Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Aplaidus pacientų požiūris į tuberkuliozės gydymą gimdo vaistams atsparią ligos formą. Tai labiausiai ir kelia nerimą medikams, besistengiantiems ištrinti mūsų šalies vardą iš rizikingų valstybių sąrašo, kuriame Lietuva atsidūrė dėl sergamumo tuberkulioze rodiklių.

„Jau kelis dešimtmečius nėra atrasta naujų tuberkuliozės vaistų, o atvejų, kai sergama vaistams atsparia tuberkuliozės forma, – daugėja. Gydymui sunkiau įveikiama tuberkuliozės forma išsivysto, kai pacientas nutraukia gydymą, kuris įprastai trunka nuo keleto mėnesių iki metų. Kai toks žmogus po kurio laiko paūmėjus tuberkuliozei vėl kreipiasi į medikus, jam tenka taikyti kur kas sudėtingesnį gydymą, nes liga yra atsparesnė“,- perspėjo Salantų pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas Tomas Skliuderis.

Ne paslaptis – daugiausiai problemų dėl nutraukto gydymo kyla su asocialų gyvenimo būdą mėgstančiais pacientais. Šie ne visada klauso medikų nurodymų, kurių jie turi laikytis iš stacionarios gydymo įstaigos sugrįžę į namus.

„Vargingi, buitimi nesirūpinantys ir higienos įpročių neturintys žmonės dažniau užleidžia tuberkuliozę, tad ją ir gydyti yra sunkiau. Pacientas turi būti sąmoningas: laiku kreiptis į gydytojus ir stengtis pasveikti, nekelti grėsmės aplinkiniams žmonėms“,- kalbėjo T.Skliuderis.

Painioja su kitomis ligomis

Tuberkulioze, kuri plinta oro lašeliniu būdu, gali užsikrėsti bet kas – pakanka įkvėpti oro su ligos sukėlėjais. Tačiau T. Skliuderis akcentuoja: ne visi užsikrėtę tuberkulioze ja suserga – taip atsitinka maždaug 5-10 proc. žmonių. „Jei žmogaus organizmas stiprus, jis sunaikina tuberkuliozės užkratą. Todėl labai svarbu pačiam žmogui nuolat stiprinti savo sveikatą, visavertiškai maitintis“,- teigė T. Skliuderis. Jis pastebi, kad ir susirgę tuberkulioze žmonės dažniausiai gydytojo kabineto duris praveria net nenumanydami, kokia liga juos kamuoja – kosčiojimas, aukštesnė temperatūra, apetito sumažėjimas būdingas daugeliui infekcinių ligų.

Būtent todėl, kad iš pradžių ligos simptomai nėra labai varginantys ir žmogus vis tikisi pats pasveiksiąs, jis į gydytoją dažniausiai kreipiasi, kai negalavimai užsitęsia.

„Gydytojo akis atskiria, kada žmogus serga tuberkulioze, o kada – kitomis kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis. Ryškiausi tuberkuliozės požymiai: žmogus kosi su skrepliais, jį kamuoja dusulys, karščiavimas, krenta svoris, apima silpnumas, iš kvėpavimo takų pasirodo kraujas. Tuberkuliozę būtina gydyti, nes ji yra pavojinga liga – naikina plaučių audinį ir gali lemti žmogaus mirtį“,- teigė T. Skliuderis.

Gandus apie protrūkį neigia

„Pajūrio naujienų“ skaitytojai teiravosi, ar teisybė, kad yra slepiama informacija apie galimą tuberkuliozės protrūkį vienoje rajono mokyklų – tai Kretingos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Vanda Verbutienė paneigė.

„Slėpti apie tuberkuliozės protrūkį nebūtų tikslo – kiekvienas gydytojas stengiasi kuo greičiau pacientą nukreipti į stacionarą, kad jis būtų gydomas ir liga neplistų toliau. Gandai apie protrūkį gimsta todėl, kad nustačius vieną tuberkuliozės susirgimo atvejį, yra profilaktiškai patikrinama sveikata visiems žmonėms, kurie su susirgusiuoju turėjo kontaktą – taip įsitikinama, ar tuberkulioze nesusirgo daugiau žmonių. O sveikatos patikrinimo rezultatai yra neviešinami, nes saugoma paciento konfidenciali informacija. Galiu užtikrinti, kad tuberkuliozės protrūkio nė vienoje rajono vietovėje nėra“,- teigė V.Verbutienė. Tą patį patvirtino ir Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus vedėja Dalia Jociuvienė: „Visi sergantieji, o juo labiau – vaikai yra izoliuojami. Vaikas vėl į savo aplinką, ugdymo įstaigas, sugrįžta tik tada, kai jau yra visiškai pasveikęs nuo tuberkuliozės“.

Daugėja jaunų pacientų

V.Verbutienė teigė, kad kasmet Kretingos rajone nustatoma apie 20 naujų tuberkuliozės susirgimo atvejų, o pernai jų buvo užfiksuota 19. Per 2012 metus tuberkuliozė nusinešė trijų gyventojų – dviejų vyrų ir vienos moters – gyvybes. Šiemet nustatytas vienas naujas susirgimo atvejis.

D.Jociuvienė pastebi, kad tuberkulioze serga įvairaus amžiaus žmonės: 2012 metais jauniausiam pacientui buvo 15, o vyriausiajam – 80 metų. Tačiau pastebima tendencija, jog didėja jaunų žmonių sergamumas, pavyzdžiui, 2010 ir 2011 metais nebuvo užfiksuota nė vieno atvejo, kad atvira tuberkuliozės forma sirgtų 15-17 metų jaunuoliai, o 2012 metais jų buvo trys.

Tačiau V. Verbutienė pateikė ir džiuginančių žinių: sergamumas tuberkulioze Europoje mažėja – 2011 metais užfiksuota 380 tūkst. naujų tuberkuliozės susirgimo atvejų, o tai yra 5 proc. mažiau negu būta prieš metus. Sergamumas tuberkulioze mažėja ir Lietuvoje – 2008 metais registruoti 1 tūkst. 892 nauji ligos atvejai, o 2012 metais – 1 tūkst. 430 atvejų.

Šie teigiami rezultatai, anot V. Verbutienės, pasiekti 2007 metais pradėjus įgyvendinti Europos Sąjungos Tuberkuliozės kontrolės strategiją, kuri suteikė galimybę naudotis pažangesniais diagnostikos ir gydymo metodais.

Skydas nuo ligos – stiprus imunitetas

„Tuberkuliozė nėra tik vargšų ar alkoholikų liga – ja susirgti gali kiekvienas, pavyzdžiui, gatvėje šalia nusičiaudėjus tuberkulioze sergančiam žmogui ir įkvėpus oro su užkratu“,- teigė V. Verbutienė.

Ji patarė: vengiant tuberkuliozės kuo dažniau ir daugiau būti lauke, gryname ore, kur ligos sukėlėjus išblaško vėjas, todėl jų koncentracija yra mažesnė. Dėl tos pačios priežasties rekomenduojama dažnai vėdinti darbo kabinetus, namų kambarius. „Vienas tuberkulioze sergantis žmogus sirgimo laikotarpiu gali užkrėsti apie 15 žmonių. Todėl saugantis nuo tuberkuliozės svarbi ir asmens higiena: čiaudint ar kosint reikia burną prisidengti ranka, rankas dažnai plauti, skreplių nespjaudyti kur papuolė. Aplinkiniams žmonėms saugant kvėpavimo takus patariama nešioti specialias kaukes“,- patarė V. Verbutienė.

Anot jos, organizmas bus atsparesnis tuberkuliozės užkratui, jei žmogus nepiktnaudžiaus alkoholiu, narkotikais, rūkalais, vengs streso, laikysis darbo ir poilsio režimo, nebus nusilpęs nuo kitų ligų ar alinančių dietų laikymosi.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas