Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Blaivyklą vėl norima atgaivinti

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2011-04-05

Apie senajame Kretingos policijos pastate ne taip dar seniai veikusią blaivyklą ne vienas taurelės mėgėjas šiandien pasakoja kone legendines istorijas, kaip pernakt išsipūtęs blaivykloje, į namus jis būdavo išleidžiamas pamaitintas – ir ne bet kuo, o „Gintaro“ restorane iškeptais kotletais. Prieš dešimtmetį dėl neva žmogaus teisių pažeidimų blaivyklos Lietuvoje buvo uždarytos. Dabar jas vėl norima atgaivinti.

Už valkatų nakvynę – 5 milijonai

Sugrįžti prie blaivyklų verčia tas faktas, jog dabar neblaivūs asmenys yra gabenami į ligonines arba kelias valandas, kol išsiblaivys, uždaromi į policijos laikino sulaikymo kameras.

Benamiai kone visais atvejais vežami į ligoninę, kur per naktį jie ne tik išblaivomi, išmaudomi, bet gailestingųjų slaugytojų pavalgydinami savo pačių atsineštais priešpiečiais, o kartais ir aprengiami bei apaunami taip pat pačių darbuotojų sunešta labdara.

Anot Kretingos ligoninės Priėmimo skyriaus vedėjo Viliaus Matulionio, atvežami dažniausiai tie patys girti benamiai: per metus užregistruojama nuo 80 iki 110 jų apsilankymų. „Esame jiems paskyrę atskirą patalpą 2 asmenims, nes normalūs ligoniai neapsikęstų jų kvapų, kalbų ir gestų. Kas 3-4 atvejis, kada būna atgabenami labai agresyvūs benamiai“, - teigė V.Matulionis.

V.Matulionis įsitikinęs, jog ligoninė – tikrai ne vieta išblaivyti benamius. „Priėmimo skyriuje dirbame trise: aš ir 2 slaugytojos, o būna, kai per parą atvyksta iki 70 ligonių. Prie šitokio darbo krūvio agresyvus benamis tikrai nėra „dovanėlė“. Tik nuleisk nuo jo akis, atsakysi kaip už sveiką“, - problemą atvirai dėstė gydytojas.

Ligoninių priėmimo skyrių darbuotojams ne tik tebėra užkrauta papildoma benamių priežiūros našta, bet tai – ir nemažos išlaidos valstybei: pernai į Lietuvos ligonines pateko 3 tūkst. neblaivių benamių, o už jų aptarnavimą Valstybinė ligonių kasa sumokėjo 5 mln. Lt.

Todėl Vyriausybė nusprendė, kad girti benamiai yra pačių savivaldybių rūpestis. Pritardama blaivyklų atidarymui Vyriausybė ketina pasiūlyti ministerijoms išvien su Lietuvos savivaldybių asociacija parengti ir per 3 mėnesius patvirtinti rekomendaciją dėl paslaugų teikimo neblaiviems asmenims, atkreipiant dėmesį į jų gabenimo, būtinosios medicinos pagalbos užtikrinimo bei apmokėjimo už suteiktas paslaugas.

Blaivyklą sugrąžintų policijai

Blaivyklas siūloma atgaivinti prie areštinių ar naujai įteigtuose padaliniuose prie sveikatos priežiūros įstaigų ar įkurdinti priklausomybės ligų centruose. Savivaldybėms taip pat pasiūlyta pirkti laikino apnakvindinimo paslaugą.

„Vyriausybė daugelį funkcijų yra linkusi numesti ant savivaldybių pečių, nors mūsų rajono biudžetas - ir taip skurdus. Jeigu priskirs ir šią prievolę, be abejonės, ją teks vykdyti, tik neįsivaizduoju, iš kokių pinigų. Vyriausybė kompensacijų bei išmokų mokėjimą taip pat žada permesti savivaldybėms“, - kalbėjo su šia naujove supažindintas Kretingos rajono meras Juozas Mažeika. Antra vertus, mero įsitikinimu, dabar ligoninės vargsta su girtais, iš gatvės atvežtais, benamiais, nuo kurių agresijos kliūva ir medikams. Ligoninė - vieta, skirta gydyti ligonius, o ne tramdyti įsismarkavusius girtuoklius. Todėl, mero nuomone, išblaivinimo įstaigą labiausiai tiktų įkurdinti prie policijos komisariato.

Kretingos policijos komisariato vadovas Arūnas Merkelis, paklaustas, ką mano apie blaivyklos įrengimo galimybę, atsakė: „Anksčiau policijos komisariatai spręsdavo išblaivinimo klausimus. Dabar nebėra tam skirtų patalpų. Jeigu Savivaldybė skirtų pinigų blaivyklai įrengti, su darbuotojais apsvarstytume šią galimybę“.

Paslaugos - mokamos

Vyriausybė siūlo įvesti apmokamas blaivyklų paslaugas. Vadinasi, nemokamų kotletų nebebus. Už patalynę ir „servisą“ teks susimokėti pačiam lėbautojui. Savivaldybėms galbūt bus pasiūlyta pasekti pasiteisinusios praktikos pavyzdžiu - Vilniuje veikiančia vienintele šalyje oficialia išblaivinimo įstaiga „Sala“. Joje įrengta 30 nakvynės vietų, kurių pakanka sostinės bei jos apylinkių klientams, o mokestis už naktį čia yra 52 litai.

Anot J.Mažeikos, ši paslauga būtinai turėtų būti apmokestinta, nes būtų pasirūpinta ir žmogaus saugumu. „Be paties žmogaus valios į tokią įstaigą nepakliūvama“, - įsitikinęs meras.

A.Merkelio nuomonė – tokia pati: blaivyklos paslaugos būtinai turėtų būti mokamos, žmogus turėtų užsimokėti už galimybę švariai išsimiegoti, nusiprausti. „Dėl užkandžių – nežinau. Aš dar nedirbau Kretingos policijos vadovu, kai pagiringus maitino kotletais“, - juokavo A. Merkelis.

Tačiau, pašnekovų samprotavimu, gali išlįsti ir kita bėda – mokių klientų tebus tik maža dalis. Jokios finansinės naudos – iš benamių, dėl kurių daugiausiai blaivyklos vėl tapo reikalingos.

Tad už šiltai išsimiegojusius ir išsipraususius benamius vėlgi turės susimokėti kiekvienos savivaldybės mokesčių mykėtojai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas