Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kiaušinyje slypi visa, kas reikalinga gyvybei

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2011-04-01

Neužilgo mus aplankys gražiausia pavasario šventė – Velykos. Jos, kaip ir mūsų kasdienis stalas, neįmanomos be gyvybę simbolizuojančio kiaušinio. Kretingos rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Zigmas Lekavičius teigė, jog kiaušinis – unikalus produktas, kuris suvartojams nuo lukšto iki trynio, ir organizmo įsisavinamas beveik 100 proc.

„Dažnai, kai kalbame apie kiaušinį, keliame retorinį klausimą, kas atsirado pirmiau - višta ar kiaušinis. Abejones išsklaidė Anglijos mokslininkai: jie įrodė, jog proteinas OC-17 turėjo įtakos kiaušinio lukštui susidaryti, vadinasi, pirmiau atsirado višta, - kalbėjo Z.Lekavičius. – Jeigu kiaušinį pavadintume baltymų bomba – neapsiriktume, ir kiaušinyje yra visa, kas reikalinga gyvybei: vitaminų, mineralinių priedų, riebalinių ir amino rūgščių, proteinų“.

Veterinarijos gydytojas atkreipė dėmesį į įdomų faktą – niekur niekas nekalba, ar kiaušinyje esama jodo, apie kurio naudą organizmui pastaruoju metu diskutuojama gana dažnai.

Visur – vienodi

Anot Z.Lekavičiaus, kiaušinių kokybės parametrus reglamentuoja norminiai dokumentai, vienodai galiojantys ir mūsų, ir Europos Sąjungos šalyse. Vadinasi, ir kiaušiniai, kurioje šalyje jų benusipirktume, pagal kokybę bus vienodi. Kalbant apie pramoninius kiaušinius – tuos, kuriuos vištos padeda pramoniniuose paukštynuose, esminiai kokybės reikalavimai susiję su kiaušinių skirstymu į A ir B kategorijas: A kategorijos kiaušiniai skirti tiesiogiai vartoti, B – pramoniniam perdirbimui. Pastarosios kategorijos kiaušiniai vartojami labai plačiai: pradedant klijų ir baigiant netikrų kiaušinių gamyba.

Maistui skirti kiaušiniai suskirstyti ir pagal svorio kategorijas, kurios žymimos tam tikrais ženklais: labai dideli – LX, dideli – L, vidutiniai – M, maži – S. Svorio skirtumas tarp atskirų kategorijų – 10 g.

Ant kiaušinio atspausti skaičiai nurodo, kaip vištos yra laikomos: skaičius 3 nurodo, kad vištos yra laikomos narvuose; 2 – palaidai ant kraiko, ir višta turi laisvės; skaičiumi 1 žymimi ūkininkų ūkiuose auginamų vištų kiaušiniai ir pasako, kad vištos laisvai vaikšto, kapsto sliekus, lesa žoles ir pan. Ekologiniuose ūkiuose pagaminami kiaušiniai žymimi 0. Yra ir „extra“ klasės kiaušinių, kurie sunaudojami per 9 dienas nuo padėjimo.

Laikymo sąlygos turi įtakos kiaušinio trynio spalvai: pramoninių paykštynų kiaušiniai yra blyškesnio trynio, laisvai laikomų vištų – ryškiai geltoni. „Dažnai žmonės klausia, kokio lukšto – balto ar rudo – kiaušiniai yra geresni. Lukšto spalva priklauso nuo vištų veislės, lesalo ir kitų dalykų, tačiau iš esmės kiaušinio sudėtis, kokybė nuo lukšto spalvos nepriklauso“, - tvirtino Z.Lekavičius.

Kalorijos lygu svoriui

Dėl savo maistinių savybių kiaušinis yra labai geras produktas, kurio kalorijos lygu svoriui.

„Tačiau kiaušinyje slypi vienas pavojus – jis, ypač trynys, yra cholesterolio šaltinis. Dar viena problema – kiaušinis gali sukelti baltymines alergijas, ypač vaikams. Taigi kaip ir visur, taip ir valgant kiaušinius reikalingas saikas. Valgant kiaušinius reikėtų atsižvelgti į tai, kiek suvartojame baltymų“, - teigė veterinarijos gydytojas.

Anot jo, sveikiau būtų valgyti minkštai virtą kiaušinį. Tačiau jeigu kiaušinių pakuotėje yra įskilęs nors vienas kiaušinis, vadinasi, visus to paties dėklo kiaušinius reikia virti 10 minučių.

Žali kiaušiniai kambario temperatūroje gali būti laikomi iki 28 dienų. Gi išvirtas kiaušinis netenka apsauginio sluoksnio, todėl jį reikėtų laikyti tik šaldytuve. Jame velykiniai kiaušiniai gali išbūti ir iki Atvelykio.

„Kad kiaušinis genda, išduoda nemalonus kvapas: gesdamas kiaušinis išskiria sieros vandenilį, - patikslino Z.Lekavičius. – Nesunku kiaušinius atskirti ir pagal šviežumą: šviežias kiaušinis yra matinis, o senstelėjęs blizga“. Perskėlus ir paleidus kiaušinį, jo trynys turi išlikti taisyklingos formos: jeigu ištižo, vadinasi, kiaušinis nėra šviežias.

Dar vienas būdas patikrinti kiaušinio šviežumą – įleisti jį į 8 proc. druskos tirpalą (100 g vandens – 8 g druskos): šviežias kiaušinis gulės ant dugno, po 6-7 dienų – pakils 45 laipsniais, dar po 10 dienų – visiškai iškils į paviršių. Taip atsitinka dėl to, kad traukiasi kiaušinio oro kamera, kuri slypi bukajame kiaušinio gale.

„Tad jeigu per Velykas norisi laimėti, kiaušinį mušti galima tik smailiuoju galu“, - patikslino veterinaras.

Jis perspėjo, kad Velykoms žmonės nepirktų ir nenaudotų žąsų, ančių kiaušinių, nes esama grėsmės užsikrėsti salmonelioze.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas