Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Profesinio ugdymo patirties sėmėsi Turkijoje

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Švietimas
  • 2013-04-09

Savaitgalį iš Turkijos sugrįžo Kretingos rajono savivaldybės meras Juozas Mažeika ir dar septyni tos pačios delegacijos nariai. Į svečią šalį jie buvo išvykę pagal ES finansuojamą Comenius Regio partnerysčių projektą „Profesinis informavimas, konsultavimas ir karjeros planavimas – tai sąmoningas ėjimas pasirinkimo link“, kurį vykdo dviejų šalių savivaldybių - Kretingos rajono ir Yalovos miesto - švietimo institucijos.

Kretingiškių delegacija po susitikimo su Yalovos meru

J. Mažeika, A. Sungaila, Savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorė Diana Garjonienė, Darbėnų gimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui Daiva Račkauskienė, bibliotekininkė Danutė Dautartienė ir Klaipėdos valstybinės kolegijos direktoriaus pavaduotojas Šarūnas Berlinskas bei informacinių technologijų dėstytojas Donatas Srėbalius Yalovoje buvo tris praėjusios savaitės darbo dienas. Delegacijos nariai lankėsi vienoje Yalovos miesto privačioje bendrojo lavinimo mokykloje, kuri yra stipriausia ne tik iš 3-jų Yalovos miesto, bet ir iš 27 šalies privačių mokyklų. „Ši mokykla panaši į mūsų pripažintą Vilniaus licėjų. Mokykloje visas dėmesys sutelktas į individualių mokinių gebėjimų ugdymą. Baigę šią švietimo įstaigą mokiniai be jokių problemų įstoja į aukštąsias mokyklas. Mokykla samdo pačius geriausius mokytojus net ir iš užsienio, nes dar darželyje anglų kalbos mokytis pradedantiems vaikams užsienio kalba nėra kliūtis“, - įspūdžiais dalijosi J. Mažeika. Jam įstrigo tai, kad privačią mokyklą savo lėšomis visiškai išlaiko mokinių tėvai. Mokykla dar valstybei moka kažkokius mokesčius, kai mūsų valstybėje mokinio krepšelio lėšas iš valstybės gauna ir privačios mokyklos. Mokykloje nuo pat pradinukų iki abiturientų mokosi apie 470 mokinių. Iš jų apie 13 vaikų yra iš nepasiturinčių šeimų. Šie vaikai yra labai gabūs, ir mokyklą išlaikantys tėvai investuoja ir į jų ugdymą.

Lietuviai pabuvojo ir profesinėje mokykloje. Ši mokykla ruošia šaltkalvius, stalius, tekstilininkus bei informacinių technologijų specialistus. Čia mūsiškius nustebino mokymo ir gamybos ryšys: šaltkalvio ir staliaus amato besimokantys jaunuoliai po pamokų kartu su dėstytojais gamina baldus: vieni - metalines, kiti – medines jų dalis. Baldus parduoda, o už juos gautais pinigais papildo ir mokyklos iždą. Įsiminė ir mokyklos mokymo bazė. „Čia yra visko, ko reikia specialybei įgyti“, - sakė J. Mažeika. Jis, kaip politikas, pastebėjo visose aplankytose Yalovos švietimo įstaigose juntamą stabilumą. „Pasidariau išvadą, kad nepaisant politinės valdžios kaitos švietimo politika turi tęstinumą“, - sakė jis. J. Mažeikos manymu, iš turkų turėtume pasimokyti ir pilietiškumo ugdymo: penktadienį visi mokiniai ir mokytojai išsirikiuoja mokyklos kieme valstybinės vėliavos pagerbimui. Vėliavos pagerbimu prasideda darbo savaitė. Valstybinės simbolikos gausu kiekviename mokymo kabinete, klasėse. Pro mūsų delegacijos akis nepraslydo ir tai, kad musulmoniškos Turkijos mokyklose dirba daug vyrų, kad mokiniai gerbia mokytojus, vyresnius žmones. „Mums su profesinės mokyklos direktoriumi einant per mokyklos kiemą ant suoliukų sėdėję mokiniai pagarbiai atsistojo. Ir ta pagarba abipusė“, - sakė J. Mažeika.

Delegacijai iš Kretingos pagarbą parodė ir pats apie 200 tūkst. gyventojų turinčio Yalovos miesto meras Yakup B. Ko?al, surengęs priėmimą. „Su meru apsikeitėme simbolinėmis dovanomis. Išsiskyrėme su viltimi, kad tapę partneriais švietimo srityje, ateityje bendradarbiavimą galėtume plėtoti per kultūros, menų mainus. Jų siekis – įstoti į ES, ir jiems labai svarbūs ryšiai su valstybėmis ES narėmis įvairiais lygmenimis“, - kalbėjo J. Mažeika.

Projektas, kurį Lietuvoje koordinuoja Kretingos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyrius, buvo pradėtas įgyvendinti praėjusių metų rugsėjį. Projekte kaip vietos partneriai dalyvauja Kretingos rajono Darbėnų gimnazija ir Klaipėdos valstybinė kolegija. Tarptautinis partneris yra Turkijos Yalovos miesto 4 švietimo institucijos.

Pirmasis projekto partnerių susitikimas įvyko dar pernai, kai į Kretingą buvo atvykusi Yalovos delegacija. „Bendradarbiaudami su projekto partneriais ieškome naujų, inovatyvių metodų, formų, kurie padėtų mokiniams įgyti bendrąjį, dalykinį ir kultūrinį raštingumą, rasti savo poreikius atitinkančią veiklą, ugdyti kūrybines galias ir pasirengti studijoms“, - apie tarptautinio projekto tikslus kalbėjo laikinai Kretingos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pareigas einantis Antanas Sungaila. Jo teigimu, darbo rajono mokyklose patirtis rodo, kad ugdymas karjerai vyksta nesistemingai, todėl, kad mokytojai, administratoriai mažai turi kompetencijų bei šiuolaikinių žinių mokinių profesiniam orientavimui bei jų pasirengimui sėkmingai darbo rinkai.

Projektas baigsis 2014 metų birželį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas