Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nuomonė

Šiuo savo viešu pasisakymu noriu paskatinti daugiabučių namų gyventojus dalyvauti sprendžiant jų gyvenamųjų namų teritorijų tvarkymo klausimus ir atverti akis kolegoms Savivaldybės taryboje, kad šį ketvirtadienį įvyksiančiame posėdyje nepritartų Daugiabučių gyvenamųjų namų teritorijų tvarkymo programai.

Esu darbo grupėje, kuri kartu su Savivaldybės administracijos specialistais turėjo parengti daugiabučių namų teritorijų tvarkymo programą, nuostatus. Grupė buvo susirinkusi šių metų sausio mėnesį, sutarėme, kad rengiant programą labai svarbi yra daugiabučiuose gyvenančių žmonių nuomonė, kad į ją būtina atsižvelgti. Vasario mėnesį sukvietė daugiabučių namų atstovus ir jiems pristatė daugiabučių gyvenamųjų namų teritorijų tvarkymo programos projektą. Susirinkimo dalyviai pareiškė pastabą kitą, tačiau esu įsitikinęs, kad daugelis programos projekto, parašyto painia biurokratine kalba, nesuprato. Tą programą pirmiausia reikėjo išversti į žmonių kalbą, kad ir gyventojams, ne vien Savivaldybės specialistams, būtų aišku.

Po vasarį įvykusio susitikimo su gyventojais buvo pertrauka, ramybė. Ir staiga lapkričio 11 d. Savivaldybės tarybos Ekonominės plėtros ir ūkio komitetas svarstyti gavo lapkričio 26 d. tarybos posėdžiui tvirtinti teikiamą Savivaldybės specialistų parengtą rajono daugiabučių gyvenamųjų namų teritorijų tvarkymo programą, kurioje neatsižvelgta nė į tas kelias vasarį per susitikimą išsakytas gyventojų mintis. Apie gyventojų įtraukimą į platesnę diskusiją per visą tą ramybės laikotarpį nebuvo girdėti. Drįstu tvirtinti, kad rengiant programą gyventojai buvo ignoruojami, nors daugelis į Savivaldybės tarybą patekusių politikų, tarp jų ir „kraštiečiai“, per rinkimus rinkėjams prisiekinėjo, kad sprendžiant savivaldos klausimus gyventojų nuomonė bus svarbiausia. Dabar patogu viską sukarti ant karantino, tačiau susisiekti su gyventojais buvo galima ir elektroniniais laiškais, kitomis šiuolaikinių ryšių priemonėmis. Deja, šis, su gyventojais susijęs liečiantis klausimas buvo sprendžiamas vien Savivaldybės kabinetuose, užuot jį kantriai derinus su bendruomene, kuriai priklauso apie pusė rajono gyventojų, gyvenančių apie 180 daugiabučių namų.


Paseno Kretingos rajone nusistovėjusi futbolo struktūra, jos pokyčiai yra neišvengiami ir dėl Lietuvos futbolo federacijos (LFF) reikalavimų.

Dar pernai rugsėjį LFF pranešė, kad nuo 2021-ųjų sezono U-15, U-16, U-17, U-19, U-14 Pirmos lygos ir U-14 Pirmos ir Antros lygos varžybose negalės dalyvauti komandos, kurių juridinio asmens steigėjas yra tik savivaldybė ar valstybė. Taigi šiose varžybose dalyvauti negalės ir Kretingos sporto mokyklos futbolininkai.

LFF skatina visoje Lietuvoje diegti klubinę futbolo struktūrą. Pagal LFF diegiamos klubinės struktūros modelį, mūsų „Minijos“ klubas irgi privalės turėti ne vien vyrų, bet ir vaikų, jaunimo, merginų ir veteranų futbolo komandas. Pritariu tokiai klubinei struktūrai, taip organizuojamas futbolas visoje Europoje, ir pertvarką skatindama LFF dviračio neišradinėja.

Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius sudarė gausią darbo grupę, kuri iki šių metų pabaigos turi parengti išvadą dėl rajono futbolo perspektyvos. Į šią grupę įtraukti Savivaldybės Švietimo skyriaus, „Minijos“ klubo, kiti futbolo bendruomenės atstovai, treneriai, tėvai, politikai.

Darbo grupė siūlo įsteigti naują viešąją įstaigą, kurios steigėjai ir dalininkai būtų „Minijos“ klubas, kuriam priklausytų ne mažiau kaip 1/3 balsų ar dalių, nes toks yra LFF reikalavimas, dar ne mažiau 1/3 balsų atitekti turėtų Savivaldybei, likę – futbolo rajone rėmėjams, remsiantiems vaikų futbolą. Beje, dabar aplinkybės tapti vaikų futbolo rėmėju yra itin palankios, tam užtenka pareikšti norą būti rėmėju ir naujos viešosios įstaigos steigėju.

„Minijos“ klubo vadovai bendradarbiauja su Kretingos sporto mokyklos treneriais ir tikisi, kad treneriai sutiks iš Sporto mokyklos pereiti į naujai kuriamą organizaciją. Visi šitie pokyčiai nebus įmanomi be rajono švietimo sistemos pertvarkos, po kurios Kretingos sporto mokykloje nebeliktų futbolo.

Esu įsitikinęs, kad dėl pokyčių blogiau tikrai nebūtų, tačiau jų nepadarius „Minijos“ futbolo komanda netektų licencijos, o rajono mažieji futbolininkai negalėtų žaisti visuose prestižiniuose čempionatuose, jiems beliktų futbolo kamuolį spardyti tarpusavyje.

Naujos viešosios įstaigos valdymui siūlau be valdybos sudaryti ir stebėtojų tarybą, į ją būtinai įtraukti ir jaunųjų sportininkų tėvus. Viešoji įstaiga turėtų organizuoti daugiau turnyrų, stovyklų. Jaunieji futbolininkai galėtų būti ugdomi pagal LFF siūlomą „Anderlecht“ programą.

„Minijos“: klubas, kaip būsimas naujos viešosios įstaigos dalininkas, jau įsipareigojo klubo gaunamas solidarumo lėšas skirti viešajai įstaigai išlaikyti. Lėšas, kurios atitekdavo futbolui Sporto mokykloje taip pat gautų įsteigta viešoji įstaiga. Įstaiga siektų pritraukti ir neformalaus vaikų ugdymo, įvairių fondų lėšas. Iš Sporto mokyklos į viešąją įstaigą dirbti perėjusiems treneriams algos mažėti neturėtų, galbūt sutrumpėtų atostogos, jei taptų treneriais, nebe mokytojais.

Kviečiu visus neabejingus Kretingos rajono futbolui dalyvauti keičiant futbolo struktūrą rajone. Šiame procese svarbios visų patirtys, įžvalgos, patarimai. Darbo grupė rinksis rugsėjo 17 d. 15 val. Kretingos rajono savivaldybėje Savanorių g. 29A Kretingoje posėdžių salėje.

Dovydas BAJORAS

Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys, darbo grupės dėl jaunimo futbolo ugdymo tobulinimo pirmininkas


Atkūrę nepriklausomybę ir įstoję į Europos Sąjungą (ES), atsigręžėme į šalia mūsų gyvenančius neįgalius žmones, sovietmečiu uždarytus savo namuose ir išstumtus į viešojo gyvenimo užkulisius, kad savo negalia sveikiems ir laimingiems komunizmo statytojams netrukdytų siekti šviesios ateities.


Rengiamo parko takeliai

Vietos savivalda suprantama kaip teisė ir galimybė demokratiškai išrinktos valdžios organams savo atsakomybe ir atstovaujant vietos gyventojų interesams tvarkyti ir valdyti didžiąją viešųjų reikalų dalį.

Šiemet Kretingos rajone įvykę Savivaldybės ir mero rinkimai parodė, kad žmonės subrendo pokyčiams, jie nori daugiau demokratijos ir dalyvavimo valdant rajoną ir jame tvarkytis, todėl ir pasitikėjimas buvo pareikštas savo programoje tai žadėjusiems politikams.

Pirmieji naujos valdžios žingsniai gana nedrąsūs ir nelengvi, nes jos laukia ne tik daug nepatirtų dalykų, bet ir rinkimus pralaimėjusiųjų politikos senbuvių bei jų šalininkų ne tik teisinga, bet neretai ir piktdžiugiška kritika. Naujajai valdžiai planuojant tolesnes rajono vystymo perspektyvas privalu užbaigti ir jų pirmtakų pradėtus vystyti projektus. Europos Sąjunga (ES) iš savo fondų skiria milijonines lėšas mūsų gyvenimui gerinti, atskirčiai tarp jos senbuvių ir naujųjų ES valstybių mažinti, bet ar mes jas iš tikrųjų naudojame tikslingai ir skaidriai, ir ten, kur jų labiausiai šiuo metu reikia.

Rajono Savivaldybės strateginio planavimo ir investicijų skyriaus kompetencija, sugebėjimas pasirinkti labiausiai šiuo metu reikalingus žmonėms investicinius projektus ne vien tik dėl „Šv. Jokūbo pamario kelio“, jau bene dešimtmetį nerandančio išėjimo už Kretingos rajono ribų, ne vienam kretingiškiui kelia daug abejonių.


Kretinga ir Palanga – du Lietuvos pajūrio miestai, kuriuos skiria tik 10 km, kaip ir Antakalnio bei Pilaitės mikrorajonus Vilniuje, amžiams „pasmerkti“ būti kartu. Buvimas šalia be jokių galimybių išsiskirti turėtų skatinti glaudžią abiem pusėms naudingą partnerystę. Bet ar taip yra iš tikrųjų?


Susitikimo Laukžemėje akimirka: (iš dešinės) Marvin Hecker, Zita Aldona Danielienė, vertėja Olga Šardt, dukra Jenifer ir žmona žurnalistė Gaylon Finklea Hecker.

Po pasaulį istorinių kataklizmų išblaškytieji žydai litvakai ir jų palikuonys grįžta į Lietuvą ieškoti savo šaknų, aplankyti vietas, kur gyveno jų gausios nacių genocido metu išžudytos Lietuvos miestų ir miestelių bendruomenės, taip pat ieško per Holokaustą pavieniams žydams padėjusių išlikti vietinių žmonių palikuonių.

Įprasta, kad iš viso pasaulio atvykę žydai kreipiasi į Lietuvos žydų bendruomenę ar žydų tautybės gidus, užsiimančius jų palyda po Lietuvą. Ne per seniausiai Darbėnų miestelį panorusius aplankyti svečius iš JAV pasitikęs Klaipėdos žydų bendruomenės pirmininkas Feliksas Puzemskis ne iš karto suprato, kad tai yra vienintelio per Holokaustą išlikusio darbėniškio žydo vyro Moshe (Mošės) Bloch‘o (1913–1977 m.) vaikaitis Marvin Hecker su žmona ir dukra. Į Lietuvą pirmą kartą atvykusieji ypač nudžiugo sužinoję, kad Laukžemės miestelyje gyvena M. Bloch‘o gelbėtojų Barboros ir Kazio Lukošių jauniausioji dukra Zita Aldona Lukošiūtė-Danielienė (gim. 1937 m.), kurią telefono skambutis apie svečių atvykimą užklupo netikėtai ir maloniai nustebino. Džiaugsmingos susitikimo akimirkos, Zitos Aldonos vaikystės prisiminimai apie jos tėvų sodyboje prieglobstį radusį M. Bloch‘ą, su kuriuo ir jai teko bendrauti, ir jos šeimos pagalbą sugraudino svečius. Jautrus susitikimas, kurio pagrindinė mintis – „be jūsų nebūtų mūsų“, prabėgo kaip viena akimirka, tad gausiomis ašaromis aplaistytas išsiskyrimas buvo ypač sunkus. „Aš didžiuojuosi savo tėvais, vien dėl to vertėjo gyventi“, – sakė Zita Aldona, sugraudinta svečių iš JAV paprastumo ir nuoširdumo. Tą pačią dieną svečiai apsilankė ir Darbėnuose, kur juos sutiko ir apie darbėniškių nuveiktus darbus, saugant istorinį čia gyvenusių žydų atminimą, papasakojo tam daug laiko ir pastangų kartu su savo mokiniais skirianti mokytoja Edita Gliožerienė. Neabejotina, kad svečiams parodytas dėmesys ir atradimų bei susitikimų džiaugsmas ilgai išliks svečių širdyse, tai ras atgarsį ir JAV žiniasklaidoje, nes tarp atvykusiųjų buvo ir žurnalistė, leidėja Marvin‘o Heckerio žmona Gaylon Finklea Hecker.


Kretingos „Minija“ savo stadione 1971 m.

Futbolas – populiariausias pasaulyje sportas, kurį žaidžia ir juo žavisi milijardai žmonių, o pasaulio futbolo čempionatų finalinės varžybos populiarumu lenkia net ir olimpines žaidynes.

Dėl futbolo verda aistros, kyla riaušės ir net tarpvalstybiniai karai. Futbolas yra tapęs viso pasaulio neatsiejama gyvenimo ir jo istorijos dalimi. Kretingos futbolo istorija yra taip pat neatsiejama jos istorijos dalis, bet ar dažnai apie tai prisimename?

Kretingoje futbolas pradėtas žaisti 1923 metais. Futbolo aikštė buvo įkurta šalia dabartinės Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos ir miesto parko. Čia žaidė vietinės futbolo komandos „Šaulys“, vėliau Žemaitis“, bet reikšmingesnių laimėjimų jos nepasiekė, nors 1941–1944 metais „Žemaičio“ komandoje žaidė Kretingos gimnazijos mokytoju dirbęs Eduardas Balsys (1919–1984 m.), 1937 metais su Klaipėdos KSS komanda tapęs Lietuvos čempionu, o 1938 m. atstovavęs ir Lietuvos rinktinei. Futbolo suklestėjimas Kretingoje siejamas su „Melioratoriaus“ komanda, kuri 1958–¬1959 metų Lietuvos aukščiausioje lygoje, vadintoje A klase, tarp 12 komandų buvo aštunta, o 1958 m. rugpjūčio 31 d. Kretingoje įvykęs Lietuvos taurės finalas tarp „Melioratoriaus“ ir Vilniaus „Spartako“ klubinės komandos tarp vyresnės kartos futbolo mėgėjų iki šiol kelia aistras.


Buvusių ugniagesių priekaištai – be pagrindo

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Nuomonė
  • 2017-03-21
Baublių-Kartenos ugniagesių komandos skyrininkas Vaidas Puidokas teigė, jog buvę ugniagesiai salantiškiai buvo perspėti, kad ir gauti kompensaciją, ir sugrįžti į tą pačią darbo vietą yra neįmanoma.

Į praėjusiame „Pajūrio naujienų“ numeryje pasirodžiusią publikaciją „Buvę ugniagesiai jaučiasi palikti ant ledo“ sureagavo Baublių-Kartenos ugniagesių komandos skyrininkas Vaidas Puidokas. Jo teigimu, buvę Salantų ugniagesiai elgiasi nesąžiningai priekaištaudami Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininkui Nerijui Cipariui, nes dėl susidariusios situacijos jie galėtų kaltinti tik save.

„Niekas nei Salantų ugniagesių komandos, nei kurios nors kitos nedraskė, kaip patys jie teigia. Visiems buvo pasiūlyta pasilikti. Tačiau Salantų ugniagesiai organizavo ir kitas ugniagesių komandas, kviesdami kolegas absoliučiai visiems kartu išeiti lauk, gauti kompensacijas už 6 mėn. ir tada vėl sugrįžti. Pats asmeniškai skambinau Salantų ugniagesių komandos skyrininkui ir aiškinau, kad pagal įstatymą tai yra neįmanoma: negalima ir pasiimti kompensaciją, ir vėl toliau dirbti. Bet jie įsivaizdavo, kad dėl jų bus naujas įstatymas ir juos vis vien įdarbins“, – kalbėjo V. Puidokas, kuris stebėjosi ir tuo, kad Salantų ugniagesių komandos skyrininkas nedalyvaudavo bendruose susirinkimuose.

V. Puidokas teigė salantiškiams ugniagesiams išaiškinęs ir tai, kad tą laiką, kol bus mokama kompensacija – 5 mėnesius – Salantų gaisrinė nebus užrakinta ir niekas nelauks, kol į ją sugrįš senieji darbuotojai. Anot V. Puidoko, suprasdami, kad be ugniagesių palikti Salantų kraštą yra nesaugu, laikinai ten važinėti dirbti buvo pasiryžę ir Baublių bei Kartenos komandų ugniagesiai.

„Dar išvakarėse, kai rytojaus dieną jau buvo suplanuota pasirašyti sutartis dėl atleidimo iš darbo, paskambinau Salantų komandai ir perspėjau: yra surasti nauji žmonės, kurie bus įdarbinti vietoj jūsų, jei jūs išeisite iš darbo. Bet manęs klausytis jie nenorėjo“, – apgailestavo V. Puidokas.


Natūralu, kad sparčiai artėjantis Kretingos katalikų bažnyčios ir parapijos įkūrimo 400 metų jubiliejus jos valdytojus pranciškonus, miesto valdžią bei miestelėnus įpareigoja ir skatina kokiu nors būdu jį pažymė


Tikrai keistas klausimas. Daugelis iš mūsų pasakytų, kad – ne, ir atsakytų, jog Baltijos pajūris priklauso mums visiems, t.y priklauso Lietuvai. Bet ar visada taip buvo?


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas