Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Padidintas mokestis žada ekologinę bombą

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2012-09-21
Loreta Žukauskienė piktinasi keliama nuotekų išvežimo kaina. Sodininkų bendrijos „Draugystė“ pirmininkė sako, kad padidintas mokestis naudos niekam neatneš – sunkiau besiverčiančios šeimos paslauga nesinaudos ir bus priverstos nuotekas išpilti į griovius, kanalus, upelius.

Nuo spalio 1 dienos „Kretingos vandenims“ pakėlus nuotekų išvežimo ir valymo mokestį, privatūs vežėjai taip pat priversti dvigubai didinti paslaugos kainą. Nuo kito mėnesio 4 kubinių metrų nuotekų išvežimas vietoj 45 Lt kainuos apie 90 Lt. Sodininkų bendrijų, kurios ir yra pagrindinės nuotekų išvežimo paslaugos naudotojos, atstovai sako, kad padidintas mokestis bendrovei „Kretingos vandenys“ papildomų pajamų neatneš, o rajono kanalai ir upeliai paplūs fekalijomis.

„Netrukus bendrovė „Kretingos vandenys“ uždarys nuotekų išpylimo duobę Tiekėjų gatvėje ir atidarys naują nuotekų priėmimo stotį valymo įrenginiuose, kurie stovi netoli sodininkų bendrijos „Draugystė“. Panašu, kad už modernią priėmimo stotį teks sumokėti mums, vartotojams. Kaip kitaip paaiškinsi staiga dvigubai pakeltą nuotekų išvežimo kainą. Prieš kelias dienas nuotekų vežėjas man parodė raštą, kuriame nurodoma, kad bendrovė „Kretingos vandenys“ kelia nuotekų priėmimo kainą. Vadinasi, kainą turi kelti ir privatūs vežėjai. Seniau už mašiną, kurioje telpa apie 4 kubai fekalijų, mokėdavome apie 40-45 Lt. Dabar mokėsime 90”, - sakė sodininkų bendrijos “Draugystė” pirmininkė Loreta Žukauskienė.

Moteris piktinosi, kad mokestis keliamas staiga, ne palaispniui ir neatsižvelgiant į vartotojų poreikius.

“Jau esame įpratę, kad kainos, mokesčiai Lietuvoje kyla. Galbūt niekas nebūtų kėlęs problemos, jei nuotekų išvežimas būtų pabrangęs, pavyzdžiui, 10 Lt. Tačiau ką galvoti, kai kaina šokteli dvigubai? Privatūs vežėjai tik bejėgiškai gūžčioja pečiais – jei nuotekų priėmimo kainą kelia “Kretingos vandenys”, jie taip pat turi didinti paslaugos mokestį. Nors puikiai suvokia, kad tai jiems žada verslo žlugimą. Ir ne dėl to, kad žmonės nesuvoktų, jog nuotekų negalima išpilti bet kur, bet dėl to, kad dalis gyventojų nebus pajėgūs taip brangiai mokėti už paslaugą”, - įsitikinusi L.Žukauskienė.

Pasak jos, statistinė šeima per mėnesį specialioje talpoje prikaupia mažiausiai 4 kubinius metrus nuotekų. Vadinasi, bent kartą per mėnesį tenka išsikviesti nuotekų vežėją. O dažnam gyventojui šios paslaugos prireikia ir du kartus per mėnesį.

„Į nuotekų talpą bėga fekalijos, skalbimo mašinų, indaplovių vanduo, žmonės maudosi, prausiasi ir taip toliau. Iš patirties galiu pasakyti, kad didesnei šeimai nuotekas išvežti reikia du kartus per mėnesį. Mažiausiai per mėnesį šeimai reikės mokėti 180 Lt. Manau, Kretingoje yra ne viena šeima, kuri tokios kainos už nuotekų išvežimą tikrai neišgalės sumokėti. Grįšime prie to, iš ko tiek daug laiko vadavomės – nuotekos vėl paplūs į griovius, kanalus, lietaus kanalizaciją, upelius. Visas „Kretingos vandenų“, gamtosaugininkų darbas nueis perniek“, - mano L.Žukauskienė.

„Draugystei“ keletą metų vadovaujanti L.Žukauskienė mano, kad padidinto mokesčio pinklėse atsidurs didžioji dalis sodininkų bendrijų gyventojų. Anot moters, Kretingos mieste atlikus vandentiekio ir kanalizacijos tinklų plėtrą, pagrindiniai nuotekų išvežimo vartotojai liko sodininkų bendrijų nariai ir kaimų, kuriuose dar neįvykdyta vandentiekio ir kanalizacijos tinklų plėtra, gyventojai.

„Didžioji Kretingos miesto dalis jau yra prisijungusi prie tinklų. „Draugystė“, nors ir priklauso miestui, prie tinklų prisijungti negali. Net jei ir būtų numatytas projektas, reikėtų statyti specialų cirkuliacinį siurblį, nes bendrija įsikūrusi pakalnėje. Kažkada kreipėmės į seniūniją, bet ten mums pasakė – esate savas kiemas, tai ir tvarkykitės. Taigi, kol neturime kanalizacijos ir keliama nuotekų išvežimo kaina, galiu garantuoti: sodai skęs dvokiančiose nuotekose ir proceso nebesuvaldys nei bendrijų pirmininkai, nei gamtosaugininkai. Žmonės šiais laikais ir taip sunkiai verčiasi, taigi pirmiausia pagalvos, kaip išmaitinti šeimą, o ne kaip saugoti gamtą ir sąžiningai išvežti fekalijas“, - įsitikinusi L.Žukauskienė, kurios vadovaujamoje sodininkų bendrijoje nuolat gyvena 140 šeimų. Tik 20 šeimų turi stacionarias nuotekų valymo stotis. Nuotekas vežantis Bronius Buivydas patvirtino, kad didžioji dalis jo klientų gyvena sodininkų bendrijose. Jo paslaugomis naudojasi tik vienas - kitas miesto gyventojas, o septyniose sodininkų bendrijose, kurias jis aptarnauja, beveik niekas neturi valymo įrenginių.

„Kretingos vandenys“ pranešė, kad nuotekų priėmimo kainą didina nuo 22 iki 44 litų. Taigi ir aš turėsiu kelti paslaugos kainą, kad atsipirktų kuras, mašinos remontas, darbas. Soduose beveik visi turi vežti nuotekas – gaila bus žiūrėti į jaunas šeimas, kurios ir taip vargsta, o keliamas dar vienas mokestis. Ne kokie laikai bus ir nuotekų vežėjams – iki Naujųjų metų dar sudarysiu naują sutartį su „Kretingos vandenimis“, bet jei klientų nebebus, teks dėti skelbimą ir parduoti nuotekų vežimui skirtą automobilį“, - svarstė B.Buivydas.

Vidutiniškai per dieną jis išveža iki 10 mašinų nuotekų. Kai kurios šeimos jį kviečiasi net du ar tris kartus per mėnesį. B.Buivydas įsitikinęs, kad dalis klientų, pakėlus mokestį, jo paslaugomis nebesinaudos, o nuotekomis paprasčiausiai atsikratys nelegaliai.

„Nežinau, ką galvojo mūsų valdžia, mokestį už nuotekų priėmimą ir valymą padidinusi dvigubai. Gal niekas nepamąstė, kur visa tai nuves“, - svarstė B.Buivydas.

Bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorius Gediminas Valinevičius teisinosi, kad nuotekų priėmimo ir valymo kaina nustatyta pagal naująją skaičiavimo metodiką, ją patvirtino Kainų komisija ir Kretingos rajono savivaldybės taryba.

Pasak G.Valinevičiaus, mokestis padidintas kiek įmanoma mažiau, ir kaina iki šiol buvusi neadekvačiai maža.

„Padidėjus taršai, didėja ir mokestis. Ir taip jį kėlėme į mažąją pusę, taršą skaičiuodami pagal vidurkį, nors duobėse ji koncentruota, gerokai didesnė, negu mes skaičiuojame“, - teigė G.Valinevičius.

Jis įsitikinęs, kad nuo piktavališko nuotekų šalinimo niekas neapsaugos ir keliamas mokestis padažnėjusiems nelegaliems nuotekų išpylimams įtakos neturės. Anot G.Valinevičiaus, šia problema rūpintis turėtų gamtosaugininkai.

Tačiau šie įsitikinę, kad pažeidėjų, nuleidžiančių nuotekas į kanalus, upelius, griovius, sukontroliuoti ir sugaudyti bus beveik neįmanoma.

„Be aplinkinių pagalbos ir pastabumo esame bejėgiai. Žmonės nėra kvaili, pagalvoja, kaip nuotekomis atsikratyti taip, kad niekas nepastebėtų. Nustatyti pažeidimą yra beveik neįmanoma, nes nuotekos išpilamos dažniausiai naktį. Nors į gyventojų pranešimus apie nelegalias nuotekas visada reaguojame. Už nuotekų išleidimą į aplinką skiriama 200 Lt bauda. Akivaizdu, kad padidinus nuotekų išvežimo kainą, atvejų, kuomet nuotekos išpilamos bet kur, nelegaliai, gerokai padaugės. Žmonės kartais galvoja, kad išpils nuotekas kur nors savo žemėse ir nieko nenutiks. Tačiau šios patenka į gruntinius vandenis, o su jais – į mūsų pačių, kaimynų šulinius“, - sakė gamtosaugininkas Ričardas Kašėta.

Kretingos rajono sodininkų bendrijoms, kurių yra 13, vadovaujantis Česlovas Veiverys sakė, kad nuotekų, kanalizacijos problema soduose yra opi ne tik mūsų rajone, bet ir visoje Lietuvoje.

„Kanalizacijos tinklus turi tik kai kurie Vilniaus miestui priklausantys sodai. Visos kitos bendrijos vargsta, kaip vargsta kretingiškiai. Sodininkų bendrijose kasmet daugėja nuolatinių gyventojų, žmonės statosi gyvenamuosius namus. Išeičių, kur padėti nuotekas, visi ieško skirtingai. Vieni jas išsiveža kas mėnesį, kiti statosi dideles cisternas. Yra tokių, kurie investuoja į modernius įrenginius. Pavyzdžiui, „Traidenis“ jau pardavinėja naujas bakterines kapsules. Jų kaina – apie 350 Lt. Kapsulė išvalo nuotekas, tokių reikia kelių per metus. Tačiau kur dėti išvalytas nuotekas, kur išleisti vandenį? Ir kas turi tai kontroliuoti? Nes jei tokių kapsulių naudojama per mažai, nuotekos išvalomos ne visos ir išleistos į griovius dvokia. Taigi soduose nuotekų problema yra viena pagrindinių“, - teigė Č.Veiverys.

Į jį kol kas sodininkų bendrijų pirmininkai nesikreipė, ir visuotinio sprendimo, ką daryti dėl keliamos nuotekų išvežimo kainos, dar nėra.

*

Bendrovė „Kretingos vandenys“ iki šiol už 1 kubinio metro nuotekų išvežimą taikė 22,98 Lt, tvarkymo – 5,48 Lt mokestį. Nuo spalio mėnesio nuotekų išvežimo mokestį sudarys trys dalys: išvežimas kainuos 23,18 Lt, tvarkymas – 5,23, o padidėjusi tarša bus skaičiuojama pagal gyventojų deklaruotus duomenis. Vidutiniškai tai turėtų būti 4,89 Lt. Iš viso 1 kubinis metras nuotekų kainuos apie 33,30 Lt.

*

Per mėnesį bendrovė „Kretingos vandenys“ išveža apie 200 kubinių metrų nuotekų. Iš privačių vežėjų bendrovė priima apie 1 tūkst. kubinių metrų nuotekų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas