Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Valdiškuose namuose jaučiasi laukiami

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2011-04-01

Gerokai prieš savaitę atidarytas Kretingos dienos veiklos centro padalinys Salantuose yra viena iš moderniausių socialinių įstaigų Kretingos rajone, įrengtas renovuotame Salantų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės dešiniajame fligelyje. Į jį kurti, dirbti, sportuoti kasdien jau atvyksta 8 proto, psichikos ar fizinę negalią turintys žmonės.

Pirmieji Dienos veiklos centro Salantų padalinio lankytojai (iš kairės): Antanas Gliožeris, Svajūnas Rutė, Aldona Kupčinskienė, Nijolė Lukauskienė ir Vytautas Raudonis.

Gerosios energijos skleidėjai

„Gimtuosiuose namuose žmogui su negalia dažnai nėra sąlygų nei sportuoti, nei užsiimti kūrybine veikla. Ne vieno globotinio tėvai – jau senyvo amžiaus, ir dažnas jų iš savo kiemo nėra net kojos iškėlęs. O mūsų centre jie būna užimti nuo 8 val. ryto ligi 16.30 val. vakaro, - pasakojo šiems namams vadovaujanti vyriausioji socialinė darbuotoja Rūta Kniukštaitė. - Kiekvieną žmogų prižiūri socialinis darbuotojas ar jo padėjėjas, kiekvienas yra paimamas iš namų ir išlydimas: vienus atsivežame savo centro autobusu, kuris yra pritaikytas vežioti ir neįgaliuosius vežimėliuose, kitais pasirūpina jų artimieji“.

Anot R.Kniukštaitės, pirmieji šių namų gyventojai yra tarsi gerosios energijos ir šilumos skleidėjai: „Kasryt jie apsikabina, moka dėkoti ir viskuo džiaugtis. Kaskart atsisveikiname taip pat labai emocingai“.

Apžiūrinėjant centro patalpas, prisigretino itin geranoriškai nusiteikusi 20-metė Ingrida Abrutytė, kuri vis nekantravo aprodyti ir kitus kambarius. Nuoširdus ir kitų neįgaliųjų elgesys, nesumeluotos šypsenos rodė, jog čia - tikrai jų antrieji namai.

Prisėdę poilsio kampelyje dar karštais naujakurystės įspūdžiais pasidalijo Aldona Kupčinskienė iš Erlėnų, Svajūnas Rutė ir Nijolė Lukauskienė iš Salantų, Vytautas Raudonis iš Grūšlaukės. Išgirdęs neįprastą šurmulį atskubėjo ir valgykloje tądien budėjęs bei stalus suskubęs valyti Antanas Gliožeris, nes kaipgi bus apsieita be jo.

Vienas per kitą šių namų gyventojai pasakojo, jog centre jiems patinka sportuoti, dirbti kompiuteriu, siuvinėti, velti vilną, bet užvis įdomiausia yra lipdyti iš molio.

„Išsikepė“ pirmuosius molinukus

„Čia mūsų pirmasis iškeptas biskvitas, - rodydama degto molio dirbinius, juokavo keramikos užsiėmimams vadovaujanti socialinė darbuotoja Rima Vengalienė. – Neįgalieji patys minkė, kočiojo molį, pjaustė jį virvelėmis, suko ritinėlius, voliojo tarp pirštų rutuliukus. Šie užsiėmimai jiems taip patinka, jog kitąkart sunku net pamoką laiku užbaigti“.

Prie kompiuterio prisėdo Ingrida Abrutytė, o dirbti su specialia programa ją moko vyriausioji socialinė darbuotoja Rūta Kniukštaitė.

Centro globotiniai jau prilipdė vazų, servetėlių laikiklių, pieštukinių, - visų šių daiktų reikia patalpoms papuošti. Dabar beliko šiuos gaminius nudažyti. „Po to bandysime nužiesti puodynių, vazonų gėlėms - ateina pavasaris, norisi pasisodinti gėlių“, - aprodydama degimo krosnį bei dar nepanaudotą puodų žiedimo krosnį, kalbėjo R.Vengalienė ir jai talkinanti Ramutė Motuzienė, kuri centrą išpuošė pačios megztomis servetėlėmis.

Darbo užimtumo kambaryje – 8 modernios kompiuterizuotos siuvimo mašinos. „Kol kas pradėjome nuo sagų – kai kas jau mokėjo jas įsisiūti, kai kuriuos reikėjo mokinti“, - sakė socialinė darbuotoja Loreta Mickuvienė. Neįgalieji, anot jos, - labai imlūs: Vytautas tvirtino nė adatos nemokąs laikyti, bet vos pabandęs, jau puikiausiai siuvinėja dygsniu. Regos negalią turinti Aldona mėgsta velti vilną: rutuliukus tarp pirštų ji galėtų sukti valandų valandas. „Ir mes pačios dar stebime, kuris žmogus ir kokioje veikloje labiausiai gali atsiskleisti“, - sakė L.Mickuvienė.

Pažintinės veiklos kambaryje įrengti 4 kompiuteriai su specialiomis mokomosiomis programomis. Neįgalieji gali rinkti dėliones, spręsti užduotis, atlikti pratimus, lavinančius jų dėmesį bei mąstymą.

Neįgalieji galės apsigyventi

Antrajame centro aukšte yra įrengtas reabilitacijos ir sporto kabinetas bei erdvi salė.

Salėje su neįgaliaisiais užsiima fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytoja Dalia Litvinienė. „Rytą mankštinamės, o popiet žaidžiame sportinius žaidimus. Visi dabartiniai gyventojai yra fiziškai aktyvūs, atvyksiantiems žmonėms su fizine negalia bus taikomas masažas“, - teigė ji.

Centro gyventojų skaičius, palaipsniui apsiprantant vieniems su kitais, turi išaugti iki 20. Su jais dirbs 14 darbuotojų, kol kas jų dirba 9.

Be dienos socialinės globos Salantų padalinyje bus teikiamos ir trumpalaikės globos paslaugos. Tam skirtos 6 vietos: yra įrengti 2 vienviečiai ir 2 dviviečiai kambariai antrajame centro aukšte. „Trumpalaikė globa – kai asmuo čia galės pasilikti ir per naktį. Trumpalaikės globos laikas – nuo 7 iki 30 parų. Ji reikalinga tais atvejais, kai globotinių tėvai suserga, gulasi į ligoninę, ir neturi kam palikti savo neįgalių vaikų. Tada laikinai jie galės prisiglausti centre“, - tvirtino R.Kniukštaitė.

Pavasarį dar laukia teritorijos tvarkymo darbai: šalia centro esančiame sklype darbuotojos mokys neįgaliuosius auginti ir prižiūrėti gėles. Patys ketina užsiauginti žalumynų ir prieskonių savo reikmėms.

„Turime savo virtuvę: neįgalieji mokomi joje šeimininkauti – jie jau sutepa sumuštinius. Vėliau bandysime kepti ir pyragus. Esame sudarę budėjimo grafiką, kuris kurią dieną talkina virtuvėje, - o šis pasitikėjimas neįgaliam žmogui yra labai svarbus“, - kalbėjo R.Kniukštaitė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas