Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Sveikata

Sergamumas gripu artėja prie epidemijos ribos

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2011-02-04

Praėjusią savaitę sergamumas peršalimo ligomis ir gripu mūsų rajone padidėjo 1,4 karto, palyginus su savaite prieš tai. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus vedėja Dalia Jociuvienė informavo, kad sergamumo rodiklis – 175,3 atvejo 10 tūkst. gyventojų – buvo didžiausias Klaipėdos apskrityje. Praėjusią savaitę gripu ir peršalimo ligomis sirgo 798 asmenys, 89 iš jų – gripu. Tarp sergančiųjų daugiausiai yra vaikų.


Darboholikas – ne komplimenta

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2011-02-04

„Ar įsivaizduojate voverę, kuri visą laiką tik rinktų ir rinktų riešutus? Ir neturėtų kada liuoksėti nuo šakos ant šakos, neieškotų, kaip pratęsti giminę? Akivaizdu, kokia jos lemtis lauktų – baigtis. Kai kalbame apie gamtos pasaulį, viskas atrodo paprasta. Tai kodėl elementarias tiesas pamirštame, mąstydami apie suaugusių žmonių gyvenimą“,- kalbėjo įmonės „Organizacijų vystymo konsultacijos“ psichologas Valdas Kerdokas, su kolega Stanislovu Meškevičiumi sutikęs išsklaidyti mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie darboholizmą.


Ar bijote mikrobų?

  • Sveikata
  • 2011-01-07

Laura Jurkutė:

- Bijau. Namuose mikrobų ypač daug tualete, virtuvėje, todėl, kaip ir visos moterys, šveičiu, valau įvairiausiomis specialiomis priemonėmis. Esu girdėjusi, kad perdėta švara susilpnina imunitetą, tad persistengti nereikia. Todėl vasarą nebijau suvalgyti neplautų uogų iš daržo. Vis dėlto daržoves iš parduotuvės nuplaunu kruopščiai – nesinori valgyti chemikalų.

Stasė Vyniautienė:

- Bijau. Todėl namuose naudoju įvairiausias chemines valymo priemones. Jų pasirinkimas – didžiulis. Palaikyti švarą padeda ir naminės priemonės, pavyzdžiui, soda. Namuose turi būti tvarkinga ir švaru. Baisūs ir tie mikrobai bei virusai, kurie sukelia ligas. Jei tik pajaučiu, kad puola peršalimas, mikrobus naikinu medumi ir imbieru.

Rustam Mustafaja:

- Nebijau. Kuo daugiau bijai, tuo labiau ir puola. O jei negalvoji, kad mikrobai padarys kažką blogo, jie negalavimų ir nesukelia. Švaros laikytis reikia, bet neverta jos taip sureikšminti. Jei buityje ir aplinkoje yra mikrobų, organizmas prie jų pripranta ir darosi atsparesnis – taigi visiškai jų išnaikinti neverta.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus vedėjos Dalios Jociuvienės komentaras:

- Įvairūs mikroorganizmai į žmogaus organizmą gali patekti gana lengvai: su įkvepiamu oru, su užterštu vandeniu ar maistu, per pažeistą odą ar gleivinę, nešvarias rankas. Virusai ir bakterijos, patekę į žmogaus organizmą, dauginasi ir sukelia įvairias ligas. Norint apsisaugoti nuo ūmių kvėpavimo takų infekcinių ligų, rekomenduojama laikytis kasdieninių įpročių. Kosint ar čiaudint derėtų prisidengti burną bei nosį, naudoti vienkartines servetėles, drėgna pašluoste valyti grindis ir kitus paviršius bei dažnai liečiamus daiktus. Negalima neplautomis rankomis liesti burnos, nosies, akių. Infekcija greičiau plinta ankštose, blogai vėdinamose, dulkėtose patalpose. Žarnyno užkrečiamųjų ligų sukėlėjai į žmogaus organizmą patenka per burną – dažniausiai su maistu, per nešvarias rankas. Norint to išvengti, svarbu tinkamai laikyti maisto produktus, plauti vaisius, uogas ir daržoves, negerti nepasterizuoto pieno. Ligų išvengti padeda paprasčiausia higiena – reikia plauti rankas, ypač pasinaudojus tualetu, prieš valgį bei maisto gaminimą. Švarą reikia palaikyti namuose ir darbo vietoje, dažnai vėdinti patalpas ir nuolat stiprinti sveikatą. Dezinfekantus reikia naudoti labai atsakingai ir atsargiai, ir tik tada, kai iš tiesų būtina. Dezinfekuojančias medžiagas rekomenduojama naudoti tik tada, jei šeimoje kas nors serga užkrečiama liga arba yra padidėjęs sergamumas, pavyzdžiui, gripu. Dezinfekuojančios medžiagos gali sukelti alergines reakcijas – odos, akių paraudimą, perštėjimą, sudirginti kvėpavi

2010 metais Kretingos rajone užkrečiamomis ligomis sirgo:

salmonelioze – 19, iš jų – 15 vaikų

bakterinėmis žarnyno infekcijomis – 109, iš jų – 43 vaikai

virusinėmis žarnyno infekcijomis – 141, iš jų – 93 vaikai

bakterinėmis maisto toksinėmis infekcijomis – 12, iš jų – 3 vaikai

gripu – 31, iš jų – 3 vaikai

ūmiomis kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis – 7 tūkst. 13, iš jų – 5 tūkst. 425 vaikai

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Sausas patalpų oras kenkia sveikatai

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2011-01-07

Sausas patalpų oras gali sukelti sveikatos sutrikimų. Išsausėja nosies gleivinė, ašaroja akys, skauda galvą, pablogėja bendra savijauta. Kad to nejaustume – būtina drėkinti gyvenamąsias patalpas.


Tyla – kasdienio gyvenimo prabanga

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2011-01-07

Išgirsti tylą – sunkiai įgyvendinama užduotis šiuolaikiniame pasaulyje. Automobilių gausmas gatvėse, žmonių triukšmas parduotuvėse, darbe ūžiantys kompiuteriai ir įrenginiai, namuose rėkiantys televizoriai ir tiesiai į ausis per ausinukus besibraunanti muzika: tyla šiame chaose - lyg aukso grynuolis, kuris galėtų garantuoti ne tik vidinę ramybę, bet ir stiprią sveikatą.


Šventės apnuogina sielos žaizdas

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2011-01-07

Kai nutyla šventinis šurmulys, o karnavalines kaukes ir kalėdines namų puošmenas tenka vėl sudėti į dėžes kitiems metams, ilgus vakarus malonioje draugijoje pakeičia namų buitis ir ruošimasis į darbą, kur vietoj pokalbių su bičiuliais laukia nesibaigiantys rūpesčiai, – nejučia dažną žmogų apima liūdesys.


Kretingiškė Sigita Verbickienė tapo pirmąja Lietuvos Gineso knygos rekordininke: prieš 20 metų per itin trumpą laiką – 14 mėnesių, ji atsikratė net 110 kg antsvorio. Būdama 1,74 m ūgio, nuo 200 kg ji sulieknėjo ligi 89 kg. Šiandien moteris su šiurpu prisimena tas dienas, kai masyvus kūnas buvo tapęs daugybės jos ligų ir bėdų priežastimi. Norėdama padėti panašaus likimo žmonėms, ji įsteigė apkūnių žmonių klubą „Siksto madona“, ir šį vasarį atnaujina jo veiklą.


Jovita Šimkuvienė:

- Pasitikiu ir vaistais, ir liaudies priemonėmis. Ką vartosiu, priklauso nuo negalavimo. Jei susirgimas nerimtas – sloga, nesunkus kosulys, - vaistų nesigriebiu. Išgeriu liepos žiedų, ramunėlių arbatos. Tačiau jei susergu rimčiau, padeda tik vaistai.

Stanislava Juškienė:

- Tokiame amžiuje pasitikiu tik liaudiškomis priemonėmis. Mėgstu nueiti į parduotuvę, kur pardavinėjamos įvairios vaistingosios žolelės. Galbūt nuo rimtų ligų jos neišvaduoja, tačiau palaikyti sveikatą tikrai padeda. Ypač man patinka ir sveikatos suteikia mėtų arbata s

Adolfas Knieža:

- Nepasikliauju liaudiškomis priemonėmis – žolelėmis ir kitais naminiais preparatais. Jau esame pripratę prie chemijos, medicininių preparatų, todėl susirgęs pasitikiu tik vaistais, kurie pagaminti farmacininkų.

Salantų pirminės sveikatos priežiūros centro vadovo, gydytojo Tomo Skliuderio komentaras:

- Šiuo metu vienas dažnesnių negalavimų – peršalimo ligos. Kadangi jos žinomos šimtmečius, žmonės iš kartos į kartą perduoda įvairius patarimus, kaip gydytis namų sąlygomis, kokias žoleles naudoti. Liaudiškų priemonių, skirtų peršalimui gydyti, savybės seniai žinomos, todėl nieko blogo, jei ligonis lengvus simptomus – gerklės perštėjimą, slogą, neaukštą temperatūrą – stengiasi pašalinti liaudiškomis priemonėmis. Įvairios arbatos, naminės fitoterapinės priemonės yra saugios. Jei gydantis jomis ligonio savijauta neblogėja, viskas yra gerai. Gydymąsi liaudiškomis priemonėmis galima derinti su tradicine medicina.

Žmonės liaudiškas priemones naudoja ir esant kitiems negalavimams, pavyzdžiui, galvos skausmui. Jei galvos skausmas yra lėtinės ligos išraiška, pacientas žino jo priežastis, naudoti žolinius preparatus yra gerai, ypač, jei žmogaus savijautą jie veikia teigiamai. Tačiau jei galvos skausmas užklumpa netikėtai, nepraeina, nereikėtų griebtis žolelių ir vaistų – pirmiausia derėtų pasikonsultuoti su gydytoju ir išsiaiškinti skausmo priežastis.

Liaudiškų priemonių naudojimas sergant lėtinėmis ar nepagydomomis ligomis taip pat nėra žalingas. Jei pacientas, vartojantis vaistus, gerai jaučiasi, kartu vartodamas ir įvairias arbatas, kitus liaudiškus preparatus, kodėl gi ne – galima savo organizmą stiprinti ir taip.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Verslo idėją įkurti Kretingoje Šeimos medicinos centrą jo steigėjos – gydytojos Augenija Juknevičienė, Silvija Zamulskienė ir Danutė Razgaitienė – šiandien vadina avantiūra, tapusia realybe: centras sėkmingai veikia jau 10 metų, subrandintas stabilus darbuotojų kolektyvas, kurio žinioje – beveik 6 tūkst. pacientų.


Išgelbėjus sūnų - tėvų džiaugsmui ribų nėra

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2010-12-03

Dar praėjusių metų rudenį rašėme apie Žalgirio seniūnijoje Tolių kaime gyvenančius Olgą ir Robertą Narvaišus – tada jų metų neturinčiam sūnui Norbertui buvo atlikta kepenų persodinimo operacija. Nors trečius metus einančio vaiko laukia dar viena operacija, tačiau ir jis, ir tėvai jaučiasi laimingi.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas