Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Menas atskleisti tekstą

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Smiltys
  • 2012-04-13

Pranciškonų gimnazijos septintokas Gvidas Serepinas ir vienuoliktokas Tomas Abrutis – skaitovai, regioniniame skaitovų konkurse Skuode iškovoję III vietą. Sudėtingus Maironio tekstus pasirinkę vaikinai sudomino komisijos narius ir net privertė juos kvatotis.

Lituanistės Virginija Rudavičienė (iš kairės) bei Laima Gadeikytė su savo mokiniais – Tomu Abručiu ir Gvidu Serepinu.

„Kai Tomui beskaitant Maironio „Spjauki, drauguži, į viską“ aktorė Virginija Kochanskytė pradėjo juoktis, pagalvojau – arba bus labai blogai, arba labai gerai. Tomas – įtikinantis skaitovas. Jis buvo ne vienintelis, skaitęs šį populiarų ir satyrišką Maironio kūrinį. Vaikinui teko sunki užduotis – išsiskirti iš kitų, įtikinti komisiją. Jam pavyko – Tomo perskaityti kūriniai sudomino vertintojus“, - konkurso akimirkas prisiminė 17-mečio T.Abručio lietuvių kalbos mokytoja Laima Gadeikytė.

Komisija neliko abejinga ir 13-mečio G.Serepino perteiktam Maironio kūriniui „Čičinskas“. Vertintojai pripažino, kad šį kūrinį sunkiai įveikią net profesionalūs aktoriai, eilės – ne paaugliškos, reikalaujančios patirties. Tačiau Gvidui pavyko perprasti „Čičinską“ ir juo įtikinti komisiją.

„Ištrauką man pasiūlė mano lietuvių kalbos mokytoja Virginija Rudavičienė. Kai perskaičiau „Čičinską“, jis man patiko, o tai skaitovų konkurse yra labai svarbu. Turi perprasti kūrinį, suprasti, kas slypi tarp eilučių, jausti asociacijas. Tik visiškai suvokdamas tekstą gali įtaigiai jį perteikti kitiems, paskatinti susidomėti ne tik kūriniu, bet ir jo autoriumi“, - kalbėjo G.Serepinas.

Ironišką tekstą konkursui pasirinkęs T.Abrutis įsitikinęs, kad norint atskleisti tekstą būtina rinktis charakteriui, požiūriui į gyvenimą artimą kūrinį.

„Rinkausi tai, kas artima širdžiai. „Spjauki, drauguži, į viską“ – kandus, satyriškas tekstas. Visų pirma jis derėjo prie mano išvaizdos. Kūrinys, nors ir parašytas seniai, tinka ir šiuolaikiniams žmonėms, nes atskleidžia jauno žmogaus požiūrį, poziciją. Nebūčiau teksto perskaitęs gerai, jei pats neturėčiau savito požiūrio, bijočiau ginčytis, išsakyti nuomonę. Turi jaustis artimas skaitomo kūrinio veikėjui“, - mano T.Abrutis.

Vaikinai konkursui Maironį pasirinko ne atsitiktinai – 2012 metai yra skirti būtent šiam rašytojui.

„Gera proga skaityti Maironį, kuris sugrįžta. Modernūs jaunuoliai skaitė tai, kas buvo parašyta prieš šimtą metų. Ir tai, kas buvo sukurta taip seniai, pasirodė esą lygiai taip pat aktualu ir šiandien. Pasirodo, idėjos nesensta. Jei rašytojas yra iš tiesų geras, jo tekstai prasmingi lieka visais laikotarpiais, kad ir kokie jie bebūtų skirtingi“, - kalbėjo V.Rudavičienė.

Pasak jos, skaitovo sėkmę nulemia ne tik gebėjimas perteikti tekstą.

„Svarbu - laikysena, išvaizda, intonacija. Tekstą atskleidžia daugybė aspektų, kuriuos įvaldyti yra skaitovo užduotis. Taip pat svarbu parinkti tekstą, kuris nedisonuotų su vaiku, būtų artimas jo charakteriui. Pastebėjau, kad į meninio skaitymo erdvę pamažu grįžta vaikinai. Seniau didžioji dalis konkurso dalyvių būdavo merginos. Dabar gi žodis iš moteriškos erdvės pereina į vyrišką. Džiugu, kad vaikinai nebebijo būti kūrybingi“, - sakė V.Rudavičienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas