Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Bauda ar areštas – nepasirinksi

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2012-05-11
Įstatymams pasikeitus piniginė bauda nebegali būti pakeista administraciniu areštu – seniau pažeidėjai noriai naudodavosi galimybe praleisti keletą parų areštinėje vardan išsaugoto šeimos biudžeto.

Žmonės kuria kone anekdotines istorijas – esą kam mokėti tūkstantinę baudą, jei vietoj to galima atlikti administracinį areštą: po stogu ir reguliariai gaunant maisto. Tačiau teismas ir policija tvirtina: areštinės „rojus“ piešiamas per sodriomis spalvomis.

Kretingos rajono policijos komisariato areštinėje – 16 vietų. Ir daugiausia – apie 70 proc. jų, pasak komisariato viršininko Arūno Merkelio, užima suimtieji ir nuteistieji asmenys, kurių dar laukia teisminis procesas.

O štai likusias vietas dažniausiai dalijasi tie, kuriems administracinį areštą teismas paskiria už padarytus Kelių eismo taisyklių pažeidimus. Būtent tarp šios rūšies pažeidimų autorių ir sklando kalbos, esą teisme pakanka paprašyti, kad labiau norisi administracinio arešto, o ne piniginės baudos – taip gaunama galimybė apsilankyti policijos „kurorte“ ir kartu sutaupyti šeimos biudžeto.

„Norint patekti į areštinę net eilėje reikia palaukti“,- areštinės populiarumu stebisi Kelių eismo taisyklių pažeidėjai.

Ne „pageidavimų koncertas“

Kretingos rajono apylinkės teismo teisėjai pripažįsta: sunkmečiu padaugėja prašančiųjų skirti administracinį areštą vietoj piniginės baudos.

Nors pažeidėjas gali išreikšti nuomonę dėl jam skiriamos baudos, tačiau teismas nėra „pageidavimų koncertas“, kur kiekvienas galėtų pasirinkti sau mielesnę nuobaudą.

„Jei administracinio teisės pažeidimo sankcijoje yra numatyta piniginė bauda arba administracinis areštas, teisėjas visuomet skirs švelnesnę nuobaudą – piniginę baudą. Administracinis areštas yra kraštutinė priemonė ir ją teisėjas panaudos tik tada, kai įsitikins, jog asmuo sumokėti baudos yra nepajėgus, pavyzdžiui, jis dar nėra sumokėjęs anksčiau paskirtųjų piniginių baudų, - paaiškino Kretingos rajono apylinkės teismo pirmininkė Raimonda Kulberkienė. – Piniginę baudą už administracinį teisės pažeidimą reikia sumokėti per 40 dienų, tačiau įstatyme yra numatyta galimybė ir baudos mokėjimą išdėstyti dalimis dvejų metų laikotarpiui. Tuo gali pasinaudoti asmenys, kurių materialinė padėtis yra sunki.“

Kretingos rajono apylinkės teismas per šiuos metus iki vakar dienos išnagrinėjo 191 administracinių teisės pažeidimų bylą. Daugiausiai – 138 – atvejais buvo paskirta piniginė bauda. Administracinis areštas buvo pakirtas 30 asmenų: 29 vyrams ir vienai moteriai.

Bauda areštu nebekeičiama

Pasak R.Kulberkienės, dažniausiai teismas į areštinę siunčia tuos asmenis, kurie teismo slenkstį mina jau ne pirmą kartą, neturi darbo, kitokių pajamų ir turto. Be to, administracinis areštas negali būti skiriamas nėščioms moterims, moterims, kurios turi vaikų iki 12 metų amžiaus, nepilnamečiams bei neįgaliesiems.

Seniau, pamena teismo pirmininkė, piniginę baudą buvo galima pakeisti administraciniu areštu, tačiau šių metų sausį ši galimybė buvo panaikinta. Dabar bauda ar jos dalis gali būti pakeista tik nemokamais viešaisiais darbais – viena tokio darbo valanda įvertinama 20 Lt baudos suma. Tačiau nemokamai dirbti viešuosius darbus turi sutikti ir pats pažeidėjas, be to, šių darbų negali būti paskirta daugiau kaip 400 valandų.

„Galų gale kalbame ir apie žmogaus, jo šeimos reputaciją. Kas norėtų būti izoliuotas nuo visuomenės, susilaukti kitų žmonių smerkiančio požiūrio? Jei žmogus gyvena normaliai, turi darbą, jis apie administracinį areštą net negalvos“,- įsitikinusi R.Kulberkienė.

Atitinka ES standartus

Kretingos rajono policijos komisariato vadovas A.Merkelis paaiškino, kad į Kretingos areštinę patenka ne tik mūsų rajono gyventojai, bet ir nubaustieji už administracinius teisės pažeidimus iš Palangos, Skuodo rajono, kur areštinių nėra.

„Tad natūralu, kad kartais vietų areštinėje ir pritrūkstame. Tačiau taip nutinka labai retai ir tuomet žmonės geranoriškai sutinka administracinį areštą atlikti vėliau. Nuo liepos 1 dienos areštinės nebebus ir Plungėje. Vis dėlto pirmenybę, jei taip galime pasakyti, į areštinę visada turės Kretingos rajono gyventojai“,- šypsojosi A.Merkelis, paaiškindamas, kad esant pilnai Kretingos areštinei pažeidėjai iš kaimyninių rajonų vežami į areštinę Klaipėdoje.

Kad eilių į areštinę nesusidaro ir žmonėms arešto tenka palaukti tik išimtiniais atvejais, patvirtino ir komisariato Operatyvaus valdymo poskyrio viršininkas Marius Martišius.

Paklaustas, kokiomis sąlygomis asmenys laikomi Kretingos areštinėje, M.Martišius paaiškino, kad ji atitinka visus Europos Sąjungos standartus: kiekvienoje kameroje, kuria pažeidėjai dalinasi dviese ar trise, yra santechnikos mazgas su tekančiu vandeniu.

Areštinės „gyventojai“ kiekvieną savaitę gauna švarią patalynę, galimybę apsilankyti duše, o kasdien prausiasi karšto vandens dubenyje. Areštantus darbo laiku prižiūri medicinos slaugė, jiems reguliariai tiekiamas maistas – pusryčiai, pietūs ir vakarienė – toks vienos dienos maitinimas mokesčių mokėtojams kainuoja 11,90 Lt. Be to, areštinėje būnantys asmenys gali vieną kartą per 15 dienų sulaukti siuntinio iš artimųjų.

Vienintelė areštų pramoga – pasivaikščiojimas viename iš dviejų kiemelių, kuris iš visų pusių apribotas mūrinėmis sienomis, o dangus matyti tik per grotų tinklą. „Ar visa tai galima pavadinti sanatorija? To reikėtų paklausti ten sėdėjusių. Bet vargu ar kas nors savo noru labai veržtųsi ten pakliūti“, - sakė M.Martišius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas