Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Savivaldybė ketina pati skirstyti pašalpas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2012-09-21

Kretingos rajono savivaldybės Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komitetas nusprendė kreiptis į rajono tarybą, siūlydamas Savivaldybei prisijungti prie pernai įgyvendinti pradėto projekto, kurio esmė – patiems skirstyti socialines pašalpas.

Tinginystė - nebevaldoma

Šią idėją parvežė Kretingos rajono meras Juozas Mažeika, šį rugsėjį apsilankęs Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje. „Buvo pasiūlyta prie pernai projektą pradėjusių 5 savivaldybių - Šilalės, Akmenės, Raseinių, Radviliškio, Panevėžio - prisidėti dar 8 savivaldybėms, tarp jų – ir Kretingai“, - pabrėžė jis.

Anot mero, ministras Donatas Jankauskas pripažino, kad tinginystės procesas Lietuvoje - nebevaldomas, pernelyg daug pinigų išleidžiama pašalpoms ir nebėra motyvacijos dirbti. Kasmet uždirbančių pinigus vis mažėja, o dykai jų gaunančių daugėja. Jis mano, kad valstybė be pačių savivaldybių pagalbos šio proceso jau nebesuvaldys, todėl būtina kardinali pertvarka.

Valstybė 2 metus projekte dalyvaujančių savivaldybių socialinei paramai skirtų tokias sumas pinigų, kiek jų skyrė socialinėms išmokoms per 2012 m. Šiuos pinigus savivaldybės socialinėms reikmėms galėtų paskirstyti savo nuožiūra.

Anot J.Mažeikos, jau pernai savarankiškai paramą skirsčiusių savivaldybių patirtis parodė, kad jos sutaupė apie 15,5 proc. skirtų lėšų. Tie sutaupyti pinigai lieka pačioms savivaldybėms. „Keliskart už Kretingos mažesnė Akmenės savivaldybė sutaupė apie 2 mln. Lt. O iš viso per metus Lietuvoje planuojama sutaupyti apie 150 mln. Lt, bet konkretūs skaičiai paaiškės tik metų pabaigoje, kai bus apibendrinti eksperimento rezultatai“, - akcentavo meras.

Mersedesu – už pusę minimumo

Anot J.Mažeikos, vien Panevėžio savivaldybėje per šiuos metus buvo nustatyta apie 400 neteisėtų pašalpų skyrimo atvejų. „Jokia paslaptis, kad ir mūsų rajone yra ne vienas ir ne du atvejai, kada socialines išmokas gauna ne tie žmonės, kuriems jų reikia. Tačiau tie, kuriems pinigai tikrai palengvintų gyvenimą, jokių išmokų negauna. Vykdant eksperimentą, Socialinės paramos skyriaus specialistai turėtų teisę žiūrėti ne vien tvarkingų popierių, bet ir įvertinti konkrečią pašalpų gavėjų gyvenimo situaciją, jų buitį“, - tvirtino jis.

Socialinės paramos skyriaus vedėja Danutė Blagnienė patikslino, kad paskirti žmonėms pašalpą, apeinant įstatymus, nebus galima. „Galėsime tik atimti, jeigu realiai jos nereikės“, - akcentavo ji.

D.Blagnienė tikino, kad ir dabar, kilus įtarimams dėl neteisėtai gaunamos pašalpos, jų tarnyba kreipiasi į Darbo inspekciją ir ministeriją.

„Vienos įmonės buhalterių dokumentai rodo, kad jie tegauna vos po 52 Lt mėnesio atlyginimo, bet įrodyti, kad sukčiaujama, negalime. Arba kitas atvejis: pusę minimumo tegaunantis vyras mersedesu kasdien važinėja į darbą Klaipėdoje. Pagal įstatymą socialinės išmokos jiems priklauso, o nustatyti pažeidimus jų darbovietėje – ne mūsų kompetencija“, - sakė ji.

D.Blagnienė tvirtino, kad kontroliuoti pašalpų gavėjus keliems skyriaus darbuotojams bus sudėtinga: seniūnijose dirba vos po vieną socialinę darbuotoją, o pašalpų išmokama tūkstančiui gyventojų. Meras pastebėjo, jog seniūnijose vaikščioti po visų ūkius tikrai nereikės, nes žmonės pažįsta vieni kitus. Jo manymu, gerokai sudėtingiau bus kontroliuoti miesto gyventojus.

Nesąžiningus siūlo viešinti

Povilas Turauskis pasiūlė viešinti neteisingai duomenis socialinėms pašalpoms gauti pateikusių asmenų pavardes. Taip pat buvo siūloma sugriežtinti socialinių pašalpų skyrimo tvarką, už jas atidirbant 40 valandų viešųjų darbų.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas įsitikinęs – kuo anksčiau Savivaldybė dalyvaus eksperimente, tuo greičiau išmoksime skirstyti socialines išmokas: „Mes nieko nepralošime, o sutaupyti galime. Bet svarbiausia - tarp savų žmonių puoselėsime socialinį teisingumą. Tiems, kuriems nepriklausys pašalpos – nepriklausys nė kompensacijos už šildymą bei vandenį. Tinginiai gal pradės galvoti, kaip patiems užsidirbti, o ne kaulyti pinigų iš valstybės“, - įsitikinęs V.Domarkas.

Jonas Drungilas sakė: „Seilę varvinu, kai Vokietijoje ar Olandijoje veikia geros kaimynystės mechanizmas. Jie išsyk praneštų, kad toks ir toks pilietis piktnaudžiauja valstybės pinigais. O pas mus atvirkščiai – ei, durniau, eik, pasiimk pašalpą, juk tau priklauso. Iš pašalpų gyvendamas žmogus ten nesijaučia oriai, pas mus vis dar – atvirkščiai“.

*

Iš viso 2012 m. Kretingos rajone socialinėms pašalpoms bei kompensacijoms išmokėti skirta 9,4 mln. Lt, iš jų socialinėms pašalpoms – 7,5 mln. Lt. Už sausį – rugsėjį jau išmokėta 5,3 mln. Lt.

Pernai iš valstybės biudžeto socialinėms reikmėms buvo skirta 7,7 mln. Lt, 2010 m. – 6,4 mln. Lt.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas