Pajūrio naujienos
Help
2014 Spalis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Orų prognozė
Dieną4°C debesuotumas 100 %
Naktį5°C debesuotumas 100 %
Apklausa

Ar reikia naikinti PVM lengvatą šildymui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(889) 2014-10-24

Vėlinių ugnimi plevens karteniškių žvakės

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Pirmas puslapis
Karteniškis Gintautas Igaris ėmėsi sumanymo išplėsti nuosavą žvakių fabriką.

Netrukus lankysime artimųjų kapus – nešini žvakėmis ir neatkreipę dėmesio, kad ant daugumos indelių bus bendrovės „Geralda“ prekinis ženklas. Ši Kartenoje įsikūrusi bendrovė – stambiausias žvakių gamintojas Lietuvoje – artėjančioms Vėlinėms į prekybos centrus patieks per 150 įvairių modelių žvakių, degančių nuo kelių valandų iki 4-5 parų.

Skirtingos puošybos tradicijos

„Lietuvoje – labai stiprus mirusiųjų kultas, todėl prekyba žvakėmis ypač suintensyvėja prieš Vėlines. Dekoratyvinių žvakių poreikis dar prasitęsia ligi Kalėdų, bet po to prasideda štilis“, - apie produkcijos gamybos sezoniškumą mūsų šalyje kalbėjo bendrovės „Geralda“ įkūrėjas ir vadovas Gintautas Igaris.

Todėl, sakė vadovas, jų įmonė nemažą dalį produkcijos eksportuoja į Skandinavijos šalis – Daniją ir Švediją, o taip pat – Rusiją, kaimyninę Latviją bei Vokietiją. Didžiausi karteniškių konkurentai yra olandų bei latvių žvakių gamintojai.

Anot pašnekovo, nors gyvename Europoje, tačiau labai skiriasi tautų kultūriniai poreikiai: „Gal todėl, kad Lietuva – katalikiškas kraštas, pas mus kapinės tiesiog šturmuojamos prieš Vėlines, o aplinkinės šalys – protestantiškos, ir ten kapai puošiami nuosaikiau. Labai skiriasi ir skoniai: skandinavai pripažįsta paprastumą – dominuoja klasikinių formų baltos spalvos žvakės, permatomo stiklo indeliai, o lenkams būdinga kakofonija“.

Tačiau, tvirtino G.Igaris, jų įmonės dizaineriai yra sukūrę savitą stilių, - ir tai, kas būdinga tik jiems, laiko pranašumu bei nuo šio kurso neketina nukrypti ir ateityje.

Skandinavijos šalyse bei Vokietijoje tamsiuoju metų laiku, anot pašnekovo, tiesiog vyrauja ugnies kultas: žmonės labai pamėgo puošti savo namų interjerą dekoratyvinėmis žvakėmis, o namų prieigas – įėjimą ir kiemus - uždegdami ilgai degančių žvakių žibintus.


Kas žmonėse sukelia agresiją?

 • Gat­vės in­ter­viu

Birutė Atienė:

- Pikčiausi - išgėrę žmonės. Žinoma, sunkesnis gyvenimas taip pat turi įtakos. Pažįstu tokių žmonių, kurie nesugeba valdyti savo agresyvumo. Stengiuosi su jais bendrauti atsargiai, nekonfliktuoti. Žinai, kad žmogus toks, ir stengiesi nesusidurti su juo, apsiriboji elementariu mandagumu.

Diana Andriuškevičienė:

- Nesklandumai šeimos santykiuose, sunkus gyvenimas - daug kas gali sukelti įniršį, tai labai individualu. Vidinė neramybė, stresas dėl darbo, neaiškumai dėl ateities - viskas susideda. Kiekvienas liekame su savo problemų našta. Didžioji problema ir yra, kaip surasti vidinę ramybę, kad nereikėtų vaistais ar kitais būdais vaduotis.

Antanas Vytautas Buja:

- Mano nuomone, dabar visų žmonių gyvenimai labai nervingi, sunkūs. Tai ir sukelia agresiją. Seimas nežiūri, kad žmonėms būtų geriau. Alkoholio irgi reiktų mažinti, ypač jaunimui - jiems apskritai būtina skirti kuo daugiau dėmesio. Aš jau 25 metus nesu ragavęs nei alaus, nei šampano. Ir piktas nesu.

Mantas Tarvydas:

- Vienintelė priežastis – alkoholis. Kai kuriems gal dar ir su galva negerai ar iš senatvės protas pasimaišo. Būna ir taip, kad žmonės iš prigimties irzlūs. Man ir pačiam yra tekę susidurti su agresija - tąkart nukentėjau dėl kito žmogaus pavydo.

Kalbino Viktorija VAŠKYTĖ, fotografavo Rita NAGIENĖ


Lietuvė Marijona ir ukrainietis Valerijus Kolomiejiets prieš trejus metus paliko elegantišką Sankt Peterburgo spindesį, Nasrėnuose nusipirko lūšną ir namus iš naujo ėmė kurti šiame atokiame Lietuvos kaime


Už žemę – miško plotu

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Nacionalinės žemės tarnybos Kretingos skyriaus vedėjo Daliaus Vitkaus teigimu, piliečiai, pateikę prašymus atkurti nuosavybės teises į miestams priskirtose teritorijose esančią žemę, nuo lapkričio 1 iki kitų metų kovo 1 d. už valstybės išperkamą žemę arba jos dalį, už kurią nėra atlyginta, galės prašyti atlyginti lygiaverčiu miško plotu.


Įžuvino Kretingos miesto tvenkinius

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Vakar į Kretingos dvaro pirmąjį ir antrąjį tvenkinius aplinkosaugininkai paleido per 1 tūkst. penkių rūšių vienmečių – dvimečių žuvų: lynų, lydekų, plačiakakčių, šamų, baltųjų amūrų.


Turgaus ir paukščių šurmulys

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
Tęsdama tradiciją, jau 5-ąją Turgaus šventę atšventė Palanga.

Renginys, prasidėjęs iš ryto, užsitęsė gerokai iki popiet. Pirmą kartą jį paįvairino tarptautinė dekoratyvinių paukščių paroda, į turgaus prieigas priviliojusi ir net nieko pirkti nežadėjusius poilsiautojus.


Rūpesčiai gėlynuose dar nesibaigė

 • Audronė PUIŠIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Nors gruodas pamažu kausto žemę, darbai gėlyne dar nesibaigė. Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė sakė stebinti orą ir pagal tai, kiek šals, su talkininkais imsis tvarkyti Dvaro parko rožynus – juos paruoš žiemoti.


Rado retą grybą

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Kretingiškis pensininkas Donatas Žiobakas šį rudenį Žalgirio seniūnijos miškuose rado neįprastos išvaizdos grybą.


Užaugo morkos-gigantės

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Kretingiškis Jonas Mažeika pats stebisi, kaip jam, nedėjus jokių pastangų, netręšus nei cheminėmis, nei mineralinėmis trąšomis ir net sodriai nelaisčius, pavyko užauginti milžiniško dydžio morkų.


Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdė sustiprintą patruliavimą Kretingos mieste ir rajone. Prevencinės priemonės metu pagrindinį dėmesį jie skyrė viešose pamėgtose vietose besirenkančiam jaunimui ir jų naudojamoms transporto priemonėms.


 • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

Užregistruotas įmonės „Regitra“ pranešimas, kad spalio 22 d. į šios įmonės Kretingos grupę kreipėsi1941 m. gimęs R. Ž., gyvenantis Palangoje. Jis norėjo įregistruoti automobilį „Mercedes Benz“, kurio identifikavimo numeris turi klastojimo požymių.

KRETINGOS m.

MĖGUVOS g. gyvenantis G. B. pranešė, kad spalio 9 d. nežinomi asmenys išdaužė namo terasos durų stiklo paketą ir sugadino dvigubų terasinių durų varčias bei rėmą. Iš namo nieko nepavogta. Padaryta 4 tūkst. Lt žala. Name įrengta signalizacija, turtas draustas bendrovėje „Swedbank“. Įvykis tiriamas.

KRETINGOS r.

SALANTŲ m. kavinėje „Elektrėnė“ 1992 m. gimusį Barzdžių kaimo gyventoją D. Ž. apie 23 val. sumušė ir apspardė pažįstamas asmuo. D. Ž. gydomas Kretingos ligoninės Chirurgijos skyriuje. Įvykis tiriamas.

Parengė Audronė GRIEŽIENĖ


„Seni kibirai“ – irklavimo regatoje

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Sportas

Trys kretingiškiai – Petras Kurmis, Aidas Abraitis ir Valdas Vaitkus – išvien su kitais Vakarų Lietuvos senų automobilių asociacijos „Seni kibirai“ nariais dalyvavo tarptautinėje 46-ojoje akademinio irklavimo Danės regatoje „Auto Regata 2014“.


Prasidėjus naujiesiems mokslo metams į treniruočių sales Marijono Daujoto pagrindinėje mokykloje sugrįžo ir rajono sunkiaatlečiai. Kad per vasarą neprarado savo jėgos ir meistriškumo, jie įrodė Lietuvos atskirų veiksmų sunkiosios atletikos čempionate, kuriame teisę dalyvauti buvo iškovoję zoninėse varžybose.


„Daugpilyje, kur įvyko Lietuvos kultūrizmo ir fitneso federacijos surengtos atviros Lietuvos-Latvijos varžybos „Gintarinė taurė“, pirmą kartą buvo paminėtas ir mūsų klubo bei Kretingos vardas“, - pasidžiaugė sporto klubo „Startas“ vadovas Tomas Andriukaitis.


Kretingos futbolo klubo „Veteranas“ komanda sudalyvavo Lietuvos futbolo senjorų (50+) pirmenybėse, kur iškovojo III v.


Danutės Milkontienės anūkė Emilija prisipažino nekantraujanti atsikąsti ypatingojo obuolio.

Danutę ir Bronių Milkontus šį rudenį neįprastu derliumi nustebino mėgstama obelis. Dvigubas, širdies formos tarsi vaškinis obuolys, kurio tikslaus tikrosios veislės pavadinimo D.Milkontienė sakė negalinti pasakyti, tiesiog nukrito jai ant galvos, nuimant paskutinį obuolių derlių.

„Širdelės formos bulvių pasitaiko dažnai, o štai obuolys – pirmas“, - pasakojo kretingiškė, pridurdama, kad daugiausia laimės radinys sukėlė anūkei Emilijai.

Anot sodo šeimininkės, šią obelį kartu su dar trisdešimčia sodinukų prieš du dešimtmečius parsivežė iš medelyno, pati sodino ir iki šiol džiaugiasi dideliais, skaniais, tarsi sviestiniais obuoliais.

„P. n.“ informacija


Per Vėlines, lapkričio 1-ąją, Kretingos muziejus kviečia kretingiškius ateiti į Vandens malūną, kur nuo šiol saugomi dvaro šeimininkų grafų Sofijos ir Juozapo Tiškevičių sarkofagai, ir nusilenkti Kretingos kultūrai, švietimui bei mokslui nusipelniusiems žmonėms. Vandens malūno rūsyje lankytojai galės pabuvoti nuo 12 iki 17 val.

Tuo pat metu bus atidaryta ir grafų Tiškevičių koplyčia senosiose Kretingos miesto kapinėse, kur buvo rasti 4 užmūryti sarkofagai, tarp jų - ir Sofijos bei Juozapo Tiškevičių.

Grafų Tiškevičių garbei tą pačią dieną Kretingos katalikų bažnyčioje bus aukojamos šv.Mišios.

„P. n.“ informacija


Tiltas per Akmeną šaukiasi pagalbos

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Problema

Antradienį Kretingos rajono savivaldybės Saugaus eismo komisija įvertino tilto per Akmenos upę Kretingoje važiuojant Palangos link ir Žemaitės alėjos ruožo, besiribojančio su magistraliniu keliu A 11 Šiauliai–Palanga, techninę būklę.


Vanduo aukščiau kelių – tokį reginį išvydo į rūsį nusileidusios pirmųjų Mokyklos gatvės namų Vydmantuose gyventojos. Viename jų vanduo skandino lentynose saugomas uogienes ir žiemai susandėliuotas bulves, kitame, šeimininkės Vilijos Gaidienės žodžiais, jau galima ir karosus auginti – vandens lygis peršoko metrą.


Prasidėjus rudeniui ir krentant medžių lapams, žmonės suskubo juos šluoti, krauti į krūvas.

Bendrovės „Kretingos komunalininkas“ direktorė Renata Surblytė pastebėjo, jog daugiabučių namų gyventojai sušluotus lapus palaidus sukrauna prie konteinerių ir taip pridaro rūpesčių komunalininkams: šiems vos ne iš naujo tenka lapus grėbti, nes juos išnešioja vėjas.

„Labai prašytume gyventojų lapus sukimšti į šiukšlių maišus ir juos sustatyti prie rūšiavimo konteinerių. Gyvenvietėse lapus prašytume krauti į žaliųjų atliekų konteinerius, jeigu netelpa – irgi sukišti į maišus ir juos palikti rūšiavimo aikštelėse“, - gyventojus būti supratingiems kvietė R.Surblytė.

Surinkti lapai naudojami kompostui gaminti, todėl komunalininkai prašo į lapus bei kitas biodegraduojančias atliekas neprimaišyti kitokių šiukšlių – kad rūšiavimas nenueitų perniek.

„P. n.“ informacija


Šimtametė be akinių skaito Bibliją

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Jubiliejai

Rytoj Janinos ir Antano Pleikių namuose bus didelis sujudimas – suvažiuos giminė sveikinti šimto metų sulaukusią Antano motiną Plecidą Pleikienę.


Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija Northway Medicinos centras Kviečiame Jus ir Jūsų šeimos narius prisirašyti pas "Northway" medicinos centro šeimos gydytojus UAB VARA Spaudos, radio ir televizijos rėmimo fondas

Kū­­ry­­bi­­nė ir jaunimo sa­­vi­­rai­š­ka, por­t­re­­tai, įvy­­kiai, kraš­­to is­­to­­ri­­ja "Pajūrio naujienų" prie­­duose "Smil­tys", "Mū­sų žmo­nės", "Kuprinė", "Būkem že­mai­te" rė­­mė­­jas


chat
Visos teisės saugomos. © 2006-2014 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas