Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Kas yra kanklės? Daugelis mano, kad tai instrumentas, kuriuo atliekama klasikinė muzika. Tačiau tai - netiesa. Kanklės – instrumentas, kurio galimybės yra neribotos. Daugelis iš mūsų yra girdėję tik tradicines kanklių melodijas.

Kanklininkė Aistė Bružaitė sako, kad akademinei kanklių muzikai reikia subręsti.

Kanklėmis groja daug jaunimo, tačiau kas dieną grojančiųjų skaičius mažėja. Klausiate, kodėl? Kompiuteris, televizija ir kitos technikos naujovės pakeičia ne tik kankles, bet ir kitus instrumentus, kartais netgi artimiausius žmones.

Grojančiųjų skaičių nulemia tėvai. Kai buvote maži, ne jūs rinkotės, kur mokytis, lankyti ar nelankyti meno mokyklą, kokiu instrumentu groti ar kokia sportine veikla užsiimti. Todėl dažniausiai vaikas groja tuo instrumentu, kuris labiausiai patinka jo tėvams.

„Kanklėmis groti pradėjau tik dėl to, kad liepė mama, tačiau dabar dėl to visiškai nesigailiu. Garsai, kuriuos galiu išgauti grodama kanklėmis, kaskart mane vis labiau pakeri“, - sakė Kretingos meno mokyklos mokinė kanklininkė Svajonė Gikaraitė.

Groti kanklėms reiškia mylėti muziką. Privalai klausytis, girdėti, suprasti ir jausti kiekvieną garsą, netgi jeigu tas garsas yra tyla. Grodamas kaskart sukuri vis ką nors naujo. Dažnas, kuris groja kanklėmis, mėgsta kurti kitokią muziką. Taip atsiranda šiuolaikinė muzika. Šiuolaikinė nuo klasikinės kanklėmis atliekamos muzikos gerokai skiriasi. Šiuolaikinėje muzikoje yra daug įdomių sąskambių, įvairių „garsų spalvų“. Tačiau kaip bebūtų keista, jaunimui labiau patinka groti klasikinę muziką.

,,Man labiau patinka atlikti klasikinę muziką, tačiau groti šiuolaikinę yra įdomu“, - kalbėjo S.Gikaraitė.

Šiuolaikinę muziką atlikti yra labai sunku. „Šiuolaikinei akademinei muzikai reikia subręsti, tačiau nesudėtingus šiuolaikinius kūrinius, manau, galima bandyti atlikti vyresnėse meno mokyklos klasėse“, - įsitikinusi Vilniaus Balio Dvariono muzikos mokyklos vyresnioji mokytoja Aistė Bružaitė.

Su ja kalbėjomės apie tai, kas vertina kankles labiau - lietuviai ar užsieniečiai?

„Kaip bebūtų gaila konstatuoti faktą – kanklės ir kanklėmis atliekama muzika labiau vertinama užsienyje. Užsieniečiams be galo įdomus neįprastas kanklių tembras, negirdėti sąskambiai, spalvų įvairovė. Tačiau neretai ir Lietuvos publika būna nustebinta kanklininkių profesionalumu ir kūrybiškumu, kanklių skambesiu bei muzika“, - sakė A.Bružaitė.

Šiais laikais labai sunku pritraukti jaunimą prie lietuvių liaudies instrumento – kanklių. Ką reikia daryti, kad kuo daugiau Lietuvos jaunimo pamiltų kanklių skambesį, galbūt patys pradėtų jomis groti?

,,Kanklininkės turėtų kuo dažniau dalyvauti koncertuose. Ten profesionaliai atlikti šiuolaikinę ir klasikinę muziką. Taip jaunimas galės pamatyti visas kanklių galimybes“, - įsitikinusi A.Bružaitė.

Supratingą, išsilavinusį jaunimą sudominti gali atliekamos naujovės.

,,Manau, viena iš pagrindinių priemonių, siekiant sulaukti aplinkinių pripažinimo, yra siekti profesionalaus atlikimo, atliekant bet kokio stiliaus muziką, nedarant jokių nuolaidų sau, vertinant savo instrumentą lygiai tai pat, kaip ir kitus klasikinius muzikos instrumentus“, - mano A. Bružaitė.

Nuo liaudiškos muzikos labai nutolina populiarioji muzika, per televiziją rodomi šou, įvairios laidos. Visa tai jaunimą nutolina nuo tradicijų.

Vis dėlto kanklės yra nepaprastas instrumentas, kuriuo gali išreikšti visus savo jausmus ir save.

Edita STARKOVAITĖ

"Pajūrio naujienų" akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas