Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Stasys Dimgaila:

- Per gyvenimą esu „pasigavęs“ tris erkes. Į gydytojus kreipiausi vieną kartą – kai erkė nutrūko ir jos galvutė liko po oda. O šiaip tą nemalonų padarą išsitraukiu pats ar paprašau artimųjų. Bijok nebijojęs – jei erkė užsikrėtusi, bus blogai, - ar pats trauksi, ar gydytojo paprašysi.

Ramunė Grikštaitė:

- Kažkada seniai teko „pasigauti“ erkę. Ištraukiau pirštais. Po to dezinfekavau vandenilio peroksidu. Jei taip nutiktų dabar, kreipčiausi į gydytojus. Per daug nerizikuoju ir po miškus nevaikštau, nes erkių yra padaugėję ir didelė jų dalis yra užsikrėtusios.

Kauno medicinos universiteto infekcinių ligų klinikos vadovės, docentės Auksės Mickienės komentaras:

- Pirmiausia - nepanikuokite. Įsisiurbusią erkę reikia suimti pincetu kuo arčiau odos ir staigiu judesiu ištraukti. Nereikia sukti nei prieš ar pagal laikrodžio rodyklę – svarbu staigus judesys. Negalima erkės ir įkandimo vietos tepti aliejumi. Kartais žmonės galvoja, kad aliejuje uždususią erkę bus lengviau ištraukti. Tačiau tiesa ta, kad oro pritrūkusi erkė išpila skrandžio turinį į kraują ir gali jį užkrėsti. Nereikia išsigąsti, jei ištraukus erkę po oda lieka jos galvutė. Įkandimo vietą dezinfekuokite, o į likusią galvutę žiūrėkite kaip į rakštį – per trumpą laiką ji paprasčiausiai pasišalins. Ištraukus erkę reikia stebėti jos įkandimo vietą. Jei ji daugiau negu 5 cm, parausta, tai gali būti Laimo ligos požymis. Esant tokiam paraudimui, reikia kreiptis į gydytojus. Įprastai skiriamas gydymas antibiotikais, kurie sunaikina bakterijas. Erkinį encefalitą sukelia virusas. Todėl po erkės įkandimo reikia stebėti save 2-4 savaites. Jei per tą laiką prasideda karščiavimas, atsiranda gripo požymiai, jie gali įspėti apie erkinį encefalitą. Pacientas tokiu atveju karščiuoja, jį pykina. Skiriami vaistai nemaloniems simptomams palengvinti, o virusą nugalėti turi pats organizmas. Lietuvoje 0,5-5 proc. erkių yra užkrėstos. Tai nėra didelis skaičius. Yra pagerėjusi diagnostika, žmonės labiau savimi rūpinasi, todėl ir apie ligos atvejus išgirstame dažniau. Tačiau šių vabzdžių tikrai yra padaugėję, lyginant su tuo, kiek jų buvo prieš 20 metų. Tai susiję su klimato atšilimu. Jei dažnai tenka būti gamtoje, miške, nuo erkių geriausia pasiskiepyti. Imunitetas atsiranda per mėnesį. Grįžus iš miško ar vietų, kur gali būti erkių, reikia atidžiai apžiūrėti savo kūną, ypač kirkšnis, pažastis, galvą, persirengti ir išskalbti rūbus, nusimaudyti po dušu.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas