Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žiemos sode pražydo reta gėlė

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Gamta
  • 2013-03-12

Šią savaitę į Kretingos muziejaus žiemos sodą užsukę lankytojai besigrožėdami augalais raukė nosį – saulėkaitoje pražydo reta gėlė amorfofalas, žmonių dėl specifinio kvapo dar vadinama lavongėle.

Amorfofalas žavi gražiu žiedu, bet atbaido smarve. Tačiau šis kvapas vilioja vabzdžius.

Žiemos sodo augalus prižiūrinti Irmina Barkuvienė pastebėjo, kad smarvę įspūdingo žiedo gėlė skleidžia atsisukus saulei. Todėl moteris amorfofalą vis patraukia į pavėsį, mat augalas yra sukėlęs ne vieną kuriozišką situaciją. „Sode viešėjo vaikų grupė. Bevedant ekskursiją vaikai pradėjo juokauti, jog kažkam nutikusi nelaimė, mat nežinia iš kur sklido smarvė. O vienais metais amorfofalas pražydo kaip tik tada, kai sode lankėsi vestuvių palyda.

Svečiai, nežinodami, kad smarvę skleidžia gėlė, sodo darbuotojams patarė išsivalyti baseiną. Vis dėlto, nežiūrint keistos amorfofalo ypatybės skleisti nemalonų kvapą, ši gėlė yra tikra dovana akims – juk turi įstabų, įmantrų žiedą, kuris džiugina vos savaitę ar dvi“, - pasakojo I.Barkuvienė.

Muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Stasė Dvarionienė prisiminė, kad gan reta gėlė į Žiemos sodą atkeliavo kiek daugiau negu prieš septynerius metus. Tai buvo dovana muziejui. Nuo tada kruopščiai prižiūrimas augalas pražysta kartą per metus.

„Mūsų sodo amorfofalas užauga iki 80 centimetrų aukščio. Nors pasaulyje yra žinoma atvejų, kada žiedas siekė beveik 3 metrų aukštį“, - sakė S.Dvarionienė.

Pasak jos, amorfofalas sode žydi kiekvieną pavasarį.

„Vasarą gėlę reikia pasodinti lauke, saulėtoje vietoje. Gerdamas šviesą amorfofalas išleidžia didelį lapą. Rudeniop jis sunyksta kartu su stiebu ir lieka tik svogūnas. Jį žiemai įkasę į žemę parnešame į vidų. Peržiemojusi gėlė išleidžia stiebą kartu su įspūdingu žiedu. Gigantiškieji amorfofalai per savaitę gali užaugti 30 centimetrų“, - teigė S.Dvarionienė.

Pasaulyje suskaičiuojama iki 170 rūšių amorfofalų. Jų tėvyne vadinama Indija, šių augalų aptinkama Afrikoje. Didžioji dalis rūšių auga botanikos soduose – masinių žydėjimo vietų natūralioje gamtoje aptinkama retai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas