Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Modernizuojami valymo įrenginiai

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Aktualijos
  • 2012-08-14

Bendrovės „Kretingos vandenys“ valymo įrenginiuose jau įsibėgėjo antrosios linijos statybos. Pabaigus ją statyti, mieste bus garantuotas stabilus nuotekų valymas ir įrengta moderni septinių nuotekų priėmimo stotis.

Techninis valymo įrenginių vadovas Valerijus Sauk parodė įrenginius, kuriuose valomos Kretingos miesto nuotekos.

Iki šiol buitinės nuotekos vis dar pilamos į duobę Tiekėjų gatvėje. Iš čia vamzdžiais septinės nuotekos nukeliauja į valymo įrenginius.

„Kretingos miesto vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros projektą pabaigėme 2009 metais. Jau yra pasibaigęs projekto tikslų įgyvendinimo laikas – prie tinklų yra prisijungę 63 proc. gyventojų. Tačiau su Europos Komisija esame susitarę, kad projektui įgyvendinti laikas pratęsiamas iki kitų metų pabaigos. Norime, kad kuo daugiau žmonių prisijungtų prie tinklų. Prie vandentiekio yra prisijungę 2 tūkst. 46 kretingiškiai, galimybę tai padaryti turi 2 tūkst. 21 gyventojas. Prie buitinių nuotekų tinklų prisijungė 2 tūkst. 117 kretingiškių, dar 1 tūkst. 163 tai galėtų padaryti. Vangiai prie tinklų jungiamasi visoje Lietuvoje. Tai itin opi problema kalbant apie vyresniąją kartą, kuri yra įpratusi gyventi be patogumų. Jungtis prie tinklų yra reikalinga, nes beveik niekas rajone neturi tokių nuotekų talpų, kokios jos turi būti“, - sakė bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorius Gediminas Valinevičius.

Pagal reikalavimus, buitinių nuotekų talpos privalo būti sandarios, nuotekos atitinkamai valomos pagal nustatytas normas. Tačiau dažniau pasirenkamas pigesnis būdas: namuose įrengiami nelegalūs prisijungimai, o buitinės nuotekos išpilamos į upelius, griovius ir panašiai.

„Esame pradėję kontroliuoti gyventojus – tikriname nuotekų talpas, tačiau protokolų kol kas nerašome. Gyventojai privalo turėti dokumentus, kad nuotekos yra išvežamos teisėtai. Ateityje sudarysime techninę komisiją, kuri tikrins, ar talpos yra sandarios, imsimės atitinkamų priemonių. Šiuo metu sudarome visas palankiausias sąlygas gyventojams prisijungti prie tinklų – projektavimo darbams taikome 50 proc. nuolaidą, ji taikoma ir atliekant darbus. Norėtųsi, kad žmonės prie tinklų jungtųsi aktyviau – dėl jų pačių patogumo ir gamtos saugojimo“, - teigė G.Valinevičius.

Įrengus septinių nuotekų priėmimo stotį bus aišku, iš kur nuotekos, kada jos atvežtos, koks kiekis išpiltas.

„Viskas bus fiksuojama, informacija išsaugoma. Dabar nuotekos yra išpilamos, netikrinant jų. Naujoje aikštelėje patikrinus nuotekas, jos nebesutrikdys viso nuotekų valymo proceso, kaip kad kartais nutikdavo iki šiol“, - sakė techninis nuotekų valyklos vadovas Valerijus Sauk.

Per mėnesį bendrovė „Kretingos vandenys“ priima apie 1 tūkst. kubinių metrų nuotekų – apie 180 kub. metrų išveža bendrovė, likusius 820 kub. metrų išveža kitos įmonės.

„Pabaigus statyti antrąją valymo įrenginių liniją turėsime išlyginamąjį rezervuarą. Būna dienų, kai valymo įrenginius pasiekia didžiuliai kiekiai miesto nuotekų, įrenginiai apkraunami ir nebespėja valyti. Dabar gi nuotekas galėsime kuriam laikui patalpinti į rezervuarą“, - pasakojo V.Sauk.

Valymo įrenginiuose nuotekos praeina keletą valymo etapų. Iš pradžių iš jų pašalinamos stambios atliekos, smėlis, vėliau nuotekos valomos specialiuose įrenginiuose be deguonies. Taip iš nuotekų pašalinamas azotas. Nuotekos valomos į jas įleidus dumblo bakterijų. Dumblas iš nuotekų pašalina fosforą ir azotą.

„Šis dumblas yra itin naudinga trąša grūdinėms kultūroms. O štai Vokietijoje iš tokio suspausto dumblo yra gaminamas gintaro pakaitalas. Dumblas taip pat naudojamas tiesiant kelius. Tokios medžiagos gamybai reikalinga gamykla kainuoja apie 20 mln. Lt. Tačiau kol kas šiomis naujomis technologijomis Lietuvoje nesidomima“, - kalbėjo V.Sauk.

Įvykdžius vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros projektus Salantuose ir Vydmantuose, prie vandentiekio tinklų prisijungė: Salantuose – 103, Vydmantuose – 90. Galimybę tai padaryti turi atitinkamai dar 497 salantiškiai ir 210 vydmantiškių.

Prie nuotekų tinklų Salantuose prisijungė 111, Vydmantuose – 108 gyventojai. Dar 489 salantiškiai ir 142 vydmantiškiai tai gali padaryti.

Įvykdžius plėtros projektus Kartenoje, Kūlupėnuose, Padvariuose ir Darbėnuose, prie vandentiekio tinklų galimybę prisijungti turės 645 rajono gyventojai, o prie nuotekų – 1 tūkst. 27 gyventojai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas