Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Komentarų topas

Žiemos sodas svaigina žiedais

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Gamta
  • 2013-08-27

Įprastai rugpjūtį, kada aprimsta saulės kaitra, tačiau gamta dar dosni švelnių lyg šilkas dienų, augalai Kretingos žiemos sode tarsi eina iš proto savo grožiu, svaigindami aplinką kvapais.

Eleonorą Ranciuvienę itin džiugina milžiniškas pakalnutes primenantys jukos žiedai.

Lyg milžiniška pakalnutė

Žiemos sodo vyriausioji specialistė agronomė Eleonora Ranciuvienė, lyg tikra karalienė savo prižiūrimoje gėlių karalystėje, kur auga per 200 rūšių augalų, o iš viso jų suskaičiuojama ligi 3 tūkstančių, didžiuodamasi aprodė tuos dabar žydinčius ar vaisius jau nokinančius augalus, kurių įprastoje aplinkoje retai teišvysi.

Į Žiemos sodo oranžerijos stiklinį stogą remiasi masyvus jukos, kurios aukštis nuo žemės siekia per 9 m, žiedas. Paties žiedo su žiedkočiu dydis siekia apie 1 m. Jukos žiedas – tarsi optiniu prietaisu daugsyk padidintas milžiniškas pakalnutės žiedas.

Juka yra agavinių šeimos augalas, paplitęs Centrinėje Amerikoje. Į Žiemos sodą šis augalas atkeliavo 1998 m. “Laukėme kone 10 metų, kol ji pražydo, ir jau nuo to laiko žiedais apsipila kasmet“, - sakė E.Ranciuvienė.

Žiedai subręsta tik augalui pasiekus tam tikrą amžių, ir jam sukūrus tokias sąlygas, kurios atitinka natūralias gamtines. Anot agronomės, kambario sąlygomis šį augalą pražydinti yra beveik neįmanoma.

„Jei mūsiškė oranžerija būtų aukštesnė, šis žiedas būtų susiformavęs dar didesnis. Tačiau augalas remiasi į stiklą, ir jam nebėra sąlygų stypti į viršų. Labai skauda širdį, tačiau reikės juką nupjauti, bet iš apačios auga jos vaikas, - bus iš ko užsiauginti naują“, - rūpestingai apie kasdien prižiūrimą augalą, lyg motina apie savo vaikus, kalbėjo E.Ranciuvienė.

Nokstančių bananų kekės svarina ir patį masyvų žiedą.

Iš vieno žiedo – 150 bananų

Itin įspūdingai šiuo metu atrodo liliputinis bananas – dar tebežydintis ir jau išsyk brandinantis vaisius.

Stebina šio augalo gyvenimas: išsyk galima pamatyti ir žiedą, ir jo vaisius – tik besiformuojančius, augančius ir jau bręstančius. Ant maždaug 2 m aukščio augalo kabo vienintelis mėsingas bordinis apie 20 cm ilgio žiedas, kuris lauposi lyg banano vaisiaus žievė. Iš po kiekvieno žiedlapio piestelių formuojasi bananų kekės.

Musių gaudyklė – ąsotenis

Kaskart, nusimetęs po žiedlapį, ir palikęs bręsti po bananų kekę, žiedas vis svyra žemyn. „Yra buvę, kad žiedas nutįsta ligi pat augalo apačios, o iš jo sunoko per pusantro šimto bananų vaisių, - pabrėžė E.Ranciuvienė. – Žiemos sode vaisiai noksta apie 7-8 mėn., ant augalo jie gali kabėti ligi pavasario. Jeigu bananui nokti bus pakankamai saulės ir šilumos, manau, kad šįkart bent 5 viršutinės kekės sunoks. O savo užaugintų bananų galėsime skanauti jau šią žiemą“.

Sunokus vaisiams bananas nunyks: pirmiausiai nukrinta lapai, po to nyksta stiebas. Šis augalas iš tiesų yra žolė. Jis paplitęs tropikų Afrikoje, Azijoje, Australijoje.

Ąsotenis – musių gaudyklė

O Žiemos sodo darbuotojų „vietnamiečiu“ vadinamas imbierinių šeimos augalas lotynišku pavadinimu Gardnerio hedichis šiuo metu svarina stambias geltonos spalvos žiedų kekes.

„Rytais įėjus į oranžeriją, apsvaigsta galva nuo stipraus, bet labai malonaus šios gėlės kvapo – jei iš šio kvapo parfumerijos gamintojai išgautų kvepalus, kaip svaigiai kvepėtų moterys“, - pajuokaudama kalbėjo agronomė.

Neįmanoma nepastebėti ąsotenio – svyrančio augalo, aplipusio žiedais, primenančiais mažus ąsotėlius. Natūralioje gamtoje ąsotenio žiedai tarnauja kaip musių bei kitokių vabzdžių gaudyklė: ant žiedo nutūpus musei, ąsotėlio vožtuvas užsidaro, viduje įkalindamas vabzdį.

„Nupirkome šį augalą prieš trejus metus – žydėjo, ir ligi šiol dar tebežydi: seni žiedai nukrinta, formuojasi nauji“, - pabrėžė Eleonora.

Stambiais svyrančiais rožiniais žiedais apsipylusi medinilė, kuri kasmet žydi po 2-3 mėn. Akį traukia smulkiais rožiniais žiedais aplipęs ir savo tėvynėje – Kaukaze - itin paplitęs oleandras bei įvairiaspalviais žiedais sužydėjęs Pietų Afrikos augalas pelargonija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas