Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šiuolaikiniame pasaulyje tikriausiai negalėtume nė dienos išsiversti be naujųjų technologijų: televizoriaus, mobiliojo telefono ar kompiuterio. Pastarasis jau tapo pagrindiniu darbo įrankiu ir žaidimų draugu daugeliui iš mūsų. Juo naudodamiesi pamažu iš savo gyvenimo pradėjome stumti alternatyvų informacijos šaltinį – knygą. O be reikalo. Knyga –nuo senų senovės gerbiamas ir vertinamas daiktas, tačiau tai nereiškia, kad ji atgyvenusi ir turėjo būti svarbi tik mūsų protėviams. Atvirkščiai, savo pranašumais visų pamėgtam kompiuteriui ji gali sukelti rimtą konkurenciją!

Tikriausiai daugelis žinome, kad naudojimasis kompiuteriu kenkia akims ir stuburui, tačiau tai – tik kompiuterio išprovokuojamų sveikatos sutrikimų sąrašo pradžia. Be sukeliamų regėjimo problemų, akių nuovargio, kaulų ir raumenų sistemų pakenkimo, atsirandančio dėl nepatogios kūno padėties ir šių sistemų įtampos darbo metu, kompiuteris kenkia ir mūsų smegenims, psichikai: atsiranda galvos skausmai, didėja streso tikimybė. Pernelyg dažnai naudojantis šiuo įrenginiu gali išsivystyti ir priklausomybė, kuri pasireiškia didele neapykanta kam nors liepus jį palikti, realybės pojūčio praradimu, net išsiblaškymu mokantis, nedarbinga nuotaika. O knygos nesukelia jokių rimtų sveikatos sutrikimų ir tai – jau svarus argumentas jų naudai.

Antras dalykas, kurį būtina išskirti šioje konkurencinėje dvikovoje – tai reikalingos informacijos ieškojimas. Sakysite, kad kompiuteris – nepakeičiamas informacijos šaltinis? Galbūt jūs teisūs: internetas - iš tiesų didžiausia pasaulyje informacijos kaupykla ir informacijos kiekiais jam tikriausiai negali prilygti jokia knyga. Tačiau jei kalbėtume apie tos informacijos kokybę, internetas, o kartu ir kompiuteris, rimtos konkurencijos knygoms nesukeltų. Pavyzdžiui, į „Google“ įvedus populiarią mokyklos rašinėliuose vartojamą frazę „Kas yra meilė?“, išlenda daugybė portalų su pažinčių skelbimais. Paspaudžiame vieną iš jų ir ekrane pasirodo kažkokio žmogaus, pasivadinusio „Gaincu“, tvirtinimas, kad „meilė – tai vien lytinis potraukis“. Kaip „Gainco“ numesta paika nuomonė gali lygintis su V.Šekspyro ar kito rašytojo pagrįstais pamąstymais? Ši informacija rašinėliui netinka, grįžtame į „Google“. Šalia skelbimų išlenda padrikos įvairių rašytojų frazės, išplėštos iš joms priklausančio teksto. „Kas“ būna aišku, o „kaip“, „kur“, „kada“, „kodėl“ lieka tame tekste, kuris glūdi kokioje nors knygoje. Tad gero atsakymo vis dar negavome, ieškome toliau. Žinoma, pasirinkus kitą temą, informacijos ieškojimo scenarijus galėjo būti kitoks: reikiamą informaciją randame iškart, baigiame darbą, sutaupome laiko. Tačiau net ir tada, perskaitę knygą ta tema, būtume labiau išprusę ir turėtume daugiau žinių negu perskaitę jos ištrauką internete.

Tad knygų skaitymas turi du didelius pranašumus: tausojama sveikata ir įsisavinama patikima informacija. Vis dėlto dirbdami su kompiuteriu laimime laiko. Pasvėrus šias išvadas tikriausiai sunku būtų pasakyti, kas ką nukonkuravo, tačiau svarbu nepamiršti, kad alternatyva kompiuteriui egzistuoja, ir dirbant reikėtų naudoti abu informacijos šaltinius: ir knygą, ir kompiuterį.

Ūla BENDIKAITĖ

"Pajūrio naujienų" akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas