Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pienas ir jo produktai vertinami nevienodai

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2012-01-06

Vieni šaltiniai teigia, kad pienas yra gyvybiškai svarbus ir kad išgėrus jo stiklinę gaunama 30 proc. žmogui reikalingos paros normos kalcio, kiti su pieno ir jo produktų vartojimu sieja vėžinius susirgimus.

Kretingos rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veterinarijos gydytojas Zigmantas Lekavičius mano, kad pieną ir jo produktus reikia vartoti su saiku.

Patartų vartoti saikingai

Pasak Kretingos rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) veterinarijos gydytojo Zigmanto Lekavičiaus, visų mūsų gyvenimas prasideda nuo pieno. Iki tam tikro amžiaus pienas - nepamainomas produktas.

Piene yra visų būtinų medžiagų organizmui augti ir vystytis - baltymų, riebalų, angliavandenių, mikroelementų – kalcio, natrio, magnio, fosforo ir kt.

Šviežias pienas pasižymi ir baktericidinėmis savybėmis. Jis – puiki apsaugos priemonė nuo infekcijos.

Tačiau geriant dažnai ir daug, ypač pasterizuoto pieno kalcis išplaunamas iš organizmo. Todėl, anot pašnekovo, viską reikia vartoti su saiku, nors kai kuriais atvejais gali būti skiriamos pieno ir jo produktų dietos. Pienas rūgština organizmą. Organizmas, norėdamas neutralizuoti rūgštingumą, paima kalcį iš kaulų. Todėl juo labiau geri pieną, tuo labiau šis procesas aktyvėja.

Didžioji dalis suaugusių žmonių pieno netoleruoja. Pienui ir jo produktams virškinti reikalingas enzimas – laktozė. Tačiau žmogui senstant organizme pradeda nykti kai kurie fermentai, ir pienas sunkiau įsisavinamas. O nesuvirškintas maistas nuodija organizmą ir sukelia įvairias ligas bei alergijas, gali pūsti vidurius - nesuskaidytas cukrus yra veikiamas mikroorganizmų, jie dauginasi ir taip sukelia pilvo pūtimą. Mikroorganizmai išskiria ir toksinus, kuriais apnuodijamas žmogaus organizmas.

Gerti šviežią pieną sveikiau negu pasterizuotą. Pienas pasterizuojamas - kaitinamas iki 72 – 80 laipsnių, kad būtų sunaikintos jame esančios bakterijos. Kaitinant pieną pasikeičia ir jo struktūra.

Pasterizuotas pienas yra kitokios kokybės ir jo maistinės savybės kitokios – rūgština organizmą.

Kokią naudą teikia

„Suaugusiems geriau gerti raugintą pieną. Rauginant pieną suskaidoma piene esanti laktozė ir pienas tampa lengviau virškinamas. Nepasterizuotas raugintas pienas turi ir daug žarnynui naudingų bakterijų“, - teigė veterinarijos gydytojas Z.Lekavičius.

Naudingas yra ir lieso pieno gėrimas. Ten esantis baltymas albuminas aktyvina organizmo medžiagų apykaitą. Albuminas yra ir vienas iš pačių vertingiausių baltymų žmogaus organizmui.

Pieno baltymai padeda atsinaujinti ląstelėms, iš organizmo šalinti cholesterolį.

Tiek vaikams, tiek suaugusiems tinka vartoti varškę. Varškėje yra daug kalcio, nuo kurio priklauso kaulų tvirtumas. Jis reikalingas ir augančiam organizmui, ir vyresniame amžiuje.

„Varškę gali vartoti net tie žmonės, kurie negali gerti pieno. Gaminant varškę pieno baltymas kazeinas sutirštėja ir jis tampa lengviau virškinamas“, - paaiškino VMVT specialistas.

Varškėje yra ir A, E, PP bei B grupės vitaminų.

Yra žmonių, kurie vartoja ir ožkų pieną. Ožkų pienas lengviau virškinamas, nes jame yra mažiau baltymų negu karvių piene, be to, kitokia sudėtis. Ožkos pienas suvirškinamas 5 kartus greičiau negu karvės. Jis tinka ir žmonėms, kurie yra elergiški pieno baltymams.

Avių pienas yra riebesnis negu karvių ar ožkų, todėl ir kaloringesnis. Jame daugiau vitaminų, mineralinių medžiagų, ypač kalcio. Ypatingas dėmesys - kokybei

Kretingos rajone yra 1 tūkst. 112 ūkių, kuriuose auginama beveik 4,5 tūkst. karvių. Pieną parduoda 399 ūkininkai.

Rajone yra ir trys sertifikuoti ūkiai, tai – Nijolės ir Stasio Pielikių, Magdutės Kazbaraitienės bei Rolandos ir Romaldo Karazinų, kurie turi teisę ūkyje pagamintą žalią pieną parduoti ES šalyse.

Rajone yra 70 ūkių, kurie turi pieno aušintuvus, o tai padeda išlaikyti geresnę pieno kokybę.

Yra įregistruota 16 ūkių, kurie pieną ir jo produktus parduoda tiesiogiai vartotojui.

Visų tiekėjų tiekiamas pienas yra kontroliuojamas pirminėje supirkimo stadijoje, atliekant pirminius pieno tyrimus, bei nuolat tiriamas įmonėje „Pieno tyrimai“. Ypač kontroliuojami tie ūkiai, kurie pieną parduoda tiesiogiai vartotojui.

„Net ir gaminant pieno produktus vartoti sau, reikėtų pasirūpinti pieno kokybe“, - įsitikinęs Z.Lekavičius.

Pasak pašnekovo, šių dienų problema – inhibitorinės medžiagos. Tai tokios medžiagos, kurios stabdo bakterijų dauginimąsi – antibiotikai, dezinfekuojančios ir konservuojančios medžiagos. Jos medžiagos gali patekti gydant karves, šeriant jas supelijusiu pašaru ar netinkamai naudojant indų ploviklius.

Inhibitorinės medžiagos nustatomos atliekant mikrobiologinį testą. Aptikus inhibitorių, pienas nebesuperkamas. Vėliau atlikus tyrimus ir neberadus inhibitorių, pieno supirkimas atnaujinamas. Z.Lekavičius pastebėjo, kad tame pačiame ūkyje inhibitorinių medžiagų randama retai. Už užterštą inhibitoriais pieną nuo paskutinio neigiamo tyrimo iki pieno supirkimo nutraukimo, bet ne ilgiau kaip 15 dienų, pieno gamintojui taikomos nuoskaitos - jos gali būti nuo 10 iki 40 procentų, kai pienas patenka užterštas antrą ir daugiau kartų.

Inhibitorinės medžiagos stabdo pieno rūgšties bakterijų, naudojamų rūgštiems pieno produktams ir sūriams gaminti, dauginimąsi.

„Kretingos rajono ūkininkai gamina pakankamai kokybišką ir saugų vartoti pieną“, - teigė veterinarijos specialistas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas