Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Žiema – sunkiausias metas benamiams, kurie ieškodami pastogės įsikuria apleistuose statiniuose, o norėdami susišildyti čia susikuria laužus. Siekdami užbėgti nelaimėms už akių, kai benamių sukelti gaisrai sunaikina ne tik turtą, bet ir nusineša žmonių gyvybes, Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai apsilankė daugiau negu 100 apleistų objektų mūsų rajone. Kai kur jie išvydo tokias suręstas „šildymo sistemas“, kad jų autoriams išradingumo galėtų pavydėti ir modernieji menininkai.

Prie Ankštakių sąvartyno buvusiame garaže įsikūręs Romualdas pas jį apsilankiusiam Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovui Rimantui Nagreckiui paaiškino, jog panaudojęs statybininko įgūdžius, pats susirentė krosnį ir užtikrino žinąs, kaip elgtis saugiai, kad nekiltų gaisras.

Nors Ankštakių sąvartynas uždarytas daugiau negu prieš dvejus metus, tačiau čia vis dar gyvena vadinamieji šiukšlynų žmonės, įsikūrę palaikėse lūšnose.

„Iš pradžių dirbome Kalotės sąvartyne – daugiau kaip 50 žmonių rinkome metalą, popierių, varį ir atiduodavome supirkėjams. Kai uždarė tą sąvartyną, mūsų viršininkas toks Žydrūnas mus čia atvežė. O kai sąvartyną uždarė ir čia – kitus į Dumpius išvežė. Manęs – tokio šlubio – nebeėmė. Taip, taip, netgi čia į darbą ne visus priima – seni ir ligoti nereikalingi“,- pasakojo 55 metų Romualdas, įsikūręs buvusiame komunalininkų technikos garaže.

Čia jis iš rastų medžiagų susikonstravo ir krosnį, šalia jos pasistatė lovą. „Niekas čia neužsidegs – aš viską pats išmanau. Esu statybininkas ir žinau, ką ir kaip daryti,- į apsilankiusių ugniagesių pastabas, kad lovos užklotai yra per arti krosnies, atsakė Romualdas. – Dėl manęs nesijaudinkite – niekada lovoje nerūkau. Va, mano peleninė yra ant stalo ir rūkau tik atsisėdęs. Krosnies be priežiūros nepalieku. Tad tikrai nepasidegsiu, dėl manęs darbo neturėsite.“

Ilgiau pabendravus su Romualdu jo namuose, imi justi, kaip iš krosnies, nesandaraus dūmtraukio sklindantys dūmai ima graužti akis, jų kvapas ilgam įsigėrė ir į rūbus.

Truputį geriau – sandariau savąją šildymo sistemą susimeistravo netoli Romualdo, miške, gyvenantis Pranas su savo 53 metų moterimi, prisistačiusia Irenos vardu. Iš visokių medžiagų, kokias rado sąvartyne, susirentė nedidelį namelį, jo viduje įtaisė ir krosnį, o dūmtraukį pagamino vieną ant kito suvėrę metalinius kibirus kiaurais dugnais.

„Nevagiame. Ką randame, iš to ir gyvename“,- paprastai paaiškino 60 metų Pranas. Jo sugyventinė Irena sakė, kad ugniagesių primintos saugos taisyklės – jiems ne naujiena. Pora kasdien per radiją klausosi laidų apie nelaimes ir puikiai patys išmaną, kaip reikia nuo jų apsisaugoti.

Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovas Rimantas Nagreckis teigė, kad apie tai, jog buvusiame Ankštakių sąvartyne gyvena trys žmonės, yra įspėtos visos ugniagesių pamainos. „Jei kiltų gaisras, nebūtų kaip ugniagesiams pranešti adreso, nes ten tokio nėra. Tačiau mūsų ugniagesiai jau žinotų, kur vykti ir kaip planuoti gesinimo, gelbėjimo darbus, išgirdus, kad tose vietovėse kilo gaisras“,- sakė R.Nagreckis, Ankštakių sąvartyno gyventojams priminęs saugumo reikalavimus.

R.Nagreckio teigimu, per lapkritį ir gruodį Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektoriai apsilankė 111 objektų Kretingos rajone, kur apleistuose ir neprižiūrimuose statiniuose galėtų įsikurti benamiai. „Benamius gyvenant radome tik Ankštakiuose. O kai kur, ypač apleistose kolūkių fermose, rasta požymių, kad ten kažkada yra glaudęsi žmonės. Tokias vietas tikrinome po keletą kartų, tačiau žmonių ten nesutikome, matyt, jie išsikraustę kitur. Pastebėjome, kad apleistuose pastatuose žmonės laiko šieną, šiaudus, padangas, kitus daiktus - pašalinis asmuo galėtų lengvai ten patekęs susikurti laužą. Tad savininkai turėtų labiau saugoti savo turtą“,- kalbėjo R.Nagreckis.

Ankštakių sąvartyne rasti daiktai tapo medžiaga mažam nameliui pastatyti. O štai kokiu dūmtraukiu iš suvertų bedugnių kibirų (nuotr. dešinėje) rūksta dūmai iš to namelio viduje įrengtos krosnies.

Anot jo, benamių sukelti gaisrai yra labai pavojingi – būdami neblaivūs jie susikuria laužą patalpos viduje, čia pat, prie uždegtos ugnies, jie ir užmiega. Tad kilęs gaisras ne tik praryja visą pastatą, kitą arti esantį turtą, bet ir pasiglemžia žmonių gyvybes.

Kaip ir kasmet Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai vykdo akciją „Kūrenkime saugiai“ – aplankė socialiai remtinų, senyvo amžiaus žmonių, daugiavaikių šeimų namuose – kad dar kartą primintų, kaip elgtis, kad nekiltų gaisro pavojus. Pasidžiaugęs, kad dauguma gyventojų stengiasi susitvarkyti krosnį ir dūmtraukį taip, kad jais naudotis būtų saugu, R.Nagreckis sakė pastebėjęs ir pažeidimų – dažniausiai gyventojai per arti krosnies laiko degias medžiagas.

„Akcijos metu nebaudžiame gyventojų, o juos konsultuojame, jiems patariame, ką ir kaip reikėtų padaryti, kad kūrentis žiemą būtų saugiau, kaip išvengti gaisro pavojaus. Be to, bendradarbiaujame su bendrove „Kretingos būstas“ – ji pasirūpino, kad kai kuriuose jos administruojamuose daugiabučiuose bendrose patalpose būtų įrengti dūmų detektoriai. Linkiu švenčių proga juos sau pasidovanoti visiems žmonėms – laiku pastebėjus kylantį gaisrą, galima išvengti nedidelių nuostolių,- sakė R.Nagreckis. Ir pridūrė. - Prieš ateinant didiesiems žiemos šalčiams, raginame gyventojus dar kartą pasitikrinti, ar išvalyti kaminai, ar juose nesama suodžių. Šiemet sulaukėme 6 pranešimų dėl užsidegusių suodžių kamine, o per spalio-lapkričio mėnesius dėl netvarkingos krosnies mūsų rajone kilo 6 gaisrai. Pernai dėl šios priežasties įsiplieskė 5 gaisrai per visą šildymo sezoną.“

Iki šiol Kretingos rajone kilo 118 gaisrų, iš jų – 20 gyvenamosios paskirties pastatuose. Pernai per tą patį laikotarpį buvo įsiplieskę 136 gaisrai, iš jų 10 – gyventojų būstuose.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas