Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kaip atpažinti gabų vaiką

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2011-09-02

Prasidedant mokslo metams, tėvams tenka spręsti klausimą ne tik kokiomis mokymosi priemonėmis aprūpinti savo vaiką, bet ir kaip organizuoti jo veiklą po pamokų. Sportas, menas, šokiai, o gal tikslieji mokslai – nepasiklysti didelėje popamokinių būrelių įvairovėje ateityje padės Kretingos rajono pedagoginės psichologinės tarnybos psichologai.

Prasidėjus mokslo metams, tėvams tenka spręsti, ką jo vaikas veiks po pamokų ir kam jis yra gabus iš tiesų.

„Girdime istorijas, kaip žmogus išėjo į pensiją ir pradėjo tapyti. Arba rašyti knygą. Džiugu, kad taip atsiskleidžia žmogaus gabumai, kuriuos buvo užgožusi gyvenimiška rutina. Tačiau sau mielą sritį atranda toli gražu ne visi. Apmaudu, bet kiek daug žmonių dirba nemėgstamą darbą ir gyvena tarsi svetimą gyvenimą“,- pastebi Kretingos rajono pedagoginės psichologinės tarnybos direkorė Ingrida Mineikienė.

Negabių vaikų nėra

Anot I.Mineikienės, vaikų gabumai paprastai atrandami stichiškai, tik susiklosčius palankioms aplinkybėms: juos pastebi tėvai ar pedagogai, turintys Dievo dovaną atskleisti ir ugdyti talentingus mokinius.

„Bet jei vaikas į tokią aplinką nepatenka, jis gali ir nesužinoti, kam yra gabus, jo gebėjimai lieka neatskleisti. Be to, gabūs vaikai būna įvairaus charakterio, pavyzdžiui, jei mokinys nuolat priešgyniauja, yra kategoriškas, jo gabumų jau ir nebieškoma. Apskritai negalima vaikų rūšiuoti į gabius ir negabius: kiekvienas turi gebėjimų nors ir kurioje nors siauroje srityje,- kalbėjo I.Mineikienė. – Kartais tėvai vaikus veda į būrelius, taip norėdami realizuoti savo neišsipildžiusias svajones, o tikrieji vaiko gabumai lieka nelavinami. Kitas kraštutinumas – tėvai vaiką vedžioja iš vieno būrelio į kitą ir galų gale jis visur nebespėja. Įvairioje veikloje dalyvaujantis vaikas visur pasirodo paviršutiniškai, o tuo pačiu pervargsta ir nebeturi laiko pasidžiaugti savo vaikyste.“

Tirs Lietuvos mokinius

Būtent todėl, kad būtų efektyviau atpažįstami ir ugdomi vaikų gabumai, šį rudenį prasidės nacionalinis projektas „Gabių mokinių atpažinimas: psichologinių instrumentų standartizavimas ir taikymas“, kuris bus vykdomas Kretingos rajone, Šiaulių mieste bei vienoje mokykloje Alytuje ir vienoje – Vilniaus mieste.

Per dvejų metų trukmės projektą Kretingos rajono pedagoginės psichologinės tarnybos psichologai, išklausę mokymus, atliks didelį tiriamąjį darbą – remdamiesi specialiomis metodikomis tirs tam tikra tvarka atrinktas klases. Vėliau darbas bus tęsiamas tik su gabiais mokiniais, kurie taip pat bus mokomi ir lyderystės bei kūrybiškumo.

„Vilniaus universiteto ekspertų grupė apibendrins tyrimų rezultatus bei nustatys mūsų šalies rodiklius ir šiomis normomis psichologai galės vadovautis ateityje, - paaiškino I.Mineikienė. – Vertinant vaikų gabumus, kaip ir bet kurias kitas savybes, negalima automatiškai perkelti kitose šalyse sukurtų metodikų ir vadovautis užsienietiškomis normomis, nes ten vaikai yra auklėjami kitaip ir kitokioje aplinkoje, tad tokių tyrimų išvados neatitiktų realybės ir nesuteiktų reikiamos informacijos vaikui ir tėvams.“

Padės pasirinkti profesiją

Projektui pasibaigus, mokymuose dalyvavę psichologai pagal pritaikytas Lietuvai metodikas galės ištirti 12-16 metų amžiaus mokinių gabumus ir pateikti išsamų vaiko gebėjimų vaizdą jam ir jo tėvams.

„Mokiniai su tėvais galės ateiti pas psichologą konsultacijos, o šis, išsiaiškinęs vaiko gebėjimus, pateiks rekomendacijas. Tad tėvams ir jų vaikams bus paprasčiau atsirinkti papildomo ugdymo sritis, pasirinkti individualų ugdymo(si) planą, galės kryptingai gilintis į sau mielą sritį ir siekti rezultatų“,- sakė I.Mineikienė.

Žinodamas savo gabumus ir jausdamas malonumą domėtis tam tikra sritimi, mokinys turėtų lengviau apsispręsti, ir kokią profesiją pasirinkti, baigus mokyklą. „Jei mokiniai rinktųsi specialybę, kuri nebūtinai yra populiari ar prestižinė, tačiau mieliausia jam pačiam, leidžianti jam realizuoti turimus gabumus, jie lengviau rastų darbą ir ateityje taptų vertinamu specialistu“,- įstikinusi I.Mineikienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas