Pajūrio naujienos
Help
2020 Gegužė
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną15°C debesuotumas 32 %
Naktį8°C debesuotumas 43 %
Apklausa

Ar skiepytumėtės nuo koronaviruso?

Taip
Ne
Neturiu nuomonė
Komentarų topas

(1415) 2019-12-17

Darbėnų „vaiduoklį“ pavertė miestelio puošmena

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
Darbėnų bendruomenė ir jos pirmininkas Rimantas Benetis (antras iš kairės) sumanė Kalėdoms išpuošti miestelio griuveną, stovinčią Turgaus aikštės pakraštyje: perdažė langus ir duris, išdabino karpiniais bei blizgiomis girliandomis, užžiebė eglutę.

Praėjusį savaitgalį Darbėnų miestelio bendruomenė, atsiliepdama į Kretingos rajono savivaldybės raginimą šventiškai papuošti namus, jų langus, duris, kiemus, sumanė į kalėdinį rūbą įvilkti vaiduokliu pramintą Turgaus aikštėje stovintį istorinį žydų pastatą. Rezultatas nustebino ir pačią bendruomenę, ir praeivius.

Puošmenomis pasirūpino patys

„Jeigu ir kiti namai miestelio aikštėje taip pasipuoštų, gyventume tarsi pasakoje. Beje, gal ruošiatės čia vėl įkurdinti vaikų darželį“, – šeštadienį nuo pat ryto prie mėlynojo namo Turgaus aikštėje triūsiančius Darbėnų bendruomenės narius kalbino prošal einantys žmonės.

Darbėnų bendruomenės pirmininkas Rimantas Benetis teigė, jog per 10 žmonių sunešė puošmenų iš savo namų ūkių, miške prisikirsti eglišakių ir išsirinkti eglutę leido Darbėnų girininkija, o gimnazija pasirūpino langų puošyba – mokiniai, be įprastų kalėdinių motyvų, iškarpė ir žydų septynšakę žvakidę – menorą.

Darbėnų gimnazijos direktorė Sonata Litvinienė patikino, jog idėją papuošti apleistą pastatą pasiūlė R. Benetis su žmona Onute. „Seniai kalbame, kad miestelio centre riogso tas baibokas. Apsitarėme ir sumanėme greituoju būdu sutvarkyti šiukšlyną – apkuopti teritoriją ir išpuošti namą. Su mokiniais sutarėme, kad jie sukurs karpinių, kurie simboliškai liudytų – nors miestelyje žydų tautybės žmonių nebėra, tačiau atmintis apie juos gyva“, – tvirtino S. Litvinienė.

Pasekė estų pavyzdžiu

R. Benetis sakė, kad į Savivaldybės raginimą papuošti aplinką ir dalyvauti konkurse reagavę išsyk, nes šią mintį brandino jau anksčiau. „Skaitėme, kaip kauniečiai susirūpino dėl Kauno miesto centre stovinčių apleistų pastatų, pavadindami juos nesuvokta gėda. Jie mano, kad Savivaldybei šie seni namai nerūpi todėl, kad apie juos per mažai kalbama, neapsisprendžiama, ką su jais daryti. Išsyk pagalvojome ir apie savo miestelio „mėlynąjį medinuką“, kuris, tarsi pamirštas senolis, paliktas tyliai numirti“, – kalbėjo R. Benetis.

R. Benetis patikino, kad bendruomenė pasekė konkrečiu estų pavyzdžiu. Talino senamiestyje taip pat buvę nemažai apleistų medinių namų, tačiau patys gyventojai sugalvojo originalų projektą ir ėmėsi savaip atnaujinti bei puošti tų namų duris. Į šią visuotinę iniciatyvą galop dėmesį atkreipė ir Talino miesto valdžia, radusi lėšų renovuoti pastatus ar jų fasadus.

Paklaustas, ar tikisi, kad valdžia po jų akcijos taip pat atkreips dėmesį į „mėlynąjį medinuką“, arba kitaip „namą-vaiduoklį“, atsakė: „Jeigu darome, vadinasi, tikimės Savivaldybės paramos“. Jis mano, kad atkūrus šį paveldo statinį, jame galima būtų įrengti prieškario Darbėnų žydų muziejų, informacijos centrą ar bendruomenės namus.


Nugalėtojus pagerbs Prezidentūroje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Švietimas
Pranciškonų gimnazijos mokiniai, išgarsinę Kretingą ir Lietuvą pasaulyje: (antroje eilėje iš kairės) Julija Grigaitytė, Simonas Baltūsis ir Edgaras Zaboras bei juos konkursams ir olimpiadoms rengę mokytojai Lina Jucytė ir Vilius Adomaitis.

Rytoj, gruodžio 18-ąją, į Lietuvos Respublikos Prezidentūrą, kur bus surengta tarptautinių olimpiadų bei konkursų dalyvių pagerbimo šventė, išvyks ir 2 Kretingos pranciškonų gimnazijos mokiniai vienuoliktokas Edgaras Zaboras ir dvyliktokė Julija Grigaitytė. Juos lydės olimpiadoms bei konkursams rengę pedagogai – biologijos mokytoja Lina Jucytė ir geografijos mokytojas Vilius Adomaitis.

Jaunosios mokslininkės išradimas

J. Grigaitytė šiemet dalyvavo Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse, kuriame pateikė novatorišką idėją apie apynių ekstrakto pritaikymą bioskaidžių pakuočių pramonėje. Biologijos mokslu besidominti mokinė nustatė, kad apynių ekstraktas, įterptas į bioskaidųjį plastiką, stabdo pelėsio augimą. Todėl maisto produktai galėtų būti apsaugoti nuo nepageidaujamo mikroorganizmų poveikio.

Už šį darbą Prezidentūroje J. Grigaitytei bus įteiktas valstybinio patento biuro pagrindinis prizas ir Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) Šveicarijoje nominacija.

Mokslui smalsi ir kalboms gabi J. Grigaitytė sakė domėjosi straipsniais apie apynius ir jų antimikrobines savybes: „Galvoju, kodėl nepanaudojus apynio, siekiant apsaugoti maistą nuo gedimo. Perskaičius rusų mokslininko Pauliaus Pavelo Danilovo publikacijas, kilo mintis – kodėl apynio ekstrakto neįterpus į plastiko pakuotes. Su mokytoja išbandėme, ir suveikė“, – mergina atviravo, kad laimėti nesitikėjo. O ir konkurse su savo biologijos žiniomis dalyvavusi pirmąsyk, nes jai labiau sekasi lietuvių kalba – neseniai ji laimėjo I vietą Respublikiniame dienoraščio konkurse.

Mokinės idėją palaikiusi ir įgyvendinti padėjusi L. Jucytė pasidžiaugė, kad bendras darbas buvo sėkmingas, atnešęs garbę mokyklai ir Kretingai.


Patys jauniausieji jaunųjų literatų šventės „Žodžių burėm – į savo pasaulį 2019“ dalyviai žadėjo susitikti Vydmantuose po poros metų.

Vydmantų gimnazijos aktų salėje skambėjo pasakos, novelės, miniatiūros, esė ir, žinoma, eilės: savąja kūryba jau trečią kartą čia dalijosi per 30 moksleivių, atvykusių į tradicine tapusią Žemaitijos regiono mokyklų jaunųjų literatų šventę „Žodžių burėm – į savo pasaulį 2019“.

Mažų vaikų dideli žodžiai

„Žmogus neprivalo per daug reikalauti iš gyvenimo. Reiktų vaikus iš pat mažens mokyti, kad gyvenimas nėra kažkokia laimės duodamoji įstaiga, bet sunki, varginga tarnystė“, – šiais rašytojos Šatrijos Raganos žodžiais jaunųjų literatų šventę pradėjo viena jos rengėjų, lituanistė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Bronė Kietelytė.

Pasveikinusi iš septynių Kretingos rajono ugdymo įstaigų bei dviejų kaimyniniams rajonams atstovaujančių mokyklų atvykusius moksleivius ir jų mokytojus, B. Kietelytė pasidžiaugė, kad į Vydmantų gimnaziją suvažiavo toks didelis būrys jaunųjų kūrėjų.

„Didelė laimė, kad yra rašančių, yra kuriančių, neabejingų žodžiui, ir savo kūryba įrodančių, kad ir mažo vaiko žodis yra didelis“, – sakė direktoriaus pavaduotoja, padėkojusi ir moksleiviams, ir mokytojams, padedantiems vaikams atskleisti kūrybos galias bei akcentavusi, kad renginys – ne konkursas, o šventė visiems kuriantiems Kretingos rajono moksleiviams ir svečiams iš Židikų bei Mosėdžio.


  • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

KRETINGOS r.

DUPULČIŲ k. gruodžio 13 d. iš gyvenamojo namo dingo elektrinis smūginis gręžtuvas, kampinis šlifuoklis „Bosch“, garso kolonėlė. Padaryta žala – apie 330 eurų. Pradėtas tyrimas dėl vagystės.

Parengė Edita KALNIENĖ


Kretingos sporto mokyklos krepšinio komanda, treniruojama Arimanto Mikaločiaus, tarp bendraamžių Šiauliuose įvykusiame turnyre buvo pirma.

Kretingos sporto mokyklos berniukų, gimusių 2011 m., komanda, treniruojama Arimanto Mikaločiaus, dalyvavo vaikų krepšinio turnyre „Saulės taurė 2019“ Šiauliuose. Kretingiškiai šiame turnyre iškovojo I vietą.

Be kretingiškių, turnyre varžėsi aikštės šeimininkai „Šiaulių krepšinio akademijos-„Saulės“ komanda, užėmusi II v., ir Vilniaus krepšinio mokyklos sportininkai, likę III v.

Aukščiausią padėtį turnyrinėje lentelėje Kretingos sporto mokyklos komandai lėmė tokie susitikimų rezultatai: „Kretingos SM“ – „Šiaulių KA-„Saulė“ – 36:18 (Emilis Einikis, kuris buvo pripažintas ir naudingiausiu „Kretingos SM“ komandos žaidėju, – 10 tšk., Dovydas Latvis - 9, Rėjus Goriunovas – 7); „Kretingos SM“ – „Vilniaus KM“ – 63:18 (Emilis Einikis – 33, Dovydas Latvis –16, Karolis Jedenkus - 6).

Komentuodamas savo auklėtinių žaidimą A. Mikaločius sakė: „Turnyras buvo skirtas vaikų treniruotėms įvertinti, kad matytume, ties kuo reikia padirbėti. Žemaitijoje nerengiamas vaikų, gimusių tais metais, čempionatas, tad dalyvaujame metais vyresnių, tai yra gimusių 2010 m., varžybose ir vis pralaimime, nes vaikų amžiuje fizinės galimybės skiriasi. Šis turnyras parodė, kad dalyvavimas vyresnių metais varžybose davė naudos, todėl tarp savo bendraamžių žaisti lengviau. Kretingos komanda pademonstravo puikią gynybą, kuri neleido varžovams pelnyti lengvų taškų. Džiaugiuosi, kad puolant atsiranda vis daugiau naujų vaikinų, kurie gali imtis iniciatyvos. Puikus laimėjimas, kuris skatina tik dar daugiau vaikus treniruotis. Pavasarį bandysime dalyvauti kokiame nors dviejų dienų turnyre Lietuvoje.“

Treneris neslėpė: Kretingos sporto mokykla dar laukia berniukų, gimusių 2011 m., – pradėti mokytis krepšinio dar ne per vėlu.

„P. n.“ informacija


Savaitgalį „Kretingos“ komandai sėkmingos buvo ir rungtynės namuose, ir išvykoje.

Kretingos „Kretinga“, treniruojama Arimanto Mikaločiaus, savaitgalį sužaidė dvejas Regionų krepšinio lygos A diviziono rungtynes, kuriose iškovojo pergales ir taip pagerino savo poziciją turnyrinėje lentelėje – „Kretinga“ su 7 pergalėmis ir 5 pralaimėjimais užima VI v.

Gruodžio 13 d. „Kretingos” komanda namuose 85:55 (24:20; 22:9; 23:17; 16:9) nugalėjo Akmenės „Patriots-Cemento“ (6 pergalės, 8 pralaimėjimai) komandą. Rungtynes šiek tiek geriau pradėjo kretingiškiai, kurie po I kėlinio turėjo 4 taškų persvarą (10 min. 24:20), o II kėlinį puikiai sužaidus gynyboje skirtumas gerokai išaugo (20 min. 46:29). Po pertraukos skirtumas toliau augo šeimininkų naudai, kol galiausiai tapo triuškinantis.

Šiose rungtynėse „Kretingai“ atstovavo: Tadas Maželis – 17, Kornelijus Stonkus – 16, Rokas Šimkevičius – 15, Domininkas Matutis – 12, Edgaras Danys – 9, Linas Jonuška – 8, Rytis Zabita – 6, Rimvydas Brencius – 2, Karolis Opulskis ir Arnas Sabaliauskas.

Gruodžio 14 d. „Kretingos“ komanda po dviejų pratęsimų išvykoje 118:112 (28:13; 16:31; 23:17; 22:28; 12:12:17:11) nugalėjo Panevėžio „Bangenės-Aiveros“ (7 pergalės, 6 pralaimėjimai) komandą. Panevėžio komanda puikiai pradėjo rungtynes ir jau I kėlinį įgijo 15 taškų persvarą (28:13), bet šaltą dušą gavę kretingiškiai atsigavo, greitai padarė išvadas ir jau dvikovos pusiaukelėje išlygino rezultatą (20 min. 44:44). Po didžiosios pertraukos savo sąlygas jau diktavo Arimanto Mikaločiaus treniruojama „Kretingos“ ekipa. Vis dėlto prieš pat baigiantis rungtynėms „Bangenės-Aiveros“ krepšininkai perėmė iniciatyvą ir, likus žaisti 13 sek., net buvo priekyje (89:87).

Lemiamą ataką puikiai užbaigė „Kretingos“ gynėjas Rokas Šimkevičius, pataikęs dvitaškį išplėšusį pratęsimą (89:89). Per papildomas 5 minutes komandoms nepavyko įrodyti savo pranašumo – prireikė papildomų 5 minučių. Antrojo pratęsimo metu kurį laiką abi komandos žengė koja kojon, tačiau vėliau „Kretingos“ ekipa pasinaudojo keliomis varžovų klaidomis gynyboje, įgijo nežymią persvarą ir, išsaugojusi ją iki pat finalinės sirenos, šventė dramatišką pergalę rezultatu 118:112.

„Kretinga“: Domininkas Matutis – 33, Kornelijus Stonkus – 29, Rokas Šimkevičius – 20, Tadas Maželis – 15, Linas Jonuška – 12, Rytis Zabita – 8, Rimvydas Brencius – 1, Karolis Opulskis ir Arnas Sabaliauskas.

Artimiausias rungtynes „Kretingos“ komanda žais gruodžio 20 d. išvykoje su Kauno „LSU“ (1 pergalė, 12 pralaimėjimų), o gruodžio 21 d. 16 val. namuose su Biržų „Biržais“ (7 pergalės, 7 pralaimėjimai) užbaigs šių metų kovas Regionų krepšinio lygoje.

Tomas KUBILIUS

Krepšinio klubas „Kretinga“


Kretingos jaunimo motobolo komanda su klubo vadovu Eduardu Steckiu (pirmas iš dešinės).

Įvyko geriausių rajono sportininkų apdovanojimų šventė, per kurią padėkota aukštus rezultatus šiais metais pademonstravusiems moksleiviams, suaugusiesiems, taip pat išrinktos sportiškiausios mokyklos.

Susirinkusiuosius į apdovanojimus pasitiko renginį vedęs kraštietis Haroldas Zenkovas, kuris pasidalijo asmenine patirtimi ir pasidžiaugė sportininkų pasiekimais: „Esu sporto žmogus. Sportuodami geriname ne tik sveikatą, bet ir emocinę savijautą, garsiname savo kraštą.“

Rajono meras Antanas Kalnius tikino, kad sportuojantys žmonės skatina tuo užsiimti kitus bei kuria Kretingą: „Sportuojantys žmones keičia ne tik savo gyvenimą, bet ir juos supančią aplinką.“

Savo patirtimi pasidalijo ir Savivaldybės tarybos narys Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Vytautas Ročys, už darbą dėkodamas treneriams, už paramą sportininkams – jų tėvams. „Dėkoju treneriams, kurie išaugina sportininkus, taip pat tėvams, kurie dalyvauja jų gyvenime. Tikėkimės, kad atidarius sporto kompleksą veikla dar labiau suaktyvės“, – kalbėjo jis.

Dūdmaišio garsais renginį atidarė Kretingos rajono kultūros centro Šukės skyriaus kolektyvas ir jo vadovas Alvydas Vozgirdas. Šventėje taip pat pasirodė Tado Romeikos vadovaujami šokių kolektyvo „Danė“ šokėjai.

Atsižvelgus į sportinius ugdymo įstaigų rezultatus, sportiškiausiomis mokyklomis šiemet tapo: tarp I–IV klasių – Kurmaičių pradinė mokykla; tarp V–VIII klasių – Marijono Daujoto progimnazija; tarp gimnazinių klasių – Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija.


Parkui suoliukus padovanoję žmonės, valdžios, muziejaus atstovai pasidžiaugė užbaigta akcija „Dovanok parkui suoliuką“, per kurią parke įrengta 11 suoliukų.

Kretingos dvaro istoriniame parke buvo pristatyti gyventojų ir įstaigų parkui padovanoti vardiniai suoliukai. Iš viso jų įrengta 11.

Užbaigė pradėtus darbus

Dar vasarą Kretingos muziejaus ir Kretingos rajono savivaldybės paskelbtoje akcijoje „Dovanoju parkui suoliuką“ dalyvavo verslininkai, įvairūs judėjimai, visuomenės nariai.

Šia akcija buvo siekiama pratęsti grafų Tiškevičių puoselėtas mecenatystės ir labdaros tradicijas, taip suteikti lankytojams malonesnį poilsį parke, praturtinti parko istoriją. „Sulaukdavau nusiskundimų, kad vyresnio amžiaus žmonės, norėdami pasivaikščioti, neturi, kur prisėsti ir pailsėti. Tai buvo mano galvos skausmas, iš kur gauti lėšų suoliukams. Labai džiaugiuosi, kad gerų žmonių dėka dabar turime net 11 naujų suoliukų su tų žmonių vardais, kurie juos mums ir padovanojo“, – kalbėjo Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

Padėkoti akcijoje dalyvavusiems simboliškai buvo susirinkta prie Kretingos dvaro fontano „Mergaitė su vandens skėčiu“. „Adventas yra toks laikotarpis, kai įsivertiname nuveiktus darbus, užbaigiame pradėtus. Šis fontanas taip pat buvo atstatytas iš rėmėjų lėšų. Tai dar vienas ryškus ženklas, kad Kretingoje gyvena savo miestą mylintys žmonės. Antras ryškus ženklas – padovanoti suoliukai, kurių prieš tai buvo tik du“, – tikino V. Kanapkienė.

Idėją suorganizuoti akciją pasiūlė Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė. „Viename susitikimų su rajono vadovais buvo išreikštos mintys, kad reikia skelbti akcijas, ieškoti rėmėjų. Tai yra J. Girdvainės ištarti žodžiai, kuriuos aš pasigavau kaip paukštę ir šiandien turime šiuos suoliukus“, – sakė muziejaus direktorė.

„Daug idėjų sklando, bet svarbiausia – tos idėjos yra įgyvendinamos, o kad jos pavirstų realybe, reikia stiprių žmonių, tikinčių, jog tai – kilnu, prasminga, vertinga. Tai – ilgalaikė investicija į mūsų rajoną“, – akcijos svarbą įvardijo J. Girdvainė.

Su susirinkusiaisiais akcija pasidžiaugė ir rajono meras Antanas Kalnius bei jo pavaduotojas Dangiras Samalius.


Rytoj, gruodžio 18-ąją, į Kretingą atkeliaus ne tik šventojo Antano relikvijos – pirmiau jų sutiktuvių katalikų bažnyčioje 12 val. rytiniu traukiniu iš Vilniaus 10.25 val. bus atgabenta Betliejaus ugnis. Šventintą ugnį pasitiks Salantų skautų būrys, kuris ją pirmiausiai dalins į stotį atskubėjusiems kretingiškiams.

Pasak Salantų gimnazijos pedagogės, skautų vadovės Aušros Kundrotienės, valandžiukę skautai lūkuriuos stotyje, o 11 val. ugnį išgabens į Kretingos rajono savivaldybę. Iš ten vyks į Salantus: 13 val. ugnį platins Salantų miesto centre, 13.30 val. vyks į slaugos ligoninę ir Dienos veiklos centro padalinį, o vakarop – į bažnyčią, kur šventinta ugnis degs ligi Kalėdų.

Kretingos katalikų bažnyčioje šventinta Betliejaus ugnis bus dalijama po ketvirtadienio vakaro šv. Mišių.

A.Kundrotienės žodžiais, Jėzaus gimimo vietoje – Betliejuje – ugnis įžiebiama kasmet prieš Kalėdas, ir jau 33-jus metus gabenama po krikščioniškąjį pasaulį. Šiemet ugnį lapkričio 26-ąją buvo patikėta įžiebti 11-metei iš Austrijos Viktorijai Kampehuber. Į Lietuvą šventoji ugnis buvo atgabenta lėktuvu, traukiniu pasieks šalies miestus, kelionę užbaigdama Klaipėdoje.

„Ugnį po Europą patikėta platinti visoms skautų organizacijoms. Mūsų gimnazijos skautams tai – didelė garbė: ją pristatant, esame parengę specialią programą su giesmėmis. Ugnį lydės apie 20 skautų, – visų norinčiųjų dalyvauti akcijoje nesutalpiname į autobusą“, – apie Betliejaus akcijos svarbą kalbėjo skautų vadovė.

„P. n.“ informacija


Seimo narys Antanas Vinkus (dešinėje) Juozui Maksvyčiui įteikė šalies vadovų padėkas. Apdovanojimais pasidžiaugė ir „Tereko“ vadovo žmona Palmira Maksvytienė.

Uždaroji akcinė bendrovė „Terekas“, Kretingoje gaminanti ir į 26 pasaulio šalis eksportuojanti plastiko (PET) tarą ir universalias PET pūtimo mašinas, švenčia įkūrimo 25-metį.

Įmonės jubiliejaus iškilmė buvo surengta praėjusį šeštadienį Kretingos dvaro rūmų Žiemos sode. „Tereke“ šiandieną dirba 140 žmonių, darbuotojų vidutinis amžius – 37 metai.

Šventėje dalyvavę Seimo narys Antanas Vinkus, Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius, Kretingos katalikų parapijos klebonas brolis Astijus, kiti svečiai žavėjosi kolektyvo jaunumu, inovacijomis. Darbuotojai į renginį buvo pakviesti ir atvyko su vyrais, žmonomis, tad pasidžiaugti „Tereko“ pasiekimais susirinko apie 200 žmonių. „Tereko“ įkūrėjo ir generalinio direktoriaus Juozo Maksvyčio pasveikinime išsakyta mintis „Kas auga – tas gyvena“, yra šios įmonės, jos savininkų – Maksvyčių šeimos – kelrodė. Jubiliejaus šventėje Žiemos sode dalyvavęs Juozo Maksvyčio sūnus Gintautas Maksvytis, kuris yra vykdantysis „Tereko“ direktorius ir atsakingas už produkcijos eksporto plėtrą, buvo ką tik sugrįžęs iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV). „Terekas“ su vienu Kalifornijos universitetu vykdė rinkos „Tereko“ produkcijai tyrimą. Šio tyrimo rezultatas – G. Maksvyčio iš JAV į Kretingą parvežtas penkerių metų verslo planas, pagal kurį „Terekas“ per 5 metus JAV rinkai turėtų pagaminti ir patiekti 100 universalių PET taros pūtimo mašinų. „Tai rimtas iššūkis mūsų įmonei“, – sakė J. Maksvytis, akcentavęs, kad įmonė per metus pagamina ir parduoda apie 20 PET taros pūtimo mašinų.

Šiais metais „Terekas“ pasirašė sutartį dėl PET taros gaminimo mašinų pardavimo į Jungtinius Arabų Emiratus, pirmoji mašina į Dubajų bus išgabenta iškart po Naujųjų metų švenčių. Šiemet „Terekas“ Kretingoje pradėjo statyti naują gamyklą, kuri veikti pradės ateinančių metų kovą. Naujoje gamykloje bus įdiegtos robotizuotos sistemos. Visiškai bus robotizuoti detalių frezavimo, tekinimo centrai. Robotams užduotį duos – programas parengs IT inžinieriai. „Vienetinius gaminius, mažos apimties užsakymus gaminti naudojant robotus neapsimokės, todėl čia neišsiversime ir be meistrų rankų“, – aiškino J. Maksvytis, akcentavęs, kad, pradėjus veikti naujai gamyklai, „Tereko“ metiniai gamybos pajėgumai išaugs nuo 20 iki 50 PET taros pūtimo mašinų. Naujoje gamykloje robotai dirbs naktinėmis pamainomis, savaitgaliais, švenčių dienomis. Gamykloje bus sukurta apie 20 naujų darbų vietų, daugiausiai – IT inžinieriams.


J. Šimkaus gatvėje Kretingoje girtas „BMW“ automobilio vairuotojas atsitrenkė į bortelį ir nuvažiavo toliau. Policijos pareigūnai girtą vairuotoją sustabdė J. Basanavičiaus gatvėje. Jam nustatytas 1,31 prom. girtumas.

Pasirodo, kad vyras automobilį neblaivus vairavo ne pirmą kartą. Jis aplamdė ir savo automobilį.

Kadangi tai – jau ne pirmas kartas, savininkui teks savo transporto priemonę palikti pareigūnų žinioje. Vairuotojas dėl tokio savo poelgio nesigailėjo.

„P. n.“ informacija


Kalėdinį muzikinį desertą kretingiškiams dovanojo orkestras „Vilniaus sinfonietta“, vadovaujamas Vytauto Lukočiaus, ir atlikėjas Česlovas Gabalis.

Labdaros vakare – kretingiškių aukų rekordas

Praėjusio penktadienio vakarą kretingiškiai voromis traukė į tradicinį Kretingos rajono kultūros centro organizuojamą kalėdinį labdaros-paramos vakarą „Palaiminki gerumą...“, surengtą 10-ąjį kartą.

Salė lūžo nuo žiūrovų, sodinamų ant papildomų kėdžių, gausos, o pakilią vakaro nuotaiką, kuriamą orkestro „Vilniaus sinfonietta“ su jo vadovu Vytautu Lukočiumi bei atlikėju Česlovu Gabaliu, užpildė kretingiškių aukomis išreikštas gerumas – tą vakarą surinktų aukų suma siekė 5 tūkst. 411 eurų.

Šie pinigai, pasitelkus medikus, bus išdalinti 20 sergančių Kretingos rajono žmonių, – tiems, kam šiuo metu jų labiausiai reikia.

Šio kasmetinio kalėdinio labdaros-paramos projekto rengėja Kretingos rajono kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vita Urbonienė akcentavo, jog šįkart surinkta rekordinė suma, kuri kasmet vis didėja – pernai buvo paaukota 4 tūkst. 600 eurų, ir šie pinigai išdalinti 16-ai sunkiai sergančių Kretingos rajono žmonių.

„Per 10 metų atjautos ir dosnumo idėja kretingiškiams tapo sava, – daugelis nebeįsivaizduoja Kalėdų laiko be šio vakaro. Žvilgsniai krypsta į sunkiai sergančius žmones: visiems padėti negalime, bet nors dviem dešimtims žmonių auka galės palengvinti sunkią jų dalią“, – vakaro pradžioje kalbėjo vedėja Aušrinė Zulumskytė.

Šis labdaros-padėkos vakaras, jos žodžiais, yra baigiamasis Lietuvos kultūros tarybos ir Kretingos rajono savivaldybės remiamo ciklo „Susitikimai su klasika“ koncertas, jo globėjas – Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.

„Vilniaus sinfoniettos“ muzikantai ir šmaikštusis jo vadovas V. Lukočius bei dainininkas Č. Gabalis, atlikęs visiems žinomus populiarius pasaulio muzikos kūrinius, sukūrė tikrą muzikinį desertą. Jam pasibaigus, į sceną pakilęs A. Kalnius padėkojo atlikėjams ir kretingiškiams už gerumo dovaną, po to visus pakvietė visus pratęsti vakarą į pokylių salę prie nemokamų vaišių – taurės karšto kalėdinio vyno ir skanėstų.

---

Nuoširdžiai dėkojame labdaros-paramos vakaro ,,Palaiminki gerumą..." iš ciklo ,,Susitikimai su klasika..." dalyviams - Kretingos rajono visuomenei už gerumą ir paaukotus 5 tūkst. 411 Eur, kurie pasieks itin sunkiomis ligomis sergančius Kretingos rajono žmones. Tegul Jus visus lydi šviesios viltys, tikėjimas ir meilė.

Kretingos rajono kultūros centro organizatorių komanda

„P. n.“ informacija


Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projekto „Judam“ jaunimo garantijų iniciatyvų (JGI) koordinatorė Iveta Bieliauskienė rajono specialistam pristatė iniciatyvą.

Kretingos rajone pradedamas vystyti naujas projektas „Judam“, kuriuo siekiama padėti jaunuoliams, susiduriantiems su socialinėmis problemomis. Po pirmojo susitikimo jau jaučiami ir rezultatai.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė ir rajono specialistai, dirbantys su jaunimu susitiko su Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projekto „Judam“ jaunimo garantijų iniciatyvų (JGI) koordinatore Iveta Bieliauskiene.

Per susitikimą buvo pristatytas naujas rajone projektas „Judam“, skirtas 15–29 m. amžiaus niekur nedirbančiam, nesimokančiam ir neregistruotam Užimtumo tarnyboje jaunimui. „Jaunimui reikia mūsų pagalbos“, – akcentavo I. Bieliauskienė.

Iniciatyva pasidžiaugė ir J. Girdvainė: „Tokie projektai jaunuoliams padeda surasti tikslą, dėl kurio reikia dirbti, pasimetusiems jauniems žmonėms padeda atrasti save.“

„Judam“ yra pasibaigusio projekto „Atrask save“ tęsinys. Per jį planuojamas individualus darbas su jaunuoliais iš sunkumų patiriančių šeimų, turintiems problemų su teisėsauga ar išėjusiems iš įkalinimo įstaigos, augantiems globos namuose arba jau palikusiems globos įstaigas, patiriantiems pajamų nepriteklių. „Jis labiau orientuotas į nepriteklių jaučiančius, tam tikrų priklausomybių turinčius jaunuolius“, – paaiškino koordinatorė.

Juo taip pat siekiama skatinti tokių jaunuolių norą įsitraukti į darbo rinką. Dalyvauti pasiryžusiems jaunuoliams gali būti apmokamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos, kompensuojamos kuro, viešo transporto paslaugos ir panašiai. „Iš pradžių bandome susipažinti su dalyviais, kad jie priprastų prie mūsų. Išsiaiškiname, kokių tikslų siekia žmogus, tuomet stengiamės parodyti, kad yra daugiau galimybių, pavyzdžiui, įgyti kokią nors specialybę“, – teigė I. Bieliauskienė.

„Judam“ projekte dalyvaujantiems jauniems žmonėms teikiama teisininkų, finansininkų, psichologų ir kitų specialistų pagalba. „Jeigu yra poreikis, bendradarbiaujame padėdami jaunuoliams įsidarbinti. Jeigu yra kokių nesusikalbėjimų, skolų, padedame kartu dirbdami su antstoliais, pasiskirstyti pajamas ir panašiai, skatiname dalyvauti renginiuose, bendradarbiaujame su švietimo įstaigomis“, – įvardijo I. Bieliauskienė. Per dvejus metus planuojama į veiklą įtraukti apie 50 jaunuolių.

Kiekvienoje apskrityje dirba po 2 koordinatorius. Jiems reikia surasti tuos jaunus žmones, kuriems būtų naudingas šitas projektas. „Jūs, socialiniai darbuotojai, esate arčiausiai tokių žmonių, todėl prašome bendradarbiauti su mumis ir padėti mums juos surasti“, – į rajono specialistus kreipėsi I. Bieliauskienė.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos Jaunimo reikalų koordinatorės Ingos Biliūnaitės-Rušinskės teigimu, pirmieji žingsniai žengti: „Rajono specialistai jau surado keletą jaunuolių, kurie ateityje galbūt galės dalyvauti projekte.“

Planuojama, kad darbo su jaunuoliu trukmė bus nuo keturių mėnesių iki vienerių metų, esant poreikiui gali užtrukti iki pusantrų metų. „Judam“ projektas tęsis iki 2021 m.

„P. n.“ informacija


Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė (trečia iš kairės) teigė, kad Lazdininkų (Kalnalaukio) kapinyne atidengtas akmuo – tai ištesėtas pažadas įamžinti nuoširdžiai čia dirbusio bendradarbio atminimą.

Penktadienį, dalyvaujant buvusiems kolegoms, šeimos nariams, būreliui draugų archeologų, rajono vadovams, Lazdininkų, arba kitaip vadinamame Kalnalaukio kapinyne, atidengtas atminimo akmuo, skirtas prieš metus anapilin išėjusiam archeologijos tyrinėtojui Donatui Butkui.

Užuomina ir apie monografiją

„Jaudinantis momentas, – atviravo ceremonijoje dalyvavusi D. Butkaus žmona Zita Butkienė. – Nors Donato kūnas palaidotas Palangos kapinėse, bet širdis tikrai yra čia, nes čia jo gyvenimo prasmė. Išaušus šeštadieniui sekmadieniui, Donatas pasižiūrėdavo į dangų: lyja ar nelyja, o aš – į jį. Klausdavau: ar nori į Lazdininkus? Nors atsakymą iš anksto žinodavau. Kartais per tuos laukus eidavom abu.“

Pasak Kretingos muziejaus direktorės Vidos Kanapkienės, kapinyne atidengtas atminimo akmuo – tai ištesėtas pernai gegužės 24-ąją prie bendradarbio kapo duobės duotas tylus muziejininkų pažadas Donatui. „Mielas mūsų žmogau, gyvenimas – trapus, bet šis atminimo akmuo yra įrodymas, kad tavo darbai nebus pamiršti ne tik ekspozicijose, bet ir mūsų širdyse, ir čia, tavo pamiltame Kalnalaukio kapinyne, kuriame ilsisi mūsų protėvių istorija, o mes ją skaitome iš rastų papuošalų, darbo įrankių, kovos ginklų“, – tokius žodžius ceremonijos metu ji adresavo prieš metus šį pasaulį palikusiam archeologui.

Ir vis dėlto direktorės pavaduotojas istorikas Julius Kanarskas išprovokavo dar vieną pažadą – esą paminklas bus visiškai baigtas tik tuomet, kai, muziejaus pastangomis, su D. Butkaus kaip autoriaus vardu bus išleista monografija, skirta Kalnalaukio kapinynui, pradedant nuo jo tyrinėjimų 1940-aisiais, baigiant paskutiniais paties Donato tyrinėjimais 2015-aisiais.

„Įpareigoju imtis darbo, rašyti projektą“, – pritarė V. Kanapkienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas