Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Daugelis būsimų studentų susimąsto apie medicinos studijas ir neretai jų pabūgsta, matydami gydytojus, jų ilgas pastangas siekiant profesinių aukštumų: varginančius studijų metus, praktiką skirtinguose ligoninės skyriuose, prie operacinės stalo, prozektoriume. Tačiau ne mažiau svarbi šios srities profesinė šaka – slauga. Ką reiškia būti medicinos slaugytoju ir kuo šis darbas skiriasi nuo gydytojų, sutiko papasakoti Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji slaugytoja Renata Eitavičienė.

Slaugytoja Renata Eitavičienė ragina renkantis specialybę įsiklausyti į savo norus.

- Kaip supratote, kad norite studijuoti mediciną?

- Jau nuo pat paauglystės rinkausi tarp medicinos ir pedagogikos. Taip susiklostė, kad nuspredžiau studijuoti mediciną ir įgyti slaugytojos specialybę. Vėliau, pabaigusi tolesnes studijas, įgijau teisę dėstyti kolegijoje ir recenzuoti baigiamuosius studentų darbus, tad abi mano svajonės išsipildė. Šeimoje iki tol medikų nebuvo, todėl manau, jog žmonės iš prigimties kažką turi, kas padeda apsispręsti ir pasukti vienu ar kitu keliu.

- Ar labai intensyvus buvo mokymosi ritmas studijų metais, ar likdavo laiko saviems interesams?

- Didelis mokymosi krūvis labiau būdingas I – III kurso studentams, kurie studijuoja gydomąją mediciną – planuoja tapti gydytojais. O norint įgyti medicinos slaugytojos specialybę, nereikėtų labai baimintis, kad neliks laisvo laiko. Žinoma, kažkiek jo teks paaukoti mokslams, tačiau tai natūralu studijuojant bet kokį dalyką.

- Ar įmanoma studijuoti mediciną ir tapti slaugytoja, jei bijai kraujo?

- Prie kraujo yra priprantama, nes praktikos metu su juo susiduriama palaipsniui – iš pat pradžių nėra didelio kontakto. Nors pasitaiko, jog paveikia kiti dalykai: kartą aš buvau nualpusi stebėdama moters gimdymo pabaigą – taip labai mane sukrėtė vaikelio gimimas. Todėl pagal savo charakterį, asmenybę slaugės gali specializuotis skirtingose srityse. Pavyzdžiui, jei bijai kraujo, gali tapti slaugytoja diabetologe, ir tau visai neteks su juo susidurti. Tačiau, matydama, jog gali žmogui padėti, negalvosi, ar jis apsipylęs krauju, ar jam kaulai išnirę, tu tiesiog jausi pareigą jam padėti ir tai padarysi.

- Ar iš tiesų medicinos studijų metu nuo intensyvaus rašymo studentų rašysenos pakinta taip, kad vėliau, jau dirbant, gaunamus jų receptus tenka šifruoti?

- Šiais laikais studentai mokydamiesi dažniausia naudoja įrašymo prietaisus, tačiau per beveik dvidešimt mano darbo metų įvairios rašliavos atsiranda vis daugiau – ypač gydytojams tenka užpildyti daug dokumentų. Tad iš tiesų, kai kurių medikų rašyseną įskaityti yra sunkoka, pasitaiko, kad jie patys nesupranta, ką parašo.

- Kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti medicinos slaugytoja?

- Norint tapti gera slaugytoja, reikia kantrybės, supratingumo, darbštumo ir nuoseklumo, taip pat negalima būti abejingam kitų nelaimėms.

- Kokios yra Jūsų, kaip vyriausiosios slaugytojos, pareigos darbe?

- Mano darbas iš dalies nėra būdingas slaugytojai – jis daugiau administracinio pobūdžio. Esu atsakinga už slaugos specialistų darbą ir vadovauju visų centro padalinių slaugos personalui, taip pat už teisės aktų, reguliuojančių slaugos praktiką, tinkamą vykdymą bei su šiais dokumentais supažindinu slaugos personalą. Analizuoju, vertinu slaugytojų darbo kokybę, rengiu slaugytojų susirinkimus, teikiu pasiūlymus dėl slaugos gerinimo, informuoju centro vadovybę apie slaugos ypatumus. Esu atsakinga už sanitarinę būklę įstaigoje. Kuruoju įstaigos slaugos personalo kvalifikacijos tobulinimą, taip pat įstaigoje praktiką atliekančių slaugos studentų veiklą, konsultuoju slaugytojas jų darbo klausimais.

- Kokias pareigas atlieka kitos slaugytojos?

- Slaugytojų specializacijų rūšių yra labai daug: vienos yra bendrosios praktikos slaugytojos, priklausančios šeimos gydytojo komandai, kitos dirba procedūrų kabinetuose: atlieka kraujo tyrimus, skiepija, leidžia vaistus, perriša žaizdas, trečios - kaimo medicinos punkto slaugytojos: tarsi mini gydytojos jos savarankiškai priima sprendimus, kaip padėti žmogui, ir tik kilus didesnei nelaimei kreipiasi į skubios medicinos pagalbos medikus, o kur dar operacinės, psichinės sveikatos slaugytojos, slaugytojos, asistuojančios gydytojams odontologams, akušerės, greitosios pagalbos slaugytojos... Tačiau dažniausiai žmonėms tenka susidurti su bendrosios praktikos slaugytojomis (dirbančiomis su šeimos gydytoju), tad plačiau papasakosiu apie jų darbą. Paciento akiai slaugytoja dažnai atrodo kaip gydytojo sekretorė, kartais nepratarianti nė žodžio, tačiau tai - tik viena dalis jos pareigų. Po darbo poliklinikoje slaugytojos, dirbančios gydytojo kabinete, keliauja pas pacientus į namus: aplanko sunkiai sergančius, visišką negalią turinčius žmones, taip pat moko jaunas mamytes, kaip prižiūrėti savo naujagimius. Pacientų priežiūra ir yra pagrindinis slaugytojos darbas.

- Anksčiau minėjote, kad slaugytojos specializuojasi įvairiose srityse. Kaip tai vyksta?

- Slaugytoja, baigusi slaugos studijas, bet kada gali įgyti pageidaujamą spacializaciją ir ją keisti. Tai gali padaryti išklausiusi specializacijos kursus. Kursai trunka nuo vieno iki trijų mėnesių.

- Kaip manote, kas svarbiausia, pasirenkant specialybę?

- Visada į savo darbą einu kaip į šventę, tad manau, jog renkantis reikėtų atsižvelgti į savo nuojautą – pamėgsi tu tą darbą, ar ne. Aš nesupykčiau ant savo dukters, jei ji, po dvejų studijų metų pamačiusi, jog pasirinkta specialybė jai visiškai netinka ir praradusi norą ją studijuoti, mestų mokslus ir pradėtų viską iš naujo. Manau, tokios pozicijos turėtų laikytis kiekvienas protingas tėvas. Juk nuo šio pasirinkimo priklauso žmogaus laimė. Darbas užima nemažą dalį gyvenimo, ir jei tu dirbsi per prievartą – būsi nelaimingas. To nelinkėčiau niekam.

- Ko palinkėtumėte būsimiems medicinos studentams, medicinos slaugytojams?

- Pirmiausia - būkite tvirtai apsisprendę. Turite būti neabejingi bet kokiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų materialinės padėties. Bus visokių dienų, tačiau jei pamilsite savo darbą, visi nesklandumai atrodys kaip ištirpstančios snaigės.

Ūla BENDIKAITĖ

"Pajūrio naujienų" akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas