ir košė. Kiti gaudavo siuntinių, o aš – nieko, nes tėvai Sibire ir patys badavo. Tačiau kalėjimas nebuvo griežto režimo: rašiau apie Lietuvą - niekam nerodžiau. Ilgesys graužė. Netrukus mirė Stalinas: mane išsikvietė ir klausė, kur noriu važiuoti – į Lietuvą ar pas tėvus. Pasirinkau tėvus – taip atsidūriau Šamankoje, Irkutsko srityje, kur po 7 metų susitikau tėvus“, - apie jaunystėje patirtus išbandymus pasakojo pašnekovė.

Tremtyje ji ir susitiko savo būsimą vyrą Rimantą. R. Rimkus prisiminė, kaip jųdviejų šeimos sykiu dardėjo gyvuliniuose vagonuose į Sibirą per didįjį 1948 gegužės 22-osios trėmimą, kurio 65-osios metinės minimos šiandien, Gedulo ir Vilties dieną. Kelionėje į nežinią jų šeimos susipažino, tik juodu likimas suvedė kone dešimtmečiu vėliau.


Irena Beniušienė:

- Galima sakyti, kad esu. Dažnai meldžiuosi, prašau sveikatos, laimės, gero gyvenimo savo vaikams. Manau, kad stebuklai iš tiesų pildosi ir šv. Antanas mums padeda. Neseniai taip pat buvau bažnyčioje, uždegiau žvakutę šv. Antanui ir paprašiau jo teikiamų malonių.

Kristina Balsevičienė:

- Ne, nesu patyrusi. Esu tikintis žmogus, tikiu, kad šventieji gali žmonėms padėti, tačiau daugiau meldžiausi, stebuklais tikėjau vaikystėje. Dabar to nebesureikšminu.

Aušrutis Jankauskas:

- Esu girdėjęs apie šv. Antaną, bet jo teikiami stebuklai man nėra išsipildę. Netikiu tokiais dalykais, stebuklų išsipildymu, todėl tų malonių ir neprašau. Esu realistas, nemanau, kad verta tikėtis pagalbos iš šventųjų.

Mantas Paulikas:

- Nors esu tikintis, bet apie šv. Antaną, jo teikiamus stebuklus nieko nesu girdėjęs. Pats nesimeldžiu, nes netikiu, kad šventieji mums gali padėti, daryti stebuklus ar išpildyti mūsų svajones, - jų mes turime siekti patys.

Kalbino Inesa RINKEVIČIŪTĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Per 40 Pranciškonų gimnazijos mokinių, lydimi vokiečių kalbos mokytojų Alberto Jankaus ir Reginos Petrauskienės bei kūno kultūros mokytojo Rolando Žiubrio, pabuvojo Vokietijoje – į šią šalį mūsiškius gimnazistus pakvietė ilgamečiai bičiuliai Bleicherodės miesto Frydricho Šilerio gimnazijos bendruomenės nariai.


Įvyko vienas iš Kretingos miesto 760 metų jubiliejui skirtų renginių - rajono gabių ir talentingų mokinių, kolektyvų ir komandų šventė.


Tradicinė, jau šeštus metus organizuojama šluotų rišimo šventė Baubliuose ir šiemet sukvietė bendruomenės narius išmokti tikros beržinės šluotos rišimo tradicijų, skleidė sveikos gyvensenos idėjas.


Mažiausiai 1,5 tūkst. žmonių ketina dalyvauti pirmą kartą organizuojamame plūduriuojančiame muzikos festivalyje „Rafta“ – ir žiūrovai, ir scena čia laikysis tik ant vandens Kuršių mariose. Nors festivalio vietą bus įmanoma pasiekti tik laivais, tačiau smagiai nusiteikę žiūrovai 12 valandų trukmės gyvo koncerto galės pasiklausyti ne tik nuo denio.


Kretingiškiai – tarptautiniame plenere

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys

Kretingiškių menininkų trijulė – Dalia Skridailaitė, Agnė Palilionytė ir Andrius Miežis - dalyvavo tarptautiniame plenere „Prie parko“, kuris buvo surengtas Palangoje, poilsiavietėje prie Botanikos parko.


Darbėnų gimnazija vienai nakčiai virto šurmulinga kino filmų sale – ligi paryčių čia buvo rodomi pačių mokinių sukurti filmai, o jaunosios „kino žvaigždės“ tarsi Kanų kino festivalyje žengė raudonu ta proga patiestu kilimu.


Kretingos kultūros centro Raguviškių skyrius turi kuo pasidžiaugti: sėkmingai įvykdytas pirmasis metų projektas „Taip kalbėjo mūsų senoliai“, skirtas Tarmių metams paminėti.


Kretingiškis pedagogas chorvedys kompozitorius Aloyzas Žilys Kretingos miesto 760 metų jubiliejui paskyrė naują leidinį – savo kūrybos rinkinį „Daina gimtinei“. Tai – jau šeštoji autorinė muziko knyga, į kurią sudėtos 37 dainos, parašytos pagal mūsų kraštiečių ir Lietuvos poetų eiles.


Birželio 12 dieną policija sulaukė dviejų pareiškimų dėl to paties įvykio.

Salantų gimnazijos mokytojas J.Š. pranešė apie tai, jog per pamoką kilo konfliktas su mokiniu dėl pamokos metu mokinio naudojamo telefono. Kai mokytojas paprašė pasidėti mobilųjį telefoną, po to – jį atiduoti, mokinys keletą kartų smogė mokytojui į veidą, abiem rankomis bandė jį smaugti. Mokytoją išvadavo kitas tos pačios klasės mokinys.

Nepilnamečio sūnaus motina D.K., gyvenanti Laivių k., į policiją kreipėsi dėl to paties konflikto, per kurį, teigiama pareiškime, mokytojas J.Š. priėjęs vaikinui iš už nugaros bandė atimti telefoną ir, griebdamas už rankos, prakirto jam lūpą, o telefoną numetė ant žemės. Padaryta 380 Lt žala. Mokinys, bijodamas, jog mokytojas gali jam dar kartą suduoti, atsistojo ir suėmė J.Š. už kaklo, prispausdamas sau po pažastimi.

Parengė Audronė PUIŠIENĖ


  • Iš policijos suvestinių

Kretinga

Klaipėdos g. Užregistruotas 1980 m. gimusios I.N. pareiškimas, jog birželio 11-osios naktį grįžtant į namus ją sumušė buvęs sutuoktinis 1975 m. gimęs ir Savanorių g. gyvenantis M.N., kuris šiuo metu ieškomas policijos.

Kretingos r.

Vydmantų k. Užregistruotas 1965 m. gimusios K.Š. pareiškimas, jog iš neužrakinto namo II aukšto dingo MRT Nokia 5130 XpressMusic, kurio vertė – 500 Lt.

Kretingsodžio k. Gautas bendrovės LUKOIL BALTIJA degalinės vadovo pareiškimas, jog į automobilį „Audi A4“ įsipylęs beveik 60 l A95 markės benzino už 275 Lt klientas nesumokėjo ir pasišalino.

Parengė Audronė PUIŠIENĖ


Palangoje įvykusiame Lietuvos Respublikos jaunučių bokso čempionate dalyvavo ir Kretingos sporto mokyklos auklėtiniai, treniruojami Aivaro Balsio.

Prizininkais tapo: antrąsias vietas iškovoję Tautvydas Čepauskas (svorio kategorija iki 56 kg) ir Žygimantas Jucys (svorio kategorija iki 68 kg) bei trečiąsias vietas iškovoję Donas Špučys (svorio kategorija iki 62 kg) ir Dovydas Maksvytis (svorio kategorija per 76 kg).

„P. n.“ informacija


Kretingos sporto mokyklos futbolo trenerio Martyno Vilucko iniciatyva buvo surengtas trenerio Vytauto Beržansko vardo turnyras, kuriame dalyvavo gimusių 2003 m. ir jaunesnių berniukų komandos. Turnyras buvo surengtas vaikams neįprastoje erdvėje – Kretingos technologijų ir verslo mokyklos sporto aikštyne.


Kretingos sunkiaatlečiai, treniruojami Arvydo Bušecko, laimėjimų pasiekė svarbiausiose sezono varžybose – 87-ą kartą surengtame Lietuvos sunkiosios atletikos suaugusiųjų, jaunimo iki 20 metų ir iki 23 metų čempionate bei Lietuvos jaunių iki 17 metų sunkiosios atletikos žaidynėse.


Kretingiškiai ūkininkai Laima ir Pranas Gikarai, nukirtę savo ūkyje augusį gaidį, buvo nustebinti: jį pešdami pastebėjo neįprastas gaidžio kojas, ant kurių buvo išaugusios dvi didelės kaulinės ataugos.


Minint Pasauliečių pranciškonų arba Tretininkų ordino įkūrimo 800-ąsias metines, Kretingos pranciškonų vienuolyne buvo surengtas Telšių regiono brolijos ugdymo seminaras. Į jį suvažiavo per 40 atstovų iš Kretingos, Palangos, Klaipėdos, Skuodo, Mosėdžio, Naujosios Akmenės, Plungės bei Telšių. Pasauliečiai pranciškonai arba tretininkai yra trečioji pranciškonų šeimos atšaka po Šv.Pranciškaus brolijos ir Šv.Klaros seserijos pasekėjų.


Šią savaitę paaiškėjo būsimas Savivaldybės įmonės „Kretingos komunalininkas“ vadovas – Renata Surblytė.

R. Surblytė, surinkusi 9,1 balo, nurungė tris pretendentus į „Kretingos komunalininko“ direktoriaus vietą: Tomą Jurgutį – 8 balai, Evaldą Jankauską – 5,8 balo, ir Bernardą Skersį – 3,6 balo.

R. Surblytė iki šiolei dirba Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vyriausiąja specialiste. Ji gimė 1980 m., turi Klaipėdos universiteto vadybos, verslo ir administravimo bakalauro, Vilniaus pedagoginio universiteto sociologijos magistro kvalifikacinius laipsnius.

R. Surblytės skyrimui „Kretingos komunalininko“ direktore dar turi pritarti Savivaldybės taryba. Tikimasi, jog taryba sprendimą priims šio – birželio – mėnesio posėdyje.

„P. n.“ informacija


Trečiadienį įvyko Savivaldybės skelbtas konkursas Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovo pareigoms užimti. Konkursą laimėjo kretingiškis 62 metų sanitarijos gydytojas Zigmantas Paulauskas, iki šiol vadovaujantis Palangos vaikų sveikatos centrui.

Be Z. Paulausko konkurse dalyvavo Kretingos PSPC vyriausioji slaugos administratorė Renata Eitavičienė, kuri surinko 12,2 balo, ir Salantų PSPC vyriausioji slaugytoja – slaugos administratorė Loreta Drungilienė. Jos gauto 8,2 balo neužteko atrankai įveikti. Z. Paulauskas laimėjo gavęs 15,6 balo įvertinimą.

Kretingos PSPC vienuolika metų vadovaujanti gydytoja Irena Narmontaitė konkurse nedalyvavo. „Nusprendžiau dirbti vien gydytojo darbą. Paskutinį pusmetį centrui vadovavau neturėdama pavaduotojo, trūkstant gydytojų. Žmogus turi įvertinti savo galimybių ribą, tą ir padariau“, - „Pajūrio naujienoms“ kalbėjo I. Narmontaitė.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas