Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gamtos mokslai – kitokiu žvilgsniu

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Švietimas
  • 2013-06-11

Mokslo tiesos yra praktiškos ir gyvenimiškos – tai patyrė gausus būrys mokinių ne tik iš mūsų rajono, bet ir kaimynystės, kai jie buvo įsukti į turtingą gamtos mokslų tiriamųjų darbų stovyklos „Sužinok daugiau“ programą. Per dvi dienas trukusią stovyklą, kuri įvyko Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje, mokiniai galėjo pasijausti jaunaisiais mokslininkais.

Kauno technologijos universiteto studentai (iš kairės) Mindaugas Pinkauskas, Gintautas Palinauskas ir Mantas Žukauskas pademonstravo įdomiuosius fizikos eksperimentus.

Stovykloje „Sužinok daugiau“ dalyvavo mokinių ir mokytojų delegacijos iš Kretingos Marijono Daujoto bei Simono Daukanto pagrindinių mokyklų, Vydmantų vidurinės, Skuodo Pranciškaus Žadeikio, Gargždų „Vaivorykštės“, Salantų gimnazijų bei „namiškiai“ – Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos bendruomenė.

Dalyviams neteko nuobodžiauti – paskaitas apie mus supančią aplinką keitė diskusijos, eksperimentai, orientacinės-loginės užduotys ir žaidimai. Mokiniai patyrė, kad žinios apie mus supančią aplinką yra įdomios, universalios ir neaprėpiamos.

Paskaitą „Darni plėtra – ar ji būtinas pakeleivis į ateitį?“ skaičiusi Kauno technologijos universiteto (KTU) Aplinkos inžinerijos instituto profesorė technologijos mokslų daktarė Žaneta Stasiškienė atkreipė dėmesį, kaip, pakeitus savo įpročius, galima nesunkiai prisidėti prie energijos taupymo. „Kiekvieną kartą, kai skrendu lėktuvu ar važiuoju automobiliu, pamąstau apie tai, kiek teršalų išleidžiame į aplinką ir kiek laiko sugaištame kelionėje. Šiuolaikinės technologijos leidžia paskaitas vesti „Skype“ ar kita internetine programa. Keletas mano studentų, kurie buvo užsienyje, taip laikė egzaminą pas mane“,- pasakojo Ž. Stasiškienė, kuri ragino beatodairiškai neeikvoti Žemės išteklių ir dažniau naudotis elektroniniais dokumentais, energiją taupančiais elektros prietaisais, maistui rinktis vietines daržoves, kurių nereikia gabenti iš toli, ir kt.

Ž. Stasiškienė įsitikinusi, kad sprendimai, padedantys gyventi darniai su aplinka, turi būti patogūs žmogui, ir kaip pavyzdį pademonstravo nuotrauką, kurioje gatvės šiukšlinės anga primena krepšinio lanką – kas nesusigundys išbandyti savo taiklumą, mesdamas šiukšlę?

Stebėti vartotojo poreikius ir įpročius Ž.Stasiškienė pakvietė ir klausytojus – vieni turėjo valgyti jogurtą, o kiti - stebėti ir apibūdinti valgymo procesą, pasvarstant, kokios naujovės suteiktų dar daugiau patogumo.

Pranešimus taip pat skaitė Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos fizikos mokytojas metodininkas Pranas Stukanas, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė Jolita Višinskienė, Salantų gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė Rasa Bumblienė ir I G klasės mokinė Greta Zajančauskaitė. Kaip organizuoti biologijos ir chemijos integruotas pamokas, gerąja patirtimi pasidalino Palangos Senosios gimnazijos biologijos mokytoja ekspertė Daiva Urbštienė ir chemijos mokytoja metodininkė Aušra Žemaitaitienė.

Be mokslinių paskaitų mokiniams teko pabendrauti ir su psichologu Antanu Jonaičiu.

Fizikos mokslą iš vadovėlių į gyvenimišką patyrimą perkėlė stovykloje dalyvavę KTU bakalauro studijų I-II kursų studentai Gintautas Palinauskas, Mindaugas Pinkauskas ir Mantas Žukauskas. Jie pasakojo programai parenkantys demonstruoti tuos eksperimentus, kurie sulaukia didžiausio publikos susidomėjimo. Vienas jų – žiūrovas pakviečiamas uždėti ranką ant Van de Grafo generatoriaus ir jam piestu atsistoja plaukai.

„Mėgstame bendrauti su žiūrovais ir kviečiame juos dalyvauti atliekant eksperimentus. Taip siekiame populiarinti mokslą, parodyti, kad jis yra įdomus, paaiškinantis gamtoje vykstančius reiškinius“,- pasakojo studentai, kurie dalyvauja ir KTU Studentų mokslinės draugijos veikloje. Gamtos mokslų tiriamųjų darbų stovyklos „Sužinok daugiau“ vadovė Kretingos Jurgio Pabrėžos gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė Aurelija Orlovienė įsitikinusi, kad ypač vertingas buvo tiriamasis darbas atskirose sekcijose - biologijos, fizikos, chemijos, kai visi mokiniai tapo jaunaisiais mokslininkais. Be to, įdomu buvo klausytis ir Vydmantų vidurinės mokyklos, Salantų, Skuodo Prano Žadeikio ir Jurgio Pabrėžos gimnazijų mokinių tiriamųjų darbų pristatymų.

„Be akademinės veiklos, mokiniai dalyvavo įvairiuose aktyviuose žaidimuose, per kuriuos atrado naujų draugų ir susitiko su tais, su kuriais susipažino praeitų metų stovykloje,- pasidžiaugė A.Orlovienė. - Pagrindinį tikslą - sudaryti sąlygas gamtamokslinei tiriamajai veiklai plėtoti, skatinti mokinių pažinimo, lavinimosi ir saviraiškos poreikius – pavyko įgyvendinti. Profesorės Ž.Stasiškienės paskaita mokiniams paliko gilų įspūdį – jie susidomėjo specialybėmis, kurių mokoma Kauno technologijos universiteto Aplinkotyros inžinerijos institute. Vadinasi, kai kas atrado sprendimą ir dėl savo ateities“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas