Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vakar Kretingos rajone mokiniai kartu su Kretingos miškų urėdijos girininkais iškabino dešimtis inkilų, skirtų parskrendantiems paukščiams. Taip gamtos mylėtojai paminėjo 90-ąjį kartą Lietuvoje švenčiamą Paukščių dieną.

Kartenos vidurinės mokyklos mokiniai Paukščių dieną paminėjo kartu su Kartenos girininkijos ir Salantų regioninio parko direkcijos darbuotojais.

Kartenos vidurinė mokykla Paukščių dieną švenčia jau daugiau negu dešimtmetį. Kiekvieną pavasarį mokiniai su savo biologijos mokytoja Jadvyga Anužyte inkilus kovo 18 dieną kelia vaizdingose Salantų regioninio parko teritorijose – Šilpelkėje, Vilko kilpoje, Minijos pakrantėse karteniškiai vaikai jau yra sukabinę turbūt ne vieną šimtą inkilų. Šį kartą Kartenos vidurinės mokyklos auklėtiniai nusprendė padėti paukščiams, kurie sau namų ieško Kartenos piliakalnyje.

„Kartu su Kretingos urėdijos girininkais ir Salantų regioninio parko direkcija minime visoje Lietuvoje švenčiamą jubiliejinę Paukščių dieną. Jai skirta akcija, kai kabinami inkilai, pavadinta „90-imt paukščių pavasarių“. Būtent prieš tiek metų gamtininkas Tadas Ivanauskas sugalvojo minėti Paukščių dieną. Prisimindami šio žmogaus indėlį biologijos mokslui, tęsdami tradiciją kelti inkilus bei surengti gyvąją pamoką gamtoje, ir šiais metais išsirengėme į Kartenos apylinkes. Tikimės, kad mūsų kartu su girininkais iškelti inkilai taps naujais namais varnėnams, musinukėms, didžiosioms zylėms, bukučiams ir kitiems uoksiniams paukščiams“, - kalbėjo J.Anužytė.

Pasak jos, kiekvieno pavasario tradicija vien tik inkilų kabinimu nesibaigia. Kol dar paukščiai negrįžę, mokiniai kartu su mokytoja savo pakabintus inkilus ir išvalo, vėliau stebi paukščių gyvenimą, skaičiuoja prieauglį.

„Inkilus gaminame su atidengiamais stogais. Pasibaigus žiemai, juos atidarome ir išvalome – mat per žiemą juose įsikuria miegapelės ir kiti graužikai. Kai paukščiai išperi, skaičiuojame, kiek procentų inkilų buvo apgyvendinti, kiek jauniklių paukščiai išperėjo. Esame net labai atsargiai ir trumpam atidarę inkilą, kad vaikai galėtų pažiūrėti ir nufotografuoti paukščių jauniklius“, - sakė J.Anužytė.

Kretingos miškų urėdijos darbuotojai keldami inkilus į pagalbą pasikvietė Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos mokinius.

Salantų regioninio parko direkcijos vyriausioji specialistė Asta Bagočienė pasidžiaugė, kad jų draugystė su Kartenos vidurine mokykla tęsiasi jau kelerius metus – mokiniai kasmet pasirūpina, kad namo sugrįžę paukščiai rastų saugias užuovėjas lizdui sukti.

„Karteniškiai tarsi tęsia Tado Ivanausko pradėtus darbus. Šis žmogus buvo labai visuomeniškas, nuolat siekęs, kad žmonės kuo daugiau žinotų, pažintų gamtą. Jo idėja buvo Lietuvoje pradėti minėti Paukščių dieną. Šis mokslininkas yra ne vieno lietuviško paukščio pavadinimo autorius. Oficialiai paukščių diena pasaulyje yra minima balandžio 1-ąją, kuomet buvo pasirašyta Paukščių apsaugos konvencija. Vis dėlto inkilus kelti patartina anksčiau. Tiesa, šį pavasarį gamta kiek nenuspėjama paukščiams – grįžusius pasitiko neįprastas šiam laikui šaltis“, - prieš kabinant inkilus pasakojo A.Bagočienė. Ji kartu su Kartenos girininkijos girininku Vytautu Lukausku vaikams paaiškino, kaip teisingai medyje pakabinti inkilą.

„Inkilai su didesnėmis angomis yra skirti varnėnams ir kabinami palaukėse, pavieniuose medžiuose. Inkilai mažomis angomis gaminami zylėms ir kabinami miške, stengiantis išlaikyti bent 50 metrų atstumą. Mat zylės turi savo teritorijas, kuriose ieško maisto. Taigi, kad būtų išvengta peštynių, inkilus geriau sukabinti toli vienas nuo kito. Idealiausias aukštis inkilui yra 2 metrai, tačiau nenorint sulaukti netikėtų plėšrių svečių, inkilą geriau kabinti kiek aukščiau, bet neviršijant 4 metrų aukščio. Inkilą patarčiau gaminti be jokių įmantrybių, paukščiams skirtų lipynių šalia angos. Paukščiui jokios lipynės nereikia, jis ir be jos patenka į inkilą. O štai priešui tokia lipynė gali padėti įsibrauti į inkilą. Taip pat reikia stengtis, kad inkilas nebūtų pasviręs į priekį ar pakabintas tarp šakų. Inkilą geriausia kabinti į rytų ar pietų pusę, kad vyraujantys šiaurės ar vakarų vėjai neišgairintų paukščių namų šilumos“, - patarė V.Lukauskas.

Jo vadovaujamos girininkijos darbuotojai pagamino 30 inkilų, kuriuos Kartenos vidurinės mokyklos mokiniai pakabino vaizdingoje Kartenos piliakalnio papėdėje.

Jubiliejinę Paukščių dieną paminėjo ir Kretingos urėdija. Jos darbuotai pagamino dvi dešimtis inkilų ir juos Pastauninko upelio pakrantėse pakabino kartu su Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos mokiniais. Jie inkilus gamino ir savarankiškai arba padedami tėvų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas