Pajūrio naujienos
Help
2020 Kovas
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Orų prognozė
Dieną13°C debesuotumas 1 %
Naktį-1°C debesuotumas 5 %
Apklausa

Ar reikėtų dar labiau griežtinti karantino sąlygas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonė
Komentarų topas

Kuprinė

Agnė IRKINAITĖ,

Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos dešimtokė:

– Man adventinis laikotarpis – tai ramybės laikas. Kalėdos – jaukiai ir šiltai praleistas laikas su šeima. Manau, kad advento tradicijos turėtų būti puoselėjamos nuo mažens, tad, jeigu šeimose taip buvo daroma, tada ir jaunimui aktualu bei įdomu, kaip šios šventės bus minimos. Šis laikotarpis tinkamas metas susitaikyti su artimaisiais ar draugais, praleisti su jais daugiau laiko ir daryti gerus darbus. Taip pat į Kalėdas reikėtų žvelgti ne iš materialinės pusės, nes tai ne tik dovanos, bet ir tradicijos. Geriau dovanoti tikrą draugystę ir savo laiką, kurio mums trūksta. Jaunimą šiais laikais gana sunku sudominti, todėl reikia ieškoti įvairių būdų, kaip tą informaciją suteikti, kad švenčių tradicijos liktų gyvos.

Monika MIKUTYTĖ,

Darbėnų gimnazijos abiturientė:

– Man advento laikotarpis – susikaupimo, apmąstymų ir gerų darbų laikotarpis. Kalėdos – bendrystė, susitikimas su giminėmis, jaukumo kupina šventė. Mano nuomone, advento tradicijomis domisi tik ta jaunimo dalis, kuri gilinasi į tikėjimą. Manau, advento tradicijas reikia puoselėti, o ne apie jas kalbėti, taip pat reikėtų priminti šių švenčių reikšmę, nes adventas, Kalėdos tampa ne gerų darbų laikotarpiu, o materialių dovanų dovanojimo šventė. Jaunimas pamiršta, ką reiškia tikri, gyvi pokalbiai, buvimas su šeima. Nemaža dalis apleidžia savo tikėjimą ir tuo domisi mažai, nes kompiuteriai, telefonai tampa jų prioritetais, kurie atima didžiąją laiko dalį, o ją galėtų skirti artimiems žmonėms. Galiu tik palinkėti, kad jaunimas imtų labiau vertinti akimirkas su artimais žmonėmis, nes jos praeina nepastebimai.

Klaudija VALINSKAITĖ,

Vydmantų gimnazijos vienuoliktokė:

– Kalėdos man – tai buvimas su artimaisiais. Manau, pats advento laikotarpis ir tradicijos yra kiek primirštos, tad galbūt reiktų vėl jas priminti bei daugiau apie tai kalbėti. Manau, kad nemaža dalis žmonių nesigilina į švenčių prasmę, nes galvoja apie dovanas, kuriomis dar turi pasirūpinti ir kurias dar gaus.

„Kuprinės" informacija


Grupės „Poezijos medžiotojai“ nariai: Martynas Gedminas (iš kairės), Lukas Gužauskis ir Michailas Denisenko

Muzikinė grupė „Poezijos medžiotojai“ kavinėje „Crepes cafe“ atliko muzikinius kūrinius. Taip pat jie yra koncertavę jaunimo muzikos vakare Kretingoje „Kreatyvas“, „Jaunimo apdovanojimuose 2018“, dalyvauja daugelyje festivalių ir kitų renginių.

Grupė atlieka dainuojamąją poeziją – šis žanras poeziją padaro gyvą, suprantamą ir savą kiekvienam žmogui. Jos narys klaipėdietis Michailas Denisenko kuria tekstus, groja mušamaisiais, Lukas Gužauskis – bosine gitara, Martynas Gedminas – elektrine gitara, kartais dalyvauja ir Dainius Zviedrys, grojantis akustine gitara bei kuriantis muziką.

Nors grupė susibūrė jau prieš penkerius metus, tačiau kūrinius kartu atlieka dvejus. Grupei tekstus kuriantis Michailas dar mokykloje rašė eilėraščius, slemus, grojo mušamaisiais. Kartą kūrinius pabandė atlikti gitara kartu su draugu, kad šie taptų gyvesni, labiau atsiskleistų. Ši patirtis patiko, todėl kūrėjai nusprendė ir toliau dalintis kūryba, ją skleisti.

Pašnekovas prisiminė, kad pradžia buvo gana sunki, nes jautė neigiamą visuomenės požiūrį, tačiau vėliau, kai muzikos kūrinius atliko keliuose festivaliuose, jie suprato, kad žmonės domisi poezija, muzika, jiems rūpi, ką kūrėjai nori tuo pasakyti.

M. Denisenko teigimu, kurti įkvepia įvairios patirtys, ypač santykiai, ryšys su žmonėmis, susižavėjimai, naujos veiklos atradimas – visa tai „duoda impulsą rašyti“. Anksčiau dažna jo kūrybos tema buvo tėvas, žuvęs avarijoje, vėliau neteko ir patėvio. „Nesistengdavau apie tai rašyti, tiesiog taip išeidavo“, – patirtimi dalijosi Michailas, akcentuodamas, kad kurti neretai įkvepia ir sunkumai.

„Mūsų kūryba išskirtinė tuo, kad renkamės vis kitą muzikos stilių, nes vienam kūriniui tinka vienoks, kitam – kitoks“, – atviravo pašnekovas. Be to, jų tekstuose daug žodžių, kurie, Michailo nuomone, dažnai labiau tinka deklamuoti negu dainuoti. Tekstai universalūs – jie dera su muzika. „Vis dėlto ieškant naujų muzikos ir kūrybos stilių, galima atrasti kažką naujo, – tikino kūrėjas. – Kūryba svarbi žmogaus, ypač jauno, gyvenime, nes padeda realizuoti save. Ji – tam tikras išsikalbėjimas. Vieni žmonės jausmus nutyli, kitiems reikia išsikalbėti, dar kitiems – rašyti, kurti tekstus, muziką, tarsi išsikrauti. Be to, visi turi pomėgių, kūryba gali tapti vienu jų.“

Menininko nuomone, į koncertą žmonės ateina, turėdami skirtingų tikslų: vienus traukia muzika, kitus – poezija. „Žmogus įsiklauso į žodžius, tada jis keičiasi, nes ieško prasmės, kūriniuose stengiasi atrasti save. Kiekvienas atranda savą kūrinį, artimą jausmams, kuriuos tuomet išgyvena“, – nuomonę, kodėl žmonės lankosi jų koncertuose, atskleidė M. Denisenko, akcentuodamas, kad kūryba gali pakeisti ir požiūrį į pasaulį.

Linas DAUGĖLA

„P. n.“ akademijos narys


Pradėjo dirbti nauja jaunimo koordinatorė

  • Edita KALNIENĖ
  • Kuprinė
  • 2019-12-20

Kretingos jaunimas jau turi naują jaunimo reikalų koordinatorę Ingą Biliūnaitę-Rušinskę. Ji šias pareigas perėmė iš dabar Kretingos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriuje specialiste dirbančios Linos Jadenkuvienės.

Žavinti sritis

Naujoji koordinatorė prieš tai nuo 2011 metų dirbo Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriuje. Jaunimas jai – pakankamai nauja sritis. „Pagrindinis mano darbas buvo su bendruomenėmis ir šiek tiek su nevyriausybinėmis organizacijomis. Pastarosios labai susijusios su jaunimu, pavyzdžiui, „Apskritasis stalas“, – kalbėjo I. Biliūnaitė-Rušinskė. – Pirmiausia, Savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė išreiškė pasitikėjimą manimi, pasitariau su šeima, nes jaunimas man yra labai žavus, pati esu aktyvi dar nuo mokyklos.“

Jaunimo reikalų koordinatorė nėra išskyrusi vienos srities, kuriai norėtų skirti daugiausiai dėmesio: „Stengsiuosi aprėpti visas sritis – tiek socialines, tiek kultūrines, tiek nevyriausybinių organizacijų veiklą.“ Rajone iš viso yra 32 nevyriausybinės organizacijos.

Jaunimo reikalų koordinatorius, anot Ingos, tai – tarpininkas tarp jaunimo ir Savivaldybės. Jo funkcijos – jaunųjų žmonių įgalinimas, atstovavimas, dalyvavimas. „Koordinatorius iš dalies yra kaip draugas. Atėjusi į šias pareigas susikūriau socialiniame tinkle paskyrą, kad jaunimas galėtų su manimi bendrauti. Jie jau rašo man, prašo pagalbos dėl renginių, patalpų ir panašiai. Yra tokių paprastų darbų, kai jaunimui reikia, kad nukreiptų juos – nežino, kam pateikti ataskaitas, ką jose parašyti“, – vardino I. Biliūnaitė-Rušinskė.

Ji pasvarstė, kad šiek tiek trūko bendradarbiavimo tarp savivaldos ir jaunimo – bendrų renginių, kur jaunimas būtų išgirstas ne tik jaunimo koordinatorės, bet ir valdžios atstovų: „Šiek tiek tai yra daroma, tačiau diskusijų reikėtų dar daugiau.“

Naujoji jaunimo reikalų koordinatorė pasidžiaugė jaunų žmonių iniciatyvomis mūsų rajone: „Visos iniciatyvos yra geros, vertingos. Jaunimo muzikos vakaras „Kreatyvas“, stovykla „Sniego gniūžtė“, iniciatyvos, kurių tradicijas reikėtų tęsti.“


Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje esančiose erdvėse „Savas kampas“ įvyko dovanų pakavimo į laikraštį dirbtuvės. Jose dalyvavo erdvių lankytojai, jaunimo darbuotoja Brigita Barkauskaitė (kairėje) ir naujoji jaunimo reikalų koordinatorė Inga Biliūnaitė-Rušinskė.

Kalėdų šventė – tai cinamono kvapas, jaukūs kalėdiniai papuošimai ir dovanos, tačiau dažnai žiemos šventinis laikotarpis gamtoje palieka šiukšlių, taršos ir nupjautų medžių pėdsaką. Ką turėtume daryti kitaip, kad paverstumėme Kalėdas jaukesnėmis žmogui ir draugiškesnėmis gamtai?

Kalėdoms besiruošiančios parduotuvės dažnai prisikrauna daugybę kalėdinių papuošimų. „Bet kas juos pirks?“ – klausimą iškėlė Pranciškonų gimnazijos technologijų mokytoja Ada Bastienė. Mokytoja išreiškė susirūpinimą, kad dažniausiai neskoningos prekės po švenčių būna išmetamos. Ji pasiūlė keletą idėjų, kokios Kalėdinės dovanos yra artimesnės žmogui ir draugiškesnės gamtai.

Pirmoji kalėdinių dovanų taisyklė, anot jos, – atsisakyti perteklinio vartojimo. Svarbiausia per Kalėdas ne daiktinės dovanos, o dėmesys.

Apakinti Kalėdų karštinės žmonės dažnai perka nereikalingus daiktus. „Nors dažnai girdime apie ekologiją, gamtos išteklių saikinga naudojimą, klimato kaitą, deja, per šventes mes tampame vartotojais“, – atkreipė dėmesį A. Bastienė.

Ji patarė dovanoti savo rankomis kurtas dovanas, kurios gali būti valgomos, pavyzdžiui, savos gamybos pyragas, naminis šokoladas ar obuolių sūris.

Antra kalėdinių dovanų taisyklė – nereikia naudoti plastiko, kad gražiai supakuotume dovaną. Dovanas galima supakuoti į tekstilę arba dėti į medžiaginius maišelius, kuriuos vėliau galima naudoti kaip pirkinių maišelį. Galima pakuoti į dovanų dėžutes, po to jas panaudoti kitai dovanai supakuoti arba pasilikti kaip daiktadėžes.


Kretingiškis Žanas Strakšys meninei fotografijai įkvėpimo semiasi iš fantastinių kūrinių. Nuotraukoje – paslaptingoji miško nimfa.

Šiandien fotografija užima didžiąją dalį 21-erių kretingiškio Žano Strakšio gyvenimo – mados industrijoje vaikinas dirba ne tik už kadro, bet ir fotomodeliu bei stilistu. Anot jo, toks gyvenimo būdas žavi ir suteikia daugybę naujų patirčių.

Vaikinas tikino, kad fotografija jo gyvenime atsirado neseniai – prieš dvejus metus. Pirmiausia Ž. Strakšys pradėjo dirbti fotomodeliu, tačiau intensyvėjant studijoms jis suprato, kad modelio darbui nebegalės skirti tiek daug laiko. Vaikinas studijuoja Socialinių mokslų kolegijoje tarptautinio verslo programą.

Didžiąją dalį laiko jaunuolis dirbo internetinių parduotuvių modeliu – demonstravo rūbus, skirtus įvairiam darbui, užsiėmė veikla, susijusia su modelio testais – fotosesijų metu patikrinami modelio sugebėjimai.

Vėliau Ž. Strakšys dirbo internetinės parduotuvės, skirtos JAV rinkai, modeliu. Darbas trukdavo dvi arba tris dienas per savaitę, tačiau gaunamos pajamos, pasak jaunuolio, buvo pakankamos. Sumažėjus pasiūlymams dirbti fotomodeliu, pašnekovas nutarė ieškoti alternatyvų šiai veiklai, tačiau nuo mados pasaulio nenorėjo nutolti, nes tai jį labai žavėjo. „Studijuodamas įsigijau fotoaparatą ir nutariau pats pabandyti fotografuoti“, – pradžią prisiminė Ž. Strakšys.

Mokosi savarankiškai

Ž. Strakšys tikino, kad fotografijos subtilybių mokosi pats. „Norėjau suderinti ir studijas, ir fotografijos kursus, tačiau laiko tam neužteko“, – teigė pašnekovas. Todėl jaunuolis daug laiko praleido internete žiūrėdamas su fotografija susijusius vaizdo įrašus. Dar vienas mokymosi šaltinis – patirtis ir bendravimas su žmonėmis, kurie užsiima fotografija.

Vaikinas teigė, kad fotografų mėgėjų šiandien yra labai daug, todėl tik ką pradėjusiam fotografui nėra paprasta įsitvirtinti rinkoje.

„Fotografuoti ir būti menininku neužtenka, reikia turėti ir verslumo žinių, mokėti save pateikti ir parduoti. Labai dažnai gali sulaukti neigiamo atsakymo, tačiau reikia neprarasti atkaklumo ir užsispyrimo“, – tikino kretingiškis. Pašnekovas prisiminė, kad pirmiausia jis pradėjo fotografuoti menines kompozicijas. Vaikino mama – menininkė, tad Ž. Strakšys pasvarstė, kad pojūtį estetikai jis paveldėjo iš mamos: „Visada žavėjausi tapyba ir kitais vizualiaisiais menais bei muzika.“

Vienas pirmųjų fotografo darbų – skirtingų stichijų – moters, kuri simbolizuoja ugnį, ir ledo, simbolizuojančio vyrą, – kompozicijų kūrimas. Vėliau jis fotografavo modelį, įkūnijusią miško nimfą. Šiuos darbus įkvėpė vaikino domėjimasis fantastika, pasakomis ir skirtingomis religijomis. Jaunuolis išbandė ir kitus fotografijos žanrus – naktinę fotografiją, fotografuoja vestuves, krikštynas ir koncertus.


Buvusi kuprinietė 23-jų metų kretingiškė Sandra Urbonaitė baigė ekonomikos studijas, o dabar dirba analitikė ir dėl tokio sprendimo nesigaili.

Paauglystėje daugelis ieškojo sau patinkančios veiklos, kuri kažkuo sudomintų. Tokios veiklos ieškojo ir 23-jų metų kretingiškė Sandra Urbonaitė, kuri trejus metus dalyvavo „Kuprinės“ veikloje. Vis dėlto šiuo metu ji yra baigusi ekonomikos studijas ir dirba analitike.

Įveikė iššūkius

Buvusi kuprinietė ieškojo tokios veiklos, kuri padėtų jai tobulėti, leistų atsiskleisti kaip asmenybei ir būtų kupina iššūkių. „Rašyti „Kuprinei“ man pasirodė įdomu tuo, kad tai – dar nauja ir neišbandyta veikla, kurioje galėjau atrasti save ir daryti tai, kas man patinka – kurti ir rašyti. Galiu drąsiai teigti, kad tai buvo neįkainojama patirtis, kurią linkėčiau patirti kiekvienam jaunuoliui, trokštančiam naujovių ir mėgstančiam rašyti“, – teigė mergina.

Baigusi mokslus S. Urbonaitė turėjo tikslą išvažiuoti į didžiuosius šalies miestus. Ji norėjo pabandyti pradėti savarankišką gyvenimą. Vienas iššūkių, kuris užklupo naujame mieste, – gyvenimas bendrabutyje su kambario draugėmis. „Atrodo, tarsi nieko įspūdingo, tačiau kartais privalai prisitaikyti prie kito žmogaus, atsižvelgti ir į jo poreikius, kartu priimti tam tikrus sprendimus“, – pasakojo pašnekovė.

S. Urbonaitei buvo smagu matyti atsipalaidavusius, nesusikausčiusius Vilniaus gyventojus, jai patiko naujos pažintys, aplinka, pasivaikščiojimai po naktines Vilniaus senamiesčio gatves. „Tai turėjo būti naujas ir gražus gyvenimo etapas, o jis ir buvo būtent toks, kokio norėjau“, – džiaugėsi pašnekovė.

Kretinga buvusiai kuprinietei išliko gimtieji namai, kur visada norisi sugrįžti, aplankyti artimuosius. Šis miestas S. Urbonaitei – kaip kurortas, kur galima pailsėti, pasimėgauti ramybe. „Be to, netoli yra Palanga ir Klaipėda, iš kurių sklindantys jūros bangų aidai kviečia pasimėgauti tyla ir dar labiau atsipalaiduoti“, – pridūrė mergina.


VSAT pareigūnas kinologas Egidijus Kusa (dešinėjė) atkreipė dėmesį, kad dirbant kartu pareigūnas ir šuo – neatsiejami.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai neretai susiduria su fizinių žmogaus galimybių ribų išbandymu, todėl tokiu atveju į pagalbą pasitelkia savo kolegas – uniformuotus keturkojus. „Visų pirma, man jis nėra šuo, man jis – partneris“, – konstatavo VSAT pareigūnas kinologas Egidijus Kusa.

Seka dingusiųjų pėdomis

Viena pagrindinių pasieniečių veiklų yra nelegalios migracijos kontrolė. Yra žmonių, kurie naudojasi nelegaliais, vogtais dokumentais, kad patektų į Europos Sąjungą.

Pasienio apsaugos tarnyba taip pat užtikrina, kad žmogus, kirtęs Lietuvos Respublikos sieną, negabentų nelegalių daiktų. Šią pareigą žmogui atlikti pačiam būtų gana sudėtinga, bet, pasitelkus šuns gebėjimą užuosti, žmogaus veiklos ribos prasiplečia.

„Šuo gali susekti, kur yra paslėpti nelegalūs daiktai, tokie, kaip narkotinės medžiagos, tabako gaminiai, pinigai – viską, kas turi savo kvapą. Šuo iš įvairiausių kvapų moka atsirinkti būtent jam reikiamą“, – įvardijo E. Kusa.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos keturkojai pareigūnai specializuojasi ties tam tikromis veiklomis, pavyzdžiui, yra šunys pėdsekiai, kurių pareiga – sekti pėdomis, taip pat yra šunys, ieškantys tabako gaminių, vykdantys žmonių paiešką, nusikaltėlių persekiojime ir sulaikyme dalyvaujantys šunys ir panašiai.

„Žmogus bėglį gali sekti tik tada, kai jis palieka pėdų įspaudus. Šuns galimybių ribos kur kas platesnės: jis užuodžia žmogaus į žemę įspaustą ir ore pasklidusį kvapą, o kvapo užmaskuoti neįmanoma. Šunys pėdsekiai gali susekti žmones, neleistinoje vietoje kirtusius sieną“, – sakė E. Kusa.

Dažnas nelegalaus sienos kirtimo pavyzdys yra cigarečių pernešimas, dėl to, kad užsienyje cigaretės yra pigesnės negu Lietuvoje. „Įsivaizduokite, kaip sunku surasti žmogų miške, kai nežinai, kokia kryptimi jis nuėjo“, – atkreipė dėmesį E. Kusa. Šunys pėdsekiai gali sekti ne tik nusikaltėlių, bet ir dingusių žmonių pėdomis. Jie padeda dingusių žmonių paieškoje.


Rytoj, lapkričio 30 d., įvyks paskutinis projekto „Para kultūroje“ renginys „Mados platforma“. Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus bibliotekoje tądien „užvirs“ tikros mados programos nuo minkštų žaislų vaikams gaminimo iki makiažo paslapčių mokymų.

Suskubkite registruotis, nes vietų tikrai liko nedaug.

Renginys prasidės nuo 10 val. minkštų žaislų vaikams dirbtuvėmis „Pusryčių meniu“, kurios skirtos moterims, taip pat galėsite dekoruoti savo mėgstamiausią puodelį, pasigaminti prabangą dvelkiančius auskarus, sukurti dirbtinių gėlių kompoziciją dėžutėje.

Su visažiste Simona Kniūkšte vyks praktiniai šventinio makiažo mokymai sau „Pasitikime šventes madingai“ merginoms ir moterims.

„Kuprinės“ informacija


Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdyje pritarta naujai Jaunimo reikalų tarybos sudėčiai.

Naująją Jaunimo reikalų tarybą sudarys 10 narių: Kretingos rajono jaunimo nevyriausybinių organizacijų asociacijos „Apskritasis stalas“ prezidentė Brigita Barkauskaitė-Tamašauskė, Lietuvos šaulių sąjungos Klaipėdos Vakarų (jūros) šaulių 3-osios rinktinės Kretingos 5-osios kuopos narys Martynas Bružas, Savivaldybės tarybos narys Ekonominės plėtros ir ūkio komiteto pirmininko pavaduotojas Romualdas Jablonskis, Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus specialistė Lina Jadenkuvienė, tarybos narė Ekonominės ir finansų komiteto pirmininko pavaduotoja Vaida Jakumienė, Lietuvos jaunimo sąjungos „Žingsnis“ Kretingos skyriaus jaunasis koordinatorius Tautvydas Jonušas, Kretingos jaunimo teatro atstovė Gintarė Pociūtė, tarybos narys Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Vytautas Ročys, mero pavaduotojas Dangiras Samalius, rajono jaunimo nevyriausybinių organizacijų asociacijos „Apskritasis stalas“ atstovas Vygantas Šeputis.

„Kuprinės“ informacija


Darbėnų gimnazijos žurnalistų būrelio nariai su savo mokytoja Daiva Račkauskiene (pirma iš dešinės) „Pajūrio naujienų“ redakcijoje susipažino su žurnalistiniu darbu.

Darbėnų gimnazijos anglų ir rusų kalbų mokytoja Daiva Račkauskienė mokykloje subūrė žurnalistų būrelį, kuris netrukus išleis ir pirmąjį gimnazijos laikraštį.

D. Račkauskienės auklėtiniai atvyko ir į „Pajūrio naujienų“ redakciją, kur susipažino su žurnalistinio darbo subtilybėmis, pamatė, kaip maketuojamas laikraštis, vyksta kiti laikraščiui svarbūs procesai.

„Pajūrio naujienų“ redaktorė Audronė Puišienė paaiškino, kaip dirba žurnalistai, ką jie turi žinoti, kokių savybių reikia. Jai mokiniai taip pat pateikė ne vieną įdomų klausimą, pasidalino ir savo asmeninėmis patirtimis. Po ekskursijos redakcijoje Darbėnų gimnazijos auklėtiniai vyko į „Vakarų spaustuvę“ Kretingoje.

„Kuprinės“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas