Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

(597) 2011-12-09

Dievą iš salantiškių atėmė pinigai

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Pirmas puslapis
Tvarka kaip bažnyčioje: Salantų klebonas Petras Smilgys liko abejingas salantiškių pasvarstymams, kad yra taikomas neteisingas bažnyčios mokestis. Jis ketina ir toliau rinkti paties nustatytą privalomą parapijos mokestį.

Nesusimokėjai mokesčio – nedrįsk įžengti į bažnyčią. Su tokia taisykle jau porą metų taikstosi salantiškiai. Kantriai tylėję žmonės nebeištvėrė – jų kaltinimai Salantų klebonui Petrui Smilgiui sprogo tarsi pūlinys. Tačiau Dievo tarnas liko kategoriškas ir kurčias žmonių prašymams: savo paties nustatytos tvarkos jis nė neketina keisti.

Šiame pasakojime pašnekovų pavardžių nebus: atvirai apie parapijos žaizdas sutikę kalbėti salantiškiai viešinti savo tapatybės nenorėjo dėl paprastos priežasties – pasmerkimo ir galbūt net keršto. Pasak jų, šios bausmės iš klebono tikėtinos, nes Dievas ir moralė Salantų parapijoje jau seniai iškeisti į pinigus.

„Pinigai yra viskas ir daugiau niekas neegzistuoja. Mūsų klebonas tiesiog godus pinigų. Iš pradžių šios savybės nepastebėjome – jis buvo toks malonus. Ir dabar per šv.Mišias taip gražiai kalba, sutikęs žmogų taip gražiai pašnekina. Tačiau jo kalboms prieštarauja visi jo darbai ir veiksmai. Apie kokią tarnystę Dievui ir žmonėms galima kalbėti, jei skausmo akimirkoje prie verkiančių artimųjų priėjęs klebonas prieina ir pasako: eikime pasikalbėti, jūs – skolingi bažnyčiai“, - piktinosi salantiškiai.

Jie apibūdino tvarką, kuri visą parapiją atvedė į nepaprastą situaciją: klebonas kiekvieną sekmadienį įvertino dviem litais. Sekmadienių per metus – daugiau negu pusšimtis. Taigi per metus viena šeima bažnyčiai turi sumokėti daugiau negu šimtą litų.

„Visi Salantai – prasiskolinę. Ir kam – klebonui. Šis nesibodi apie skolas priminti kalėdodamas, jei reikia, pinigų atvažiuoja ir specialiai į namus, o jei jau nutinka nelaimė, prie karsto bažnyčioje nepaverksi – teks eiti suvesti sąskaitas su klebonu. Turi specialų sąsiuvinį, kur surašyta, kiek kas davęs, kiek kas skolingas. Mes suprantame, kad mūsų, tikinčiųjų, pareiga yra padėti išlaikyti bažnyčią. Tačiau tam yra aukojimas – juk kiekvienas, atėjęs į šv.Mišias, aukoja, taip paremdamas savo parapiją. Kiek kas gali, tiek tas duoda – tai yra teisingiausias principas. Kaip galima įkainoti sekmadienius ir nustatyti kažkokius mokesčius, lyg viduramžiais. Juk yra žmonių, kurie gauna varganas pensijas, jaunų daugiavaikių šeimų, vienišų žmonių. Argi moralu versti žmones mokėti už tikėjimą. Bažnyčią tikintieji išlaikytų ir neverčiami – aukodami. Tačiau kai atsiranda prievarta, kas gali norėti eiti į bažnyčią“, - svarstė salantiškiai.

Jų pasvarstymams klebonas P.Smilgys turėjo kategorišką atsakymą: jis laikosi dviejų – solidarumo bei teisingumo – principų ir jų neketinąs keisti.


Irena Garienė:

- Netikiu, kad mitingas gali išspręsti problemas, yra ir logiškesnių būdų. Nemanau, kad pensininkai yra silpniausia valstybės grandis – sudėtingiausia gyventi jaunoms šeimoms, todėl savo padėtimi nesiskundžiu. Vis dėlto neteisinga, kad valstybė skriaudžia savo piliečius

Arūnė Putvinienė:

- Valdžia ir be mitingo turėtų suprasti, ką daro blogai. Absurdas, kai valstybės finansinės problemos sprendžiamos užsipuolant silpniausius valstybės gyventojus. Pirmiausia, ką galėtų padaryti valstybė, – įvesti progresinius mokesčius ir įvertinti savo darbą.

Arnoldas Vasiliauskas

- Nesidomėjau, kas šiuo metu vyksta valstybėje. Neteisinga skriausti Lietuvos piliečius, ypač tuos, kurie savo kruvinu darbu jau užsidirbo pensijas. Mano nuomone, politikai tam ir išrinkti, kad priimtų logiškus ir teisingus sprendimus.

Algirdas Simonavičius:

- Nemanau, kad mitingas padėtų. Tačiau pensininkai yra absoliučiai teisūs. Kodėl valstybė savo problemas turi spręsti senų žmonių sąskaita? Tegu pradeda nuo savęs, o pensininkai savo jau yra užsidirbę.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Nenori bibliotekos mokykloje

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos

Kartenos bendruomenė priešinasi daugiabučiame name įsikūrusios miestelio bibliotekos iškėlimui į bibliotekai pritaikyti planuojamas patalpas Kartenos vidurinėje mokykloje.


Baublių pagrindinės mokyklos mokinė šeštokė Erika Pogytė nuoširdžiai džiaugiasi savo laimėjimu, kurį pelnė sudalyvavusi Lietuvos mokinių ir studentų sporto centro surengtame fotografijų konkurse „Sportuojame visi, visur ir visada“. Erikos darbas „Ir vasarą sninga... kamuoliais“ pateko į šalies geriausių darbų 20-tuką.


Atėjęs Didžiojo laukimo metas skatina stabtelėti rutinos greitkelyje, įsiklausyti, ką šneka širdis ir ko nori siela, pavargęs kūnas. Tik tame greitkelyje dažnai pasistatome sau ne vieną draudžiamąjį ženklą: neturiu laiko, reikia sumokėti mokesčius, gal kitą savaitgalį – kai nereiks kuopti namų. Jokūbaviškė mokytoja ir dailininkė Felicija Stramilaitė sako, kad tokiame bėgime sau kasdien reikia atrasti bent keliolika minučių – tada ir siela ramesnė, ir kūnas sveikesnis, ir gyvenimo džiaugsmas didesnis.


„Išeinu iš poezijos. Ir tas išėjimas man – toks natūralus, nors ir neplanuotas. Tiesiog jaučiu, kad nebetelpu eilių rime, lygiavime, kad stengdamasi išlaikyti formą imu pamesti mintį“,- kalbėjo Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narė kretingiškė Marija Bučkienė, gruodžio 19 dieną viešai pristatysianti ką tik iš leidyklos gautą naująją savo kūrybos rinktinę „Sutemos stiklo akyse“.


Dainų perlus veria jau 30 metų

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Smiltys

Kretingos kultūros centro Vydmantų filialo folklorinis ansamblis „Žemčiūga“ atšventė trisdešimties metų jubiliejų. Savo veiklą pradėjęs su šešiais atlikėjais, dabar gali pasigirti trigubai išaugusiu jų skaičiumi.


Po kūrybos lapija gimsta žodis

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Smiltys

„Talentu apdovanotas vaikas gali ir neišdrįsti kurti, jei šalia esantieji – tėvai, mokytojai – nebus įžvalgūs ir jo nepastūmės. Ne, nereikia prievartos! Tik švelniai palydėti vaiką. Kad jis neužsisklęstų lyg kriauklė, kad nebūtų baugštus, kad išaugtų jo žodis“,- sakė Kretingos Simono Daukanto pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Danutė Dunauskaitė, sukvietusi į šventę jaunuosius literatus iš viso rajono.


Žemė turi didelių galių savo vaikams: išmaitinti jos istorijos, papročių, tradicijų, vaikai išeina nešdami savo maitintojos savitumą į platųjį pasaulį. Ir niekada neapsiriksi sakydamas: čia Dzūkijos, Aukštaitijos, o štai čia – Žemaitijos žemės vaisIai. Net ir praėjus šimtmečiams žemaičiai lieka ištikimi savo žemės pamokoms: kurti lakoniškai, tvirtai, kukliai, bet kartu ir puošniai.

Raimundas Puškorius, medžio drožėjas iš Kretingos:

- Pažiūrėjus į dabartinių tautodailininkų skulptūras, koplytstulpius, žemaitiškumo dvasią galima atpažinti kuklume. Nuo seno medžio drožėjai savo darbų stengdavosi neperkrauti detalėmis. Jie koncentruodavosi į pačią skulptūrą – kad ši būtų tvirta, atvira, neapkrauta detalėmis. Čia pasireiškia mūsų protėvių protingumas. Drožinėdami tvirtas, be smulkių detalių skulptūras jie galvodavo, kad šios kuo ilgiau gyvuotų. Pažiūrėkime į žemaitiškas Užgavėnių kaukes: jei jau jas drožinėdavo, tai iki galo atskleisdami charakterį, herojaus būdą. Norint išsaugoti žemaitiškumo dvasią, reikia apie tai kalbėti ir giliau mąstyti. Kartais menininkai pamato ką nors užsienyje ir nepagalvodami pritaiko suardydami tai, kas tradiciška ir būdinga tik mums. Dabar tokia madinga toji globalizacija. Gerai - semtis patirties, tačiau savitumą reikia išsaugoti.

Regina Jablonskienė, audėja iš Salantų:

- Niekur kitur audėjos neausdavo keturnyčiu audimu. Šis būdas naudojamas tik Žemaitijoje. Audžiant keturiomis nytimis, reikia gerokai pasukti galvą. Žemaičių audimuose geometriniai raštai susikerta kampuose, raštai simetriški. Jie labai saviti, paprasti, bet taip gražiai šviečia, yra puošnūs. Tautiniai rūbai Žemaitijoje, palyginus su Aukštaitija, Dzūkija, labai paprasti, valstietiški. Tačiau tereikia užsukti į Plungės, Salantų kraštą ir - jau kitaip: valstietiškumas čia derinamas su puošnumu. Žemaičių paprasti sijonai, bet palaidinės, skaros siuvinėtos adinuke – kai siuvinėjant paliekama skylutė. Prisimenu 1946 metus – buvau dar maža, o atmintin visam gyvenimui įstrigo senelio teta. Vaikščiojo po kiemą sena, tačiau tokia aukšta, liekna ir graži. Man, vaikui, sunku buvo akis atitraukti nuo puošnios skaros, siuvinėtos adinuke. Gaila, tuomet nekilo minčių tokias rūbų detales išsaugoti. Žemaitės, nors ir paprastais rūbais, atrasdavo būdų, kaip išsiskirti. Tėvo teta pasakodavo: kai jau ruošdavosi eiti į bažnyčią, apsiaudavo vilnones kojines iki kelių, įsispirdavo į vyžas, o galvą papuošdavo raiščiu. Taip žemaitės vadindavo skaras. Jas moterys stengdavosi išausti kuo įmantresnes, puošnesnes. Atėjusi į bažnyčią tėvo teta iškeldavo aukštai galvą ir žvalgydavosi, ar visi matą, kokiu raiščiu ji pasipuošusi. Ausdama stengiuosi laikytis visų tradicijų: nekeičiu šimtamečių raštų, neišradinėju naujovių. Kūnu ir siela esu žemaitė ir galvoju, kad nuo savo šaknų bėgti nereikia ir negalima.

Milda Rogačiovienė, riešinių mezgėja iš Vydmantų:

- Žemaitiškumo dvasia riešinėse atsiskleidžia per puošnumą. Žemaitijos krašto riešinės iš kitų regionų išsiskiria savo grožiu – įmegztomis žvaigždėmis, lapais, gėlių ornamentais. Žemaitės niekada negailėdavo karolių riešinėms – jos turėdavusios būti puošnios, turtingos. Galbūt tokia tradicija susiklostė todėl, kad žemaičiai gyveno turtingiau, geriau. Net ir riešinių spalvos būdavo ne niūrios, atvirkščiai, ryškios – geltonos, mėlynos. Tačiau žemaitės turėjo skonį: nors rinkdavosi ryškias spalvas, gausybę karolių, riešinės būdavo neperkrautos, grakščios, skoningos. Tuo ir seku – megzdama riešines stengiuosi jas padaryti puošnias, negalvodama, kad jų savikaina bus didelė. Svarbiausia, kad jos, kaip ir mūsų protėvių, būtų gražios ir išskirtinės.

Nijolė Vasiliauskienė, Kretingos muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja:

- Žemaitiškumo dvasia skirtinga įvairiose srityse. Kalbant apie žemaičių keramiką, ji – paprasta, žemiška. Mūsų protėviai visada naudodavo tik žemės spalvas, dirbinius puošė simboliais to, ką matė aplinkui. Todėl ant puodų vinguriuoja žalčiai, šviečia saulės, skleidžiasi augaliniai motyvai. Seniau žmonės, galvodami apie grožį, galvodavo ir apie praktiškumą, tradicijas. Dabar gi keramikai neretai dažniau rūpinasi savo pirkėjų skoniu – gamina tokius gaminius, kurie patrauklūs klientams, todėl išsaugoti žemaitiškumą ne visada pavyksta.


Visą kitą savaitę policijos pareigūnai patruliuos viešose vietose ir tikrins, ar žmonės laikosi taisyklių, vedžiodami savo šunis.


Aptardamas savo auklėtinių pasiektus rezultatus per pastarąjį mėnesį, Kretingos sporto mokyklos krepšinio treneris Rimvydas Joneckis teigė, jog atskirų komandų rezultatai – netolygūs: „Viena komanda žengia be pralaimėjimų, antra – pagerino padėtį turnyrinėje lentelėje, dar kita – krepšinio aikštėje patyrė apmaudžių akimirkų“.


Žiema – sunkiausias metas benamiams, kurie ieškodami pastogės įsikuria apleistuose statiniuose, o norėdami susišildyti čia susikuria laužus. Siekdami užbėgti nelaimėms už akių, kai benamių sukelti gaisrai sunaikina ne tik turtą, bet ir nusineša žmonių gyvybes, Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai apsilankė daugiau negu 100 apleistų objektų mūsų rajone. Kai kur jie išvydo tokias suręstas „šildymo sistemas“, kad jų autoriams išradingumo galėtų pavydėti ir modernieji menininkai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas