Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Džiaugiuosi, kad grodamas unikaliu liaudies instrumentu – skrabalais - turiu galimybę lietuvybę skleisti visame pasaulyje“, - po kelionės į Kiniją teigė Raguviškiuose gyvenantis 40 metų muzikas Regimantas Šilinskas, teigdamas, kad tokio instrumento, kaip skrabalai, pasaulyje niekas neturi.

Regimantas Šilinskas tvirtino: grojant skrabalais, abejingų šiuo instrumentu atliekamai muzikai nebūna.

Kartu su garsiojo „Lietuvos“ ansamblio šokėjais, birbynininkų kvintetu, saksofonininku Petru Vyšniausku, dainų atlikėju Česlovu Gabaliu R.Šilinskas koncertavo Kinijoje, kur milijoniniame Šanchajaus mieste pusmetį veikė pasaulinė „Expo 2010“ paroda.

„Rytinio koncerto klausėsi ir mūsų šalies Prezidentė, antrasis – vakarinis – koncertas truko vos ne dvi valandas, o trečiąjį kartą teko koncertuoti Lietuvos paviljone, kur manęs klausėsi paviljono svečiai bei sava publika“, - koncertų režimą viešint Kinijoje apibūdino R.Šilinskas.

Pritariant „Lietuvos“ birbynininkams R.Šilinskas sugrojo Balio Dvariono pjesę „Medinis žirgelis“, skirtą skrabalų solo, skrabalų muzika skambėjo ir atliekant paskutinį finalinį kūrinį – Eduardo Pilypaičio „Šventinę polką“, kurią skrabalams yra pritaikęs pats R.Šilinskas.

„Reikėjo – padėjau „Lietuvos“ ansambliui ir skudučiais sugroti, ir būgną mušiau, - pasakojo R.Šilinskas. – Mūsų klausėsi daugybė užsieniečių ir, be abejonės, - gausybė kinų. Ne visi jų žino Lietuvą, bet kinai – labai viskuo besidomintys, pralavėjusieji mus priima kaip europiečius. Aktyviai jie reagavo ir į mūsų muziką, nes grojant skrabalais kitaip ir nebūna“.

Siekdamas pademonstruoti, jog skrabalai tinka ne tik liaudies muzikai atlikti, R.Šilinskas sugrojo ir Džordžo Bizė „Karmen“ uvertiūrą, taip įrodydamas šio instrumento universalumą bei galimybes, o Lietuvos paviljone, esant laisvesnei atmosferai, muzikas dar atliko ir savo kūrybos dainų.

Kelionė į Kiniją R.Šilinskui – ne pirmoji, kai grojant unikaliaisiais skrabalais teko atstovauti Lietuvai: 2005-aisiais pabuvota Japonijoje, 2008-aisiais – Saragose Ispanijoje, triskart keliauta su Prezidentu Valdu Adamkumi, ir skrabalai tada skambėjo trijose Pietų Amerikos valstybėse, JAV, Portugalijoje.

„Kai tenka atstovauti Lietuvai, apima gilus geras jausmas – visada didžiuojuosi tuo, ką darau“, - teigė pašnekovas.

Prieš kelionę į Kiniją skrabalininkas turėjo pasigaminti naują dėžę jautriam instrumentui. Instrumentą pervežti pavyko puikiai – skrabalai nenuvylė muziko, kaip tai buvo nutikę Japonijoje, kai dėl drėgmės skrabalai pažemėjo tonu. Vienintelis rūpestis kelionėje į Kiniją – kai reikėjo instrumentą išardyti po gabalėlį ir po to vėl sustatyti.

R.Šilinskas jau penktus metus dirba Klaipėdos rajono Veiviržėnų kultūros filialio meno vadovu, vadovauja 3 kolektyvams, ir šį darbą kuo puikiausiai suderina su aistra skrabalams: pats aranžuoja kūrinius, rūpinasi įrašais, daug darbo įdėjo, sugalvojęs padidinti skrabalų diapazoną. Skrabalų niekas netobulino nuo 1958 metų, ir grojama buvo 27 kaladėlėmis. R.Šilinsko patobulintų skrabalų garsiaeilis sudarytas jau iš 36 dėžučių.

„Visada svajojau, kaip skrabalus patobulinti iki tiek, kad jie pasidarytų kuo profesionalesniu instrumentu“, - prisipažino R.Šilinskas, kuris savo koncertinėse kelionėse, pasirodymuose patyrė – abejingų skrabalų muzikai nebūna.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas