Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Populiarina šiukšlių rūšiavimą

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2013-01-18

Reikia pradėti nuo savęs – šia taisykle vadovaujasi kretingiškė Aldona Šumylienė, kuri savo pavyzdžiu gali įrodyti, jog rūšiuoti šiukšles yra visai nesudėtinga. Moteris mano, kad šiukšlių rūšiavimo šalininkų atsirastų ir daugiau, jei tik prie kiekvieno didesnio daugiabučio stovėtų tokioms atliekoms skirti konteineriai.

Kretingiškė Aldona Šumylienė mano, kad verta pasistengti pakeisti savo įpročius ir rūšiuoti šiukšles – taip kiekvienas prisidėtų prie gamtos užterštumo mažinimo.

„Nuvažiuoju į Vilnių pas dukterį Jūratę. Ji įduoda kelis maišelius šiukšlių ir paaiškina, kurį į kokį konteinerį – plastikui, popieriui ar stiklui – mesti ir kur šie konteineriai stovi. Kaip dukra liepia, taip ir darau,- linksmai pasakojo A.Šumylienė. – Tačiau kai dukra atvažiavo pas mane – ji nustebo: o kur čia dėti surūšiuotas atliekas?“.

A.Šumylienė, kuri gyvena Žemaičių g. daugiabutyje nr. 8, prisimena, kad seniau čia pat buvę konteineriai, skirti išrūšiuotoms šiukšlėms pilti. Tačiau dabar jų nelikę – netoli namų bėra bendro naudojimo šiukšlėms skirtas konteineris. Tad į jį neretai keliauja ir stiklas, popierius ar plastikas – retas varginsis su maišu šių atliekų pėdinti nemažą kelio galą iki specialiųjų konteinerių Rotušės aikštėje.

„Mano manymu, gyventojai rūšiuodavo šiukšles, nes pastebėdavau, kad antrinių žaliavų konteineriai nebuvo tušti. Mūsų daugiabutyje yra 80 butų, tiek pat jų – ir šalia esančiame daugiabutyje, tad gyventojai išmesdavo nemažai šiukšlių“,- pastebėjo A.Šumylienė.

„Kretingos komunalininko“ direktoriaus pavaduotoja Sigutė Jazbutienė teigė, kad antrinių žaliavų konteineriai iš Žemaičių gatvės buvo nukelti, to paprašius naujojo prekybinio pastato savininkams. „Sutinku, kad kol kas Žemaičių gatvės gyventojams antrinių žaliavų konteineriai yra tolokai nuo jų namų. Tačiau ši problema bus išspręsta: parengus teritorijos prie Žemaičių gatvės daugiabučių detalųjį planą, bus numatyta, kad nukėlus gėlių kioskus, jų vietoje ir atsirastų antrinių žaliavų konteineriai,- teigė S. Jazbutienė. – Na, o konteineriai komunalinėms atliekoms pilti laikinai pastatyti prie buvusio „Mėguvos“ viešbučio – statinio savininkas su tuo sutiko.“

S. Jazbutienė paaiškino, kad antrinių žaliavų konteineriai po Kretingos rajoną buvo paskirstyti jų stovėjimo schemą 2009 metų rugpjūtį patvirtinus rajono tarybai. „Sprendimo projektą rengęs Savivaldybės specialistas vadovavosi Aplinkos ministerijos teisės aktais. Jei neklystu, buvo numatyta, kad vienas konteinerių komplektas – popieriui, stiklui ir plastikui – turi tekti maždaug 600 gyventojų. Tuo metu mes buvome gavę 80 komplektų varpelio formos antrinių žaliavų konteinerių – jie ir buvo paskirstyti po rajoną“,- prisiminė S. Jazbutienė.

Populiarindamas šiukšlių rūšiavimo idėją, „Kretingos komunalininkas“ pernai pavasarį savo lėšomis įsigijo specialiai tam skirtų konteinerių, kuriuos išdalijo mokymo įstaigoms. „Šiukšles rūšiuoti siūlome ir individualių namų savininkams, kurie konteinerius gali gauti nemokamai. Be to, dar turime ir konteinerių žaliosioms atliekoms – kompostui“,- teigė S. Jazbutienė.

Nors A. Šumylienė gyvena bute, tačiau žaliąsias atliekas rūšiuoja ir ji – atskirai deda žieves nuo vaisių ir daržovių, kurias susipakavusi į ryšulį veža į sodą. „Juk tai - puikiausia trąša. Tai kam ją išmesti?“ - sakė A. Šumylienė, kuri panaudoja ir atlikusį popierių – šis padeda greičiau įsiliepsnoti laužui, kai reikia sudeginti per pavasarinius aplinkos tvarkymo darbus į krūvą sugrėbtas šakas bei kitas augalines atliekas.

A.Šumylienė pripažįsta: rūšiuoti šiukšles žmogų vargina – juk daug patogiau viską versti į vieną kibirą. „Bet suprantu, kad taip daryti reikia. Verta pamąstyti, ką kiekvienas gali padaryti, kokius savo įpročius pakeisti, kad gamta būtų kuo mažiau užteršta“, - kalbėjo A. Šumylienė.

Kretingos ligoninėje 45 metus akušere dirbusi A. Šumylienė mano, kad smulkmenų nebūna – kaip svarbu palaikyti tvarką gydytojo kabinete, taip ji reikalinga ir gyvenime. „Kiekvieną kartą priimant pacientą turi kruopščiai nusiplauti rankas, chalatas privalo būti švarus, o stalas – nuvalytas. Taip ir buityje: viskas turi turėti savo vietą, net ir kiekviena šiukšlė“,- įsitikinusi A. Šumylienė.

S. Jazbutienė pastebi, kad šiukšlių rūšiavimu susidomi vis daugiau žmonių – šiai idėjai plisti padeda švietimas bei iš užsienio grįžusių tautiečių patirtis. Be to, į „Kretingos komunalininką“, prašydami antrinių žaliavų konteinerių, kreipiasi ir įmonės, sodininkų bendrijos, kaimų bendruomenės.

S. Jazbutienės manymu, norinčių rūšiuoti šiukšles atsirastų dar daugiau, jei tai būtų skatinama mažesniu mokesčiu už atliekų tvarkymą. „Aplinkos ministerijai išsakėme pasiūlymą diferencijuoti mokestį už atliekų tvarkymą. Tad bereikia, kol ji parengs įstatymų pakeitimus“,- sakė S.Jazbutienė.

Pasak jos, egzistuoja ir kita problema – pasitaiko atvejų, kai žmonės į rūšiavimui skirtą konteinerį sumeta komunalines atliekas.

„Tuomet mūsų darbuotojams tenka tokias šiukšles išrankioti. Įsivaizduokite, koks tai yra sudėtingas darbas, o kartais jis net neįmanomas: juk vaikščiodamas po stiklus ir rinkdamas buitines atliekas, žmogus gali susipjaustyti. Surūšiuotų, bet kažkieno užterštų šiukšlių nenori priimti ir antrines žaliavas superkančios įmonės, yra net pasitaikęs atvejis, kai jas teko vežti į sąvartyną. Žmonių norime paprašyti: jei jau komunalinių atliekų konteineris yra perpildytas, tai maišelį su šiukšlėmis padėkite šalia jo, bet nemeskite į popieriui, stiklui ar plastikui skirtuosius,- kalbėjo S.Jazbutienė. - Žmonės dažnai mano, kad surūšiuotas atliekas pilame į tą pačią šiukšliavežę. Tai yra netiesa – surūšiuotas šiukšles parduodame Klaipėdoje veikiančioms įmonėms, kurios perdirba antrines žaliavas.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas