Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Smiltys

Iš kairės: Kristina RIMIENĖ, Aurimas RAPALIS, Romandas ŽIUBRYS

Rugpjūtį darbą pradėjo naujieji Kretingos rajono kultūros įstaigų vadovai: Kretingos rajono kultūros centro direktorė 46-erių Kristina Rimienė, Salantų kultūros centro direktorius 34 metų Aurimas Rapalis ir Kretingos muziejaus direktorius 46-erių Romandas Žiubrys. Visi jie į šias pareigybes pateko jau turėdami kultūrinio darbo patirties ir žinodami esmines kultūros aktualijas. „Smiltys“ naujųjų vadovų ir paklausė apie jų patyrimą, taip pat – koks jiems būtų didžiausias iššūkis vadovaujant rajono kultūros įstaigai.


Medalis dedikuotas 90-tosioms Lituanica skrydžio metinėms (aversas, reversas)

„Šiais metais surengta stovykla teikia vilties, kad pavyks atgaivinti mažuoju paminklu vadinamą medalio žanrą – skulptūros sritį, kuri leidžia monumentalų turinį perkelti į mažą formą, nes kartu su mumis, nuolatiniais dalyviais, dalyvavo ir naujų, jaunų kūrėjų“, – grįžęs iš liepos pabaigoje Telšiuose įvykusios seniausios Europoje XXXIX tarptautinės medalio ir mažosios skulptūros kūrėjų stovyklos apibendrino šventojiškis menininkas Petras Baronas.

Skulptorius, medalininkas, dailininkas, heraldikos kūrėjas P. Baronas stovyklose Telšiuose dalyvauja nuo 2012 metų. Šiųmečiame renginyje, skirtame 90-osioms Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą metinėms ir pavadintame „Skrydis“, dalyvavo 22 menininkai iš Lietuvos ir Lenkijos.

Menininkas, kurio kūriniams būdinga taupi vaizdams, bet gili minčiai, rafinuota vaizdo kompozicija, monumentalumas, subtilus detalių niuansavimas, liko ištikimas savo stiliui. Jo sukurto medalio averse – skrydžiui per Atlantą virš Amerikos dangoraižių pakilusi į rytų pusę sparnus pasukusi „Lituanica“, reverse – staiga žemyn sminganti trajektorija ir tarp nulaužtų pušų pabirusios lėktuvo nuolaužos.


Kretingos viešojoje Motiejaus Valančiaus bibliotekoje šiuo metu veikia tarpukario menininkės Veronikos Šleivytės fotografijų paroda, Kretingą pasiekusi mūsų kraštiečio Romualdo Beniušio iniciatyva. Jis, pristatydamas parodą bibliotekos lankytojams ir „Pajūrio naujienų“ skaitytojams, pastebėjo, kad paroda įdomi ne tik kaip tam tikrą istorinį laikotarpį fiksuojanti dokumentika – paroda intriguoja ir tuo, kad pati fotografė dažnai tapdavo savo nuotraukų heroje.


kūrybos kraitė

  • Smiltys
  • 2023-07-14


Paaiškėjo, kieno kūryba šiais metais bus publikuojama jaunųjų rašytojų ir dailininkų kūrybos rinkinyje „Literatūrinės slinktys“. Viena laureačių tapo ir kretingiškė Verdenė Monika Valkiūnaitė. Šįkart rinkinyje nuguls jos eilėraščiai, praėjusiais metais mergina komisiją buvo sužavėjusi savo tapybos darbais.


Drobėse – jaunojo kūrėjo komunikacija su savimi

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2023-07-14

Kretingos rajono kultūros centre šią liepą veikia buvusio atžalyniečio 22-jų Danieliaus Mizgirio tapybos darbų paroda. Kūrėjui ji – pirmoji, žiūrovui – paliekanti nepamirštamą įspūdį. Akrilu tapyti paveikslai keri ne vien ryškių spalvų dermėmis, bet ir mįslingai iš jų išnyrančiais veidais. Tai – stilizuoti veidai paties kūrėjo, pagal juos, atviravo D. Mizgiris, galima identifikuoti jį, išgyvenantį įvairius vidinius virsmus, pagautą skirtingų nuotaikų.


Choras „Kristale“ garsino Lietuvą Prahos festivalyje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2023-07-14

Kretingos rajono kultūros centro mišrus choras „Kristale“, vadovaujamas Kristinos Rimienės, iš Pasaulinio muzikos festivalio-konkurso, įvykusio birželio 29–liepos 3 dienomis Prahoje, Čekijoje, sugrįžo svariai įvertintas ir padovanotas: pelnė sidabro medalį pasaulietinės muzikos ir bronzos – sakralinės muzikos kategorijose.


Kaimynystėje – Tekančios Saulės šalies meno oazė

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2023-07-14
Vilties miesto projektų vadovė muziejininkė Vilija Jonušaitytė-Brosse pažintį su japonų meno galerija pradėjo nuo šiuolaikinio dailininko Sadao Watanabe, savo paveiksluose sujungiančio Rytų ir Vakarų kultūras.

Klaipėdoje, jau daugiau kaip dešimtmetį Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno brolių kuriamame Vilties mieste, apsuptame 2 tūkst. sužydusių rožių lauko ir jį įrėminančių viduramžių italų dailininko Džoto di Bondonė (Giotto di Bondone) freskų kopijų, lankytojus pasisvečiuoti kviečia ypatinga erdvė – pernai rudenį atidaryta japonų meno galerija „GALLERY 1252“.

Kolekcijos ištakos – išeivijoje

Sumanę įrengti šią grožio ir harmonijos erdvę, broliai pranciškonai ją, tarsi dovaną, įteikė Klaipėdai, pernai šventusiai savo įkūrimo 770-mečio jubiliejų, ir taip nutiesė dar artimesnius kultūros tiltus į Tekančios Saulės šalį, pažymint abiejų šalių – Lietuvos ir Japonijos – draugystės 100-metį.

Galerijoje eksponuojama keli šimtai unikalių japonų meno darbų: graviūrų, sumi (hieroglifų ant popieriaus ir šilko), lėlių skulptūrėlių, paveikslų, tačiau pagrindinę kolekcijos dalį sudaro medžio raižiniai, atlikti pagal senovinę ukiyo-e ( „kasdienio  gyvenimo“ arba „nepastovaus pasaulio“ vaizdai) tradiciją.

Ekspoziciją sudaro tarsi kelios atskiros kolekcijos, viena jų buvo sukaupta išeivijoje. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, ši buvo perduota brolijai iš JAV Niujorko pranciškonų vienuolyne veikusio kultūros centro “Židinys“. Kolekciją surinko, puoselėjo ir saugojo šviesaus atminimo išeivijos kunigas pranciškonas, poetas ir meno mylėtojas Leonardas Andriekus.

Svarią dalį sudaro pačių šeimininkų – Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno – gvardijono brolio Benedikto Jurčio japonų litografijos darbų kolekcija, taip pat, dar tarnaujant sielovados misijose Tadžikijoje, jo pradėti rinkti islamiški maldos kilimai.

Šiandieną galerija „GALLERY 1252“, kurios pavadinime įamžinta pirmąkart istoriniuose šaltiniuose paminėta Mėmelio, arba Klaipėdos miesto, įkūrimo data, yra Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus filialas.

Japono menininko krikščioniški paveikslai

Galerijos erdvės – netradicinės: jas, įkurdintas per du aukštus aplink vidinį vienuolyno, suprojektuoto italų architekto Nunzio Rimmaudo, kiemą, aprodė ir apie ekspoziciją bei japonų meno tradicijas papasakojo muziejininkė, Vilties miesto projektų vadovė Vilija Jonušaitytė-Brosse.

Per svaiginančius aromatus skleidžiančių rožių kiemą pirmiausiai patenkama į pažinimo erdvę, kur pagal rytietiškas svetingumo tradicijas, pasitinka šeimininkai – broliai pranciškonai ir kviečia į jaukią svetainę arbatos ceremonijai.


  • Smiltys
  • 2023-06-09


Prie Vaidilos skulptūros, kur įvyks bardų muzikos vakaras, sumontuota kraštiečio menininko Alfonso Lekavičiaus erdvinė kompozicija „Baltos svajonės“.

Pasitinkant šį savaitgalį švenčiamą Kretingos miesto 770-ąjį jubiliejų, savo kūrybines idėjas projekte „Dėlionė miestui / Kretingai 770“ konkrečiais darbais ėmėsi realizuoti Kretingos krašto menininkai: birželio 9-ąją bus pristatytas dailininko Alfonso Lekavičiaus meninis performansas „Baltos svajonės“, o birželio 10-ąją Rotušės aikštėje rengiamas istorinis-meninis performansas „Kūlgrindoj įmintos pėdos“. Per miesto šventę įgiję pagreitį, jubiliejiniai „Dėlionė miestui / Kretingai 770“ renginiai vyks iki pat metų pabaigos. Kompozicija primins kabantį sodą

Pasak projekto „Dėlionė miestui / Kretingai 770“ sumanytojos Kretingos rajono kultūros centro direktoriaus pavaduotojos Vitos Urbonienės, kuri šią idėją kristalizavo išvien su Egidijaus Radžiaus teatro vyriausiuoju režisieriumi Nerijumi Gedminu, dar metų pradžioje brandinę mintį, kaip jubiliejaus proga Kretingai ir jos žmonėms padovanoti kuo įdomesnę ir prasmingesnę kultūrinės raiškos dėlionę.

„Iškristalizavę mintį, projektą pateikėme Lietuvos kultūros tarybai ir gavome lėšų – 13,8 tūkst. Eur, Kretingos rajono savivaldybė prie jo prisidėjo dar 5,9 tūkst. Eur. Tuomet pradėjome dirbti su menininkais: vienas pirmųjų buvo Alfonsas Lekavičius, Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos pedagogas, kuris sutelkė mokinių komandą ir išvien su klaipėdiečiais, o taip pat – ir Kretingos meno mokyklos, Simono Daukanto ir Marijono Daujoto progimnazijų mokiniais dalijosi meniniais sumanymais, užduotimis, kartu improvizavo ir kūrė. O bendras jų rezultatas – meninė kompozicija-performansas ties Vaidilos skulptūra, prie Kretingos rajono kultūros centro“, – kalbėjo V. Urbonienė.

Paklaustas, ką vaizduoja tarp medžių jau iškabinta jo sukurtoji modernaus meno erdvinė kompozicija „Baltos svajonės“, A. Lekavičius tikino, kad ji primena lietuvių liaudies dailės kūrinį – šiaudinį kabantį sodą: „Pastarieji savo etnografine ir vaizdine prasme perteikia labai gilią visatos struktūros kosmologinę koduotę. Projekto metu su jaunimu eskizavome, kūrėme tarpusavyje susišaukiančias, įvairiausias geometrines ornamentų struktūras. Vieningoje kompozicijoje ir bandėme jas sutalpinti į tobulo apskritimo formą, primenančią Žemės siluetą, bei mus supančias planetas.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas