Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Skaitymui skatinti – ir moderniosios technologijos

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Švietimas
  • 2013-04-09

Nykščio karta – taip kartais vadinamas šiuolaikinis jaunimas, iš rankų negalintis paleisti ir nuolat maigantis mobilųjį telefoną. Šis reiškinys turi ir pasekmių – lietuvių kalbos mokytojai pastebi, jog dalis mokinių nebesugeba suvokti bei nagrinėti literatūros tekstų ir visiškai nebesidomi knygomis. Šią problemą Salantų gimnazijoje įvykusioje nacionalinėje mokslinėje konferencijoje aptarė pedagogai bei Lietuvos edukologijos universiteto mokslininkai.

Kretingos, Skuodo, Panevėžio rajonų pedagogai ir Lietuvos edukologijos universiteto mokslininkai aptarė, kaip reikėtų skatinti mokinius skaityti, mokyti juos suvokti literatūros tekstus.

Mobilieji telefonai ir internetas – dvi pagrindinės priežastys, atitraukiančios mokinius nuo knygų, pripažino Salantų gimnazijos surengtoje konferencijoje „Lietuviško teksto skaitymas, suvokimas, kūrimas“ dalyvavusi Lietuvos edukologijos universiteto Lietuvių kalbotyros ir komunikacijos katedros vedėja Lina Murinienė.

„Kuo vaikas mažiau skaito, tuo sunkiau dėsto savo mintis, yra mažiau raštingas. Ši problema aktuali ne tik lietuvių kalbos specialistams, bet ir kitų pamokų mokytojams – juk reikšti mintis, rašyti reikia visur. O knygą šiais laikais nukonkuruoja šiuolaikinės technologijos – mobilieji telefonai, internetas. Juk virtualioje erdvėje visai kitoks bendravimas: sakiniai trumpi, daugelį minčių galima išreikšti emocinėmis ikonomis – veidukais. Bendrauti gyvai tampa vis sudėtingiau. Todėl visiems labai reikia pasistengti, kad vaikai skaitytų. Tam reikia numatyti strategijas ir jas palaipsniui įgyvendinti“, - „Pajūrio naujienoms“ sakė L.Murinienė.

Ji pastebėjo, kad skaitymo priešus galima panaudoti ir teigiamiems pokyčiams.

„Labai svarbu knygą parinkti pagal vaiko amžių – kad nebūtų per sudėtinga, tačiau ir sudomintų. Mokytojai per pamokas turėtų ieškoti naujų mokymo, literatūros teksto nagrinėjimo metodų. Taip, knygos konkurentai yra mobilieji ir internetas. Tačiau mobiliųjų telefonų per pamokas bijoma be reikalo. Modernius telefonus, per kuriuos galima naršyti internete, galima išnaudoti kaip mokymo priemonę. Pavyzdžiui, per pamoką mokytojas gali paprašyti internete surasti tam tikro kūrinio ištrauką arba informacijos apie rašytoją. Tokiu būdu vaikas suvoks, kad internetas gali būti ne tik pramogomis, bet ir įdomus naudinga informacija. Taip pat knygomis vaikus galima sudominti siejant jas su šiuolaikiniais filmais, vaikų mėgstamais herojais“, - patarė L.Murinienė.

Ji įsitikinusi, kad mokykloje privalu įtvirtinti skaitymo pagrindus, skatinti mokinius kuo daugiau mąstyti, kurti. Jau seniai pastebėta, kad dažnai vaikas, kuris neskaito, neturi ir ko mąstyti.

„Jei vaikystė prabėga be knygos, žmogus neišmoksta suvokti teksto prasmės, ateityje jam gali kilti bendravimo problemų, sunkumų siekiant karjeros. Juk knygas skaityti ir suvokti reikia ne tik mokykloje – vėliau, studijų metais, skaityti reikia dar daugiau“, - kalbėjo L.Murinienė.

Salantų gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Lina Vaitkuvienė taip pat pastebėjo, kad ugdymo įstaigose visi pedagogai susiduria su ta pačia problema – vis sunkiau mokinius pripratinti ir paskatinti skaityti. „Jau visoje Europos Sąjungoje pastebima tendencija – vaikų gebėjimas skaityti silpsta. Ir šią problemą spręsti turi ne tik lituanistai. Gebėjimą skaityti turėtų ugdyti ir kiti mokytojai. Siekdami vaikus sudominti knygomis turėtų vienytis ir pedagogai, ir mokslininkai“, - sakė viena iš konferencijos organizatorių L.Vaitkuvienė.

Praktiškai pamokose skaitymo skatinimo strategijas naudojanti Panevėžio „Vilties“ pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Audronė Tichanavičienė mano, kad kiekvienas mokytojas, pasinaudodamas kitų pedagogų patirtimi, turėtų atrasti savąjį kelią, kaip mokinius sudominti literatūra.

„Literatūros pamoką reikia parengti ir organizuoti taip, kad vaikui kūrinį nagrinėti būtų įdomu. Su savo mokiniais dirbame grupėse, vaikai rašo darbo dienoraštį, vertina vienas kito darbą. Taip pamažu išmokstame suvokti kūrinio laiką, vietą, atskiriame dėstymą ir kulminaciją, suvokiame kontekstą. Skatindama vaikus skaityti, rengiu diskusijas, knygų pristatymus. Mokiniai perskaito pasirinktas knygas ir vėliau jas pristato – vaikai dažnai susidomi bendraamžių rekomenduota literatūra. Skaityti mokinius skatinu ir per jų mėgstamus herojus, pritaikydama literatūros kūrinį, jo veiksmą gyvenimui“, - pamokų patirtimi dalijosi A.Tichanavičienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas