Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ir augalams reikia maisto

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2013-06-21

Įsibėgėjus vasarai, ne vienas skubame į sodą, daržą – plušame tam, kad užaugintume kuo gausesnį derlių. „Augalui, kaip ir žmogui, būtinos mitybinės medžiagos, - jų nesuteikus, gero derliaus tikėtis neverta“, - teigia bendrovės „Agrochema“ vadybininkas-konsultantas Juozas Abelkis.

Bendrovės „Agrochema“ vadybininkas-konsultantas Juozas Abelkis teigė, jog mokslininkų skaičiavimu, tręšimas derlingumą padidina vienu ketvirtadaliu.

Pramonė siūlo gausybę produktų mažajai daržininkystei ir sodininkystei. Kaip išsirinkti iš tokios gausybės, kad ir augalams nepakenktume, ir rezultato sulauktume.

„Bendrovės „Achema“ siūloma produkcija daržui, sodui fasuojama nedideliais kiekiais, o tai – patogu, turint mažus plotus daržo ar šiltnamių, - įsitikinęs J.Abelkis, kurio nuomone, perkant trąšas visų pirma būtina pasidomėti jų sudėtimi – veikliųjų medžiagų kiekiais, bei paskirtimi – kokiai grupei augalų skiriamos vienos ar kitos trąšos.

Ko reikia daržui ar sodui, pasako pats augalas.

„Būtina skirti bent minimaliai laiko augalams apžiūrėti, stebėti, kaip jie auga, kaip jie jaučiasi. Pasikeitusi lapų, žiedų, vaisių išvaizda, spalva, forma ir pasufleruoja, ko trūksta jūsų auginamiems augalams. Tai – labai svarbūs dalykai, nuo kurių priklauso ir būsimasis derlius“, - kalbėjo vadybininkas-konsultantas.

Jeigu augalai – šviesesni, negu įprasta, vadinasi, jiems trūksta azoto, kurį augalas sunaudoja augimui, žydėjimui. Jeigu pomidorų lapai – susiraitę, vadinasi, azotu jau pertręšta. Agurkai raitosi į „kriauklę“, paprikos ar pomidorų vaisiai ilgai noksta, prie kotelio lieka žali – jiems trūksta kalio: trąšų, turinčių savo sudėtyje kalio, galima berti iki 3 kg 1 arui. Pomidorams trūkstant kalcio, juoduoja jų vaisių galiukai, todėl rekomenduotina patręšti kalcio turinčiomis trąšomis. Jeigu pomidorų viršūnės suplonėjusios – jiems trūksta viso komplekso trąšų, jeigu pusė pomidoro vaisiaus – žaliai geltona, kita pusė – raudona, - trūksta fosforo.

Augalas daržininkui pats pasako, ko jam trūksta: nuotraukoje kairėje – patręšti pomidorai, dešinėje – pomidorai, kuriems trūksta mitybinių medžiagų.

„Daržovėms rekomenduotinos bechlorės trąšos – ypač neigiamai į chlorą reaguoja agurkai, todėl nereikėtų naudoti šio elemento turinčių trąšų, - akcentavo J.Abelkis. - Augalas vieno ar kito elemento neįsisavina dėl neteisingai subalansuotos maisto medžiagos tręšiant universaliomis kompleksinėmis trąšomis, nes dėl netinkamo azoto, fosforo, kalio ir magnio santykio augalai negali įsisavinti jiems reikalingo elemento. Todėl mūsų bendrovės specialistai rekomenduoja naudoti tam tikroms augalų grupėms – pavyzdžiui, agurkinėms daržovėms, paprikoms ir pomidorams, vaiskrūmiams, uogynams – skirtą produkciją, kuri užtikrina gausų ir kokybišką derėjimą“.

Vadybininkas-konsultantas atkreipė dėmesį ir į tai, jog bet kokių cheminių medžiagų naudojimas leistinas tik 1 kartą per 10 dienų: „Todėl kairė turi žinoti, ką daro dešinė. Juokas juokais, bet būna atvejų, kai daržą ar šiltnamį, žiūrėk, patręšia ir vyras, ir žmona, ir dar – uošvė“.

Klaidinga manyti, jog patręšus mėšlu, jokių trąšų augalui nebereikia. Anot J.Abelkio, idealiausia būtų išsitirti dirvožemį, tačiau tuo mėgėjai daržininkai ar sodininkai retai kuris užsiima. Todėl reikia vadovautis principu, jog cheminės trąšos veikia kaip katalizatorius, kuris būtinas ir mėšlu patręštai žemei.

Vasarą derėtų pasirūpinti ir vaiskrūmiais bei vaismedžiais: uogų ir vaisių skoniui, spalvai, dydžiui įtakos turi azoto-fosforo-kalio trąšos 16-16-16.

„Esant abejonių ar pritrūkus žinių, visada galima konsultuotis su specializuotų parduotuvių specialistais, kurie ir patars, ko reikia jūsų sodui ar daržui“, - įsitikinęs J.Abelkis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas