Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į mišką – kaip į daržą

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2011-08-19

Senolių išmintis sako: jei vasarą daug riešutų ir mažai grybų, žiema bus rūsti ir gili. Užkietėję grybautojai iš Senosios Įpilties Dovydas ir Rokas Narkai sako, jog visiškai neaišku, kaip bus šiais metais – mat miškas šiemet negaili nei grybų, nei riešutų.

Dovydas ir Rokas Narkai sako, kad į mišką eina kaip į darbą. Tačiau kiekvienas išėjimas vaikams atneša ir nuotykių – jiems yra tekę ir pasiklysti, ir iš arti stebėti šernus bei stirnas.

Mišką kaip savus namus pažįstantys 16-metis Dovydas ir 11-metis Rokas pasakojo galbūt esą per jauni žinoti senovinius gamtos pastebėjimus ir prietarus. Užtat dvi nelaužomas grybautojų taisykles vaikinai jau žino nuo pat mažų dienų – į mišką niekas neina, kai lyja, o kas mėgsta pamiegoti, yra menkas grybautojas.

„Nors vasarą yra mokyklinės atostogos, per ilgai vartytis lovoje negalime – reikia eiti į mišką. Kiekvienas, kas mėgsta grybauti, žino – kuo anksčiau į mišką, tuo daugiau grybų krepšyje“, - sakė Dovydas ir Rokas.

Pasak vaikinų, pirmieji apsilankymai girioje žada gerą grybų sezoną: iš po lapų jau galvas kelia ne tik gaideliai, bet ir raudonikiai bei baravykai. Tiesa, šie kol kas dar sukirmiję, nes tikrasis raudonikių ir baravykų metas yra ruduo.

„Grybus galima skirstyti į rudeninius ir vasarinius. Tie patys auga abu sezonus, bet vasara palankiausia yra gaidukams. Jie vasarą nekirmija, kaip kirmija raudonikiai ar baravykai. Renkame tik šių trijų rūšių grybus – juos labiausiai mėgsta pirkėjai, perka supirkėjai. Nors pažįstam ir daugiau grybų, dėl savo pirkėjų esame išrankūs“, - teigė per vasarą miško gėrybes renkantys ir jas parduodantys vaikai.

Jie prisipažino, kad kruopščiai atrinkę grybus, patys juos valgo labai retai. Dovydui grybai atrodo visiškai nepatrauklus maistas, Rokas tik retkarčiais paragauja mamos keptų gaidukų – ir tik tada, kai jie būna maži.

„Mums grybavimas - jokia egzotika ir ne pramoga. Juk į mišką einame kaip į darbą – iškeliaujame anksti rytą, surenkame grybus ir atgal. Kaip vieni į daržą eina skinti agurkų, taip mes į mišką – grybų. Mūsų darbo sezonas prasideda birželio pabaigoje – iš pradžių renkame mėlynes, po to prasideda grybai. Net kai reikia eiti į mokyklą, miškas traukia pirmiau, negu namų darbai – po pamokų keliaujame tiesiai į grybus. Turbūt daugelis Senosios Įpilties vaikų taip uždarbiauja – už litrą mėlynių galima gauti 10 litų, kilogramą baravykų – 16 litų, raudonikių ir gaidelių – 10 litų. Taip užsidirbame naujiems rūbams, mokyklinėms prekėms, pramogoms“, - pasakojo įpiltiškiai.

Vaikinai sakė, kad uogas tenka rinkti ilgiau, tačiau jos atneša daugiau pelno, grybų krepšys pilnėja greičiau, tačiau jų būna mažiau.

„Į uogas keliaujame kasdien. Taip pat renkame ir gaidelius. O baravykų ir raudonikių derlių surenkame kas antrą dieną. Kiekvienas grybautojas turi savo vietas, kurių stengiasi neišduoti. Bet mes nuo draugų grybingų vietų neslepiame, nes kartu einame grybauti. Vis dėlto lenktynės tarp draugų vyksta – kas surinks daugiau miško gėrybių“, - kalbėjo Dovydas ir Rokas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas