Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Aristokračių suknelėse atgimė senovė

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Gyvenimas pagal MUS
  • 2013-01-15

Palangiškė 55-erių savamokslė rūbų dizainerė Laima Donskovienė, atgaivinusi grafų Tiškevičių laikų drabužių madas, dabar laisvalaikiu kuria sukneles romantizmo ir atgimusio rokoko stiliumi, - tokias prieš šimtmečius nešiojo Europos ponios. Savo kurtą suknelę ji užsivelka per teminius vakarėlius, tokiomis pat papuošia ir drauges.

Pasijuto anų laikų dama

Kretingiškės bičiulės Julijos Jonkutės paskatinta, savo sukurtą istorinių suknelių, kuriose persipina net keletas stilių – nuo romantizmo iki Napoleono laikų ampyro, - kolekciją L.Donskovienė atvežė parodyti ir kretingiškiams – jos paroda šiuo metu veikia Kretingos muziejuje.

„Savo paslaptingumu mus vilioja senovė, iš kurios dabartiniai kūrėjai semiasi įkvėpimo bei idėjų. Senovės laikų damos – romantiškos ir elegantiškos. Norėjau ir aš pasijusti tokia dama, todėl sumaniau pasisiūdinti sau pirmąją suknelę. Šiaip sau, dėl įdomumo“, - kalbėjo palangiškė kūrėja.

Juolab, kad ji jau turėjusi istorinio kostiumo kūrimo patirties. Prieš kelerius metus jai teko kurti 1900 – 1910 m. laikotarpio grafų Tiškevičių aplinkos - grafo ir grafienės, jų vaikų, tarnaitės, sodininko – rūbų komplektus.

Pagal Palangos kultūros centro darbuotojos Aušros Latonienės sumanytą projektą, vasaros vakarais, vilkėdami šiuos kostiumus, savanoriai Klaipėdos universiteto studentai persikūnydavo į to laikotarpio personažus ir vaikštinėdavo po parką.

Užgimusi aistra istoriniam kostiumui nemalšo, kol L.Donskovienė vėl ėmėsi kūrybos - ir kuo toliau, tuo labiau nėrė į gelmę. Pasisiūdino sau pirmąją melsvą gėlėtą suknelę, kurioje pasijuto tartum išnirusi iš rugiagėlių pievos, prisiderino pačios sumodeliuotą kaspinais bei dirbtinėmis gėlėmis puoštą skrybėlaitę: „Pasijutau anų laikų aristokrate, tikra moterimi – trapia, lengva ir pakylėta, - emocijų neslėpė L. Donskovienė. - Nuo to sykio nebesustojau: norėjosi tuo džiaugsmu pasidalinti ir su draugėmis, sumaniau papuošti ir jas. Kiekvienai pasiūdinau jos dydžio suknelę, vis kitokio modelio ir savaip išpuoštą“.

Suknelė - ne be skrybėlės

„Svarbiausia – turėti idėją, o sumanius ją įgyvendinti, kiekvienas siuvėjas individualiai improvizuoja: kaip tvirtinti korsetą, krinoliną – pasijonį su lankais, kaip tvirtinti detales. Šiuolaikinė siuvimo industrija siūlo įvairiausių priedų: senovėje krinoliną gamindavo iš banginio ūsų, dabar yra visokių specialių lankų. Anksčiau ir medžiagos būdavo itin prabangios – šilkas, satinas, plonas linas, aksomas. Aš siuvu iš gerokai paprastesnių medžiagų“, - senovinių suknelių kūrimo paslapčių širmą praskleidė palangiškė.

Vienai suknelei, kurią L.Donskovienė kuria maždaug mėnesį, reikia 10 m medžiagos. Dizainerė teigė, jog jos modeliai – gana kuklūs, neperkrauti detalėmis ir puošmenomis - nėriniais, kaspinėliais, juostomis, raišteliais, karoliukais, kurios buvo itin būdingos praėjusių šimtmečių Europos salonų madai. Nes nebe rankomis, o mechaniniu būdu buvo pradėta gaminti daugybė aksesuarų, kuriais gausiai puošti rūbus pamėgo rūmų siuvėjos.

Tų laikų suknelė buvo neįsivaizduojama be skrybėlaitės ir pirštinių. „Dabartinės šukuosenos nė iš tolo neatitinka anų laikmečių madų - dauguma moterų šiandien kerpasi trumpai, bet aš vis vien norėjau, kad skrybėlaitės papuoštų moterų galvas“, - kalbėjo pati prie jų padirbėjusi palangiškė.

Ketina papuošti ir vyrus

Prisiuvusi puošnių suknelių damoms, L.Donskovienė jau gyvena sumanymu papuošti ir vyrus: „Pagalvojau, kad būtų šaunu, jei moterys išvien su savo vyrais pažaistų istoriją: jos - damos, jie - kavalieriai. Tai įpareigotų vyrus puoselėti geras manieras, - įsitikinusi palangiškė ir mintį tęsė toliau. - Juk atgaivinami dvarai, žmonės renkasi prašmatnius restoranus, kur puoselėjama senovinė aplinka. Kodėl gi jie negalėtų pramogauti pasipuošę tą aplinką atitinkančiais drabužiais?“

Vyrams įmantrių kostiumų ji neketina siūlyti: tiktų ir tradicinis frakas, reikėtų tik specifinio kaklaryšio bei cilindro. Net dukart pabuvojusi madų korifėjaus Aleksandro Vasiljevo istorinio kostiumo parodose Vilniuje, dizainerė jau dega noru sukurti ispaniškojo renesanso, kuriam būdingas griežtas kirpimas, tvirti prabangūs audiniai ir puošyba karoliukais, stiliaus suknelių.

Idėjų, ji neslėpė, ieškanti istorinėse knygose, muziejų salėse bei plačias galimybes šiandien suteikiančiose interneto svetainėse.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas