Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Siūlys sumažinti verslo liudijimo kainas

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Aktualijos
  • 2010-11-16

Sumažinti verslo liudijimo kainas ar padidinti lengvatas labiausiai pažeidžiamoms socialinėms grupėms – tokia diskusija išsivystė Kretingos rajono savivaldybėje posėdžiaujant komisijai, kuri yra įpareigota kasmet nustatyti fiksuotą pajamų mokesčio dydį turintiems verslo liudijimą.

Praėjusią savaitę įvykusiame posėdyje komisija bei Kretingos rajono tarybos Ekonominės plėtros ir ūkio bei Kaimo reikalų ir ekologijos komitetų nariai vieningai sutarė, kad fiksuotas pajamų mokesčio dydis už verslo liudijimą turėtų būti sunkmečiu „įkandamas“– kad daugiau žmonių norėtų dirbti legaliai ir nestotų į eilę pašalpoms gauti. Tačiau kiek, kam ir kokiu būdu mažinti mokestį – nuomonės išsiskyrė.

Kaimo reikalų ir ekologijos komiteto pirmininkas Povilas Turauskis laikėsi nuomonės, kad nereikia keisti šių metų verslo liudijimo įkainių ir 2011-iesiems. „Jau pernai liudijimų kainas radikaliai mažinome“,- savo siūlymą motyvavo jis.

Kainos sumažintos visoms grupėms

Tačiau kiti komisijoje dirbę specialistai atkreipė dėmesį, kad tokia mokesčių nustatymo sistema, kai taikomos didelės lengvatos, primena prekybos centruose organizuojamas akcijas – pirma padidinamos kainos, o vėliau skelbiamos akcijos. Pasirėmusi Panevėžio miesto savivaldybės pavyzdžiu, Komisija nutarė tam tikras veiklos rūšis suskirstyti į grupes, kiekvienai jų nustatant konkretų fiksuotą pajamų mokesčio dydį. Todėl projekte, kuris bus teikiamas svarstyti rajono tarybai, bus siūloma: prekybininkų, statybininkų, santechnikų, remontininkų, kirpėjų ir projektuotojų grupei nustatyti 480 Lt dydžio mokestį per metus; siuvėjų, baldų gamintojų, vertėjų, dailidžių, apgyvendinimo paslaugas teikiančiųjų grupei – 360 Lt; avalynės, laikrodžių ir juvelyrinių dirbinių, elektrinių buities reikmenų taisytojų grupei – 240 Lt; ir iki šiol mažiausiai už verslo liudijimus mokėjusiems bei kai kurių retų profesijų atstovams – 120 Lt.

Tai – gerokai apkarpytos sumos, nes, pavyzdžiui, kioskų, prekyviečių prekybininkams pernai reikėjo mokėti 560 Lt, o kitais metais bereiktų 480 Lt.

Labiau mažinti mokesčio komisija negalėtų – kad 2011 metams minimalus fiksuoto pajamų mokesčio dydis negali būti mažesnis negu 120 Lt, yra numatyta Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme.

Lengvatos „palengvino“ biudžetą

Rajono Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir biudžeto skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Smilingienė atkreipė dėmesį, kad kartais dėl didelių lengvatų mokestis už verslo liudijimą sudaro vos keletą litų per mėnesį. Įvairios lengvatos 2010 metais sudarė beveik 100 tūkst. Lt. Didžiausia dalis šios sumos atiteko bedarbiams, kuriems, suteikus 80 proc. lengvatos, 2010 metais Savivaldybės biudžetas neteko 52 tūkst. 448 Lt.

Komisija nutarė pasiūlyti Savivaldybės tarybai sumažinti fiksuoto pajamų mokesčio lengvatą – 2010 metais mokėjusiems 50 proc. mažesnį fiksuotą pajamų mokestį kitiems metams nuolaidą sumažinti iki 30 proc. Šia lengvata naudodavosi neįgalieji, netekę 45 – 55 proc. darbingumo, pensininkai, tėvai, auginantys tris ir daugiau nepilnamečių vaikų, tradiciniais amatais besiverčiantys asmenys ir kt.

Tokias pačias lengvatas kaip ir buvo siūloma palikti: 50 proc. – motinai arba tėvui, kuris vienas augina nepilnametį vaiką ar vyresnį, jeigu šis mokosi mokykloje, profesinės ar aukštosios mokyklos dieniniame skyriuje; 80 proc. – 6 mėn. per metus bedarbiams, neįgaliesiems, netekusiems 60 – 70 proc., moksleiviams ir studentams; 95 proc. – neįgaliesiems, netekusiems 75 – 100 proc. darbingumo, asmenims, slaugantiems neįgalius asmenis.

Gyventojų pajamų mokesčio surinkta mažiau

Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Kretingos poskyrio vedėja Dalia Petrulienė tvirtino, kad šiemet mūsų rajono gyventojai įsigijo 36 verslo liudijimais mažiau negu pernai: per 2009 metų tris ketvirčius – 1 tūkst. 2, o šiemet – 966. Mažiau verslo liudijimų šiemet įsigijo kirpėjos ir kosmetikės, statinių atstatymo ir remonto darbuotojai, išvežiojamąja ir išnešiojamąja prekyba užsiimantys asmenys bei patalpų nuomotojai. O daugiau verslo liudijimų įsigijo naujų statinių statybininkai, prekyviečių ir kioskų prekiautojai, betono ir gipso dirbinių gamintojai.

D.Petrulienė paaiškino, kad gyventojų pajamų mokestis papildo biudžetą tos savivaldybės, kurioje yra įregistruota asmens gyvenamoji vieta, o ne kur jis dirba. Gyventojų pajamų mokestį sudaro verslo liudijimus turinčių asmenų mokamas metinis fiksuotas pajamų mokestis, padalintas iš mėnesių skaičiaus. „Visas gyventojų pajamų mokestis patenka į savivaldybės biudžetą, jis neperskirstomas“,- patikslino D.Petrulienė.

Ji informavo, kad 2010 metais gyventojų pajamų mokesčio sumokėta 150 tūkst. Lt, 2009 metais – 281 tūkst. Lt, 2008 metais – 567 tūkst. Lt, 2007 metais – 418 tūkst. Lt.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas