Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kas žlugdo Savivaldybės statybas

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2012-03-02
Šioje tuščioje lentoje buvo skelbiama, kad Darbėnų gimnazijos rekonstrukcija bus baigta 2012 m. vasarį. Įmonė „Restruktus“ objektą paliko atlikusi tik pusę sutartų darbų.

Kretingos rajono savivaldybė priversta į valstybės biudžetą grąžinti 2011 metais iš valstybės gautus 377 tūkst. Lt. Tai nepanaudoti pinigai Salantų – 250 tūkst. Lt ir Darbėnų – 127 tūkst. Lt gimnazijoms renovuoti. Stringa ne vien gimnazijų remontas, bet ir Darbėnų Baltkalnio, Kretingos Petrikaičių kapinių, Kartenos kultūros namų bei kitos statybos. Dėl problemų statybose Savivaldybės tarybos opozicionieriai socialdemokratai prie sienos rėmė administracijos direktorę Jolitą Vaickienę, tačiau po jos paaiškinimų atšoko.

Statybų rakštis – netikę rangovai

Ataskaitą apie Savivaldybės statybų problemas paskutiniame Savivaldybės tarybos posėdyje pateikusi J.Vaickienė pažymėjo, jog stringa 7 projektų vykdymas.

Bendrovė „Pireka“ iš Vilniaus nevykdo ir nežada vykdyti Darbėnų Baltkalnio kapinių įrengimo antrojo etapo darbų. Šioje statyboje nepanaudoti lieka apie 750 tūkst. Lt.

Darbėnų gimnazijos renovacijos darbus laimėjusi Mažeikiuose registruota įmonė „Restruktus“ pradėjusi darbus ėmė restruktūrizuotis. Buvo kilęs pavojus, kad gimnazija praėjusią žiemą liks be šilumos, kai išardę senąją pastato šildymo sistemą statybininkai liovėsi dirbę, nes įmonė pritrūko apyvartinių lėšų. Šilumos sistemą vargais negalais iki šalčių sutvarkė, tačiau iš 230 tūkst. Lt, kuriuos Švietimo ir mokslo ministerija pernai skyrė gimnazijos vidaus remontui, dėl „Restruktus“ kaltės net 127 tūkst. Lt liko nepanaudoti. Nepanaudotus pinigus, pagal valstybės finansinę tvarką, Savivaldybė turi grąžinti atgal į valstybės biudžetą.

Kartenos kultūros namų atstatymo konkursą laimėjusi bendrovė „Klaista“ iki pamatų nugriovė senąjį pastatą ir įstrigo. Statybos aikštelėje iki šiol nematyti nė gyvos dvasios. Rangovas šio objekto statybos darbus laimėjo kaina, kuri, kaip aiškėja, yra per maža.

Rūdaičių vaikų darželio pastato pritaikymo bendruomenės poreikiams (kultūros renginiams, tikinčiųjų susirinkimams, bibliotekai) darbus 2010 metais laimėjusi bendrovė „Adakris“ taip pat yra restruktūrizuojama ir atsisakė tęsti darbus.

Dėl 2011 metais atlikti planuotų 250 tūkst. Lt vertės Salantų gimnazijos remonto darbų rangovai tebesipeša lig šiolei. Konkursas rangovui parinkti įvyko pernai gegužę. Dalyvavo trys įmonės: Panevėžio statybos trestas, „Vėtrūna“ ir „Konsolė“. Panevėžio statybos trestas iš varžytuvių pasitraukė, o „Vėtrūnos“ ir „Konsolės“ skundus dėl jų netenkinančio Savivaldybės Viešųjų pirkimų tarnybos sprendimo šalies Vyriausioji viešųjų pirkimų tarnyba tebenagrinėja. Užsitęsus rangovo pirkimui, Savivaldybė iš Valstybės investicijų programos pernai gautus 250 tūkst. Lt yra priversta vėlgi grąžinti valstybės biudžetui.

Petrikaičių kapinių statybą klampina projektuotojai. Kapines 2009-2010 metais suprojektavo Savivaldybės 2008 metais kovo mėnesį surengtą konkursą šiam darbui atlikti laimėjusi įmonė, priklausanti Ispanijos „Ardanay Ingeneria“ kompanijai. Kapines statyti pradėjęs rangovas išsiaiškino, jog projektas neatitinka tikrovės, netgi atstumai yra neteisingi. Klaidų nuneigti negalėję projektuotojai pripažino, jog kapines suprojektavo vietoje net nebuvę.

Rangovus baudžia ir glosto

J.Vaickienei teko atremti ir socialdemokrato Konstantino Skieraus priekaištus, jog bendraudama su rangovais yra per daug principinga, nelanksti. Nors jo bendrapartietis Povilas Turauskis direktorei pažėrė priešingų kaltinimų: kodėl rangovų nedrausmina griežtais statybos darbų etapų grafikais, baudomis, nereikalauja garantų dėl sutarčių nevykdymo.

J.Vaickienė politikus patikino, jog derybose su rangovais Savivaldybės administracija naudoja visas priemones statyboms spartinti.

Baltkalnio kapinių statybos darbų rangovui „Pireka“ dėl sutarties nevykdymo suskaičiuota per 160 tūkst. Lt baudos ir delspinigių. „Rangovas sąskaitų dėl baudų ir delspinigių nepriėmė, visas grąžino, todėl teko kreiptis į teismą. Kretingos teismas nusprendė areštuoti „Pirekos“ turtą. “Tačiau nemanau, kad procesui pasibaigus gausime daugiau negu pusę priskaičiuotos sumos“, - teigė J.Vaickienė. Su „Pireka“ buvo deramasi dėl darbų užbaigimo, tačiau įmonė net į kalbas dėl to nesileido. Ir suprantama, kodėl, nes 750 tūkst. Lt antrojo etapo darbams (koplyčiai, šarvojimo salei pastatyti, likusioms kapavietėms įrengti bei kt.) yra per mažai. Kapinės statomos iš Savivaldybės biudžeto lėšų, todėl antrojo etapo darbai paliekami neaiškiai ateičiai. „Kapinės jau veikia. Vietų laidojimui žemėje užteks bent dešimtmečiui, kolumbariumuose kremuotiems palaikams jų irgi yra“, - sakė J.Vaickienė, pažymėjusi, jog šių metų Savivaldybės biudžete Baltkalnio kapinių statybai užbaigti pinigų nenumatyta.

Darbėnų gimnazijos renovacijos darbai iki ateinančio rugsėjo nebus baigti. Sutartis su „Restruktus“ baigėsi vasario mėnesį ir Savivaldybė jos nebepratęs, skelbs naują konkursą kitam rangovui parinkti.

„Dėl garanto už sutarties nevykdymą jau kreipėmės į įmonei „Restruktus“ garantą suteikusią draudimo bendrovę“, - pažymėjo J.Vaickienė.

Kartenos kultūros namų rekonstrukcijos darbų sutartis su bendrove „Klaista“ baigiasi šią vasarą. Bendrovė nugriovė pastatą, gavo už tai pinigus ir jos atstovai pradėjo minti Savivaldybės vadovų kabinetų slenksčius prašydami abipusiu susitarimu nutraukti sutartį terminui nepasibaigus. Įsitikinę, kad statybos aikštelėje darbai nevyksta, Savivaldybės specialistai kreipėsi į šią įmonę draudusią bendrovę PZU, reikalaudami sutarties nevykdymo garanto. „Jau aišku, kad šio garanto lengvai negausime, dėl jo teks bylinėtis teismuose“, - sakė Savivaldybės administracijos vadovė. Ji pastebėjo, jog vienašališkai nutraukti sutartį anksčiau, kai galutinai paaiškėjo, jog darbai statybos aikštelėje nevyksta ir nevyks, Savivaldybė delsė laukdama ir tikėdamasi jai palankių dėl garanto draudimo išvadų. Savivaldybė skelbs naują konkursą jau supaprastintam kultūros namų projektui įgyvendinti. Jei „Klaista“ neprieštaraus ir Savivaldybei leis sutartį nutraukti vienašališkai anksčiau laiko, Savivaldybė turės galimybę greičiau skelbti konkursą naujam rangovui parinkti.

Po ilgų derybų su Petrikaičių kapinių projektuotojais pavyko sutarti ir jie kapinių projektą taisys nemokamai. „Galėjome jų atsisakyti, irgi reikalauti garanto, kuris, kaip išsiaiškinome, yra Ispanijos draudimo kompanijos rankose. Bylinėtis, pirkti naują techninį projektą, gaišti laiką ir eikvoti pinigus. Dabar gi naujos kapinės vasarą turėtų būti atidarytos. Kiek pakoregavus projektą reikės papildomai lėšų - dar neaišku“, - kalbėjo J.Vaickienė.

J.Vaickienė nepritarė politikų siūlymui rangovams sudaryti atskirų darbų atlikimo grafiką. „Rangovai ir taip netelpa į terminus, jeigu dar reikės Nacionalinės mokėjimų agentūros leidimų pratęsti atskirų darbų terminams, statybos dar labiau stos”,- teigė ji.

Pagalius į ratus kiša ir viešieji pirkimai

Kodėl rajono statyboms parenkami tokie nepatikimi rangovai? „Gal Savivaldybės Viešųjų pirkimų tarnybos specialistai nemoka suformuoti konkursams sąlygų?” - klausė Savivaldybės tarybos narys, socialdemokratas Vladas Baltuonis. J.Vaickienė atsakė, jog jei bus pertekliniai reikalavimai, konkursuose nedalyvaus mūsų rajono įmonės. A.Jonaitis, A.Skruibys tvirtino, jog Kretingos rajono savivaldybės statybos darbams pirkti konkursų sąlygos yra kaip ir kitose savivaldybėse. Politikai nuolat pabrėžia, kad savo rajono įmonėms dargi reikėtų suteikti pirmenybę, nors pagal Viešųjų pirkimų tvarką to neleidžiama. Tvarka yra palanki didžiosioms šalies statybų įmonėms. Dažnas reiškinys šalyje, taip pat ir mūsų rajone, kai objektus rajone laimėję rangovai juose nedirba ir darbams atlikti samdo subrangovus, rajono įmones - irgi. Savivaldybės tarybos nario, statybos įmonės „Stakreta“ vadovo Alvydo Jonaičio pastebėjimu, rangovai nuo laimėtos darbų kainos atsiriekia apie 10-15 proc. Rajono įmonės konkursuose būtų stipresnės, jeigu susivienytų. „Šiandieną tokio susivienijimo tikimybė yra gana reali“, - prasitarė A.Jonaitis.

Įprasta, kad konkursus laimi įmonės, pasiūliusios nepagrįstai mažą darbų kainą, o vėliau, atlikusios dalį darbų ir už juos gavusios pinigus, pasitraukia. Taip pasielgė Baltkalnio kapinių rangovas „Pireka“, Kartenos kultūros namų rangovas „Klaista“.

Statybų projektuotojus, techninės priežiūros vykdytojus Savivaldybė taip pat parenka konkurso būdu. Statybų techninę priežiūrą 3 metams yra laimėjęs ir šiuo metu vykdo „Panevėžio miesto projektas“.

Statybas vilkina užsitęsę viešųjų pirkimų procesai, kai pralaimėję konkursų dalyviai rezultatus skundžia Vyriausiajai viešųjų pirkimų tarnybai (VVPT). „Tiems tikrinimams kaskart turime pateikti tonas dokumentų, kuriuos VVPT turėtų įvertinti ilgiausiai per 30 dienų, tačiau būna, kad užtrunka ilgiau. Taip nutiko su konkurso medžiagos dėl Salantų gimnazijos nagrinėjimu“, - teigė J.Vaickienė.

Direktorė gynė Savivaldybės Viešųjų pirkimų tarnybos specialistus nuo politikų abejonių dėl jų gebėjimų, kompetencijos. „Reikia pamatyti, kaip ir kiek šie žmonės dirba prieš juos kaltinant“, - sakė ji.

Apie statybų problemas

- Kaip vertinate tarybos nario Konstantino Skieraus priekaištą, kad, cituojame politiką, „Su savo Statybos skyriumi ir Viešųjų pirkimų tarnyba nenorite nusileisti iki statybininkų lygio, esate per daug principinga?“ – „Pajūrio naujienos“ klausė Savivaldybės administracijos direktorės J.Vaickienės.

J.Vaickienė:

- Kai ima strigti statybos darbai, derinamės su visais, ieškome kompromisų, galimybių darbams atlikti. Tačiau, kai įsitikiname, jog rangovas tikrai nepajėgus tęsti darbus ir, užuot dirbęs, tik vilkina laiką, peržiūrime sutartį, reikalaujame delspinigių, garanto. To nedarydami tik dar giliau klimptume. „Restruktus“ nuo pernai kovo Darbėnų gimnazijoje įstrigo. Du kartus kiekvieną savaitę objekte gamybinius pasitarimus darėme. Pavyko, mokykla be šilumos neliko. Su kapinių projektuotojais po ilgų derybų irgi pasiekėme savo – šią savaitę pasirašėme sutartį, pagal kurią projektą jie pakoreguos be papildomo užmokesčio. Galėjome bylinėtis dėl garanto su Ispanijos draudimo bendrove. Kiek tai būtų kainavę, turint minty kalbos vertimus ir kitas papildomas išlaidas, ir nežinia, ar ką būtume laimėję. Kiekvienas rangovas yra skirtingas. Derėdamiesi stengiamės įvertinti visas aplinkybes.

- Politikams nė karto nepriminėte, jog nepatikimi rangovai buvo parinkti jums dar nevadovaujant administracijai, Viešųjų pirkimų tarnybai?

- Tas bereikalingas politikavimas nieko gero neduoda. Reikia padirbti, kad suprastumei, jog ir prieš tave dirbę žmonės stengėsi, kad nebūtų problemų. Jei Savivaldybėje dirbantys žmonės ir įstatymus leistų, ir tvarkas nustatinėtų, galėtume ant jų tuomet visus šunis karti.

Tarybos nario, statybos bendrovės „Ringesta“ vadovo Almanto Skruibio teiravomės dėl jo pareiškimo apie būtinybę stiprinti Savivaldybės Statybos skyrių.

A.Skruibys:

- Statybų apimtys rajone milijoninės, o skyriuje dirba vos keturi žmonės. Jie darbais užversti taip, kad užėjus nėra su kuo kalbėtis. Ant jų galvų - projektavimo sąlygų ruošimas, statybos leidimų išdavimas, sutarčių su rangovais nagrinėjimas, derinimas, daugybė kitų darbų. Statybos darbus visuose objektuose prižiūri vienas žmogus, – tai pasijuokimas. Verkiant reikia peržiūrėti Savivaldybės administracijos struktūrą nedidinant bendro darbuotojų skaičiaus, bet stiprinant Statybos skyrių, kuris atsakingas už viso rajono investicijų įgyvendinimą.

Tarybos narys, statybos bendrovės „Stakreta“ vadovas Alvydas Jonaitis atsakė į „Pajūrio naujienų“ klausimą, kas ir kaip turėtų keisti ydingą viešųjų pirkimų tvarką, kai statybos darbus laimi mažiausią jų kainą pasiūlę rangovai ir tų darbų neužbaigia?

A.Jonaitis:

- Pagal Viešųjų pirkimų įstatymą mažiausios kainos kriterijus yra antras, pirmas yra ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas. Savivaldybės pirmenybę teikia mažiausiai kainai, nes pagal pirmąjį kriterijų parinkti rangovą yra daug sudėtingiau, gal ir Viešųjų pirkimų komisijos specialistų kompetencijos neužtenka, neturime tam paruoštos metodikos. Todėl ir nesugebame apginti didesnės, bet pagrįstos statybos darbų kainos.

Kiek patyriau, trūksta ir pastangų tobulinti viešųjų pirkimų tvarką čia pat, Savivaldybėje. Štai šį trečiadienį įvyko konkursas Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokyklos pastatui apšiltinti, langams pakeisti. Dalyvavo 9 rangovai. Didžiausia pasiūlyta kaina buvo 1 mln. 260 tūkst. Lt, mažiausia – 620,6 tūkst. Lt. Rangovai prieš konkursą tarnybą užvertė klausimais dėl konkursinės medžiagos pateikimo. Ar tai nepatvirtina organizavimo spragų, konkurso organizatorių prasto darbo ar kompetencijos trūkumo?

Kiek rajone teko nutraukti sutarčių su rangovais, kurie nepajėgė atlikti sutartyje numatytų darbų. Savivaldybė dėl to patiria didžiulius nuostolius, kurie atskirais atvejais galbūt pranoksta ir didžiausio, bet užtikrintesnio pasiūlymo kainą. Didesnes kainas ryžtasi siūlyti patikimesnės įmonės, kurios nežaidžia mažomis kainomis. Kai kurie rangovai mažomis kainomis taip ir verčiasi: gauna kažkiek pinigų iš objekto ir dingsta savo veiklos vystyti toliau.

Yra užsienio šalių patirtis – rangovas, dėl savo kaltės metęs neužbaigtą statybą, viešuosiuose darbų pirkimo konkursuose negali dalyvauti 5 metus. Laikas ir mūsų Seimui įvesti šalyje tokią tvarką.

Kiek lėšų prarandame dėl nežabotos teisės skųsti viešųjų pirkimų konkursų rezultatus. Čia irgi reikalingi pokyčiai.

Tarybos narys Konstantinas Skierus apie Savivaldybės statybų problemų sprendimą „Pajūrio naujienoms“ sakė:

- Reikia tobulinti viešųjų pirkimų sąlygas – tai viena. Antra – kai Viešųjų pirkimų komisija atplėšia vokus su pasiūlymais, tuomet Statybos skyriaus specialistai turėtų išanalizuoti mažiausios kainos pagrįstumą. Dabar gi Viešųjų pirkimų tarnyba mažiausią kainą pasiūliusį rangovą kone mechaniškai pripažįsta nugalėtoju.

Jei rangovai šitiek vedžioja už nosies Savivaldybę, išvada viena – blogai yra paruoštos rangos darbų sutartys. Trūksta sankcijų, suvaržymų nedrausmingam rangovui. Sutartys turėtų priversti gerbti užsakovą – Savivaldybę.

Savivaldybė techninės priežiūros specialistus samdo net paprastiems, nedidelės vertės objektams. Reikia Savivaldybei išmanančio statybų specialisto, kuris nebijotų rangovą pastatyti į jam deramą vietą. Dabar gi rangovai šokdina Savivaldybę, nes Savivaldybėje nėra kam su rangovais kalbėtis statybininkų kalba nuo pat to momento, kai atplėšiami vokai su pasiūlymais. Reikia atsijoti, kurie konkurse dalyvaujantys rangovai yra patikimi, o kurie - atsitiktiniai avantiūristai.

Didelė bėda Savivaldybėje, kad neturime rimtos investicijų strategijos, analizės. Sugalvojame – projektuojame ir statome monstrą biblioteką, dabar griebėmės projektuoti sporto kompleksą. O Kretingos vizitinė kortelė, sankryžoje stovinti Marijono Daujoto mokykla, kuri turėtų šviesti, stūkso apsunkusi, apipelijusi.

Kretingos rajono savivaldybės statybos

• ES lėšomis vykdomų projektų sąmatinė vertė – 18 mln. 686 tūkst. Lt

• Parengtos ir numatomos teikti paraiškos ES lėšoms gauti projektams, kurių vertė - 20 mln. 485 tūkst. Lt • Savivaldybės kartu su partneriais vykdo projektus, kurių vertė - 58 mln. 47 tūkst. Lt

• Valstybės investicijų programos lėšomis 2011 metais vykdytų projektų vertė – 1,2 mln. Lt, 2012 metais vykdomų – 2,5 mln. Lt

• Vien Savivaldybės biudžeto lėšomis vykdomi 3 mln. 471 tūkst. Lt vertės projektai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas