Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pažvelgė į tautos ir gamtos santykio gelmę

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Švietimas
  • 2013-03-26

„Aš esu žemės vaikas ir turiu gyventi pagal gamtos dėsnius“, - tokią pagrindinę mintį gvildeno pranešėjai, susirinkę į teorinę – praktinę konferenciją „Gamta lietuvių etninėje kultūroje“, kuri įvyko Kretingos Simono Daukanto pagrindinėje mokykloje.

Pavasario nuotaiką kėlė Simono Daukanto pagrindinės mokyklos skudučių ansamblio dalyvės.

Lietuvių etninė kultūra yra neatsiejama nuo gamtos, - todėl jų sąveika turi atsispindėti ir būti sumaniai perteikta pamokose. Kaip tai sekasi, savo pranešimuose pasidalijo konferencijos šeimininkai – S. Daukanto pagrindinės mokyklos įvairių sričių pedagogės Sigita Dirmeitienė, Astra Lasienė, Edita Mėžetienė, Aldona Riepšienė, Rasa Marciulevičienė, Alma Bružienė, Aušra Gedgaudienė bei svečiai – mokytoja Sotera Martusevičienė iš mokyklos-darželio „Žibutė“ ir mokiniai iš: Pranciškonų gimnazijos, Marijono Daujoto vidurinės mokyklos, darželio -mokyklos „Pasaka“, Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos. Beje, mokiniai gamtos ir žmogaus ryšį, jo pajautimą perteikė įspūdingomis trumpomis meninėmis programomis.

Konferencijos svečius pasveikinus S. Daukanto pagrindinės mokyklos direktorei Adelei Jonauskienei, pavasarinės nuotaikos pliūpsnį paukščių balsus imituojančiu kūriniu „Trepsiukas“ padovanojo šios mokyklos skudučių ansamblis, vadovaujamas Daivos Beivydienės.

Pirmosios pranešėjos S. Dirmeitienės manymu, etnokultūros pamokos turėtų prasidėti nuo darželio, kad vėliau mokykloje vaikai jau natūraliai galėtų suprasti, kas yra mūsų tautos tradicijos bei papročiai. Savo mokiniams, ji teigė, pabrėžianti, kad visi mes esame dalis pasaulio medžio, kuriame užkoduoti 3 kosmologiniai sluoksniai – dangus, žemė, požeminis pasaulis. „Dievas sukūrė žmogų, kad jis augtų kaip tas medis, - demonstruodama tradicinę lietuvišką verpstę, kalbėjo S. Dirmeitienė. – Lietuvių kultūra yra medžio kultūra: gimstame ir esame supami mediniame lopšyje, valgome mediniu šaukštu, gulame į medinę lovą ir galop amžiams atgulame mediniame karste“, - vaizdingai lygino pedagogė.

Šio renginio sumanytojos – S. Daukanto pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotoja Snieguolė Šlyžiuvienė bei biologijos mokytoja A. Gedgaudienė - tvirtino, jog iš pernai biologų, geografų, istorikų surengtos konferencijos išaugo ir pastaroji. „Suprasdami, kad gamtos ir etnokultūros svarba žmogaus gyvenime turi eiti išvien, norime, kad tai integruotai būtų perteikta įvairiose pamokose, o juolab, kad mūsų mokyklos pasirinkta kryptis yra etnokultūrinė“, - akcentavo S. Šlyžiuvienė.

A.Gedgaudienė jai pritarė, jog į šį renginį buvo pakviesta ir daugiau šalies mokyklų, su kuriomis bendradarbiaujama, bet jų atstovai neatvyko dėl renginių gausos kovo mėnesį. „Tačiau kolegos pažadėjo atvykti į balandžio pabaigoje mūsų mokykloje rengiamą Simonui Daukantui pagerbti skirtą šventę“, - tvirtino pedagogės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas