Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Naujų idėjų sėmėsi „Levandų kaime“

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2013-07-19

Grupė Padvarių kaimo bendruomenės „Trys tvenkiniai“ narių lankėsi 28 km nuo Vilniaus įsikūrusiame „Levandų kaime“, iš kurio sugrįžo patyrę ne tik gerų įspūdžių, bet ir pasisėmę naujų idėjų.

Padvarių kaimo bendruomenės „Trys tvenkiniai“ iškylos dalyviai.

„Galimybę prasmingai praleisti laiką suteikė bendromis jėgomis parengtas projektas „Bendros idėjos link“, kurio tikslas – susipažinti su verslais, amatais kaimuose, pasisemti patirties, sužinoti ką nors naujo, - teigė bendruomenės „Trys tvenkiniai“ pirmininkė Rasa Armalienė ir bendruomenės tarybos narė Vida Simaitienė. – Dalį projektui reikalingų lėšų parūpinome patys: bendruomenė nuomoja palapines, ir gauti pinigai yra panaudojami bendruomenės reikmėms“. „Levandų kaimas“, turistams pristatomas kaip „Lavender Village“, Jūratės Lankauskaitės-Kregždienės šeimos verslas, kuris padvariškiams pasirodė ne toks jau lengvas.

„Pamatėme, kiek rankų darbo, investicijų, idėjų reikalauja netradicinis verslas – tokiu tikrai galima pavadinti levandų ūkį. Nenaudojant jokios technikos pasodinti, prižiūrėti, skinti, dauginti levandas – daug jėgų ir laiko reikalaujantys darbai, po to juk dar reikia sugalvoti, kaip panaudoti užaugintus augalus, o būti sumaniam ir išradingam – ne kiekvienam duota“, - pripažino „Levandų kaime“ apsilankiusios moterys. Tačiau kiekviena jų vis dėlto įdėmiai klausėsi patarimų, kad savo sodybose galėtų užsiauginti nors vieną kitą krūmelį levandų, o patyrusios sėkmę – nedarytų klaidų skindamos bei džiovindamos žaliavą.

Levandų ūkyje šie prieskoniniai aromatiniai augalai auginami 2 hektarų plote. Šiltų kraštų augalas mūsų, Lietuvos, sąlygomis šią žiemą stipriai iššalo, pavasarį nukentėjo nuo permirkusių dirvų. Mat levandos mėgsta lengvas, vandeniui pralaidžias dirvas. Kad patirtų kuo mažiau nuostolių, kurių pridaro gamtos sąlygos, J.Lankauskaitė-Kregždienė yra labai atidžiai atsirinkusi levandų veislę, kuri pakelia šalčius iki 20 laipsnių. Jauni augalai žiemai pridengiami, o kad levandos geriau augtų, sodinamos pakeltoje vagoje, ant kupstų.

Ūkio šeimininkė Jūratė Lankauskaitė-Kregždienė (trečia iš kairės) parodė „vaikų darželį“ – levandų daigyną, kuriame paauginti krūmeliai keliauja į laukus.

„Ūkio šeimininkė prisipažino, jog jos įkurtą „Levandų kaimą“ yra labiau pamėgę užsienio turistai, kurie labai vertina rankų darbą, jiems patinka ir ramybė, kurią jie suranda „Levandų kaimo“ kempinge. Šis bei kambarių nuoma papildo verslą – vien iš levandų produkcijos išgyventi kažin ar būtų įmanoma“, - kalbėjo R.Armalienė ir V.Simaitienė.

Visos ūkyje užaugintos levandos yra panaudojamos pačiai įvairiausiai produkcijai gaminti: pradedant natūraliu levandų vandeniu ir baigiant šakaliukais – džiovinti levandų koteliai kuo puikiausiai tinka kaip kvapnūs iešmeliai įvairiems užkandžiams suverti. Ekskursantai būtinai vaišinami levandų žiedų ir mėtų arbata bei sausainiais, kurie taip pat su levandomis. Norėdami pagausinti produkciją, ūkio šeimininkai yra pasirengę pradėti ir levandų aliejaus gamybą.

„Grįždamos autobuse daug diskutavome apie verslo galimybes kaime. Nuomonės sutapo – pradėti jį kaime ne taip paprasta, be to, dar reikia galvoti ir apie kitą, papildomą pajamų šaltinį, kuris būtinas prieš „įsukant“ pagrindinį verslą. Tik televizijos laidose viskas yra gražu ir paprasta, gyvenime – viskas kitaip“, - svarstė pašnekovės.

„Levandų kaime“ levandos auginamos nenaudojant nei chemijos, nei technikos, tai yra kitaip negu, pavyzdžiui, levandų tėvynėje Prancūzijoje, kurioje žaliava net ir pjaunama traktoriais.

Jos apgailestavo, jog grįžtant nepavyko Kėdainiuose patekti į krautuvę, kurioje prekiaujama kaimų bendruomenių pagaminta produkcija: medumi, sūriais, aliejumi, džiovintais obuoliais, netgi naminiu vynu.

„Girdėjome, jog ši parduotuvė – labai populiari tarp miestelėnų, o bendruomenės, pristatydamos produkciją, užsidirba lėšų savo reikmėms. Audžiame mintį kažką panašaus įsteigti ir Padvariuose – bendromis jėgomis ieškome patalpų, kuriose iš tiesų būtų galima prekiauti padvariškių pagaminta produkcija. Kad idėja subręstų iki galo, reikėtų dar daugiau pasidomėti bendruomenių vystoma veikla“, - teigė bendruomenės „Trys tvenkiniai“ pirmininkė R.Armalienė.

Išvykos dalyviai pasivaikščiojo ir Kėdainių senamiestyje, kuris paliko didžiulį įspūdį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas