Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Viename iš rajono Savivaldybės tarybos posėdžių, išklausius Švietimo skyriaus parengtą informaciją apie ugdymo įstaigų pertvarką bei konstatavus, jog rajone netenkinamas priešmokyklinio ugdymo poreikis, tarp tarybos narių prasklendė mintis, jog Kretingoje būtų pats laikas steigti privačius darželius.

Tėvų sprendimą, kokiai įstaigai – valstybinei ar privačiai – patikėti savo vaiką, turėtų nulemti darželio aplinka.

„Idėjai pritarčiau, tačiau steigti ar nesteigti privatų darželį, spręstų ne taryba, tai – ne jos kompetencija. Tai – grynai privati iniciatyva, kuriai valstybė arba Savivaldybė pinigų neskirtų. Mes, rajono politikai, tik galime padėti žmogui, nedarydami tam kliūčių, - kalbėjo rajono tarybos Švietimo komiteto pirmininkas Darius Petreikis. – Tačiau esu įsitikinęs, jog privatūs darželiai labiau prieinami būtų pasiturinčių tėvų vaikams – šiuo metu būčiau linkęs abejoti dėl žmonių mokumo“.

Idėjai Kretingoje ar rajone steigti privatų darželį pritartų ir rajono Švietimo skyriaus vedėja Dalia Martišauskienė: „Netgi ir mokslininkų atlikti tyrimai atskleidė, kad šeimos, auginančios vaikus, pageidauja įvairių, taip pat – ir netradicinių ugdymo programų, papildomų veiklų, lankstaus įstaigos lankymo grafiko. Tokiai poreikių įvairovei patenkinti reikėtų plėtoti nevalstybinį sektorių, teikiant nevalstybinių įstaigų steigėjams ir programų teikėjams visokią, pirmiausia – metodinę pagalbą“.

Darželių trūksta

Mūsų rajono, Švietimo skyriaus duomenimis, priešmokyklinio ugdymo poreikis patenkinamas 100 proc., ikimokyklinio amžiaus – tik 64,4 proc.: šiais mokslo metais į Kretingos miesto lopšelius nepateko 77 vaikai, į darželio – 39. Kitiems mokslo metams susidaro dar didesnės eilės.

„Į lopšelius yra pateikti 103 prašymai, į darželius – 61. Ikimokyklinio ugdymo poreikį Kretingos mieste patenkintume, jeigu būtų įsteigtos 5 naujos lopšelio ir 3-4 darželio grupės. Dėl to reikėtų pertvarkyti kai kurias miesto mokyklas, - konstatavo D.Martišauskienė. – Kad patenkintume kaimo gyventojų poreikius, nuo šių metų rugsėjo ikimokyklinio ugdymo grupes ketiname steigti Jokūbave ir Darbėnuose. Mūsų rajone ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo grupės veikia ne tik tipiniuose lopšeliuose-darželiuose, kurių yra 9, bet ir bendrojo ugdymo mokyklose – Rūdaičiuose, Darbėnuose, Kartenoje, Kalniškiuose, Baubliuose, Kūlupėnuose, Piliakalnyje, Kurmaičiuose, net 12 bendrojo ugdymo mokyklų veikia ir priešmokyklinio ugdymo grupės“.

Darželių paklausa ir mūsų rajone, ir visoje Lietuvoje yra išaugusi dėl keleto priežasčių: pasikeitė motinystės išmokos, jauni tėvai stengiasi kuo anksčiau sugrįžti į konkurencingą darbo rinką, tėvai vis labiau suvokia ugdymo svarbą ir siekia, kad tai atliktų profesionalai pedagogai.

„Apklausų duomenys rodo, kad dalis tėvų pageidautų, jog jų vaikai būtų ugdomi ne pasamdytų auklių ar valstybinėse ugdymo įstaigose, o mažuose privačiuose darželiuose. Todėl manau, kad idėja steigti privačius darželius yra padiktuota laikmečio, ir fiziniai ar juridiniai asmenys galėtų šia idėja susidomėti“, - pasvarstė Švietimo skyriaus vedėja.

Valstybė kuria palankesnes sąlygas

D.Martišauskienės nuomone, galimybę įsteigti nevalstybinį darželį kuo puikiausiai galėtų apsvarstyti ir darbdaviai, ypač, jeigu įmonėje dirba mažamečių vaikų turintys darbuotojai: toks darželis galėtų atsirasti netgi įmonės ar organizacijos pastate. „Pavyzdžiui, tokioje išsivysčiusioje šalyje kaip Norvegija vaikų darželiai veikia netgi daugiabučių namų I aukšto dalyje to konkretaus mikrorajono vaikams arba prie konkrečios įmonės – tos įmonės darbuotojų vaikams“, - pavyzdį pateikė Švietimo skyriaus vedėja, pasidomėjusi ir kitų šalių patirtimi bei įsitikinusi, jog kompaktiški nedideli darželiai būtų paklausūs, o pasiryžusieji steigti tokius darželius pradėtų plėtoti naują verslo rūšį.

Jai atsirasti palankesnes sąlygas kuria ir valstybė: Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) jau yra parengusi Metodines rekomendacijas nevalstybiniams ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų teikėjams. Jose nuosekliai pateiktos privataus darželio steigimo procedūros: būdai steigti nevalstybinę įstaigą, steigimo tvarka ir teisės aktai, kuriais būtina vadovautis, privataus darželio steigimo dokumentai. Taip pat ŠMM inicia-tyva yra pakoreguoti ir kiti teisės aktai, kurie sudaro palankesnes sąlygas steigti privatų darželį: supaprastintos higienos normos; įsteigtas ikimokyklinio ugdymo krepšelis – 2 tūkst. 555 Lt dydžio krepšelis skiriamas 4 ugdymo valandoms per dieną, ir jį gauna tiek valstybinės, tiek privačios įstaigos, vykdančios ikimokyklinio ugdymo programas; patvirtinta nauja statinių ir patalpų naudojimo tvarka, pagal kurią vaikų darželiai gali veikti visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose ar patalpose (nuosavuose, daugiabučiuose namuose, kultūros, administraciniuose pastatuose).

Privačių darželių paslaugomis naudojasi

Šiuo metu Lietuvoje veikia beveik 650 darželių, iš kurių tik 35 yra privatūs. Dauguma - net 26 - privačių ikimokyklinio ugdymo įstaigų buvo įsteigtos per praėjusius, 2011-uosius, metus. Suskaičiuota, jog ikimokyklinio ugdymo įstaigas lanko per 50 proc. 1-6 metų vaikų, tačiau poreikis yra gerokai didesnis. Privačių darželių paslaugomis naudojasi ir kitų šalių tėvai, auginantys vaikus.

Štai mūsų kraštietis kretingiškis Aurimas Dunauskas, su žmona gyvenantis Prancūzijoje ir auginantis du mažamečius sūnus, teigė, jog trūkstant vietų valstybiniuose darželiuose, ypač - Prancūzijos sostinėje Paryžiuje, teko pasinaudoti privataus sektoriaus paslaugomis.

„Prancūzijoje labiau populiarūs ne privatūs darželiai, bet auklės, kurių oficialus verslas – prižiūrėti nedidelę grupę vaikų savo namuose. Auklės priima vaikus nuo 4 mėnesių ir anksčiau, tačiau mes su žmona Marija auklei vaiką patikėjome nuo vienerių. Prancūzijoje gimdymo atostogos labai trumpos – tik 2 mėnesiai, išmokos tesudaro trečdalį atlyginimo, todėl jaunai šeimai tenka rinktis tarp darbo ir prabangos pačiam prižiūrėti vaiką. Kadangi labiau apsimoka dirbti, jaunos šeimos, negavusios vietos valstybiniame darželyje, yra priverstos naudotis privačių auklių paslaugomis“, - papasakojo pašnekovas.

Dalį išlaidų, kurias tėvai patiria mokėdami auklei, kompensuoja valstybė. Priklausomai nuo išbūtų pas auklę valandų, tenka mokėti iki 500 eurų (apie 1,5 tūkst. Lt).

„Tačiau yra auklių, kurioms gali tekti sumokėti ir visą tūkstantį eurų, tad mes mokėjome palyginti nedaug. Vaikai į darželius arba pas aukles vedami iki 3 metų, po to – į mokyklą. Vis dėlto Prancūzijoje vyrauja nuomonė, jog vaiką geriau vesti į valstybinį darželį, kadangi juose vaikas mokyklai parengiamas geriau, negu prižiūrint auklei, be to, tai kainuoja pigiau“, - kalbėjo A.Dunauskas, atkreipęs dėmesį į tai, jog su auklėmis yra sudaroma oficiali sutartis, tačiau joms nekeliami ypatingi reikalavimai dėl sąlygų: svarbiausia jų – kad vaikas būtų saugus.

Kita mūsų kraštietė, JAV Ilinojaus valstijoje gyvenanti Dalia Kvietkuvienė, ikimokyklinio ugdymo pedagogė, turinti Montesori mokymo daktaro magistro laipsnį, labiau akcentavo tai, jog, nežiūrint to, kad kiekviena 50 valstijų turi ir laikosi savų įstatymų, atidaryti privatų darželį Amerikoje nesudaro sunkumų.

„Amerikoje nėra biurokratizmo, o visi reikalavimai, kuriuos Lietuvoje kelia atskiros institucijos, yra susieti į vieną visumą. Nėra ir popierizmo – daroma tai, kas iš tiesų reikalinga. Jeigu ir ateina komisija, tai tik kartą per metus. Amerikoje viską lemia geras vardas, o tai ir skatina dirbti gerai bei su atsakomybe“, - teigė D.Kvietkuvienė, kuriai pačiai teko susidurti su JAV galiojančiais reikalavimais, steigiant privatų darželį.

Kainos už privatų darželį Amerikoje – labai skirtingos: jos priklauso nuo to, kaip tėvai susitars su darželio šeimininku, jas nulemia ir vietovė, darželio pakraipa, kiek jame ugdoma vaikų ir pan. Privačių darželių taip pat yra įvairių tipų ir rūšių – žiūrint, kas yra steigėjas, o kokį darželį – privatų, ar valstybinį – rinktis, vėlgi nulemia tėvų finansinės galimybės bei požiūris į vaiko ugdymą. „Tačiau ir esant pasirinkimo galimybei, Amerikoje dalis tėvų vaikus patiki privačioms ugdymo įstaigoms“, - kalbėjo D.Kvietkuvienė.

Lopšelio-darželio „Žilvitis“ direktorės, ilgametės ikimokyklinio ugdymo pedagogės Birutės Ėvaltienės komentaras:

- Šiuolaikinėje visuomenėje dažnai keliamas klausimas, ar vaiko socializacijai bei ugdymui turi reikšmės darželio lankymas. Viskas priklauso nuo aplinkybių, sąlygų, žmonių, kurie ugdo vaiką namuose arba darželyje. Mano nuomone, vaikams reikėtų lankyti darželį – nesvarbu, valstybinį ar privatų. Ikimokyklinio ugdymo įstaigų įvairovė yra gerai. Svarbiausia – jose visose turi būti dirbama dėl vaikų. Kokį darželį bepasirinktų tėvai, vaikas visur turi patirti sėkmę. Darželio užduotis – sudaryti sąlygas vaikui maksimaliai skleistis pagal jo galimybes, suvokiant, kad ne visi mažyliai – vienodi. Todėl tam tikros pakraipos darželių, ugdančių ryškesnius vaiko gebėjimus, yra ir mūsų rajone. Kadangi šeimos ir vaikai yra skirtingų poreikių, ne vienas darželis be įprastų ugdymo programų gali pasiūlyti tėvams parinkti savo atžaloms ir kitomis pasaulio metodikomis paremtą ugdymą - Montesori, Geros pradžios, Egmonto, Humanistinės-demokratinės pedagogikos, Dialogo ir kt.

Šiandien populiaru steigti privačias ikimokyklinio ugdymo įstaigas, akcentuojant, kad čia bus dirbama pagal menų, fizinio, ekologinio ugdymo programą. Svarbiausia, kad siūloma paslauga būtų kokybiška – tėvams reikėtų atsižvelgti ne tik į steigėjo entuziazmą, bet ir į profesionalumą. Didesnis dėmesys vienai ar kitai pakraipai, nauji metodai nėra mados reikalas, o atsakingas ir atsidavimo reikalaujantis darbas. Manau, jog tėvų sprendimą, kokiai įstaigai patikėti savo vaiką, nulemia darželio aplinka: kaip vaikas jaučiasi, koks dirbančių požiūris į vaiką, ar esama ryšio tarp vaiko ir auklėtojos – net ir lankydamas privatų darželį vaikas gali nesurasti kontakto su auklėtoja, nesijausti saugiai.

Kuo didesnė pasiūla, tuo aukščiau iškeliama ikimokyklinių paslaugų kokybės kartelė. Privačios įstaigos sudaro sveiką konkurenciją valstybinėms, o konkurencija skatina tobulėti. Vienintelis dalykas, kuris verstų suabejoti – tai, kad pas mus ne kiekvienas galėtų susimokėti nuo 900 iki 1,5 tūkst. Lt už mažylio išlaikymą privačioje įstaigoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas