Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nebeapsikenčia rūkančių mokinių

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2012-03-06
Nors mokiniai atmintinai žino, kokia rūkymo žala, tačiau jie tarsi pasišaipydami iš visų pamokymų drąsiai išsitraukia cigaretes visai šalia paradinių mokyklos durų.

Vaduoti mokyklas iš rūkalų šydo stojo ir policija – mokyklų teritorijose patruliavę pareigūnai per kelias valandas sugaudė 16 dūmelį užsitraukusių mokinių. Pastebėję, kad net keturiolikmečiai drąsiai išsitraukia cigaretes visai šalia mokyklos paradinių durų, pareigūnai žada tokias akcijas surengti ir dažniau.

Dėl mokinių rūkymo kenčia ne tik mokyklos pedagogai, susirūpinę jaunimo sveikata, mažesniems vaikams rodomu blogu pavyzdžiu ir apskritai menkinamu mokyklos prestižu, bet ir aplinkinių namų gyventojai. Jų nusiskundimų sulaukė ir „Pajūrio naujienų“ redakcija, ir policija.

Už sudrausminą – grasinimai

Viena moteris, paprašiusi neviešinti savo pavardės, pasakojo nebeišmananti, kaip kovoti su Simono Daukanto pagrindinės mokyklos rūkančiais mokiniais – šie būriuodamiesi prie šalia esančių gyventojų namų palieka kalnus nuorūkų ir kitokių šiukšlių. Tokius pat nepatogumus jaučia ir gyventojai, gyvenantys prie kitų mokyklų – mokiniai būriais traukia parūkyti net į daugiabučių laiptines.

„Pabandyk sudrausminti – iškeikia visokiausiais žodžiais ir dar pagrasina išmušti langus.

Gyventojai, ypač – senyvo amžiaus, tokiems jaunuoliams bijo ir žodį pasakyti, o pasibaigus pamokoms su šluotomis skuba valyti teritorijų. Ir taip kasdien,- pasakojo pašnekovė. – Kartą neištvėrusi nuėjau pas mokyklos direktorę, tačiau ir ji pasakė ne kažin kuo galinti padėti, nes po tokių skundų tėvai reikalauja: „Įrodyk, kad rūkė tikrai mano vaikas“. Be vis dėlto: kažką daryti reikia.“

Cigaretes traukia ir trylikamečiai

Kad mokytojai iš tiesų atlieka Sizifo darbą, kovodami su mokinių rūkymu, pripažino ir „Pajūrio naujienų“ kalbinti mokyklų vadovai. Tad jie sveikino policijos pareigūnus, sumaniusius dažniau patruliuoti mokyklų teritorijose.

Kretingos rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Arturas Lingaitis teigė, kad per vieną dieną prie visų Kretingos miestų mokyklų – Jurgio Pabrėžos ir Pranciškonų gimnazijų, Simono Daukanto pagrindinės bei Marijono Daujoto vidurinės - buvo nustatyta 16 mokinių, rūkusių mokyklų teritorijose. Tarp jų – trys merginos, o jauniausiam rūkaliui – 13 metų.

„Mokiniai, kuriems jau yra 16 metų, už administracinius pažeidimus atsako patys – už rūkymą mokyklos teritorijoje jiems gresia įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 Lt. O dėl jaunesnių mokinių rūkymo į Policijos komisariatą kviesimės pasiaiškinti jų tėvus“,- sakė A.Lingaitis.

Įstatymai nėra tobuli

A.Lingaitis paaiškino, kad Tabako kontrolės įstatymas draudžia rūkyti visose švietimo, sveikatos priežiūros įstaigose ir šių įstaigų teritorijose – tai paprastai būna numatyta ir įstaigų vidaus tvarkos taisyklėse. Mokiniai, kaip ir kiti suaugusieji, negali rūkyti ir laiptinėse, nes įstatymas taip pat draudžia rūkyti bendrose gyvenamosiose ar bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru.

„Prieš akciją pasitikslinome, kur tiksliai yra mokyklų teritorijų ribos. Kitur drausminti rūkalių, net jei jie ir nepilnamečiai – negalime, nebent nerūkymo zonas nustatytų rajono taryba. Tačiau kol kas Kretingos rajono taryba tokia teise nėra pasinaudojusi. Šiuo metu galiojantys įstatymai nepilnamečiams draudžia pirkti cigaretes, pardavėjams draudžiama jiems jas parduoti, tačiau rūkyti gali kiekvienas – nors ir nuo gimimo,- ironizavo A.Lingaitis. – Blogai yra ne tik tai, kad mokiniai rūko, bet ir tai, kad jie blogą pavyzdį rodo ir kitiems, jaunesniems mokiniams, kurie įsivaizduoja, kad jei nori būti „tikras vyras“ ar „šauni panelė“, privalai užsitraukti cigaretę. O po tokių mokinių parūkymų lieka šiukšlynai – tarsi arklių banda būtų praėjusi ir viską, ką priteršusi, palikusi.“

Akcijas organizuos dažniau

„Vaikai rūko tiesiog masiškai – jie, norėdami parūkyti, net nebando slapstytis nuo mokytojų ar policijos pareigūnų,- pripažino policijos pareigūnė Lijana Galdikienė, kuruojanti policijos veiklą, susijusią su nepilnamečiais. – Mokiniai, kuriems jau yra 18 metų, įsivaizduoja, kad jie visur gali rūkyti, tačiau pamiršta, kad tai daryti mokyklos teritorijoje visiems yra draudžiama – tai visada akcentuojame, kai mokyklose skaitome paskaitas ar rengiame susitikimus su mokiniais. Šia tema tenka bendrauti ir su mokinių tėvais. Kartais nustebina jų reakcija: tėvai įsitikinę, kad už jų vaiką turi būti atsakinga tik mokykla ar policija, bet ne jie. Tenka priminti tėvams, kad jie yra savo vaikų įstatyminiai atstovai, taigi jie ir atsako už savo atžalų netinkamą elgesį.“

Kaltas ieško „kaltesnių“

„Kaip rūkėme, taip ir rūkysime. Mums jau 18-20 metų, ką policija begali išauklėti?“ - kalbėjo Jurgio Pabrėžos gimnazijos gimnazistai, kuriems dėl rūkymo gimnazijos teritorijoje teko aiškintis su policijos pareigūnais.

Mokiniai pripažino, kad galėtų cigaretes išsitraukti ir tolėliau nuo mokyklos, pavyzdžiui, visai šalia esančiame parke, tačiau tuoj pat atkerta – o kodėl mokyklų ūkinėse patalpose gali rūkyti mokyklos darbuotojai?

„Visada kaltas ieško „dar kaltesnių“. Mokytojai gimnazijos patalpose nerūko, o ir apskritai mūsų kolektyve rūkančių mokytojų yra taip mažai, kad juos būtų galima ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti“,- tvirtino Jurgio Pabrėžos gimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui Sigita Vaicekauskienė.

Ji paaiškino, kad mokiniai kiekvieną rugsėjį yra supažindinami su gimnazijos taisyklėmis, kuriose yra numatytas ir draudimas rūkyti jos teritorijoje. „Šias taisykles kiekvienas mokinys yra pasirašęs – taigi negali apsimesti, kad nežinojo apie draudimą rūkyti gimnazijos teritorijoje. Be to, rūkančius mokinius per pertraukas nuolat sudrausmina budintys mokytojai, gimnazijos administracijos darbuotojai. Su mokiniais apie rūkymo žalą kalbasi ir mokytojai, bendruomenės slaugytoja, įvairias akcijas rengia mokinių taryba. Negaliu sakyti, kad mokiniai į tai visai nereaguoja ir mūsų prevencinis darbas nėra efektyvus.“

Pasigenda tėvų susirūpinimo

„Kiek daug dedame pastangų, kad mokiniai nerūkytų! Vaikus net vežėme į Kauno medicinos muziejų, kur jie savo akimis pamatė, kokią žalą organizmui daro rūkymas. Atrodo, tuo metu mokiniai lyg ir susimąsto apie rūkymo žalą, bet ar ilgam? Egzistuoja taisyklė – nerūkai, vadinasi, esi nemadingas,- kalbėjo Simono Daukanto pagrindinės mokyklos direktorė Adelė Jonauskienė. –Pati ne vieną rūkantį mokinį esu nutvėrusi ir išsikvietusi jo tėvus pasiaiškinti. Bėda ta, kad net ir ne visi tėvai supranta, kur čia problema – jei vaikas mokosi jau vyresnėse klasėse, tai jis esą jau yra pakankamai suaugęs, kad pats nuspręstų - rūkyti jam ar ne. Susidaro įspūdis, kad kartais turime auklėti ne tik mokinius, bet ir jų tėvus.“

Kretingos rajono tarybos Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkės Valerijos Žalienės komentaras:

- Pritarčiau idėjai, kad rajono taryba uždraustų rūkyti tam tikrose viešose vietose – mano nuomone, ypač nederama rūkyti prie bažnyčios, lurdo, Kultūros centro, jaunimo koncertuose, sporto renginiuose, prie paminklų. Argi gražu, kai prie J.K.Chodkevičiaus paminklo žmogus karvedžiui po kojų numeta nuorūką? Vis dėlto: esu įsitikinusi, kad didžiausią įtaką jaunam žmogui, kuris renkasi - rūkyti ar gyventi sveikai, padaro jo šeima. Ko gero, visi esame paragavę cigaretės „skonio“, tačiau ne visi tapome rūkaliais. Pastebiu ir tokį dalyką: kai sudaromos nepatogios sąlygos rūkymui, mažiau belieka ir rūkalių. Pavyzdžiui, mes per savo renginius visada nustatome tvarką, kad rūkyti galima tik nuošalesnėje vietoje ir privalu nešiukšlinti nuorūkomis. Ir kuo toliau, tuo mūsų aplinkoje rūkančiųjų vis mažiau – taigi didelę įtaką žmogui daro ir aplinka.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas