Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Aplankė didžiausias Lietuvos drugys

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Gamta
  • 2011-08-02

Kretingiškė Irena Grabienė savo kieme ant medinės tvoros pamatė tupinčius du, degtukų dėžutės dydžio nematytus drugius. Po kiek laiko vabzdžiai dingo. Ar jie nuskrido, ar nuropojo – nematė. Vabzdžius I.Grabienė spėjo nufotografuoti.

Dieną sfinksai gali įsitaisyti tokioje vietoje, kur jų sparnų spalva susilieja su aplinka.

Klaipėdos universiteto Biologijos katedros docentė dr. Rita Jankauskienė paaiškino, kad nuotraukoje užfiksuoti drugiai sfinksai (lot.sphingidae). Tai - stambūs su storu ir į galą nuolaidžiai nusmailėjusiu pilveliu drugiai. Straublelis ilgas, antenos storos, verpstiškos. Priekiniai sparnai ilgi, siauri, standūs, užpakaliniai – trumpi. Sfinksai - labai vikrūs ir ištvermingi skraidytojai, galintys toli keliauti. Todėl į Lietuvą užklysta iš Afrikos, Vidurinės Azijos, Viduržemio jūros kraštų. Skraido prietemoje ir naktį.

Kadangi apie drugį tenka spręsti iš nuotraukos, o ne apžiūrint patį gyvį, pasak R.Jankauskienės, tiksliai pasakyti, kokios jis rūšies – sunku, nes nesimato tikrųjų jo spalvų, tačiau panašu, kad tai ligustrinis sfinksas (Sphinx ligustri). Tai esą galima spręsti pagal viršutinių sparnų raštą.

Ligustrinis sfinksas – didžiausias Lietuvos drugys. Atstumas tarp išskleistų priekinių sparnų gali siekti net 110 mm.

Drugiai kiaušinėlius deda ant ligustro, alyvų, uosių, putinų lapų apatinės pusės. Vikšrus ant augalų galima aptikti liepos – rugpjūčio mėnesiais.Užaugę vikšrai nušliaužia žemyn nuo medžių į dirvą ir virsta lėliuke. Vyksta sudėtingi procesai – susidaro nauji organai – kojos, sparnai ir kt.

Pavasarį, kai sušyla žemė, lėliukė išlenda į paviršių, kur po kiek laiko atsivožia lėliukės galvos apvalkalas ir ji virsta drugiu.

Drugiai maitinasi žiedų, turinčių ilgas ir gilias taureles, nektaru, nes jų straubleliai ilgesni už pačius drugius.

Per metus būna viena drugių generacija.

Drugys sfinkso pavadinimą gavo dėl vikšro pozos. Vikšras, kuris yra stambus – beveik piršto dydžio - ir ant galo turi ragą, paliestas staiga atsilošia ir sustingsta vadinamąja sfinkso poza – panašia poza, kaip yra sustingusios mitologinės būtybės – akmeniniai sfinksai prie Egipto piramidžių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas