Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Saugiai laikyti reikia net nagų laką

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2012-01-06

Įprastas indų ploviklis ar ne vietoje padėtas nagų lakas gali tapti rimto buitinio apsinuodijimo priežastimi: nesaugiai laikomomis cheminėmis medžiagomis ar medikamentais neretai apsinuodija vaikai, piktnaudžiauja į savižudybę linkę suaugusieji, paaugliai.

Praėjusiais metais Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos skyrius rajone ištyrė 53 neinfekcinius apsinuodijimo atvejus – beveik pusė iš jų buvo sąmoningai apgalvoti. Apsinuodijo 19 moterų ir 34 vyrai. Pagal amžių užregistruota 18 apsinuodijusių suaugusiųjų ir 35 vaikai iki 18 metų.

Pasak Kretingos skyriaus vyriausiosios specialistės Irenos Baltiejienės, iš visų užregistruotų apsinuodijimo atvejų 28 buvo atsitiktiniai, 24 – apgalvoti, 1 – nežinomas.

„Apgalvoti apsinuodijimai – tai piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotikais, vaistais, mėginimas nusižudyti. Per praėjusius metus Kretingos rajone žudytis bandė 11 asmenų, iš jų 3 buvo nepilnametės mergaitės. Nuodytis bandę mūsų rajono gyventojai skundėsi dėl konfliktų su draugais, sugyventiniu, namiškiais. Žudytis taip pat pastūmėjo psichikos ligų paūmėjimas, susidūrimas su policijos pareigūnais esant girtam. Nė vienas bandymas žudytis nesibaigė mirtimi. Tačiau net ir bandymas turėtų būti rimtas signalas artimiesiems, kad toks atvejis gali pasikartoti“, - sakė I.Baltiejienė.

Per metus specialistai ištyrė 13 apsinuodijimo atvejų, kai buvo piktnaudžiaujama alkoholiu arba narkotikais. Alkoholiu apsinuodijo 10 asmenų – 7 iš jų buvo 12-17 metų paaugliai. Du 17-mečiai apsinuodijo narkotikais ir alkoholiu, alkoholiu ir vaistais sau pakenkė vienas žmogus. Pastebėta, kad nepilnamečių apsinuodijimas alkoholiu dažniausiai įvyksta viešose vietose – parkuose, skveruose.

„Apsaugoti žmones nuo savižudybės yra sudėtinga, kaip ir sulaikyti nuo išgertuvių, tačiau išvengti atsitiktinių apsinuodijimų galima laikantis paprasčiausių saugumo taisyklių. Pasirūpinti saugia buitimi ypač aktualu, kai vaikai atostogauja, artėja šventės ir panašiai“, - kalbėjo I.Baltiejienė.

Suaugusieji gi apsinuodija taip pat dėl buitinio aplaidumo – pavyzdžiui, kai kokia nors cheminė medžiaga supilama į mineralinio vandens butelį.

„2011 metais apsinuodijo 28 žmonės. Iš jų 23 buvo vaikai iki 18 metų. Užregistravome net 17 atvejų, kai apsinuodijo mažamečiai – 1-5 metų vaikai. Kretingos rajone užregistruoti 9 atvejai, kai mažamečiai apsinuodijo dėl nesaugiai vaikams prieinamose vietose laikomų vaistų ar kitų buityje naudojamų cheminių medžiagų. Septyni vaikai apsinuodijo medikamentais, trys – valymo ir skalbimo priemonėmis, vienas – nagų lako valikliu, trys – priemonėmis kenkėjams naikinti, du – stalo actu, tiek pat – skiedikliu, arba vaitspiritu. Vienas nepilnametis apsinuodijo trąšomis. Trims 12-mečiams į veidus buvo papurkšta dujų iš balionėlio“, - vardino I.Baltiejienė.

Buityje apsinuodijo ir suaugę asmenys: 3 - smalkėmis, po 1 – preparatu žolėms naikinti ir chemine medžiaga vabzdžiams purkšti.

Anot I.Baltiejienės, apsinuodijimus buityje dažniausiai nulemia aplaidumas. Ji įspėjo, kad jokiu būdu cheminių nuodingų medžiagų negalima pilti į maistui skirtus indus – butelius nuo mineralinio vandens, gaiviųjų gėrimų.

„Cheminių medžiagų netyčia, supainiojęs su gėrimu, paragavęs žmogus gali ne tik apsinuodyti – toks aplaidumas gali baigtis ir mirtimi. Medikamentai, buities chemijos priemonės turi būti laikomi vaikams neprieinamose vietose ir tik tam skirtoje gamyklinėje taroje. Norint išvengti apsinuodijimo smalkėmis, kiekvienais metais rekomenduočiau patikrinti krosnis, židinius, įvertinti būsto ventiliacinės sistemos efektyvumą. Negalima uždaryti dūmtraukio sklendės, kol nesudegė malkos, nes smalkėmis apsinuodiję žmonės greitai netenka sąmonės, juos gali ištikti mirtis. Bet kokio apsinuodijimo atveju kuo skubiau reikia kreiptis į medikus“, - patarė I.Baltiejienė.

Ji rekomendavo atsargiai elgtis su buityje kone kasdien naudojamomis cheminėmis priemonėmis. Ypač koncentruotos yra orkaičių ir vamzdynų valymo priemonės. Jos gali nudeginti odą ir akių gleivinę. Purškiant langų valiklį, reikia saugoti akis, nes šių valiklių sudėtyje esantys actas ir amoniakas gali stipriai sudirginti gleivinę, sukelti peršėjimą, graužimą, ašarojimą. Baldų valikliuose esančios stipraus kvapo medžiagos gali dirginti kvėpavimo takus, sukelti kosulį ar bronchų spazmą. Valymo priemonės lengvai pašalina riebalus nuo valomo paviršiaus, tuo pačiu ir apsauginę riebalų plėvelę nuo mūsų odos. Dėl to oda sausėja, skeldėja, parausta. Vamzdžių ir unitazų valikliuose paprastai būna ėsdinančių medžiagų. Jos gali stipriai pažeisti odą, sukelti vėmimą, alpimą ar stipriai pažeisti akis. Lakūs organiniai junginiai, naudojami metalinių paviršių valikliuose, gali sukelti trumpalaikius regos sutrikimus, o naudojant ilgesnį laiką - pažeisti nervų sistemą, odą, inkstus, akis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas